wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

Artykuły o weg*anizmie i ekologii - Witamina B12

Malati - 2008-03-12, 11:31
Temat postu: Witamina B12
hxxp://www.surawka.republika.pl/WITAMINA%20B12.htm
Karolina - 2008-08-09, 12:53

Właśnie przeczytałam w Nexusie o szkodliwosci cyjanokobalaminy - postaci wit B12 - zawiera cyjanek (ja znowu o tym cyjanku :mrgreen: ), który kumuluje się w organizmie i który doprowadza do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Bezpieczna jest inna postać hydroksykobalamina. Neistety nie mogę znalezc żadnego preparatu, który ją zwiera...
(całe halo - próbujemy podkurować babcię z alzheimerem - podwyższone dawki wit B12 ponoć pomagają).

A tu inny artykuł o B12
[ Dodano: 2008-08-09, 13:03 ]
Co każdy weganin powinien wiedzieć o witaminie B12

Stephen Walsh

List otwarty od lekarzy i organizacji wegańskich



Mała podaż witaminy B12 może być przyczyną anemii i uszkodzenia systemu nerwowego.

Jedynymi wiarygodnymi źródłami witaminy B12 dla wegan są produkty w nią wzbogacone (np. niektóre płatki śniadaniowe, sosy czy soki owocowe) i suplementy witaminowe. Witamina B12, niezależnie od tego czy znajduje się w preparatach witaminowych, żywności w nią wzbogaconą czy też w produktach zwierzęcych, jest syntezowana przez mikroorganizmy.

Większość wegan spożywa wystarczające ilości witaminy B12, by uniknąć anemii czy też uszkodzenia systemu nerwowego, ale wielu z nich nie spożywa jej w takich ilościach, aby zminimalizować potencjalne ryzyko choroby serca lub komplikacji w czasie ciąży.

By w pełni cieszyć się zaletami tej diety, weganie powinni stosować się do jednego z następujących zaleceń:
1. spożywać produkty wzbogacane w witaminę B12 dwa lub trzy razy dziennie tak, aby przyjąć dziennie 3 mikrogramy tej witaminy,
2. przyjmować raz dziennie suplement z przynajmniej 10 mikrogramami witaminy B12,
3. przyjmować raz w tygodniu suplement dostarczający przynajmniej 2000 mikrogramów witaminy B12.

Jeśli polegamy na żywności wzbogacanej w witaminę B12, powinniśmy uważnie czytać etykiety produktów, aby upewnić się, iż otrzymujemy wystarczającą jej ilość.
Dla przykładu, jeśli wzbogacany sok zawiera 1 mikrogram B12 w butelce, powinniśmy wypijać dziennie 3 butelki takiego soku, by dostarczyć sobie odpowiednią ilość tej witaminy. Niektórzy oczywiście mogą uznać, iż suplementacja witaminy B12 jest dla nich wygodniejsza i tańsza.

Rzeczowa informacja żywieniowa jest korzystna dla zdrowia. Podaj ją dalej.

Jeśli nie masz zamiaru już niczego czytać na temat witaminy B12, to i tak wiesz już wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jeśli jednak chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, czytaj dalej.

Treść artykułu została przygotowana przez Stephena Walsha, członka zarządu brytyjskiego Vegan Society, i innych członków grupy naukowej International Vegetarian Union, w październiku 2001.

Lista organizacji i lekarzy, którzy podpisali się pod listem znajduje się tutaj.


Witamina B12 a diety wegańskie

Lekcja z historii

B12 to wyjątkowa witamina. Potrzebujemy jej w ilościach mniejszych niż jakąkolwiek inną witaminę. Dziennie organizm jest w stanie jej zużyć 10 mikrogramów. Gdy dieta w sposób znaczący nie dostarcza odpowiedniej ilości B12, symptomy niedoboru u dorosłych pojawiają się zazwyczaj po pięciu lub więcej latach, choć problemy wynikające z niedoboru mogą ujawnić się już po okresie jednego roku. Mała liczba osób bez żadnych wiarygodnych źródeł witaminy B12 unika klinicznych symptomów niedoboru przez ponad 20 lat. Uważa się, iż witamina B12 nie jest dostępna w zbilansowanej diecie roślinnej opartej na dużej ilości warzyw i owoców, z uwzględnieniem wystawiania się na działanie promieni słonecznych. Wiele roślinożernych ssaków, w tym bydło i owce, przyswaja witaminę B12 produkowaną przez bakterie w ich przewodzie pokarmowym. B12 jest także obecna w glebie i na roślinach. Te spostrzeżenia pozwoliły niektórym weganom stwierdzić, że kwestia witaminy B12 nie wymaga żadnej uwagi lub jest też wymysłem stworzonym na potrzeby przemysłu farmaceutycznego. Jeszcze inni wskazywali na niektóre pokarmy roślinne takie jak spirulina, nori, tempeh czy jęczmień jako na niezawodne, nie-odzwierzęce źródła witaminy B12. Takie przypuszczenia, jednak, nie sprawdziły się.

Trwające już od 60 lat badania nad weganizmem dowodzą, że jedynie wzbogacana żywność i suplementy są wiarygodnym źródłem witaminy B12, mogącym utrzymać optymalne zdrowie. Jest bardzo ważne, aby wszyscy weganie byli pewni tego, iż dostarczają sobie odpowiednich ilości B12, ze wzbogacanej żywności lub suplementów. Wpłynie to korzystnie na ich zdrowie i zachęci innych do weganizmu dzięki właściwemu przykładowi.

Dostarczanie odpowiednich ilości B12

Państwowe wytyczne co do zalecanych dziennych dawek B12 różnią się w każdym kraju. Amerykańskie zalecenia mówią o 2.4 mikrogramach dla dorosłych, dochodzących do 2.8 mikrogramów dla matek karmiących piersią. Niemieckie wytyczne mówią o 3 mikrogramach na dzień. Zalecane ilości są obliczane przy założeniu, iż absorpcja witaminy wynosi 50%. Aby sprostać amerykańskim czy niemieckim zaleceniom należy przyjąć taką dawkę B12, aby organizm wchłaniał przeciętnie 1.5 mikrograma dziennie. Dawka ta powinna wystarczyć, aby uniknąć u większości ludzi choćby najmniejszych oznak niedoboru B12, takich jak, lekko podwyższony poziom homocysteiny czy też zwiększony poziom kwasu metylomalonowego. Uważa się, że nawet minimalnie podwyższony poziom homocysteiny może łączyć się z zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów zdrowotnych takich jak choroby serca u dorosłych, stan przedrzucawkowy u kobiet w ciąży czy też uszkodzenie systemu nerwowego u dzieci. Dostarczanie odpowiedniej ilości B12 jest łatwe i jest na to kilka sposobów, które można dopasować do możliwości każdej osoby. Stopień wchłaniania B12 bywa różny, od 50% przy dawce 1 mcg lub mniejszej, do około 0.5% przy dawkach 1000 mcg i większych.

Częste spożywanie produktów wzbogacanych w B12, tak, aby przyjmować po 1 mcg trzy razy dziennie przy zachowaniu kilkugodzinnych przerw, w pełni pokryje zapotrzebowanie na tą witaminę. Dostępność żywności funkcjonalnej (wzbogacanej w witaminy lub inne składniki odżywcze) może się różnić w zależności od kraju, a ilości B12 w takich produktach zależą od producenta. Aby więc upewnić się, iż dostarczamy sobie odpowiednich ilości B12, należy zapoznać się z treścią etykiet znajdujących się na produktach i opracować właściwy dla siebie wariant konsumpcji tychże produktów.

Codzienne przyjmowanie suplementu z B12, zawierającego 10 mcg lub większą dawkę witaminy, dostarcza jej w podobnej ilości jak spożywanie 1 mcg trzy razy dziennie. Przy suplementach o dużej zawartości B12, najbardziej efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem byłoby spożywanie 1 tabletki w częściach w ciągu dnia. 2000 mcg witaminy B12, przyjmowane raz w tygodniu również pokryje całe zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Każda tabletka powinna zostać dokładnie przeżuta i rozpuszczona w ustach w celu zwiększenia absorpcji. Tabletki powinny być przechowywane w szczelnym opakowaniu. Jak w przypadku każdego preparatu witaminowego należy zachować zdrowy rozsądek i nie spożywać go w ilościach większych niż jest to potrzebne do uzyskania jak najlepszego rezultatu; w związku z tym należy unikać przekraczania dawki 5000 mcg tygodniowo, nawet jeśli brak jest naukowych dowodów na toksyczność jeszcze większych dawek tej witaminy.

Wszystkie trzy rozwiązania powinny zaspokoić zapotrzebowania większości osób z prawidłowym metabolizmem witaminy B12. Osoby z upośledzoną absorpcją B12, być może będą chciały skorzystać z ostatniej opcji, 2000 mcg witaminy B12 przyjmowane raz w tygodniu, gdyż ich jelita najlepiej wchłaniają witaminę właśnie w takiej formie i ilości. Istnieją inne, bardzo rzadkie, zaburzenia metabolizmu, przy których należy poszukać innych form i sposobów dostarczania organizmowi witaminy B12. Jeśli podejrzewasz u siebie właśnie taki defekt, zgłoś się jak najszybciej do lekarza.

Symptomy niedoboru B12

Kliniczny niedobór B12 może doprowadzić do anemii i uszkodzenia systemu nerwowego. Większość wegan spożywa wystarczające ilości B12, aby uniknąć klinicznego niedoboru. Dwie podgrupy wegan są szczególnie zagrożone ryzykiem niedoboru witaminy B12 – weganie z wieloletnim stażem unikający żywności funkcjonalnej i suplementów (witarianie i weganie makrobiotycy) oraz niemowlęta karmione piersią, których matki spożywają za mało witaminy B12.

U dorosłych typowymi objawami niedoboru są utrata energii, mrowienie, zdrętwienie, obniżona wrażliwość na ból i ciśnienie, kłopoty ze wzrokiem, nienaturalny chód, suchość języka, słaba pamięć, poczucie zagubienia, halucynacje i zmiany osobowości. Bardzo często objawy te pojawiają się stopniowo na przestrzeni miesięcy zanim zostaną zdiagnozowane jako wynik niedoboru B12 i z reguły są odwracalne po regularnym przyjmowaniu witaminy. Nie ma jednak stałego i łatwego do zdiagnozowania zestawu objawów niedoboru B12. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do swojego zdrowia, zgłoś się po fachową diagnozę do lekarza, gdyż każdy z tych objawów może być spowodowany przez coś innego niż niedobór B12.

Małe dzieci zwykle szybciej wykazują objawy niedoborów niż dorośli. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do utraty energii i apetytu oraz apatii. Nieleczony, może doprowadzić do śpiączki lub śmierci. I tak jak u dorosłych, nie ma żadnego łatwo dającego się określić zestawu objawów. Dzieci są bardziej podatne na trwałe uszkodzenia niż dorośli. Po leczeniu jedne wracają do pełnego zdrowia, inne wykazują objawy opóźnienia w rozwoju.

Ryzyko dla tych grup samo w sobie jest wystarczającym powodem dla wegan, aby zwrócili uwagę na bardzo ważną kwestię witaminy B12 i dawali innym właściwy przykład. Każdy przypadek niedoboru witaminy B12 u wegańskiego dziecka czy też niedoinformowanej osoby dorosłej jest tragedią i przynosi weganizmowi złą sławę.

Związek z homocysteiną

To nie koniec historii. Większość wegan wykazuje wystarczający poziom witaminy B12, aby uniknąć jej klinicznego niedoboru, niemniej jednak, wskazuje się na ograniczoną aktywność enzymów, których praca łączy się z obecnością B12, co prowadzi do podwyższonego poziomu homocysteiny. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zebrano wiele danych świadczących o tym, że nawet drobne przekroczenie prawidłowego poziomu homocysteiny zwiększa ryzyko choroby serca, wylewu oraz powikłań porodowych. Poziom homocysteinty jest także regulowany przez inne składniki odżywcze, a w największym stopniu przez kwas foliowy. Powszechnie zaleca się zwiększenie przyjmowanych ilości kwasu foliowego w celu zmniejszenia poziomu homocysteiny i uniknięcia tego ryzyka. Spożycie kwasu foliowego u wegan jest z reguły na prawidłowym poziomie, szczególnie, jeśli spożywa się dużo warzyw zielonolistnych. Jednak, zaobserwowany w wielu przypadkach zwiększony poziom homocysteiny u wegan, i w mniejszym stopniu u wegetarian, jasno wskazuje na to, iż powinno się kierować szczególna wagę na spożywanie odpowiednich ilości witaminy B12 i unikania zbędnego wystawiania się na ryzyko problemów zdrowotnych.

Badania na poziom B12

Pomiary poziomu witaminy B12 we krwi nie są najlepszym testem dla wegan, szczególnie dla tych, którzy spożywają wszelkiego rodzaju wodorosty i algi. Wodorosty oraz inne pokarmy roślinne zawierają odpowiedniki B12 (fałszywą witaminę B12), które mogą zostać mylnie rozpoznane jako właściwa witamina B12, kiedy to, tak naprawdę, utrudniają proces metabolizmu tej witaminy. Badania krwi także nie są wiarygodne, gdyż duża podaż kwasu foliowego sprawia, iż bardzo trudno wykryć objawy anemii spowodowanej niedoborem B12. Bardziej wiarygodnym sposobem jest pomiar poziomu homocysteiny, który powinien być mniejszy niż 10 mmol/litr. Najwłaściwszym testem na poziom B12 jest test na poziom kwasu metylomalonowego. Jeśli wyniki dla krwii (<370 nmol/litr) lub moczu (mniej niż 4 mg/mg kreatyniny) mieszczą się w dopuszczalnych wartościach, wtedy wiadomo, iż poziom witaminy B12 jest właściwy. Wielu lekarzy nadal polega na ogólnych badaniach krwi czy też poziomie samej B12 w krwi. Wyniki te nie są miarodajne, szczególnie dla wegan.

Czy istnieje wegańska alternatywa dla żywności wzbogacanej w B12 i suplementów?

Jeśli z jakiegoś powodu decydujesz się nie korzystać żywności wzbogacanej w B12 lub suplementów, powinieneś/aś zdać sobie sprawę z faktu, iż przeprowadzasz na sobie niebezpieczny eksperyment, którego wielu już próbowało, z marnym rezultatem. Jeśli nie jesteś kobietą karmiącą piersią lub w ciąży czy też osobą przymierzającą się do rodzicielstwa, zachowując wszelkie możliwe środki ostrożności możesz szukać potencjalnych źródeł witaminy tam gdzie jeszcze nie udowodniono jej właściwego działania. Dla swojego własnego bezpieczeństwa, powinieneś/aś badać sobie poziom witaminy B12 co rok. Jeśli jednak poziom homocysteiny lub kwasu metylomalonowego jest nawet w najmniejszym stopniu podwyższony, ryzykujesz swoim zdrowiem nie stosując się do zaleceń zawartych w tym artykule.

Jeśli jesteś kobietą karmiącą dziecko piersią albo jesteś w ciąży lub, jeżeli zamierzasz zostać rodzicem i jako osoba dorosła zastanawiasz się nad przeprowadzeniem takiego eksperymentu na dziecku, nie wolno Ci podejmować takiego ryzyka. Nie da się tego w żaden sposób usprawiedliwić.

Rzekome źródła witaminy B12, które jak dowiedziono w drodze badań na weganach, nie są wiarygodne to m.in. bakterie jelitowe, spirulina, jęczmień, suszone nori i większość wodorostów. Badania wśród witarian wykazały, iż spożywanie surowych, nieprzetworzonych pokarmów nie stanowi żadnego szczególnego zabezpieczenia przed niedoborami B12.

Doniesienia o obecności B12 w danym pożywieniu nie mogą być traktowane jako stwierdzenie, że jest ono wiarygodnym źródłem tej witaminy. Trudno jest rozróżnić właściwą witaminę B12 od jej analogów, które mogą zakłócić jej prawidłowy metabolizm. Nawet, jeśli właściwa B12 znajduje się w jakimś pokarmie, jej działanie może zostać zablokowane przez obecność porównywalnych ilości jej analogów. Jest jeden wiarygodny test dla określonego źródła B12 – czy może ono w sposób systematyczny zapobiegać niedoborowi lub leczyć go. Każdy, kto wysuwa jakiekolwiek pokarm jako wiarygodne źródło witaminy B12, powinien zostać zmuszony do przedstawienia dowodów.

Dieta naturalna, zdrowa i pełna współczucia

Prawdziwie zdrowa dieta musi być odpowiednia nie tylko dla pojedynczych osób, ale musi także pozwolić sześciu miliardom ludzi cieszyć się pełnią zdrowia i dążyć do zrównoważonej egzystencji z innymi gatunkami zamieszkującymi Ziemię. Zgodnie z tym założeniem, naturalną odpowiedzią dla większości (lub wszystkich) ludzi jest dieta wegańska. Nie ma niczego naturalnego w odrażających praktykach przemysłowej produkcji zwierzęcej i zepchnięciu żywych i czujących istot do roli maszyn. Wybierając produkty wzbogacane w B12 lub suplementy, weganie pozyskują tą witaminę z dokładnie tego samego źródła, co każde zwierzę na tej planecie – z mikroorganizmów – nie powodując ani cierpienia żadnej czującej istoty, ani zniszczenia w środowisku naturalnym.

Weganie spożywające odpowiednie ilości wzbogacanej żywności lub suplementów witaminy B12 znaczniej rzadziej cierpią z powodu niedoboru tej witaminy niż ludzie spożywający mięso. Amerykański Instytut Medycyny, przy ustalaniu zalecanych dawek B12, postawił sprawę jasno: „Jako, że od 10% do 30% starszych ludzi nie jest w stanie wchłaniać naturalnie występującej witaminy B12, zaleca się, aby osoby, które ukończyły 50 lat, spożywały żywność wzbogacaną w witaminę B12 lub suplementy zawierające tą witaminę”. Weganie powinni iść za tą radą 50 lat wcześniej, dla dobra swojego i zwierząt. B12 nigdy nie będzie stanowiła problemu dla dobrze poinformowanych wegan.


Dalsze informacje:

• Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline, National Academy Press, 1998 ISBN 0-309-06554-2
• Vitamin B12: Are you getting it?, by Jack Norris, hxxp://www.veganhealth.org/b12/
• Homocysteine in health and disease, ed. Ralph Carmel and Donald W. Jacobsen, Cambridge University Press, 2001, ISBN 0-521-65319-3

bodi - 2008-08-09, 17:13

na angielskich stronach znalazłam taki preparat:

hxxp://www.livingiseasy.co.uk/products/cat1/cat9/cat88/BioCare_Vitamin_B12_(lecithin_with_hydroxycobalamine_and_cyanocobalmine)_-_30_Tablets/]tutaj

oraz informację że hydroksykobalamina jest formą wit. B12 stosowaną najczęściej w injekcjach. (Są też preparaty w formie sprayu do nosa)

hxxp://www.veganhealth.org/b12/noncyanob12]tutaj jest info na temat preparatów wit. B12 w tej formie, ze strony veganhealth.org

Karolina - 2008-08-09, 18:26

Dzięki:)
honey - 2008-08-09, 18:42

ja uzywam 'nutritional yeast...'
czy ktos to uzywa..? polecono mi to, ale jeszcze nie dorwalam sie do sprawdzana...
vit. B12 130 %
oraz
Liquid aminos..
jedno i drugie smakuje bardzo dobrze...

Lily - 2008-08-09, 18:44

no to czego ja mam używać? :/ nie mam dostępu do żadnych suplementów B12 poza Naturell i Vegewitem...
Kitten - 2008-08-10, 00:13

Lily, ja bym się zbytnio nie przejmowała. Chyba trzeba by ten Vegevit przez dłuższy czas przedawkowywać, żeby się stało coś złego.
Lily - 2008-08-10, 10:35

Ale ja biorę Naturell - co prawda nie codziennie, ale jednak :]
Kitten - 2008-08-10, 11:19

A ja Vegevit ;]. A to, że przedawkowanie witamin może mieć fatalne skutki, przecież wiadomo od dawna... A mimo to, lekarze radzą końskie dawki wit. C na przeziębienie ]:-> . Grunt to umiar :]
Lily - 2008-08-10, 14:47

Nie chodzi o przedawkowanie witamin tylko o ten cyjanek czy też związek cyjanku.
Karolina - 2008-08-10, 14:51

Który się kumuluje.
Lily - 2008-08-10, 15:26

A skąd ta hipoteza, że się kumuluje? Bo właśnie poczytałam o tym i ponoć od razu się rozkłada w organizmie.
Kitten - 2008-08-10, 15:26

Jak w Polsce pojawi się "bezpieczna" B12, to chętnie się przerzucę 8-)

Ano właśnie... Przecież to cyjano cośtam jest wytwarzane przez drożdże, czyli to naturalna forma... Więc w fizjologicznych ilościach, nie powinna być szkodliwa... Bo inaczej, również spożywanie pokarmów naturalnie bogatych w B12 szkodziłoby na wzrok ;-)

topcia - 2008-08-10, 17:53

To już nie wiem-sprawa B12 dotyczy wszystkich ludzi, wegetarian czy wegan tylko?
To jak w końcu jest-mleko matki zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka z wyjątkiem D3, czy też q gre wchodzi B12?
No i czy Wy suplementowałyście B12 w czasie karmienia piersią? Bo ja nic nie biorę-tzn. Feminatal, ale z tego listu Karoliny wynika, że za mało... :roll:
Zwariowałam :roll:

ina - 2008-08-10, 17:55

topcia, a jesteś weganką?
michał - 2008-08-10, 22:26

Po pierwsze, Nexus. Ścierwo pierwszej klasy. Zdecydowanie odradzam.

Po drugie, osoby niepalące, nie chorujące na nerki i zaburzenia metabolizmu cyjanku nie mają się czego obawiać.

Tak tutaj jest napisane:

hxxp://www.veganhealth.org/b12/nocyano
hxxp://www.veganhealth.org/b12/smoke

topcia - 2008-08-10, 22:36

michał napisał/a:
topcia, a jesteś weganką?

ina, jestem wegetarianką ;-)

an - 2008-08-11, 00:34

Kitten napisał/a:
Ano właśnie... Przecież to cyjano cośtam jest wytwarzane przez drożdże, czyli to naturalna forma... Więc w fizjologicznych ilościach, nie powinna być szkodliwa... Bo inaczej, również spożywanie pokarmów naturalnie bogatych w B12 szkodziłoby na wzrok ;-)

B12 z wegevitu jest wytwarzana w drozdzach ale chyba przez bakterie jesli dobrze to rozumiem :-?
W pokarmach naturalnie bogatych w B12 czyli ?? Wystépuje chyba tylko w tych produktach gdzie sá odpowiednie bakterie fermentacyjne wytwarzajace B 12 i jesli juz wysápi (jedynie w jakichs fermentowanych produktach typu kiszonki, ale podobno nie kazde bo podobno zalezy to od rodzaju bakterii) to chyba moze byc w róznych postaciach ?

Edycja:
Nie przyszlo mi na mysl ze to moze dotyczyc pokarmów pochodzenia zwierzécego, sorry :)
Czy tam B 12 wystépuje tylko w postaci cyjanokobalaminy? Czy to znaczy ze metylokobalamina lub hydroksykobalamina nie wystépujá naturalnie w produktach spozywczych?

Lily - 2008-08-11, 00:38

Jest wiele form B12, ale większość z nich to tzw. analogi, nie są użyteczne dla naszych organizmów...
an - 2008-08-11, 01:01

Lily napisał/a:
Jest wiele form B12, ale większość z nich to tzw. analogi, nie są użyteczne dla naszych organizmów...

ja mówilam o tych uzytecznych :)

Karolina - 2008-08-11, 09:13

Michał sorry ale to, że masz racjonalistyczne i mózgowe podejście do życia mnie niewiele obchodzi. Ja akurat czytam Nexusa, już choćby dlatego, że w każdym niemal numerze można przeczytać o szczepionkach. Podoba mi się, że pismo to obala wiele mitów medycyny akademickiej, włącznie z antybiotykoterapią i lekoterapią. Broni homeopatii.
ina - 2008-08-11, 12:42

topcia napisał/a:
michał napisał/a:
topcia, a jesteś weganką?

ina, jestem wegetarianką ;-)


To nie musisz obawiać się niedoboru B12.

magdusia - 2008-08-11, 14:03

michał napisał/a:
Nexus. Ścierwo pierwszej klasy

różni ludzie lubią różne rzeczy ;)
ale że by od razu coś ścierwem nazywać?
i to tylko dlatego że poglądy tam przedstawiane nie są zgodne z Twoimi?
nieładnie.

adriane - 2008-08-11, 14:35

Ja używam wit.B12 firmy Solgar i ona ma w składzie w jednej tabletce 100 mikrogramów wit.B12 w postaci kobalaminy. Nie ma tam nic o cyjanku...
Lily - 2008-08-11, 14:40

Cytat:
Witamina B12 (nazwy chemiczne: cyjanokobalamina, kobalamina) - złożony metaloorganiczny związek chemiczny, pełniący w organizmach żywych rolę regulatora produkcji erytrocytów (czerwonych ciałek krwi).

an - 2008-08-11, 22:59

Karolina napisał/a:
Michał sorry ale to, że masz racjonalistyczne i mózgowe podejście do życia mnie niewiele obchodzi. Ja akurat czytam Nexusa, już choćby dlatego, że w każdym niemal numerze można przeczytać o szczepionkach. Podoba mi się, że pismo to obala wiele mitów medycyny akademickiej, włącznie z antybiotykoterapią i lekoterapią. Broni homeopatii.

A Michal chyba nie uznaje homeopati za cos realnego lecz za modná bzduré- tak?

A propos
W Niemczech i Austrii na medycynie jest homeopatia i podobno jest tam mnóstwo lekarzy homeopatów.
Ktos gdzies fajnie krótko wyjasnil homeopatié porównujac já do czegos ale nie moge sobie teraz przypomniec :(
(u mnie to nie kwestia wiary bo nie wierze - po prostu nie wykluczam ze to moze byc realne a my jeszcze tego nie rozumiemy tak jak kiedys nie wyobrazano sobie ze istnieja atomy)

topcia - 2008-08-11, 23:08

Cytat:
To nie musisz obawiać się niedoboru B12.

jeszcze zależy, na czym dieta się opiera. Ja np. sporadycznie jem nabial i jajka, a tam ponoć najwięcej B12 ;-)

michał - 2008-08-12, 20:17

Ej, ja tylko pozwoliłem sobie zauważyć, że Karolina na podstawie artykułu z pisma, które regularnie zajmuje się np. UFO, informuje o jednoznacznej szkodliwości cyjanokobalaminy i - tym samym - straszy niepotrzebnie ludzi. Tak się składa, że są na tym forum rodzice, których dzieci muszą przyjmować cyjanokobalaminę żeby żyć. Biorąc pod uwagę źródło informacji Karolina postąpiła niewłaściwie podając tego typu informację w tak jednoznaczny sposób.
an - 2008-08-12, 23:26

Wedlug mnie Karolina napisala jedynie ze o czyms przeczytala - i podalala o czym
Podala tez dlaczego to já zainteresowalo a ja wiem ze wiáze sié to scisle z tresciá tamtego artykulu (wlasnie wspomina sié tam m. in. o chorobie Alzhaimera ) i tak jak pisalam, nie powinienes z góry krytykowac i oceniac nie przeczytawszy artykulu, a tymbardziej uprzedzajac sie dlatego ze zamieszczaja tam takze artykuly o niezidentyfikowanych obiektach latajacych

Karolina - 2008-08-13, 11:47

Michał jeśli chodzi o informację o UFO, to jeszcze rzeczy gorsze się wypisuje w tej gazecie, zwłaszcza na temat podróżowania poza ciałem. Nie rozumiem jak się w takim razie ma Twój podpis do Twoich przekonań, to chyba jakiś żart.
Po pierwsze napisałam wyrażnie, że to jest informacja z tego pisma więc jesli ktokolwiek ma obiekcje może poprostu to olać. A nie pisać że to szit, ani pisać, że postąpiłam niewłasciwie.
Każdy ma swoje bzdury w głowie, racjonalistyczne czy mistyczne nie ma znaczenia. Nie znasz mnie i nie powinienieś się w taki sposób do mnie zwracać.
Tak się składa, że moje dzieci także dostają tę witaminę aby żyć więc daruj sobie takie gadki ;-)

michał - 2008-08-13, 17:36

Mój podpis faktycznie ma charakter ironiczny, bezpośrednio się do Ciebie nie zwracałem a i nie trzeba kogoś znać żeby komentować jego wypowiedzi. Poza tym w jednym z postów zawarłaś wiele informacji o swoim podejściu do spraw, o których tu mowa. ;-)

Co do samego artykułu to przeczytałem go i jedynie utwierdziłem się w przekonaniu, że Nexus to w najlepszym przypadku bezwartościowa, w najgorszym niebezpieczna szmira. Autor piszący w większości nie na temat, sam stwierdza, że nie ma żadnych danych mówiących o tym, że megadawki B12 leczą Alzheimera, za co obwinia spisek firm farmaceutycznych. 118, w dużej mierze podejrzanych, przypisów nie pomaga.

Można być otwartym, ale nie wyobrażam sobie, żeby nie stosować jakiejś formy pre-selekcji źródeł. W moim mniemaniu Nexus można (i trzeba) śmiało zdyskwalifikować jako źródło wiarygodnych informacji. Tym bardziej tych dotyczących zdrowia.

Karolina - 2008-08-13, 20:23

Komentować wypowiedzi można, a nawet trzeba, po to jest forum. Zastanów się jednak czy pisząc "szitowy" i oskarżając o straszenie matek dzieci wegańskich nie uraziłeś kogoś.
neina - 2008-08-25, 23:13

Czyli to nie nieprawda, ze czlowiek moze sam syntetyzowac B12? Swoja droga zawsze zastanawialo mnie, skad biora ta witamine wszystkie roslinozerne zwierzeta, ktore to niby powinnismy spozywac, zeby zdobyc B12?
Kreestal - 2008-08-25, 23:15

neina razem z mrówkami i innymi robaczkami, które sie nawiną
Lily - 2008-08-25, 23:49

neina napisał/a:
Czyli to nie nieprawda, ze czlowiek moze sam syntetyzowac B12?
może, ale w jelicie grubym, czyli za późno, żeby ją wchłonąć (małpy chyba jedzą swoje odchody ;) )
neina - 2008-08-26, 11:06

Kreestal napisał/a:
neina razem z mrówkami i innymi robaczkami, które sie nawiną

To moze nie powinnam tak dokladnie plukac brokulow? :mrgreen:

Malati - 2008-11-09, 13:41

neina napisał/a:
Swoja droga zawsze zastanawialo mnie, skad biora ta witamine wszystkie roslinozerne zwierzeta, ktore to niby powinnismy spozywac, zeby zdobyc B12?


witamina B12 nie jest syntetyzowana ani przez zwierzeta ani przez rośliny jest wytwarzana przez bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym

krzysztof - 2008-12-04, 10:11

Co jeszcze można dodać na temat witaminy B12 ?

"Wielu wegan ( totalnych wegetarian ) spożywa przez dziesięciolecia niewiele lub nie spożywa w ogóle pokarmów zawierających wit.b12. W rezultacie w ich organizmach jej zapas stopniowo się wyczerpuje. 47 spośród 78dorosłych wegan miało poziom wit. b12 poniżej 200 pg /ml , ale kiedy zaczęli żuć raz w tygodniu zawierająca ją 100 mg tabletkę , jej poziom wzrósł u nich do normalnego (1). Niektórzy weganie żywią się jarzynami morza , takimi jak arame ( morska alga ) , wakame ( wodorost morski ) oraz pewne odmiany wodorostów kombu lub algami (2). zawarta w nich wit.b12 , aczkolwiek przyswajalna , nie jest jednak w pełni biologicznie dostępna ( 3).Opublikowana w maju 2003 r. w magazynie Townsend Letter for doctors and Patients praca przedstawia poważne dowody na to , że powszechnie spożywany glon morski znany pod nazwą NORI rzeczywiście zawiera biologicznie dostępna witaminę b12 ( 4). JEDNAK NIE WIADOMO , CZY JEST ON DOSTEPNYSZEROKIM GRONOM WEGAN I CZY JEGO SPOŻYWANIE WYSTARCZAJACO PODWYŻSZAPOZIOM WITAMINY B12 W SERUM KRWI. W rezultacie niedawnych badań przeprowadzonych w Indiach i opublikowanych w magazynie Neurology India( 5) okazało się ,że większość osób z niedoborem wit. b12 to "wegetarianie ".

Do niedostatecznego poziomu wit.b12 przyczynia się również zbyt niski poziom kwasów tłuszczowych OMEGA -3 w komercyjnych dietach , które są szkodliwe także z innych względów (6). Uzupełnienie niedoboru kwasów OMEGA -3 może przyczynić się do wzrostu ilości wit.b12. Innym czynnikiem wpływającym na jej niedobór może być także zbyt niski poziom kwasu foliowego (7).

Niedostatek b12 jest również powszechny przy niedoborze folanu w demencji (8) i narasta wraz z jego pogłębianiem się ( 9) .

PRAKTYCZNY SPOSÓB na uzupełnienie b12 to umieszczenie pod językiem tabletki wit.b12 w dawce od 2500 do 5000 mcg ( mikrogramów ) . Jak pokazują dane , przyjmowana w ten sposób witamina przechodzi głównie przez układ limfatyczny [ patrz dr. Sherry A. Rogers , DETOXIFY or DIE ( Odtruć lub umrzeć ) , 2005 , str.270 ]. Z tego wynika , że dzięki omijaniu układu trawiennego ten sposób może dawać lepsze rezultaty (10).

Nie można pominąć bardzo ważnego faktu , iż w JAPONII ZA NORMALNY POZIOM WIT. B12 W SERUM KRWI ( norma laboratoryjna ) wynosi od 500 do 1300 pg/ml i właśnie to może wyjaśniać małą liczbę przypadków demencji alzheimera w tym kraju ( zwracano na to uwagę już w 1986 r. ) (11) ( zwrócie uwagę na dolna granicę w innych krajach w tym Polsce jest o wiele niższa - choć jak wiadomo test z krwi może być nie dokładny gdy chodzi o wegan - poniżej ).

Trzeba podkreślić ,iż ssaki , w tym ludzie , rodzą się z poziomem wit.b12 w surowicy krwi w ilości około 2000 pg / ml ( pikogramów na mililitr ) i za sprawa pospolitych praktyk w nowoczesnych społeczeństwach ten poziom obniża się przez całe życie. Przy poziomie poniżej 550 do 600 pg/ml dochodzi do niedoboru wpłynie mózgowo - rdzeniowym (12 ). Dlatego też się podkreśla i większość przypadków demencji alzheimera to w rzeczywistości błędnie zdiagnozowane przypadki niedoboru b12 z powodu ustalenia jako normy zbyt niskiego jej poziomu ( podkreślano to już w 1991 r. ) (13).


1. Crane MG. Vitamin B12 studies in total vegetarians. J Nutr Med. 1994; 4:419-430.
2. Rogers SA. Letter to Bland JS, Prev Med Update. April 1995.
3. Am J Clin Nutr. 1991; 53:695.
4. Gaby AR. Vegetarian source of vitamin B12 (Literature review & commentary brief article). TLfDP. May 2003:32.
5. Bland JS. Funct Med Update 2002; August.
6. Lord RS, Bralley JA. Polyunsaturated fatty acid-induced antioxidant insufficiency. Integrative Medicine. Dec. 2002/Jan. 2003; 1:138-143.
7. patrz w : Living better for longer: Can supplements improved aging? A rat study suggests they may. ABC News. Available at www.abcnews.com. Accessed 1/22/04 oraz Dietary supplements make old rats youthful, may help rejuvenate aging humans, according to UC Berkeley Study. Science Daily. Available at www.sciencedaily.com. Accessed 2/19/02.
8. Bland JS. Prev Med Update. 1993; July l,Arnold SE, Kumar A. Reversible dementias. Med Clin NA. 1993; 77:215-230., Cunha UGV. An investigation of dementia among elderly outpatients. Acta Psychiatr Scand. 1990; 82:261-263.
9. Crystal HA et al. Serum vitamin B12 levels and incidence of dementia in a healthy elderly population. J Am Geriatr Soc. 1994; 42:933-936.
10. Flanagan, Patrick, MD, PhD. Hydrogen: The missing link in understanding aging. Anti-Aging Medical News. 1999; Winter:19-20.
11. Mitsuyama Y, Niegoh H. Serum and cerebrospinal fluid vitamin B12 levels in demented patients with CH3-B12 treatment--Preliminary study. Jap Jour Psych Neurology. 1988; 42; 1:65-71.oraz 52. WHP Scientific Group on Senile Dementia. Dementias in late life: research & action. Technical Report Series 730. Geneva: World Health Organization, 1986.
12. Dommisse JV. Subtle vitamin-B12 deficiency and psychiatry: A largely unnoticed but devastating relationship? Med Hypotheses. 1991; 34:131-140.
13. Dommisse JV. Med Hypotheses. 1991 oraz patrz (12).

Tutaj znjadziecie różne suplementy b12 i z b12 .

Metylo B-12 1.000 mcg - 100 pastylki WEGAŃSKIE
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D3176&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.nowfoods.com/%253Faction%253Ditemdetail%2526item_id%253D3176%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DPRq

Metylo B-12 5.000 mcg - 60 pastylki
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D9057&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.nowfoods.com/%253Faction%253Ditemdetail%2526item_id%253D9057%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DlpV

Witamina B-12 1000mcg - 100 pastylki do żucia ( cyjankob. )
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D3437&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.nowfoods.com/%253Faction%253Ditemdetail%2526item_id%253D3437%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DnHB

Vitamin B-12 Complex (Liquid) - 8 oz. - 8 uncji czyli w płynie -b12 jako cyjankobo.-1.0 mg (1000 mcg) - WEGE ( nalezy prztrzymywac wl odówce aby zmaksymalizować świerzość)
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D44909&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3DVitamin%2BB-12%2BComplex%2B(Liquid)%2B-%2B8%2Boz%26hl%3Dpl%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DVXR%26sa%3DG

Witamina B-12w postaci liposomalnej - SPRAY - 2 uncje - B-12 jako Cyjanokobalamin w dawce 1.0 mg (1000 mcg) - STOSUJE SIĘ POD JĘZYK , przetrzymuje ok.20 sek. i połyka - WEGE
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D3135&sa=X&oi=translate&resnum=6&ct=result&prev=/search%3Fq%3DVitamin%2BB-12%2BLiposomal%2BSpray%2B-%2B2%2Boz.%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DQ01
Liposomalna postać suplementu lub leku osiąga wyższe stężenia w surowicy krwi a sup./lek osiąga wyższe stężenie w wątrobie i w śledzionie natomiast w nerkach stężenie leku jest około 5 razy niższe.
Liposomalne nośniki leków, stosuje się głównie w terapiach antynowotworowych ( nowotwory związane z AIDS ).

Vitamin B-50 Tabs - VEGETARIAN 100 Tabs - z b12 jako cyjankob.- 50 mcg
hxxp://www.nowfoods.com/?action=itemdetail&item_id=2961
lub tutaj:
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.vitacart.com/vitamin-b-50-complex-vegetarian-tablets-now.html&sa=X&oi=translate&resnum=6&ct=result&prev=/search%3Fq%3DVitamin%2BB-50%2BTabs%2B-%2BVegetarian%2B100%2BTabs%26start%3D10%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3Dzx6%26sa%3DN

Witamina B-12 (1 mg) z Kwasem foliowym - 250 pastyleko żucia .
hxxp://www.nowfoods.com/?action=itemdetail&item_id=3557

Kwas foliowy 800mcg + B-12 25mcg - WEGETARIAŃSKIE 250 tabs
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D2981&sa=X&oi=translate&resnum=2&ct=result&prev=/search%3Fq%3DFolic%2BAcid%2B800mcg%2B%252B%2BB-12%2B25mcg%2B-%2BVegetarian%2B250%2BTabs%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3Dx26

Spirulina 500 mg 100% Natural - 500 Tabs -B-12 w dawce 2 mcg - wege
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D3506&sa=X&oi=translate&resnum=3&ct=result&prev=/search%3Fq%3DSpirulina%2B500%2Bmg%2B100%2525%2BNatural%2B-%2B500%2BTabs%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DnyB

A TUTAJ CHYBA NAJLEPSZY PREPARAT B - 12 NA ŚWIATOWYM RYNKU JAKO MIESZANKA W PŁYNIE RÓŻNYCH FORM : metylo. , cyjano. i dibenzoide plus pozostałe wit z grupy b z kw. fol. włącznie plus ekstrakt stewii organiczny - WEGE :
hxxp://www.nowfoods.com/?action=itemdetail&item_id=82530
Cena ok.10 dolarów tutaj :
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.herbalremedies.com/b-12.html&sa=X&oi=translate&resnum=4&ct=result&prev=/search%3Fq%3DUltra%2BB-12%2B-%2B4%2Boz.%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3D7WB

Instant Energy B-12 (2,000 mcg of B-12 per packet) - 75 Packets -WEGE
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D76371&sa=X&oi=translate&resnum=4&ct=result&prev=/search%3Fq%3DInstant%2BEnergy%2BB-12%2B(2,000%2Bmcg%2Bof%2BB-12%2Bper%2Bpacket)%2B-%2B75%2BPackets%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3Dm56

Ciekawy są również preparaty:
Co-Enzyme B-Complex - 60 Tabs - B-12 w formie metylo i dibenzoide plus wiele substancji poprawiających trawienie , wchłanianie ora zwydolność - WEGE
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D46554&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.nowfoods.com/%253Faction%253Ditemdetail%2526item_id%253D46554%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3D2MW

Instant Energy B-12 (2,000 mcg of B-12 per packet) - 75 Packets - w dawce - cyjan.1400mcg ,metylo. 300 mcg ,dibencozide 300 mcg - WEGE
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.nowfoods.com/%3Faction%3Ditemdetail%26item_id%3D76371&sa=X&oi=translate&resnum=4&ct=result&prev=/search%3Fq%3DInstant%2BEnergy%2BB-12%2B(2,000%2Bmcg%2Bof%2BB-12%2Bper%2Bpacket)%2B-%2B75%2BPackets%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3Dm56
tutaj jest uwaga dotyczaca nerek.

B-12 2,000 mcg - 100 PAWSTYLKI - B12 w dawce 2000 mcg - miesznak różnych form :
hxxp://www.nowfoods.com/?action=itemdetail&item_id=88909
lub tutaj :
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.springsunday.com/b-12-2000-mcg-100-lozenges-now-foods.html&sa=X&oi=translate&resnum=10&ct=result&prev=/search%3Fq%3DB-12%2B2,000%2Bmcg%2B-%2B100%2BLozenges%26start%3D20%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3D2G7%26sa%3DN

Nie wiem tylko dlaczego polski oficjalny dystrybutor nie sprowadza takich preparatów .
hxxp://www.nowfoods.sklep.pl/o-nas-i-3.html

Jeżeli możecie to wybieraj suplementy wit b12 w jej aktywnych formach.

Tutaj przeczytacie dlaczego aktywna forma wit. b12 ( tutaj akurat w postaci metylokobalaminy ) jest lepiej przyswajalna niż cyjanokobalaminy - w formie metylo - ( (prawdopodobnie nie do nabycia w polskich sklepach nawet z odżywkami dla sportowców ( ewentualnie na aukcj. int.) :
hxxp://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=hxxp://www.ghchealth.com/jun-00.html&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.ghchealth.com/jun-00.html%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DeyL


W przypadku wątpliwości co do stężenia wit.b12 w org. to można zrobić nawet najbardziej konwencjonalny test na jej poziom w serum krwi ( inne nazwy to test na foliany , kobalaminę ).

Więcej znajdziecie tutaj- PIERWSZA PUBLICZNA STRONA POŚWIĘCONA BADANIOM LABORATORYJNYM ( niekomercyjna strona internetowa , bardzo duzo info. ):
hxxp://www.labtestsonline.pl/tests/Folate.html?lnk=2

Jednak zajrzyjcie tutaj - powyższe badanie może być nieadekwatne gdy chodzi o wegan:
www.animal-liberation.pl/index.php?d=323

"Pomiary poziomu witaminy B12 we krwi nie są najlepszym testem dla wegan,
szczególnie dla tych, którzy spożywają wszelkiego rodzaju wodorosty i algi.
Wodorosty oraz inne pokarmy roślinne zawierają odpowiedniki B12 (fałszywą
witaminę B12), które mogą zostać mylnie rozpoznane jako właściwa witamina B12,
kiedy to, tak naprawdę, utrudniają proces metabolizmu tej witaminy. Badania krwi
także nie są wiarygodne, gdyż duża podaż kwasu foliowego sprawia, iż bardzo
trudno wykryć objawy anemii spowodowanej niedoborem B12. Bardziej wiarygodnym
sposobem jest pomiar poziomu homocysteiny, który powinien być mniejszy niż 10
mmol/litr. Najwłaściwszym testem na poziom B12 jest test na poziom kwasu
metylomalonowego. Jeśli wyniki dla krwi (<370 nmol/litr) lub moczu (mniej niż 4
mg/mg kreatyniny) mieszczą się w dopuszczalnych wartościach, wtedy wiadomo, iż
poziom witaminy B12 jest właściwy. Wielu lekarzy nadal polega na ogólnych
badaniach krwi czy też poziomie samej B12 w krwi. Wyniki te nie są miarodajne,
szczególnie dla wegan."

Dlatego można przeprowadzić test określający poziom HOMOCYSTEINY we krwi lub w moczu :

Tutaj znajdziecie więcej info:
hxxp://www.labtestsonline.pl/tests/Homocysteine.html?lnk=2

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :-o

topcia - 2008-12-04, 23:10

krzysztof,
wow :shock: :-D

Kreestal - 2008-12-05, 08:36

krzysztof umie ;-)
neina - 2008-12-05, 18:27

krzysztof, dzieki za tego posta :-)
krzysztof - 2008-12-09, 14:29

Witam! :-o

Trzeba wspomagać " WEGE BRAĆ " :-D

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY

topcia - 2009-01-06, 23:21

a oto opinia naszej lekarki vege Vit B12 jest produkowana w organizmach ssaków, u których nie procesów
gnilnych spowodowanych np trawieniem miesa. Gdyby mój organizm nie
produkował B12, to pewnie po tylu latach bez miesa i po 2 ciążach
zostałyby po mnie tylko kosteczki na cmentarzu:)
:-D . Co Wy na to? :mryellow:

Lily - 2009-01-06, 23:23

topcia napisał/a:
Vit B12 jest produkowana w organizmach ssaków, u których nie procesów
gnilnych spowodowanych np trawieniem miesa. Gdyby mój organizm nie
produkował B12, to pewnie po tylu latach bez miesa i po 2 ciążach
zostałyby po mnie tylko kosteczki na cmentarzu:)
ja na to, że chyba nie zaryzykowałabym eksperymentu na dziecku... na sobie - ok - ale nie na dziecku
maryczary - 2009-01-22, 13:45

a ja dziś natknęłam się na coś takiego
hxxp://vegie.pl/vegiepedia/index.php?title=Tempeh
czy to może być prawda?
jestem kompletnym laikiem i prawie nie rozumiem mądrego tekstu krzysztofa, który umie :-P

maryczary - 2009-01-22, 14:26

euridice skąd ty to wiesz i jak to pamiętasz? Mój mały rozumek, choć ciągle poszukuję, nie nadąża za chęciami :-P
PS: widzę nowe zdjęcie :-D

an - 2009-01-22, 20:26

Ale to chyba nie do konca tak.

Tempech powstaje w procesie fermentacji , w takich procesach bakterie produkujuá witamine B12 a nie analogi tej witaminy ?

kociakocia - 2009-02-02, 14:43

podobno niedobór B12 może być spowodowany pasożytem- tasiemiec bąblowcowy, który ma duze zapotrzebowanie na B12 , natomiast na to paskudne stworzonko narażone moga byc osoby jedzące mięso i ryby
ina - 2009-02-26, 08:28

Czy u Was vegevit jest tylko na receptę? Pytałam w 3 aptekach i nie chcieli mi sprzedać bez recepty :-/ Podobno młodzież zażywa to na przyrost masy mięśniowej. Zastanawia mnie w takim razie, czemu b12 firmy naturell jest bez recepty?
Alispo - 2009-02-26, 22:50

wszystko zalezy od upierdliwosci farmaceutow;)ja nigdy nie mialam problemow z vegevitem,ale ponoc bywaja..zwierzakom na wszelki wypadek wypisuje :lol:

Rózni sa farmaceuci,bardziej lub mniej podejrzliwie patrza,z wieloma preparatami tak jest.

ina - 2009-02-27, 10:23

Alispo napisał/a:
zwierzakom na wszelki wypadek wypisuje :lol:


Spryciula :lol:

Cytat:
Rózni sa farmaceuci,bardziej lub mniej podejrzliwie patrza,z wieloma preparatami tak jest.


Rozumie, ale zastanawia mnie czemu b12 naturell można kupić bez problemu, a vegevitu nie? Podobno ten preparat naturell ma większą zawartość b12 :roll: ?

adriane - 2009-02-27, 10:48

A co sądzicie o witamine B12 firmy Solgar, bo ja taką właśnie stosuję?
hxxp://www.domzdrowia.pl/68480,solgar-naturalna-witamina-b12-100-tabletek.html

ina - 2009-02-27, 11:33

adriane, te tabletki też zawierają drożdże piwne?
Karolina - 2009-02-27, 18:53

Jak myślicie czy nerwobóle mogą być spowodowane brakiem witamin z grupy B albo magnezu?
Lily - 2009-02-27, 18:57

Cytat:
Niedobór witamin z grupy B powoduje:

* zmniejszoną sprawność umysłową i fizyczną,
* brak apetytu, chudnięcie,
* zanik mięśni,
* zapalenie nerwów, depresję,
* choroby skóry i błon śluzowych.

adriane - 2009-02-28, 15:36

ina napisał/a:
adriane, te tabletki też zawierają drożdże piwne?


Nie. Nie zawierają też cukru, soli, ani skrobi.

topcia - 2009-02-28, 17:36

adriane,
jaką część tabletki podajesz dzieciom, skoro dorosłym zaleca się całą?

adriane - 2009-02-28, 17:45

Podaję całą, ale nie codziennie.
topcia - 2009-02-28, 18:25

Cytat:
Podaję całą, ale nie codziennie.

a co ile dni?

Karolina - 2009-02-28, 19:00

Topcia można dzielić tabletkę na cztery części i podawać po ćwiartce 2 razy dziennie. Wchłanialnośc tej wit jest bardzo mała więc częste ale małe dawki są korzystnym rozwiązaniem.
adriane - 2009-02-28, 19:05

topcia napisał/a:
Cytat:
Podaję całą, ale nie codziennie.

a co ile dni?


Nie ma reguły. Jak mi się przypomni ;)

topcia - 2009-03-01, 02:45

Karolina napisał/a:
Topcia można dzielić tabletkę na cztery części i podawać po ćwiartce 2 razy dziennie. Wchłanialnośc tej wit jest bardzo mała więc częste ale małe dawki są korzystnym rozwiązaniem.

właśnie zastanawiam się nad braniem, bo jestem veganką od dwóch miesięcy. Wisi bym podawała jak roczek skończy, bo teraz nie ma potrzeby chyba.....
Moja była pediatra (o czym tu pisałąm) i Janus (o ile dobrze pamiętam) twierdzą, że człowiek sam produkuje ją w jelitach. Hmmm.... chyba to był TOmbak a nie Janus. Sprawdzę.

an - 2009-03-01, 03:21

Produkujá já bakterie wystépujáce w jelitach, ale czlowiek nie moze tej witaminy przyswoic, poniewaz tak zwany czynnik Castlea potrzebny do jej przyswajania wydziela sie w zoládku i witamina ta moze zostac przyswojona tylko wtedy jesli sie tam znajduje. (tak ostrzegajá ludzie którzy od dawna badajá ten temat - zobacz w 2 pierwszych artykulach)
Karolina - 2009-03-01, 11:10

Czyli trzeba jeść brudnymi rękoma ;-)
ina - 2009-03-06, 08:43

Cytat:
Witamina B12 jest tak samo ważna dla rozwoju układu nerwowego płodu jak osławiony kwas foliowy

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek – powiedział dr Duane Alexander z US National Institutes of Health.

Rolę tej substancji w okresie ciąży opisali badacze z Irlandii i USA na łamach „Pediatrics”. Do tej pory lekarze zalecali kobietom ciężarnym lub planującym ciążę łykanie kwasu foliowego. W jego skład wchodzą witaminy z grupy B, głównie B9 i B11. Preparat ten zapobiega uszkodzeniom układu nerwowego płodu, w tym wadom cewy nerwowej, takim jak rozszczepienie kręgosłupa czy bezmózgowie.
Kwas foliowy pobudza również powstawanie czerwonych krwinek. Teraz do listy obowiązkowych substancji do łykania w okresie starań o dziecko trzeba dopisać witaminę B12. Okazuje się, że ma ona równie ważną rolę do odegrania w procesach krwiotwórczych oraz w rozwoju cewy nerwowej u płodu. Na niedobór witaminy B12 narażone są głównie panie stroniące od mięsa, mleka i jaj. Badania pokazały, że ciężarne kobiety spożywające mniej niż 250 nanogramów tej substancji na litr krwi wystawiają swoje dzieci na trzy razy większe ryzyko wady cewy nerwowej niż matki zażywające odpowiednie ilości witaminy B12.

Przy jeszcze większych niedoborach ryzyko to rośnie aż pięciokrotnie. – Z zażywaniem kwasu foliowego i jedzeniem mięsa nie wolno czekać do czasu, aż testy wykażą ciążę – ostrzega dr James Mills z US National Institutes of Health, jeden z autorów badań. – Dla rozwoju układu nerwowego płodu kluczowe jest pierwsze 28 dni. Potem jest już za późno na profilaktykę.


źródło: hxxp://www.rp.pl/artykul/271136.html

Lily - 2009-03-06, 11:09

ina napisał/a:
Teraz do listy obowiązkowych substancji do łykania w okresie starań o dziecko trzeba dopisać witaminę B12.

Ciekawe, a przecież to tylko my mamy niedobory B12, w czym problem? ;)

angienunia - 2009-03-07, 21:50

Ja dowiedzialam sie w srode od pani pielegniarki szkolnej, ze witamina B12 przyjmuje sie tylko przez zastrzyk. Ze te tabletkowe to rozpuszczaja sie w zoladku i nic nie wchlaniaja :roll: . To jak to jest w koncu?
Lily - 2009-03-07, 21:51

angienunia napisał/a:
Ja dowiedzialam sie w srode od pani pielegniarki szkolnej, ze witamina B12 przyjmuje sie tylko przez zastrzyk. Ze te tabletkowe to rozpuszczaja sie w zoladku i nic nie wchlaniaja :roll: . To jak to jest w koncu?

Nie wiem, ale to by znaczyło, że nie ma sensu jeść mięsa dla B12, bo i tak się nie wchłania, prawda? ;)

angienunia - 2009-03-07, 23:13

hehe, czyli nie wchlania sie przez nic, czyli z tego wynika, ze wszyscy jestesmy anemikami 8-)
Jędruś - 2009-03-08, 00:17

Suplement dla osób o normalnym wchłanianiu (zwłaszcza dla sporotowców i wyczynowców):
TREC Dibencozide Force B12 – 1000 mcg ( 100kaps.) w miarę niedroga
hxxp://www.sportscentre.pl/?zobacz=495&producent=
hxxp://tiny.pl/83lx

Suplement podjęzykowy dla osób o upośledzonym wchłanianiu
B12 w rozrworze: Liquid metylo-B12, drogi suplement
hxxp://www.kirkmanlabs.com/products/dmg_tmg/tmg/TMG_FA_B12_L_16_Spec011b.html

Suplement donosowy dla osób o upośledzonym wchłanianiu:
metylo-B12 Nasal spray (metylo-B12 w postaci spreju do nosa) bardzo drogi suplement, nowość
hxxp://www.laurapower.com/VitB12.htm

Od zastrzyków z B12 pomału się odchodzi ponieważ po kilku dniach nadmiar witaminy B12 jest usuwany poprzez nerkę z moczem. Zatem zastrzyk B12 to podejście interwencyjne, na krótki czas a suplementy podjęzykowe i donosowe to rozwiązanie na długie okresy zwłaszcza dla ludzi z genetycznym upośledzeniem wchłaniania witaminy B12.


Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty

topcia - 2009-03-08, 01:11

Jędruś napisał/a:
po kilku dniach nadmiar witaminy B12 jest usuwany poprzez nerkę

wiem, że się nie popiszę, ale napiszę-wynika z tego, że B12 nie odkłada się, więc nie ma możliwości przedawkowania jeśli sobie posuplementuję?

zojka3 - 2009-03-08, 07:51

No a skoro się nie odkłada to dlaczego się pisze, że niedobór może wystąpić dopiero po bardzo długim czasie niedostarczania jej do organizmu?
W końcu jest magazynowana czy nie?

dżo - 2009-03-08, 08:28

angienunia napisał/a:
Ze te tabletkowe to rozpuszczaja sie w zoladku i nic nie wchlaniaja

Lily napisał/a:
to by znaczyło, że nie ma sensu jeść mięsa dla B12, bo i tak się nie wchłania

witamina B12 wchłaniana jest w jelicie cienkim, żołądek jest tylko "etapem" w jej przyswajaniu (łączy się z tzw. czynnikiem wewnętrznym - jonami wapnia i białkiem), także nie wydaje mi się aby ta pielęgniarka wiedziała co mówi,

Jędruś - 2009-03-08, 11:07

zojka3 napisał/a:
No a skoro się nie odkłada to dlaczego się pisze, że niedobór może wystąpić dopiero po bardzo długim czasie niedostarczania jej do organizmu?
W końcu jest magazynowana czy nie?

Na linku poniżej jest obszerny artykuł o B12, zawiera informacje w jaki sposób jest ona wchałaniana.
hxxp://www.surawka.republika.pl/WITAMINA%20B12.htm

Na jeden raz organizm może przyjąć i zmagazynować zaledwie 3 mikrogramy (0,003 miligrama) B12, ogranicznikiem jest przenośnik w żołądku tzw. Intrinsic Factor inna nazwa czynnik Castla.
Ten cykl trwa ok. 6 godzin.
Po przeliczeniu, organizm w ciągu 24 godzin może przyjąć zaledwie 12 mikrogramów B12 pod warunkiem że co 6 godzin będzie otrzymywał witaminę B12 w pożywieniu, wszelkie nadmiary zostają usuwane.

Podobnie jest z ubytkami witaminy B12, organizm nasz traci na jeden dzień 1-3 mikrogramy B12.
Zapas w wątrobie wynosi ok. 2000 mikrogramów (2 miligramy)
Po przeliczeniu: 2000 – 700 dni trzeba aby cały zapas z wątroby został wyczerpany, oczywiście tylko wtedy gdy pokarm nie zawiera B12.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty

zojka3 - 2009-03-08, 14:42

Dzięki Jędruś!
nie ma to jak konkretne, fachowa odpowiedź :-D

maryczary - 2009-03-08, 20:06

Jędruś is the best :mryellow:
kociakocia - 2009-03-08, 22:16

Jędruś, wow~! a gdzieś Ty był jak Cię nie było? :mryellow:
topcia - 2009-03-08, 23:35

Jędruś, ważne info. podałeś, DZIĘKI ;-) . NIe orientujesz się, jak jest z małymi dziećmi, niemowlakami? Kiedy mleko mamy przestaje wystarczać pod tym względem? ;-)
Jędruś - 2009-03-09, 04:44

Niemowlęta i dzieci pijące regularnie mleko nie powinny mieć większych problemów z witaminą B12, polecam zrobić test na zawartość B12 w osoczu krwi aby nie było wątpliwości.

Inna rzecz jest z witaminą D oraz omega-3. Krowie mleko pochodzące od krowy stojącej w oborze nie zawiera witaminy D jedynie prowitaminę D, jedynie mleko od krowy będącej na słońcu zawiera witaminę D.
Niektóre firmy dodają do mleka syntetycznej witaminy D po to aby ten niedobór zniwelować.
Dlatego warto zrobić dziecku badania na zawartość witaminy D.
W przypadku niedoborów wskazana suplementacja lub naświetlanie (polecam lampy wysokiej jasności w zamian za kwarcówki, lampy wysokiej jasności są bezpieczniejsze, opalanie bez okularów, nie ma problemów z oparzeniami itp.)

A co do omega-3 to o tym był wątek, warto przejrzeć i przypomnieć sobie siemie lniane lub świeży olej lniany.

Jeżeli siemie lniane smakowo nie podchodzi to postarać się o nasiona szałwi argentyńskiej inna nazwa hiszpańska lub chia.
Poniżej link do artykułu przeglądowego:
hxxp://www.surawka.republika.pl/MZZ14.htm

Polecam zakupić pełne ziarno t.j. czarne, black chia, przykładowy link.
hxxp://www.shopping.com/-chia+seed

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty

dżo - 2009-03-09, 07:25

Jędruś napisał/a:
polecam zrobić test na zawartość B12 w osoczu krwi aby nie było wątpliwości.

a nie wystarczy zwykłe badanie krwi skoro łatwo ocenić niedobór witaminy B12 po wielkości krwinek czerwonych (są większe od prawidłowych)? badanie zawartości wit. B12 w osoczu jest kosztowne, ale lekarze nie wydają skierowania na nie ot tak na życzenie pacjenta,

Alispo - 2009-03-09, 11:09

Objetosc krwinki daje tylko taki pogladowy obraz,wiekszy niedobor wykaze ale poczatkow pewnie nie,badanie na B12 jest bardziej wiarygodne,a jeszcze bardziej na poziom homocysteiny,czasem B12 jest ok,a obnizona homocysteina swiadczy o niedoborze.Ale to juz kwestia na ile kto wyczulony na te niedobory,nie dajmy sie zwariowac(IMHO) ;-)
dżo - 2009-03-09, 13:21

Alispo, głośno zastanawiam się nad tym ponieważ swego czasu chciałam zrobić badanie na ilość witaminy B12 i poprosiłam o skierowanie lekarza rodzinnego a ten po obejrzeniu mojej morfologii odmówił twierdząc, ze nie ma takiej potrzeby ponieważ skierowanie wydawane jest tylko w przypadku widocznych znaczących niedoborów.
topcia - 2009-03-09, 17:33

Jędruś napisał/a:
Niemowlęta i dzieci pijące regularnie mleko nie powinny mieć większych problemów z witaminą B12

nawet, jeśli matka jej sobie nie dostarcza?

Alispo - 2009-03-09, 21:03

dżo-czyli krotko mowiac olal ewentualny drobny niedobor ;-)
Sun - 2009-04-02, 21:34

Poradźcie... mam anemię i hematolog oprócz żelaza zapisal mi zastrzyki z B12.
Mimo, że jem nabiał i biorę vegevit.
W ulotce jest napisane, że w ciąży (jestem w 33tc) można tylko jesli korzyści dla matki przewyższają zagrożenia dla płodu... Jakie zagrożenia??

I jak to jest z kwasem foliowym? Wyczytałam, że branie kwasu foliowego obniża poziom B12. Biorę kwas i B12 jednocześnie. To źle?

Lily - 2009-04-02, 21:36

Sun napisał/a:
I jak to jest z kwasem foliowym? Wyczytałam, że branie kwasu foliowego obniża poziom B12. Biorę kwas i B12
może nie tyle obniża, co maskuje poziom B12 (zawyża w obrazie krwi)
poczytaj, co o witaminie B12 w zastrzykach pisze Jędruś, dla mnie to autorytet w tej dziedzinie :)

Jędruś - 2009-04-03, 02:45

Sun podaj swój tygodniowy jadłospis.

Kwas foliowy z witaminą B12 nawzajem uzupełniają się , niektóre suplementy zawierają B12 z kwasem foliowym.

Najlepsze w okresie ciąży są soki z zieleniny lub tabletki chlorofilowe (droższa opcja).

Sprawdź czy nie masz zakwaszonego organizmu (link poniżej):
Odkwaszanie organizmu:
hxxp://www.lalbavita.com.pl/strona.php?32532

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty

Agrest - 2009-04-15, 18:18

Okej, a ja mam jeszcze pytanie, bo nie wynika z treści tematu:
Jeśli jestem wegetarianką, w sumie od niedawna, sporadycznie jem nabiał (coraz mniej) to ile B12 w suplemencie powinnam brać na dzień?

arahja - 2009-04-15, 20:19

Agrest napisał/a:
Jeśli jestem wegetarianką, w sumie od niedawna, sporadycznie jem nabiał (coraz mniej) to ile B12 w suplemencie powinnam brać na dzień?


Najbezpieczniej tyle, ile przewiduje ulotka. W przypadku vegevitu - jedna tabletka dziennie.

Lily - 2010-06-01, 17:22

hxxp://www.czytelniamedyczna.pl/show_pf.php?ktory=284 ciekawa tabelka - jeśli ktoś nie je wątroby, to mu niewiele przychodzi z jedzenia mięsa w celu uzyskania B12?
renka - 2011-01-14, 12:15

Wklejam zapytanie, ktore do mnie naplynelo, moze ktos pomoze fachowa wiedza? ;-)

Cytat:
czy bardziej eko w sensie zużycia powierzchni ziemi jest pobieranie B12 przez jedzenie jajek, czy też przez łykanie leków-suplementów? Celowo nie wymieniam jako źródła mleka, bo wiem, że ma wysoki ślad ekologiczny ze względu na krowy, no i B12 jest w nim mało. Ale zastanawia mnie to, bo z jednej strony tabletki mają wysoki ślad eko (transport, opakowanie, testy, produkcja w laboratoriach itd.), a z drugiej strony stosunkowo mało ważą. W związku z tym ślad ekologiczny w przeliczeniu na wagę tabletki będzie większy, niż w przypadku jajek. Masz jakieś dane na ten temat?

Alispo - 2011-01-14, 13:29

Na logike to zdecydowanie zwyciezaja suplementy.Jajka to: uprawy-pasza-kura-jajko-dzienna dawka B12 a jajko-transport-opakowanie.W porownaniu z laboratoryjnym miareczkowaniem :roll: ,to porownywalne z minimalna iloscia pestycydu do upraw czy dodatku paszowego. Tak na logike,moze zle rozumuje ;-)
an - 2011-01-14, 13:35

A poza tym z samych jajek czasami nie zapewni się odpowiedniej dawki B12
Lily - 2011-01-14, 14:36

A kury pewnie też dostają witaminy w paszy? Tzn. nie mówię o "wolnych" kurach karmionych zbożami, ale te z chowu przemysłowego, intensywnego.
Pipii - 2011-08-03, 14:33

dzisiaj znalazłam taki artykuł, może niektorym się przyda ta informacja :

Witaminki, witaminki. Obecnie niedobory B12 są epidemią. Jest to typowa witamina brudu, wytwarzają ją tylko i wyłącznie bakterie. Człowiek pozyskiwał ją przez tysiace lat jedząc zabrudzoną żywność. Ostatnie lata przyniosły prawdziwą rewolucję w tej dziedzinie. Pozbyliśmy się co prawda większości pasożytów oraz sporej liczby śmiertelnych chorób, ale niestety - coś za coś. Pozbawiliśmy się głównego źródła witaminki.

Jeszcze całkiem niedawno witamina ta była przepisywana masowo na tzw. "wzmocnienie", zwłaszcza osobom starszym, u którym niedobory były głębokie. Ale cóż się okazało? Człowiek po zastrzyku z B12 przez 3 lata nie przychodził do lekarza. Taka strata kasy... tak nie mogło dalej być. Przestano przepisywać witaminę, zaczęto antybiotyki - które jak wiadomo osłabiają system odpornościowy. Osoba po kuracji antybiotykowej, z wyjałowionym organizmem, będzie chorować 2 razy częściej - i dwa razy tyle zapłaci za wizyty i za leki.

Jako że człowiek jest z natury roślinożercą, organizm nasz potrafi zmagazynować ilość tej witaminy wystarczającą na długie, długie lata (podobnie jak wszystkich substancji które nie występują w roślinach), więc niedobory nie wychodzą od razu. Zbierają się stopniowo, narastają. Najprostszy sposób na oznaczenie to oczywiście testy. Uwaga - test na oznaczenie samej witaminy niekoniecznie jest wiarygodny, jako że oznaczane są przy okazji jej nieaktywne analogi. Tutaj z pomocą przyjdzie zwykła morfologia. Średnia objętość krwinek czerwonych (MCV, ŚOK) - u mężczyzn nie może być większa niż 94, u kobiet - niż 99. Ale nawet wynik zbliżony do tych wartości powinien budzić niepokój. Średnia zawartość hemoglobiny (MCH) - nie może być wyższa niż 31, góra 32. Ilość płytek powinna być pośrodku normy (około 300), wyniki poniżej 200 może świadczyć o niedoborach. Jeśli mamy takie wyniki, można podejrzewać, iż lekkie niedobory gnębią nas od dłuższego już czasu, jako że w morfologii ukazują się dopiero po latach. Oczywiście przyczyny wyników mogą też być inne, ale - jak to się mówi - terapia może i nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi. W przypadku wykrycia bardzo silnego niedoboru, powinno się sprawdzić możliwe przyczny złego wchłaniania bądź zbyt szybkiego tracenia tej witaminki.

Witamina B12 pełni rolę produkcji nowych komórek. Przy jej niedoborach proces ten jest bardzo upośledzony. Zwłaszcza dotyczy to komórek krwi, które regenerują się bardzo często. Konsekwencją niedoboru będzie więc silny spadek odporności organizmu (zdegenerowane białe ciałka), co za tym idzie częste infekcje, a więc i okresowe łamanie w kościach, które jest przecież niczym innym jak reakcją na toksyny wydzielane przez mikroby. Będą częste biegunki, jako że błona śluzowa jelit też się regeneruje. Będą zanikowe zapalenia języka, pieczenie całej jamy ustnej. A co najgorsze, będzie szereg objawów ze strony układu nerwowego. Te są najgroźniejsze, jako że zbyt długie ich lekceważenie może skończyć się naprawdę przykro - głębokie uszkodzenia są już, niestety, nieodwracalne. Będą to delikatne porażenia nerwowe, zwłaszcza w obrębie nóg, problemy z chodzeniem, z utrzymaniem równowagi. Do tego wszystkiego dojdzie paskudne samopoczucie. No i oczywiście nieszczęsna niedokrwistość makrocytowa, która objawi się osłabieniem, zadyszkami, marznięciem kończym - a kończyny przemarznięte często reagują jak "przewiane", czyli zaczyna w kościach łamać.

Leczenie jest naprawdę baaardzo proste. Żadne tabletki, one za wolno działają. Zastrzyk, najczęściej jeden wystarczy, czasem - przy ciężkich niedoborach - kilka pod rząd. Zastrzyk kosztuje bodajże 3 zł. Przez 2 tygodnie po zastrzyku należy jeść dużo żelaza i kwasu foliowego, aby ułatwić organizmowi regenerację krwinek. 2 tygodnie - tyle zajmuje regeneracja krwi. Nieco dłużej układu immunologicznego.

Osoby chorujące na boreliozę powinny B12 zażyć profilaktycznie, z dwóch powodów. Po pierwsze, silnie stymuluje organizm, ułatwia mu walkę z chorobą. Po drugie, duże dawki tej witaminy pomagają regenerować uszkodzenia nerwów.

Agnieszka - 2011-08-03, 18:59

Pipii: też spotkałam się z podobną opinią o zastrzykach. Ja robiłam badania i jestem normowa
a źródło tego artykułu masz?

Lily - 2011-08-03, 19:03

Pipii napisał/a:
Zastrzyk, najczęściej jeden wystarczy, czasem - przy ciężkich niedoborach - kilka pod rząd.
A ja wciąż mam w myślach to, co pisał Jędruś - że nadmiar witamina podany zastrzykiem jest szybko wyrzucany przez nerkę i że wzrost poziomu po takiej kuracji jest krótkotrwały... więc złudny...
arahja - 2011-08-03, 22:57

Agnieszka napisał/a:
a źródło tego artykułu masz?


to jest z vegie.pl, autor Tomakin.

yuka66 - 2011-10-09, 09:16

Nie, jest wegańska, był taki obszerny wątek o B12 na forumveg.pl
Lily - 2011-10-09, 11:55

Jenny napisał/a:
Tzn. czy z produktów zwierzęcych się ją zbiera?
Nie, ponieważ witaminę B12 produkują tylko i wyłącznie bakterie ;) i tak też jest wytwarzana na skalę przemysłową.
Lily - 2011-10-09, 18:08

Jenny napisał/a:
A na czym hoduje się te bakterie? Skoro podobno w wit B12 są bogate produkty pochodzenia zwierzęcego, to czy tych bakterii, które ją produkują nie hoduje się na produktach odzwierzęcych?
Zdaje mi się, że standardową pożywka bakteryjną jest agar, ale to niech się wypowie ktoś bardziej kompetentny.
Tu hxxp://zakazanezdrowie.blogspot.com/2009/01/produkcja-witamin-dlaczego-jestemy.html jest coś o produkcji witamin, mam nadzieję, że to jest zgodne z prawdą.

Orchidea - 2011-10-17, 23:21

Agar jest tylko substancją mającą utrzymać pożywkę "w kupie".
Pożywką właściwą jest bulion mięsny, czasem zmieszany z krwią lub innymi substancjami.

Niestety więc, jak coś jest wyprodukowane przez bakterie, i tak nie jest wege :/

an - 2011-10-17, 23:48

Orchidea napisał/a:
Agar jest tylko substancją mającą utrzymać pożywkę "w kupie".
Pożywką właściwą jest bulion mięsny, czasem zmieszany z krwią lub innymi substancjami.

Niestety więc, jak coś jest wyprodukowane przez bakterie, i tak nie jest wege :/

A można wiedzieć skąd takie informacje? :->

Alispo chyba kiedyś podawała coś innego

Orchidea - 2011-10-18, 10:44

Z uczelni (GUMed), z zajęć z mikrobiologii.

Przynajmniej tak w laboratoriach się hoduje, chociaż pewnie na większą skalę wygląda to podobnie.

Choć nie powiem, cieszyłabym się, gdyby metody stosowane w Katedrze Mikrobiologii i to, czego nas nauczyli było przestarzałe i były jakieś inne :D

Alispo - 2011-10-18, 11:10

niekoniecznie,jest roznie,a B12 do suplementow,w kazdym razie tych powszechnie stosowanych przez vege,źródłem jest fermentacja melasy.
Orchidea - 2011-10-18, 19:38

Jak właściwie się ten proces odbywa?
Kreestal - 2011-10-22, 12:52

Cytat:
Jako jedna z niewielu roślin zawiera witaminę B12, na której niedobór mogą cierpieć weganie


Mowa tu o rokitniku, czy ktoś wie czy ta informacja jest prawdziwa?

hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Rokitnik_zwyczajny]Źródło

bronka - 2011-10-22, 13:15

Kreestal, nie sądzę :-|
Może analogi jak lucerna :->

an - 2011-12-09, 20:08

Vegabutik_pl napisał/a:
Jako że człowiek jest z natury roślinożercą, organizm nasz potrafi zmagazynować ilość tej witaminy wystarczającą na długie, długie lata (podobnie jak wszystkich substancji które nie występują w roślinach), więc niedobory nie wychodzą od razu. Zbierają się stopniowo, narastają. Najprostszy sposób na oznaczenie to oczywiście testy. Uwaga - test na oznaczenie samej witaminy niekoniecznie jest wiarygodny, jako że oznaczane są przy okazji jej nieaktywne analogi. Tutaj z pomocą przyjdzie zwykła morfologia. Średnia objętość krwinek czerwonych (MCV, ŚOK) - u mężczyzn nie może być większa niż 94, u kobiet - niż 99. Ale nawet wynik zbliżony do tych wartości powinien budzić niepokój. Średnia zawartość hemoglobiny (MCH) - nie może być wyższa niż 31, góra 32. Ilość płytek powinna być pośrodku normy (około 300), wyniki poniżej 200 może świadczyć o niedoborach. Jeśli mamy takie wyniki, można podejrzewać, iż lekkie niedobory gnębią nas od dłuższego już czasu, jako że w morfologii ukazują się dopiero po latach. Oczywiście przyczyny wyników mogą też być inne, ale - jak to się mówi - terapia może i nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi. W przypadku wykrycia bardzo silnego niedoboru, powinno się sprawdzić możliwe przyczny złego wchłaniania bądź zbyt szybkiego tracenia tej witaminki.

To właśnie morfologia bywa najczęściej niewiarygodna jesli chodzi o witaminę b12, a opieram się choćby na wynikach wegetarian z niedoborami, którym MCV nic nie wykazało (u mnie było wręcz po przeciwnej stronie normy), natomiast w badaniu witaminy wyszły niedobory, więc bardzo proszę o nie powielanie tu tych wprowadzających w błąd informacji. Dzieję się tak dlatego, że na te wskaźniki wpływ maja także żelazo i kwas foliowy.

adriane - 2011-12-10, 12:43

Czy B12 dobrze się przyswaja? Co robić z tabletką, która zawiera 1000% dziennej normy B12?
Czy spotkał się ktoś z twierdzeniem, że suplementacja B12 powoduje raka?
Wczoraj tę informację przyniosła koleżanka od lekarki, która zabroniła jej zażywać B12 właśnie z tego powodu (dziewczyna ma anemię, a żelazo w normie wyszło, b12 też).

Lily - 2011-12-10, 16:18

adriane napisał/a:
Czy B12 dobrze się przyswaja? Co robić z tabletką, która zawiera 1000% dziennej normy B12?
Fatalnie się przyswaja, stąd tabletki o tak przekroczonej normie - z tego wchłaniamy podobno tylko 2,5 mcg, dlatego warto w kilku porcjach brać.
adriane napisał/a:
Czy spotkał się ktoś z twierdzeniem, że suplementacja B12 powoduje raka?

Niektórzy twierdzą, że kobalt jest szkodliwy. A jest przecież niezbędny. Ja już mam mętlik.
Możliwe, że chodzi o tę w zastrzykach - ponoć odchodzi się częściowo od podawania takiej formy.

Ale są odmienne dane:
Cytat:
Witamina B12 nie jest toksyczna, jednakże przy stosowaniu przez dłuższy czas bardzo dużych dawek tej witaminy zaobserwowano u niektórych ludzi objawy uczuleniowe. W bardzo wysokich dawkach może również wystąpić krwotok z jam nosowych.


Moim zdaniem lepiej ją przyjmować niż nie, niedobór ma bardzo poważne skutki na dłuższą metę, a czynników rakotwórczych w środowisku nie brakuje - witamina B12 na pewno nie jest kluczowa (nawet gdyby była rakotwórcza), gorsze są z pewnością frytki czy chipsy ;)

an - 2011-12-10, 17:25

adriane napisał/a:
Czy B12 dobrze się przyswaja? Co robić z tabletką, która zawiera 1000% dziennej normy B12?
Czy spotkał się ktoś z twierdzeniem, że suplementacja B12 powoduje raka?
Wczoraj tę informację przyniosła koleżanka od lekarki, która zabroniła jej zażywać B12 właśnie z tego powodu (dziewczyna ma anemię, a żelazo w normie wyszło, b12 też).

A na podstawie czego stwierdzono u niej anemię?
Jest jeszcze opcja kwasu foliowego, ale to by trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie dane.
Dobrze jest badać ferrytynę i pamiętać o tym, że jeśli spożywa się żywność z analogami B12, to wynik może nie być prawidłowy.

Tabletkę B12 można dzielić, takie wysokie dawki są konieczne w przypadku stwierdzonego niedoboru, na początku suplementacji.

adriane - 2011-12-10, 18:31

Cytat:
A na podstawie czego stwierdzono u niej anemię?


Hemoglobina 8,5 jednostek i za mało czerwonych ciałek krwi, inne parametry krwi też zaniżone. Poza tym dziewczyna bardzo słabo się czuła.
an napisał/a:
pamiętać o tym, że jeśli spożywa się żywność z analogami B12, to wynik może nie być prawidłowy.


Czyli co, może być za mało B12, a wynik wyjdzie prawidłowy?

Dziękuję Lily i an za odniesienie się :)

Lily - 2011-12-10, 18:33

adriane napisał/a:
Czyli co, może być za mało B12, a wynik wyjdzie prawidłowy?
Tak, zajrzyj tu np. hxxp://wiedza.kielki.net/tag/analogi-witaminy-b12
edysqa - 2011-12-13, 00:18

A co sadzicie o metylokobalaminie, czyli z tego co się doczytalam najlepiej przyswajanej formie witaminy b 12?
Zamowilam sobie taką do ssania
hxxp://allegro.pl/methyl-b-12-methylcobalamin-5000mcg-60tbas-mozg-i1987508644.html

an - 2011-12-13, 00:50

edysqa napisał/a:
A co sadzicie o metylokobalaminie, czyli z tego co się doczytalam najlepiej przyswajanej formie witaminy b 12?
Zamowilam sobie taką do ssania
hxxp://allegro.pl/methyl-b-12-methylcobalamin-5000mcg-60tbas-mozg-i1987508644.html
Takie są opinie :) ale jakie konkretnie są różnice, to trudno mi stwierdzić, aż tak mnie to nie interesowało :-P
A ta Twoja ma ogromną dawkę w tabletce, ciekawe dlaczego, skoro jest lepiej przyswajalna hmmm

Pipii - 2011-12-13, 08:06

an napisał/a:
edysqa napisał/a:
A co sadzicie o metylokobalaminie, czyli z tego co się doczytalam najlepiej przyswajanej formie witaminy b 12?
Zamowilam sobie taką do ssania
hxxp://allegro.pl/methyl-b-12-methylcobalamin-5000mcg-60tbas-mozg-i1987508644.html
Takie są opinie :) ale jakie konkretnie są różnice, to trudno mi stwierdzić, aż tak mnie to nie interesowało :-P
A ta Twoja ma ogromną dawkę w tabletce, ciekawe dlaczego, skoro jest lepiej przyswajalna hmmm

Może dlatego, że w przypadku ostrych niedoborów i tak większość wit. B12 się nie wchłonie?

an - 2011-12-13, 23:49

Pipii napisał/a:
an napisał/a:
A ta Twoja ma ogromną dawkę w tabletce, ciekawe dlaczego, skoro jest lepiej przyswajalna hmmm

Może dlatego, że w przypadku ostrych niedoborów i tak większość wit. B12 się nie wchłonie?

Wydaje mi się, że wtedy doustnie lepiej spożywać w dawkach podzielonych,
a tak czy owak, jeśli cyjanokobalaminy wystarcza 1000 mcg w tabletce, to dziwne, że lepiej przyswajalna forma jest w tak ogromnej dawce, do tego poprzez ssanie wchłania się podobno lepiej
Spotkałam się juz z opiniami chyba 2 lub 3 osób na forach, które po suplementacji dawkami 1000 mcg miały później zbyt wysoki poziom B12 we krwi, Norris zaleca taką dawkę weganom raz na tydzień, lub częściej ale mniejsze dawki

Pipii - 2011-12-14, 08:02

Owszem, powinno się podawać B12 częściej w mniejszych dawkach, nawet rozpuszczone w wodzie - wtedy podobno wchłania się najlepiej. Ja się w takie cuda nie bawię ;-)
xy - 2011-12-14, 20:05

Ja gdzieś czytałam ze metylokobalamina w kroplach jest bardzo efektywna, i zakrapiało to się pamiętam do nosa.. ale w kraju jeszcze się z ta formą nie spotkała, rodzice dzieci z jakimiś zaburzeniami metabolicznymi pamiętam to sprowadzali.
yuka66 - 2011-12-15, 10:43

Ja widziałam właśnie kilka dni temu w necie i zastanawiam się czy nie kupić, ale ta była do połykania.
hxxp://hxxp://www.seeknatural.co.uk/product-1123.html]Link

ina - 2011-12-15, 17:17

edysqa napisał/a:

A co sadzicie o metylokobalaminie, czyli z tego co się doczytalam najlepiej przyswajanej formie witaminy b 12?
Zamowilam sobie taką do ssania
hxxp://allegro.pl/methyl-...1987508644.html


Też o tym czytałam i ostatnio tylko taką kupuję. Ale w Polsce strasznie drogie te witaminy. Ja zamawiam tu: hxxp://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Methyl-B-12-1000-mcg-100-Lozenges/129?at=0

Przy pierwszym zamówieniu wychodzi około 6 zł (kod RUG922 daje zniżkę 5$) + przesyłka około 12 zł do wagi paczki 1,8 kg

edysqa - 2011-12-15, 21:50

ina jak się po niej czujesz? Ja jeszcze swojej nie dostałam.
k.leee - 2012-05-16, 22:37

Czy wiecie może w jakim laboratorium można zbadać poziom kwasu metylomalonowego?
mahakala2000 - 2012-06-15, 22:52
Temat postu: B12 - PILNIE POTRZEBNA POMOC!
Witam,

u mojego męża 3 lata temu zdiagnozowano stwardnienie rozsiane.
Zmienił neurologa, nowy przepisał mu badanie na poziom vit. B12 i okazało się, że ma mocno poniżej normy. Brak B12 wywołuje także demienilizację komórek nerwowych...

Proszę o polecenie sprawdzonych preparatów z B12 i suplementacji tej witaminy.

Kupiłam spirulinę, chlorellę, algę AFA, jemy tempeh, miso, tofu, shoyu, tamari, kapustę kiszoną.

Kupiłam też vit. B12 w której skład wchodzi:
Witamina B12 2500 mcg (2.5 mg), Mannitol, krospowidon.
Nie zawiera: substancji słodzących, konserwantów, cukru, mleka, laktozy, soi, glutenu, drożdży, sodu.
Ktoś coś wie o mannitolu, krospowidonie???
ok, właśnie przeczytałam skład na stronie producenta i szczęka mi spadła:
Vitamin B12 (Cyanocobalamin) 2,500 mcg 41,667%
Mannitol, Crospovidone, Beet (Beta Vulgaris) Juice Color, Natural Flavor, Vegetable Magnesium Stearate, Sucralose

Coś ktoś może powiedzieć o powyższym preparacie i jego składzie?

Lily - 2012-06-15, 22:55

Jeśli jest mocno poniżej normy to najlepiej suplementować zastrzykami. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak poważną chorobę.
mahakala2000 - 2012-06-15, 22:57

na co zwrócić uwagę a propos zastrzyków - chodzi mi o skład.

mogę coś ściągnąć z UK lub Stanów - czy ktoś może polecić jakieś mało szkodliwe formy B12 w zastrzyku?

Alispo - 2012-06-15, 23:01
Temat postu: Re: B12 - PILNIE POTRZEBNA POMOC!
mahakala2000 napisał/a:


Kupiłam spirulinę, chlorellę, algę AFA, jemy tempeh, miso, tofu, shoyu, tamari, kapustę kiszoną.

W tym nie ma B12,w glonach sa analogi tej witaminy jedynie.Warto skupic sie na suplementacji,od cyjanokobalaminy lepiej przyswajalna jest metylokobalamina-niedostepna(chyba)w Polsce,ale moze warto sprowadzic,ja mam takową firmy Jarrow,ale pewnie jest sporo roznych preparatow.
I Lily ma rację,co innego zapobiegawczo,co innego leczniczo.

Nie wiem czy masz opcje sciagniecia zastrzykow ze Stanow..ale ogolnie mysle,ze nie ma sie czego obawiac jesli chodzi o substancje pomocnicze..i lepiej sie skupic na B12.

mahakala2000 - 2012-06-15, 23:02

znalazłam info o Cyanocobalamin'ie

People Who Should Not Take the Cyanocobalamin Form of B12

Chronic Kidney Failure

People with chronic kidney failure do not detoxify cyanide as well as people with healthy kidneys. It is thought that this may lead to nerve problems, especially in smokers (1). For this reason it is better for kidney patients to take a form of B12 other than cyanocobalamin. Koyama et al. (1) suggest that patients on hemodialysis receive 500 µg of methylcobalamin intravenously after each dialysis. Vegans with kidney disease, whether or not they are on dialysis, should take a non-cyanocobalamin form of B12. These patients should talk to their health professionals about how much should be taken. 1,000 µg (1 mg) of methylcobalamin or adenosylcobalamin per day might be adequate.

Cyanide Metabolism Defects

Cobalamin has a strong attraction to cyanide. While being a natural chemical produced in the body, cyanide is toxic, and the body turns it into thiocyanate in order to excrete it. If this pathway is defective or overwhelmed through ingestion of too much cyanide (such as in smokers, or people in Nigeria who eat large amounts of cassava which is high in cyanide), the body may detoxify the cyanide by attaching it to cobalamin and then excreting the cyanocobalamin. Leber's optic atrophy, tobacco-alcohol amblyopia, and other eye diseases can sometimes respond to high doses of hydroxocobalamin which serve to detoxify the cyanide. In these cases, there may be too much cyanide in the tissues (preventing conversion of cyanocobalamin to methylcobalamin or adenosylcobalamin) for cyanocobalamin supplements to be effective in maintaining B12 status (2). In such cases, a different form of B12 should be given (speak to your health professional) (3).
hxxp://www.veganhealth.org/b12/nocyano

i o palaczach i Cyanocobalamin'ie

Smokers and Cyanocobalamin

In one study, smokers were found to excrete 35% more B12 than nonsmokers (1). In another study, smokers' serum B12 did not differ from nonsmokers', and the Institute of Medicine concluded that "The effect of smoking on the B12 requirement thus appears to be negligible." (1)

Hydroxocobalamin injections decreased blood cyanide levels by 59% in smokers (1.5-3 packs/day); cyanide was eliminated in the urine as cyanocobalamin (2). This indicates that cyanocobalamin may be actively excreted rather than used in people with elevated cyanide levels. Thus, I am concerned that vegan smokers may not receive much benefit from cyanocobalamin supplementation. Most smokers have an intake of hydroxocobalamin, and other non-cyanocobalamin forms of B12, through animal foods, which can counteract their bodies excretion of cyanocobalamin. Unless vegans take a non-cyanocobalamin supplement, they do not have a non-cyanocobalamin source of B12.

In contrast, I know two vegan smokers whose B12 source has only been cyanocobalamin, and who have not developed overt B12 deficiency in over ten years on the diet. There are probably others. Unfortunately, I could find no studies looking at cyanocobalamin supplementation in smokers, much less in vegan smokers.

To be cautious, I am suggesting that vegan smokers supplement with a non-cyanocobalamin form of B12. The amounts will have to be somewhat arbitrary because of the lack of information on the absorption rates and detoxification action of the various forms of B12 in smokers. I have not seen evidence of oral adenosylcobalamin's effectiveness in counteracting B12 deficiency. Donaldson had success with oral methylcobalamin. I would, therefore, tentatively recommend 500-1,000 µg/day of methylcobalamin. At that rate, a month's supply of methylcobalamin should cost about $5-$10.

It could be that the recommendations for vegan smokers need not be any different than those for nonsmokers. At this time, I do not feel that there is enough evidence one way or the other.

There is no evidence that cyanocobalamin is harmful to vegan smokers; including a modest source of cyanocobalamin (e.g., 3-5 µg/day), in addition to methylcobalamin, could serve as insurance.
hxxp://www.veganhealth.org/b12/smoke

[ Dodano: 2012-06-15, 23:16 ]
Alispo napisał/a:
mahakala2000 napisał/a:


Kupiłam spirulinę, chlorellę, algę AFA, jemy tempeh, miso, tofu, shoyu, tamari, kapustę kiszoną.

W tym nie ma B12,w glonach sa analogi tej witaminy jedynie.Warto skupic sie na suplementacji,od cyjanokobalaminy lepiej przyswajalna jest metylokobalamina-niedostepna(chyba)w Polsce,ale moze warto sprowadzic,ja mam takową firmy Jarrow,ale pewnie jest sporo roznych preparatow.
I Lily ma rację,co innego zapobiegawczo,co innego leczniczo.

Nie wiem czy masz opcje sciagniecia zastrzykow ze Stanow..ale ogolnie mysle,ze nie ma sie czego obawiac jesli chodzi o substancje pomocnicze..i lepiej sie skupic na B12.



POdaję info o algach AFA (dot. vit. B):

Alga zawiera między innymi istotne komponenty kompleksu witaminy B które przejmują funkcję koenzymu w procesie przemiany materii.
Należy podkreślić wysoką zawartość naturalnej witaminy B12, która uczestniczy przede wszystkim w tworzeniu nowych komórek krwi i w procesie ogólnego wzrostu komórkowego.

Paul Pitchford, jako źródła B12 podaje:
- arcydzięgiel chiński (Angelica sinensis)
- korzenie żywokostu (Symphytum officinale)
- grzyby
- liście niektórych warzyw (zwł. pietruszka, rzepa)
- tradycyjne produkty fermentowane, takie jak: tempeh, miso, sos sojowy(shoyu, tamari), kapusta kiszona
- amasake
- glony, zwł. spirulina, chlorella, dziko rosnące sinice
- drożdże

także nie zgadzam się, że wymienione nie zawierają B12 :)

Mogę ściągnąć zastrzyki ze Stanów, tylko potrzebowałabym nazwy sprawdzonego produktu, albo rekomendowanego :(

jazgottt - 2012-06-16, 18:26

mahakala2000, to, że ktoś podaje, że glony czy miso zawierają b12, to nie znaczy, że tak jest w istocie! Paul Pitchford nie ustala tego. Gdyby nawet się tam jakoś mini ilości aktywnej witaminy zaplątały, nie starczyłoby to na pokrycie zapotrzebowania. W glonach są za to nieaktywne analogi witaminy b12 i pogarszają sprawę, bo utrudniają działanie tym właściwym, aktywnym. Nie można wierzyć na słowo komuś, kto podaje się za guru żywienia, tylko dlatego, że napisał książkę. Deficyt witaminy b12 to główny problem w diecie wegan - pomimo tego, że oficjalne źródła trąbią, że nie można liczyć na nic poza suplementami, i tak wiele wegan liczy na cud:/
Brutalna prawda jest taka, że własna kupa byłaby lepszym źródłem wit. b12 niż algi. Oczywiście większość wegan wybiera suplement;)

krzysztof - 2012-07-09, 12:24
Temat postu: Re: B12 - PILNIE POTRZEBNA POMOC!
WITAJ :-o

mahakala2000 napisał/a:
Witam,
u mojego męża 3 lata temu zdiagnozowano stwardnienie rozsiane.
Zmienił neurologa, nowy przepisał mu badanie na poziom vit. B12 i okazało się, że ma mocno poniżej normy. Brak B12 wywołuje także demienilizację komórek nerwowych...

Proszę o polecenie sprawdzonych preparatów z B12 i suplementacji tej witaminy.

Kupiłam spirulinę, chlorellę, algę AFA, jemy tempeh, miso, tofu, shoyu, tamari, kapustę kiszoną.

Kupiłam też vit. B12 w której skład wchodzi:
Witamina B12 2500 mcg (2.5 mg), Mannitol, krospowidon.
Nie zawiera: substancji słodzących, konserwantów, cukru, mleka, laktozy, soi, glutenu, drożdży, sodu.
Ktoś coś wie o mannitolu, krospowidonie???
ok, właśnie przeczytałam skład na stronie producenta i szczęka mi spadła:
Vitamin B12 (Cyanocobalamin) 2,500 mcg 41,667%
Mannitol, Crospovidone, Beet (Beta Vulgaris) Juice Color, Natural Flavor, Vegetable Magnesium Stearate, Sucralose

Coś ktoś może powiedzieć o powyższym preparacie i jego składzie?



możesz wybierać preparaty tej firmy - w najróżniejszych dawkach , formach - nawet w spray do nosowy itp. - sprawdzone przez wielu
hxxp://www.nowfoods.com/Supplements/Products-by-Category/Vitamins/Vitamin-B/
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?p=156711#156711
Jeżeli chodzi o sprawy finansowe -o wile mniejszy wydatek i pod ręką to :
Dibencozide Magnum™jest to czysty preparat aktywnej formy b12 adenozylokobalaminy po przystępnej cenie ( m.in.stosowny przy niedoborze b12)- dostaniesz w każdym sklepie z odżywkami da sportowców , ok.30 zł za 100 kap. - jedyny minus to otoczka , nie jest wege - po prostu wsypujesz preparat pod język przetrzymujesz przez jakiś czas i popijasz a kapsułkę wyrzucasz ( wzrostu masy ciała nie ma co się obawiać bo chodzi o osoby trenujące i zjadające sporo pokarmu - jak poniżej w pierwszym linku ).
skuteczność , badania
hxxp://www.megabol.pl/products/badania/dibencozide.htm
hxxp://www.megabol.pl/products/dibencozide/dibencozide.htm


POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :-o

an - 2012-07-09, 20:22
Temat postu: Re: B12 - PILNIE POTRZEBNA POMOC!
mahakala2000 napisał/a:
Witam,

u mojego męża 3 lata temu zdiagnozowano stwardnienie rozsiane.
Zmienił neurologa, nowy przepisał mu badanie na poziom vit. B12 i okazało się, że ma mocno poniżej normy. Brak B12 wywołuje także demienilizację komórek nerwowych...

Proszę o polecenie sprawdzonych preparatów z B12 i suplementacji tej witaminy.


Hej, dopiero teraz zauważyłam ten post

ja stosowałam zastrzyki z hydroxykobalaminy, przepisane przez lekarza w UK

A co do MS to nie wiem czy wiesz o roli kwasów GLA

Polecam poczytać hxxp://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?p=55920#55920

zou - 2012-07-28, 10:09

Kochani,
Może Wy coś poradzicie, byłam u lekarza ze strasznym bólem w plecach (niefortunny ruch przy scieleniu łózka) i oprócz standardowych leków rozkurczowych mięsni szkileletowych i przeciwblowych Pani zaproponowała własniB plus B12 w zastrzykach - jak się dowiedzieć czy one sa przynajmniej wegetarianskie jeśli nie wegańskie. Nie wspomniałam lekarce o diecie, bo byłam na wyjeżdzie i nie znałam jej poglądów a nie chciałam sie wykłócać ani wysłuchiwać, bo padałam z bólu... Nie wzięłam tej recepty, ale to moja stała przypadłośc te plecy 9mam siedzacą pracę) - i tak sobie myslę, ze się nie zgodzic...tylko nie wiem jak się zabrać z a to sprawdzanie tych zastrzykow...Może macie jakieś doświadczenia?

Kawonka - 2012-07-28, 11:55

A nie myslałaś raczej o wizycie u masażysty, który specjalizuje się w tego rodzaju problemach z plecami? U kogos w stylu dyplomowanego kręgarza, który ponastawialby i kregi i zlikwidował przyczynę bólów i stałych kłopotów? W Warszawie służę namiarami na fizjo, który pomógł mojemu tacie, przyjmuje też w Krakowie. Bo zastrzki pomoga na chwilę, ale problemu nie zlikwidują, to będzie leczenie objawowe, a nie przyczynowe.
Przepraszam, że nie na temat, tylko obok.

zou - 2012-07-28, 12:13

Nie ma sprawy, Tak -ja się leczę przyczynowo... Niestety mam skrzywienie lewostronne kregoslupa z rotacją kregów od pracy za barem (wiele lat stania z oparciem po lewej stronie) no i probuje to amortyzować innymi aktywnymi działaniami.Generalnie jestem porzciagana, spokojnie z jogi wiele asan delikatnie wykonuję. Tutaj po prostu pierwszy raz mi zaproponował lekarz takie formy jak zastrzyki z witamin grupy B na regenerację nerwów, i skierowanie do neurologa... Niestety nie mam kasy na masażystę dla siebie na stale, ani na kregarza, bo to nie sa mechanicznie przesuniete kregi typu w lumbago itd uraz...no i nie jestem ubezpieczona... Ale dziekuje za sugestię. Jest słuszna.
Poli - 2012-08-17, 22:44

Udalo m isie zakupic wit b12 w formie methylcobalamin w formie latwo przyswajalnej, tylko dawka w jednej tabletce to 5000 mcg :shock: kurna jak ja to podziele dla dzieci :-o

hxxp://www.vitaviva.com/da/vitaminer-enkelte/vitamin-b/vitamin-b12-methylcobalamin-5000.html

Lily - 2012-08-18, 11:11

Poli napisał/a:
kurna jak ja to podziele dla dzieci :-o
A po co chcesz dzielić? To i tak się w całości nie wchłania.
an - 2012-08-18, 14:08

Poli napisał/a:
Udalo m isie zakupic wit b12 w formie methylcobalamin w formie latwo przyswajalnej, tylko dawka w jednej tabletce to 5000 mcg :shock: kurna jak ja to podziele dla dzieci :-o

hxxp://www.vitaviva.com/da/vitaminer-enkelte/vitamin-b/vitamin-b12-methylcobalamin-5000.html


A może (podobnie jak proponował Jędruś) rozpuścić w wodzie, zrobić z tego kostki lodu np z 1 tabletki 10 kostek, a później te kostki rozpuszczać i podawać.

Poli - 2012-08-20, 13:35

Lily napisał/a:
A po co chcesz dzielić? To i tak się w całości nie wchłania.


Wlasnie wiem, ze sie w calosci nie wchlania, wiec podawanie 5000 to marnotrawstwo ;-) szczegolnie jak cena wysoka :-> wiec dlatego chce podzielic.

An pomysl z rozpuszczeniem rewelacyjny :-D dzieki temu jedna tabletka bedzie dla calej rodzinki :-)

WegBB - 2012-10-19, 18:05

Hej :)
Moze ktos mi doradzi za co będe bardzo wdzięczna :)
Otoz jestem weganką i zakupiłam sobie witamineb12 w tabletkach - nie badalam sobie pozoimu tej witaminy i raczej nie odczuwam skutków ubocznych jak narazie ale wiem ,że przez to ,ze nie jem produktów zwierzęcych moge nie dostarczać sobie tej witaminy a tego chce uniknąc,są rozne opinie na temat wystepowania tej witaminy w produktach roslinnych ale chyba tak naprawde nie ma 100 procent pewnosci czy w tych produtkach napewno się ta witamina znajduje.po za tym np , ja drozdzy jesc nie moge ,grzybow tez nie jadam a tam tez podobno moze byc ta witamina,platkow sniadaniowych czy mlek roslinnych wzbogaconych o witamine b12 -spozywam takie produkty doscy rzadko.
Tak więc na opakowaniu tabletek ( kupiłam sobie witamine b12 100 tabletek firmy Naturell 0 jakby ktos chcial wiedziec jaka witaminab12 jest w skladzie okej a jest niedroga)
Na opakowaniu jest napisane ,że jedna tabletka zawiera 10ug czylui 400 procent zapotrzebowania na ta witamine.tak wiec przedawkowac jej tez nie chce a z tego cvo wycztalam dziennie zapotrzebowanie to okolo 2ug.Jak myślicie - czy w takim razie taka tabletke przekroic na 4 części i taka cząstke zazywac kazdego dnia czy brac 1 tabletke dziennie ? a wy wogole stosujecie suplementacje b12 ? i czy taką witamine wchalnia w pelni organizm czy tylko iles tam prcoent ? przec co moze zwiekszyc dawke tej witaminy - biorac wlasnie 1 tabletke a nie cwiartke ?
za wszelkie rady czy cokolwiek bedę stokrotnie wdzięczna :) :)

Lily - 2012-10-19, 18:25

WegBB, wchłania się tylko w niewielkim procencie, więc nawet 400% może być za mało. To już lepiej podzielić tabletkę i brać kilka razy w ciągu dnia albo zrobić roztwór.
WegBB - 2012-10-19, 20:24

Hmm za malo ? to niefajnie :P pewnie 2 tabletki by rozwiazaly sprawe , no ale to by sie wogole finansowo nie oplacalo mi :/ a ktos bierze tutaj b12 ? i moze sie podzielic jeszcze radą ?:P to dla mnie bardzo wazne gdyz chce byc weganka nadal ale nie chce miec niedoborow przy okazji nie tracac "fortuny" na suplementacje.


Napisalas cos o roztworze - tzn ,ze wtedy sie lepiej wchlania to ? dobrze zrozumialam ? i jak zrobic taki roztwo ? po prostu rozkrzuszyc tabletke i zmieszac z woda i wypic ?

Alispo - 2012-10-19, 23:21

Spokojnie mozesz brac tabletke dziennie,bedzie ok,a zawsze w przyszlosci mozesz sie pozaglebiac w meandry wiedzy o B12;) chociaz jak bedziesz regularnie brac to pewnie na wyrost to zaglebianie;)
WegBB - 2012-10-19, 23:39

Alispo - a Ty tez bierzesz b12 ? i jak myslisz faktycznie lep[iej rovbixc z takiej tabletki roztwor ?
w sumie moze to jakis sens ma jak sie powoli by taki roztwor pilo ? bo tak to sie polknie taka tabletke popije wodą i tyle a tak to moze lepiej sie wchlonie ? naprzyklad zmiksowane siemie lniane lepiej sie wchlonie niz takie cale w ziarnach wiec moze to tez na takiej zasadzie dziala ?:P:P

yuka66 - 2012-10-20, 04:29

Gdzieś to było dokładnie wytłumaczone na tym forum. Z tego co pamiętam, to chodziło o to, ze tylko jakaś mała ilość B12 może być przyswojona w danym czasie, więc korzystnie jest robić ten roztwór. Ja biorę B12 na metylokobalinie do ssania.
Alispo - 2012-10-20, 11:17

Biorę,różne preparaty.w roztwory się nie bawię ale pewnie warto.
WegBB - 2012-10-20, 19:32

Hmm a jak sobie taka tabletke podziele na pol - i rano polowe tabletki w wodzie rozpuszcze i wypije powoli i wieczorem z druga polowką tak zrobie to będzie tak dobrze >? jak myslicie ?:)
WegBB - 2012-10-27, 21:40

Dzięki dziewczyny za rady :) :) od kiedy zazywam b12 czuje sie znacznie lepiej - czyli jednak brakowalo mi czegos :P z tym ze ja jedna tabletke kroje na pol i rano w wodzie mieszam pierwsza polowke i pije i wieczorem robie tak samo z drugą .
euridice - Ty byłaś weganką rowniez w ciazy z tego co zrozumialam tak ? i nie mialas zadnych niedoborow b12 ani zelaza ? robilas sobie badania ? i Twoje dziecko jest zdrowe i jest weganem ?:) jesli tak to podziwiam Cie - naprawde ! Natalia Portman nie dala rady w ciaży bo z tego co mozna bylo wyczytac miala zachcianki na ciasta z cukierni czy jakos tak - tym bardziej nie rozumiem bo ciasto mozna zrobic samemu , a ona dodatkowo jeszcze napewno ma kogos do pomocy,no i w USA jest duzo większy wybor gotowych produktow weganskich i restauracji itp ale kto wie jak to z nia bylo - dobrze jednak,że juz wrocila na wlasciwe tory :)

KaliszAnka - 2012-12-13, 16:23

U mojego Kuboła (wege od urodzenia) B12 podwyższone... Bądź tu mądry :)
AK - 2013-05-28, 14:49

Karolina

Możesz opisać czy B12 pomogła zauważalnie Babci?

Lily - 2013-05-28, 18:51

Karolina od paru lat nie bywa na forum, więc raczej nie napisze.
AK - 2013-05-29, 15:25

euridice napisał/a:
WegBB
Myślę, ze oni ciagle pracują nad poprawą wchłanialności, bo dziesięć lat temu w jednej tabletce naturell było 1200% dziennego zapotrzebowania :>
I trzymałabym się dawkowania z ulotki: jedna tabletka dziennie, bez kombinowania.


Wklejam:
Należy też podkreślić, że witamina B12 bardzo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, nawet u osób z prawidłowym wydzielaniem czynnika Castle’a. Dlatego jeśli ma zadziałać leczniczo podawana jest zawsze w postaci roztworów domięśniowych lub głęboko podskórnych. Po podaniu doustnym w dawce 1 mg dziennie, witamina B12 jest wchłaniana na drodze dyfuzji biernej w ok. 1%!

hxxp://rozanski.li/?p=2043

A czy nie można samemu drożdży (zdaje się chodzi o piwne (spożywcze nie?)) przyrzadzić jakoś lub czy w piwie nie ma B12? I w końcu czy jest wybór w suplementach:cyjanokobalamina czy hydroksykobalamina (mniej jej wydala sie z moczem) czy metylokobalamina czy 5-deoksyadenozylokobalamina hxxp://sklep.kfd.pl/trec-dibencozide-force-100-kaps-400-mg-p-613.html ?

Alispo - 2013-05-29, 15:33

Leczniczo faktycznie zastrzyki lepiej sie sprawdzą,Zapobiegawczo tabletki,ale 1 naturell to zalecalo sie kiedys,teraz raczej wyzsze dawki sa produkowane dla wegan(chociaz tez nie trzeba brac ich codziennie),ja w tej chwili np. biore 1000mcg 2x w tygodniu,zgodnie z zaleceniami dietetykow z jakimi sie spotykam.
jagodzianka - 2013-05-29, 16:57

euridice, jak zrobisz to się podziel, plis bo właśnie się zastanawiam jak to jest. Desmond to chyba zaleca 1000mcg dziennie.
Alispo - 2013-05-29, 18:18

euridice napisał/a:
Alispo, serio, tylko duże dawki?

nie zglebiam zbytnio tego tematu,ale jakas taka tendencja do wiekszych chyba jest.Naturell to ma jakos naprawde malo z tego co pamietam.
Na pewno warto badania zrobic,to cos powie,tez by mi sie przydalo,musze sie wybrac(tylko nie wyciagne zadnych zwiazkow specjalniebo u mnie to roznie z tym suplementowaniem,raz wiecej,raz czesciej,wiec nie bede reprezentatywnym przypadkiem)
1000 dziennie?to juz strasznie duzo,nie ma tkaiej potrzeby i nie oplaca sie ;-)

gosia_w - 2013-05-29, 18:33

Naturell ma 10 mcg. Jest jeszcze Solgar - 100 mcg.
Alispo - 2013-05-29, 18:47

Desmond zaleca 50-100/dz.
Wg Jacka Norrisa( hxxp://empatia.pl/magazyn/teksty/co_nauka_mowi_o_weganskim_odzywianiu_norris.pdf) 10-100/dz , 2x w tyg.-1000 do ssania
Raczej tak ok.100 teraz zalecaja,nie pamietam co Kuba Sobiecki mowil o dawce dziennej,ale 1000 tez nam polecal ze 2x/tydz.

TinaM - 2013-05-29, 18:58

Kurcze, sprawdziłam teraz moje witaminy, tez maja tylko 10 mcg/ug w tabletce.
Wg weganskiej piraminy zywieniowej zelecane dawki od 25-50 mcg dziennie, czyli wychodzi na to że powinnam brać 3-5 tabletek dziennie zamiast jednej. :roll:

TinaM - 2013-05-29, 19:01

Alispo napisał/a:
Raczej tak ok.100 teraz zalecaja

wg tego powinnam brac 10 tabletek aktulnych wit. :shock: , jakie konkretnie preparaty Wy stosujecie, bo wygląda na to że muszę zmienić?

Alispo - 2013-05-29, 19:20

100 jest w b12 firmy Solgar np.,1000 są w tabletkach do ssania zazwyczaj zagranicznych,w aptekach chyba nie ma,mozna znalezc pewnie na allegro i czasem w jakis vege-sklepach itp,teraz widzialam ze Tempeh Service ma 1000(ma tez D2)
Alispo - 2013-05-29, 19:27

AK napisał/a:

A czy nie można samemu drożdży (zdaje się chodzi o piwne (spożywcze nie?)) przyrzadzić jakoś lub czy w piwie nie ma B12? I w końcu czy jest wybór w suplementach:cyjanokobalamina czy hydroksykobalamina (mniej jej wydala sie z moczem) czy metylokobalamina czy 5-deoksyadenozylokobalamina hxxp://sklep.kfd.pl/trec-dibencozide-force-100-kaps-400-mg-p-613.html ?

W drozdzach nie ma,w preparatach jest zwykle cyjanokobalamina lub metylokobalamina(ta druga mniej stabilna,mniej zbadana,za to lepiej sie wchlania,wychodzi na to samo),ta ostatnia jakos mniej jest znana wsrod wegan,raczej wsrod sportowcow,nie wiem jakie ma pochodzenie ,zwyklejest chybaw kapsułkach,wiec moze stąd niepopularna..

TinaM - 2013-05-29, 20:53

Dzięki Alispo :-)
arahja - 2013-05-29, 22:51

O, ja mam jakieś czeskie.. 500 ug, to chyba mogę być w miarę spokojna?...
AK - 2013-06-03, 12:57

Alispo napisał/a:
W drozdzach nie ma,


Podaję linki dotycz. związku cyjanopodobnego (witamina B17-nieprawidłowa nazwa bo to nie jest witamina) do B12, zwanego Amigdaliną lub Laetrylem a będącego tym samym(?) co cyjanokobalamina:
"... Te instytucje zorganizowały potężne kampanie odstraszające, oparte na fakcie, że witamina B 17 zawiera pewne ilości śmiertelnej trucizny – cyjanku potasu, wygodnie zapominając, że witamina B 12 zawiera również wielkie ilości tej substancji a istnieje w wolnej sprzedaży we wszystkich sklepach z naturalną żywnością na całym świecie.
hxxp://www.era-zdrowia.pl/suplementy-zdrowia/witamina-b17/amigdalina-fakty-mity.html"
hxxp://amygdalina.streemo.pl/Community/23494,Blog_Wpis,Witamina_B17_lekiem_na_raka.html
hxxp://amygdalina.streemo.pl/Community/23495,Blog_Wpis,Bestseller_Terapia_metaboliczna_witamina_B17.html
hxxp://amygdalina.streemo.pl/Community/27072,Blog_Wpis,Wystepowanie_amygdaliny_zdjecia_.html
hxxp://amygdalina.streemo.pl/Community/23493,Blog_Wpis,Witamina_B17amigdalina_amygdalina_laetrile_letril_to_lekarstwo_na_raka.html
hxxp://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/125/witamina-b17-mit-czy-lekarstwo-na-raka/

hxxp://www.primanatura.pl/czy-siemie-lniane-jest-toksyczne/
"Wątroba – najbogatszy rezerwuar rodanazy w organizmie człowieka – w miarę potrzeby przekształca cyjanek w wit. B12 (cyjanokobalamina), która dla pacjentów – szczególnie tych chorych na nowotwory – ma ogromne znaczenie, a której przecież brakuje w bezmięsnej, antynowotworowej diecie. Zarówno wit. B12, jak i rodanki, które powstają jako metabolity cyjanowodoru mają liczne pozytywne oddziaływanie na zdrowie (przeciwbólowe, poprawiające nastrój, wydajność procesów metabolicznych i wiele innych). Warto przypomnieć, że pacjenci dr Budwig relacjonowali, że dieta ma bardzo szybkie i skuteczne działanie przeciwbólowe. Po części właśnie za sprawą cyjanogennych związków zawartych w siemieniu…"
hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Amigdalina#cite_note-5
potencjalnie niebezpieczeństwo wraz z duzymi dawkami vit. C.

fila - 2013-06-16, 23:16

euridice napisał/a:
Alispo, serio, tylko duże dawki? A ja już od dekady biorę naturell... chyba pora zrobić sobie badania, zobaczyć wyniki i wyciągnąć jakieś wnioski :)
O, ja też bym była ciekawa badań...
AK - 2013-06-17, 10:32

euridice napisał/a:
Alispo, serio, tylko duże dawki? A ja już od dekady biorę naturell... chyba pora zrobić sobie badania, zobaczyć wyniki i wyciągnąć jakieś wnioski :)


Poczytajcie:
hxxps://www.facebook.com/pages/Wega%C5%84skie-pyszno%C5%9Bci/326393924042787#!/notes/stowarzyszenie-empatia/witamina-b12-i-dieta-wega%C5%84ska-lekcja-z-historii/528617427199388

Cytaty:
"Jeczmien ani spirulina nie maja w ogole B12! Spirulina ma za to analogi B12, ktore utrudniaja wchlanianie prawdziwej witaminy. Nie powtarzajcie tych mitow. Jaka natura sie mylila? Co to ma do rzeczy? Nie masz mozliwosci pozyskania B12 z innych produktow niz odzwierzece. Kiedys moglo to byc ewentualnie mozliwe jesli sie zylo w plemieniu w dzungli i jadlo nie oczyszczone owoce, na ktorych byly bakterie odpowiedzialne za synteze b12."

"nie wiedziałam, że większa ilość inaczej jest przyswajana i po prostu chciałam sobie te 1000 podzielić na ilość polecaną jako dzienne zapotrzebowanie i rzadziej zażywać, a widzę, że to się tak nie liczy(Absorption of B12 varies from about 50%, if about 1 mcg or less is consumed, to about 0.5% for doses of 1000 mcgs (1 mg) or above. Take one B12 supplement daily providing at least 10 micrograms or Take a weekly B12 supplement providing at least 2000 micrograms.)"

Junka - 2013-07-01, 12:00

hxxp://www.spirulina-pacifica.pl/czym-jest-spirulina A to ? Bo już nic nie wiem :oops:
Lily - 2013-07-01, 13:00

Spirulina nie ma B12, lecz analogi, które nie zastąpią B12.
Junka - 2013-07-01, 13:09

A Veg1 ? Brał ktoś ?
Alispo - 2013-07-01, 13:44

Veg1 ma taki minus,ze jest tam mala dawka b12,wiec i tak dobrze by bylo brac jeszcze z innego zrodla..(za to plus za inne skladniki,szczegolnie jod)
malva - 2013-07-09, 15:28

dziewczyny -ta by była dobra ?
hxxp://allegro.pl/witamina-b-12-b12-1000mcg-kobalamina-100tab-promo-i3368188646.html

Alispo - 2013-07-09, 15:44

jasne.tylko nie trzeba jej brac codziennie.2-3x w tyg.
malva - 2013-07-09, 15:53

dzięki Alis :*
niedzielka - 2013-11-27, 00:05

malva, jak zwie się ta witamina, do której link podałaś? Można ją podawać takim dzieciakom jak mój J.?
franko - 2013-12-06, 19:51

Mnie również nurtuje kwestia wit B12. Syn co drugi dzień zjada jajecznice z 2 jaj. Czy to wystarcza, aby nie było niedoborów tej witaminy? Wyniki morfologii miał ok, ale jak się z wątku okazuje- trzeba zrobić konkretne badanie na poziom tej witaminy, aby mieć pewność co do jej poziomu w organizmie.
Kupiliśmy tabletki Vegevit. Jak często przydałoby się mu je podawać??

fila - 2013-12-11, 23:23

franko, z tego co pamiętam zalecenia dla dorosłych to 40-100 ug, choć spotkałam się też z 250 ug. Jedna taka tabletka ma 5, to przynajmniej tyle dawaj jak jaja są.
kaczki_i_psy - 2013-12-19, 12:27

właśnie kupiłam b12 Gerda, napisane, że w 1 tabletce jest 250 mcg/brać co 10 dni. co o tym myślicie?
qetrab - 2013-12-19, 14:02

Tabletka ma niska przyswajslność
Najlepiej zrobić badania, ale małemu dziecku 1-2 jajka dziennie powinny starczyć, zależy od wagi dziecka :-)

qetrab - 2013-12-19, 14:13

według Dietary Reference Intakes ustalone przez National Academy of Sciences, Food and Nutrition Board, USA:

Zapotrzeboeanie dziecka na b12 to 0,9 mikro g
100 g żółtka xawiera 3,6 mikro g, zakładając, że jedno waży 25 g, to dostarcza właśnie 0,9
Witamina lepiej się wchlania w obecności wapnia i gorzej przy wit c

kaczki_i_psy - 2013-12-19, 14:26

haha super! stwierdziłam, że nie będę rozpuszczać tabletki w wodzie tylko w lekko podgrzanym jogurcie. to się nazywa intuicja ^^
Sylwia8 - 2013-12-19, 16:27

kaczki_i_psy napisał/a:
haha super! stwierdziłam, że nie będę rozpuszczać tabletki w wodzie tylko w lekko podgrzanym jogurcie. to się nazywa intuicja ^^


tzn, że wierzysz w wapń w jogurcie? ;)

qetrab - 2013-12-19, 17:44

Sylwia8, jak jest dodatkowo wzbogacany :-)

Ostatnio widziałem na półce w skepie mleko wzbogacone o wapń :-P

Sylwia8 - 2013-12-19, 20:44

qetrab napisał/a:


Ostatnio widziałem na półce w skepie mleko wzbogacone o wapń :-P


Buhahahahahhahhaa! dobre!!! chociaż - nie wiadomo czy śmiać się czy płakać; mnie to już bardziej płakać się chce nad czymś takim...

Muszę jeszcze dodać, że jak kolejny raz czytam "lekko podgrzany jogurt" to nie powiem na co mi się zbiera... Ja tam kilkumiesięcznej Małej rozpuszczałam normalnie w wodzie a od 2-3 miesięcy sama bierze całą tabletkę do ręki, wkłada do buzi, połyka, popija wodą, normalnie...

Dobra, nie mówię już tu nic bo zaraz mnie stąd pogonią :-P

jagodzianka - 2013-12-19, 21:50

Sylwia8 napisał/a:
sama bierze całą tabletkę do ręki, wkłada do buzi, połyka, popija wodą, normalnie...

my jeszcze gryziemy żeby lepiej się przyswoiło. :) mamy takie trochę słodkie i filip zawsze chce więcej.

Sylwia8 - 2013-12-19, 22:35

dobre z tym gryzieniem :lol:
kaczki_i_psy - 2013-12-20, 12:46

w lekko podgrzanym jogurcie, bo był LODOWATY... poza tym nie kupuję gównianych jogurtów z quasi-mleka tylko od lokalnego rolnika... i to nie było dla mojego dziecka, tylko dla mnie. to byłoby na tyle.
qetrab - 2013-12-20, 13:51

kaczki_i_psy, niestety musisz się przyzwyczaić, że na tym forum same wredoty :)
Sylwia8 - 2013-12-20, 13:57

I albo przywykniesz albo padochniesz ;)

Trochę więcej humoru życzę; swoją drogą - dorosły człowiek rozpuszczający tabletkę to dla mnie dopiero ciekawostka :-P

moony - 2013-12-20, 15:19

Czy spotkaliście się ostatnio z brakami b12 Solgar w aptekach? Ledwo znalazłam we Wrocławiu dwie apteki, gdzie Solgar jest, ale b12 brak, bo podobno w centrali nie ma...
eM - 2013-12-20, 15:41

moony napisał/a:
Czy spotkaliście się ostatnio z brakami b12 Solgar w aptekach? Ledwo znalazłam we Wrocławiu dwie apteki, gdzie Solgar jest, ale b12 brak, bo podobno w centrali nie ma...

Już myślałam, że tylko w mojej okolicy takie braki. Ostatnio szukałam lizyny i właśnie witaminy b12. Lizynę w końcu przez przypadek gdzieś dostałam, ale b12 nie mogę dostać.

Lily - 2013-12-20, 18:03

Dawno nie kupowałam, ale kiedyś jak chciałam to też nie było.
A teraz mam taką:
,
tylko 500.

kaczki_i_psy - 2013-12-20, 18:22

spoko :]
jagodzianka - 2013-12-20, 18:52

Lily, i jak często bierzesz? Ja też mam 500 i w sumie to nie wiem jak powinnam.
Alispo - 2013-12-20, 20:07

co 2-3dni powinno byc ok
jagodzianka - 2013-12-20, 20:34

Alispo, dzięki. :)
Lily - 2013-12-20, 20:44

Ja przez jakiś czas brałam codziennie, ale teraz jak mi się przypomni :P Czyli pewnie tak jak Alispo pisze. Z tym że wcześniej nie brałam wcale, a okresowo mniejsze dawki bardziej regularnie.
jagodzianka - 2013-12-21, 11:40

Lily napisał/a:
Ja przez jakiś czas brałam codziennie, ale teraz jak mi się przypomni :P

to tak jak ja. ciekawe czy istnieje w ogóle ktoś kto z ręką na sercu może powiedzieć, że bierze regularnie. :P

alken87 - 2013-12-21, 12:04

jagodzianka napisał/a:

ciekawe czy istnieje w ogóle ktoś kto z ręką na sercu może powiedzieć, że bierze regularnie. :P


ja przez pewien czas mocno pilnowałam, tzn. brałam raz w tygodniu bo miałam taką końską dawkę w buteleczkach. a jak mam tabsy to tak ze 4 razy w tygodniu biorę, jak mi się przypomni ;)

olgasza - 2013-12-21, 13:58

A jak się mają ostatnie doniesienia o braku działania witamin w tabletkach do suplementacji B12? Bo się trochę pogubiłam...
hxxp://www.tvn24.pl/eksperci-rzadu-usa-witaminy-w-tabletkach-to-strata-pieniedzy-moga-nawet-szkodzic,380948,s.html

qetrab - 2013-12-21, 19:36

jakoś działają, pamiętam małżonka zupełnie zapomniała o suplementacji b12 na długi czas i mocno spadł jej poziom w organizmie, po suplementacji b12 wszystko wróciło do normy
jagodzianka - 2013-12-21, 20:04

mi się wydaje, że skoro b12 jest wytwarzana przez bakterie i w naturze i w laboratorium to jest mniejsza różnica niż między innymi witaminami w jedzeniu i w tabsach.
michał - 2013-12-21, 20:16

olgasza napisał/a:
A jak się mają ostatnie doniesienia o braku działania witamin w tabletkach do suplementacji B12? Bo się trochę pogubiłam...
hxxp://www.tvn24.pl/eksperci-rzadu-usa-witaminy-w-tabletkach-to-strata-pieniedzy-moga-nawet-szkodzic,380948,s.html


Nie chodzi o to, że witaminy (szczególnie preparaty multiwitaminowe) "nie działają" tylko o to, że dla większości ludzi są one zbędne i nie przynoszą żadnych dodatkowych korzyści zdrowotnych (a teoretycznie mogą zaszkodzić).

Witaminy syntetyczne jak najbardziej działają i B12 jest tego bardzo dobrym przykładem. Cyjanokobalamina, najpopularniejsza, komercyjnie produkowana forma B12 ma bardzo dobrze udokumentowaną skuteczność w cofaniu objawów niedoboru.

qetrab - 2013-12-21, 21:37

michał, to prawda, większość ludzi bierze witaminy, a tak naprawdę ich nie potrzebuje.
Chociażby faszerowanie się witaminą C przy każdym przeziębieniu...

Lily - 2013-12-21, 22:42

Podobno dobrze czasem robić przerwę, bo organizm wygłodzony lepiej przyswaja :P
Ja się lepiej czuję biorąc B12, jak zapomnę, to zimą mam straszny zjazd psychiczny.

alken87 - 2013-12-22, 18:57

mi się z kolei wydaje że jak brałam D (pierwszy raz, w miesiącach listopad-styczeń - niby powinno się od października do lutego ale w październiku zazwyczaj jest jeszcze trochę słońca a ewentualne zapasy powinny wystarczyć do marca, tak sobie wymyśliłam ;) ) to jakoś lepiej przetrwałam zimę, szczególne jej końcówkę (a jak wiadomo zima w tym roku ciągnęła się w nieskończoność).
a co do tego artykułu o suplementacji to myślę, że bardziej chodziło o ludzi którzy żrą miliard suplementów na różne rzeczy, licząc, że będą zdrowsi, a suplementy są potrzebne żeby uzupełnić ewentualne niedobory. fakt, że ich wchłanianie może być kiepskie, ale zawsze jakoś tam pomoga uzupełnić braki.

lemonka - 2013-12-25, 23:19

A czy ktoś stosuje tę witaminę? hxxp://tempehservice.com/productcart/witamina-b12

W opisie stoi, że jest 1000 mcg a na opakowaniu jest jak wół 100 mcg. Pomyłka w opisie czy ja czegoś nie łapię? Chciałabym kupić jakąś sensowną B12 dla dziecka, siebie i męża. Teraz już nie wiem co kupić.

ropuszka - 2013-12-26, 11:25

lemonka, ja biorę i mam na opakowaniu 1000, może na obrazu jest jakaś stara wersja
lemonka - 2013-12-26, 20:45

O, fajnie. Dziękuję bardzo :-) To zdaje się kupię ją.
kofi - 2013-12-27, 22:43

Lily napisał/a:
jak zapomnę, to zimą mam straszny zjazd psychiczny.

Skąd wiesz, że to z powodu braku B12?
Do tej pory jadłam bardzo rzadko, właściwie dopiero skończyłam opakowanie kupione przed rokiem (pewnie ze 100 tabletek tam było, ale zjadłam połowę, bo Danielowi też dawałam), alc mam wrażenie, że czegoś jednak potrzebuję, chociaż do tej pory wydawało mi się, że wcale...

Lily - 2013-12-27, 23:17

kofi napisał/a:
Skąd wiesz, że to z powodu braku B12?
Nie wiem :) Może to placebo, ale zazwyczaj pomaga, bo zapominam brać. No i jeszcze słońce mi potrzebne, ale tego nie ma w tabletkach :P
lemonka - 2013-12-27, 23:53

Za to wit. D jest w kapsułkach :-)
Alispo - 2013-12-27, 23:55

Ale nie grzeje tak fajnie i nie swieci ;-)
Mam tak jak Lily,ciekawe czy to placebo czy nie.

Lily - 2013-12-28, 08:08

lemonka napisał/a:
Za to wit. D jest w kapsułkach :-)

No tak, ale nie działa chyba na szyszynkę ;)

lemonka - 2013-12-28, 09:19

To był żarcik ;-) Ja też uwielbiam słońce. Jestem jaszczurką ;-)
amudabi - 2013-12-28, 11:51
Temat postu: czy brak b12 oznacza anemię?
zaraz wyjaśnię skąd takie pytanie, moja córka lat 5lat i 8 miesięcy, od listopada ma suchy kaszel, próbowałam wszystkiego syropków kupnych i robionych, w końcu pojawiła się jakaś infekcja z gorączką, skończyło się na syropach typu fosidal i clemastin, po tych syropach Kalinka wyraźnie osłabła, jakby energetycznie o skalę niżej...stała się bardzo płaczliwa, zaczęła się skarżyć na brzuszek, zdarzały się wymioty, zrobiła się apatyczna, często siusia i cały czas ma problemy z brzuchem. Z takimi objawami poszłam z nią do lekarki, skończyło się antybiotykiem. Kaszel ustał, nos nie zupełnie osuszony, ale pozostały objawy brzuszne, wymioty , smutkowanie, płaczliwość, częste siusianie.
Jestem już kompletnie bezradna. Z pogodnej radosnej dziewczynki Kalinka zmieniła się w słabą, płaczliwą ...wciąż za mną chodzi, czuje się niepewna, nie chce puszczać mnie do pracy..
No i wymiotuje szczególnie rano. Co robić?
Pomyślałam czy to nie anemia nigdy jej nie suplementowałam b12, je dużo owoców warzyw, ale wiadomo teraz zimą jest trudniej o zdrową zieleninę. Doradźcie coś.

Lily - 2013-12-28, 12:19

amudabi, ale robiłaś jej jakieś badania, czy te antybiotyki były podawane "na oko"? Jeśli nie chcesz jej kłuć, to może chociaż mocz zbadaj...
amudabi - 2013-12-28, 12:49

tak, dobry pomysł najpierw zbadam mocz, dzięki .
jagodzianka - 2013-12-28, 17:53

amudabi, anemia raczej nie powoduje wymiotow i bolow brzucha. wy jecie nabial i jaja?
amudabi - 2013-12-28, 20:07

To mnie trochę pocieszyłaś...ja nie jem nabiału i jajek ale daję córce, pije mleko od czasu do czasu,je musli z mlekiem owsianki, no i jajka.
Może to alergia pokarmowa? czytałam że przy nietolerancji laktozy dzieją się różne rzeczy..aczkolwiek oprócz trochę szorstkiej skóry na ramionkach Kaliny i kolankach, nie zauważyłam żadnych objawów wskazujących na alergię. Ale teraz ten długotrwały kaszel no i zawalony nos bez wycieku wodnistego tylko charchocze strasznie w nocy.

excelencja - 2013-12-28, 21:00

amudabi, po antybiotyku to raczej całkiem naturane objawy...
lamialuna - 2014-01-08, 18:38

czytam ten artykul i jakos taki...

hxxp://vege.com.pl/zdrowie-2/niezbedna-trudno-dostepna.html

Alispo - 2014-01-08, 19:47

Bardzo dobry.
Sylwia8 - 2014-01-08, 20:12

no, super, krotko a konkretnie i widze, ze musze brac wiecej...

sorry za pisownie ale komp mi zglupial

Lily - 2014-01-08, 21:01

Ja się zastanawiam, czy przekraczanie dawek rzeczywiście może być szkodliwe... Tzn. tak na dłuższą metę. Bo że bez suplementacji będę mieć niedobory to mam pewność.
Sylwia8 - 2014-01-11, 20:48

Lily, a gdzie jest o przekraczaniu dawek? Nie doczytałam czy po prostu z innego źródła?

Ja, szczerze mówiąc, z tą tabelką zrobiłam sobie nareszcie porządek z informacjami w tym temacie. Mam zamiar dalej brać to co już mam w szafce (naturell 10 mcg) tylko nie 10 tabletek dziennie a 2 ćwiartki jednej tabletki 2 razy dziennie. Więcej w sensie częściej a mniejszą dawkę co wydaje się być najlepsze. Żaden problem taką tabletkę pokroić a tylko trzeba sobie wyrobić nawyk łykania np. rano i wieczorem, ze szklanką wody z rana i szklanką przed snem. Tylko muszę chłopa przypilnować bo on potrafi 2 miesiące zapomnieć... Dzieci wiadomo, daję im to łykają, zapominam to nie łykają... Od jutra nowy system :lol:

Lily - 2014-01-11, 21:12

Sylwia8 napisał/a:
Lily, a gdzie jest o przekraczaniu dawek? Nie doczytałam czy po prostu z innego źródła?
Gdzieś ktoś straszył, że kobalt jest toksyczny. Ale w sumie tak teraz czytam i nie widzę potwierdzenia tego.
Sylwia8 napisał/a:
tylko nie 10 tabletek dziennie a 2 ćwiartki jednej tabletki 2 razy dziennie
No ale to Ci za mało wyjdzie, nie? Tylko 5 mcg. A wchłania się 1% bodajże...
Alispo - 2014-01-11, 21:20

Lily-jesli czesciej sie bierze to mozna mniejsze dawki,tak wlasnie jest z tym wchlanianiem..(masz z reszta w tym linku wyzej)wiec ogolnie niezly pomysl,oszczedny ;-) (o ile sie pamieta,ja nie pamietam wiec biore 1000 2x w tyg.,a w sumie moglabym podzielic na 1000 czesci i brac kilka razy dziennie i wyszloby na to samo ;)


Co do przedawkowania to nie grozi,trzeba by naprawde byc ostro uzaleznionym i pozerac calymi opakowaniami.

kofi - 2014-01-11, 22:56

Sylwia8 napisał/a:
potrafi 2 miesiące zapomnieć... :lol:

To o mnie.
Pierwszy tydzień pamiętam, może nawet 3 dni, potem gorzej...

Sylwia8 - 2014-01-12, 16:26

No właśnie, dlatego zwróciłam uwagę na tabelkę, że jak raz dziennie to max. 100 mcg a jak 2 razy dziennie to wychodzi max 7 mcg - DLATEGO stwierdziłam, że po co marnować pieniądze i tabletki, już wczoraj pociachałam każdą na 4 części, przesypałam do szczelnego pudełka, postawiłam w szafce przy szklankach na wodę, żeby kłuło w oczy i jak na razie daje radę :) No a koszt - śmieszny - pudełko 100 tabletek 20 zł, wystarcza na nas 4 na 1,5 miesiąca :) I to mi pasi, bo ja mogę wydać więcej i brać raz na tydzień ale to nie jest rozwiązanie, które mogę polecić każdemu, a 20 zł na 1,5 miesiąca - przecież to aż śmieszne; a mam świadomość, że dostarczam tyle ile trzeba i spokój. Mniej kartonu i blistrów do wyrzucenia, itd.
Niektóre tabletki pocięły się trochę nierówno - te mniejsze kawałki dostanie najmłodsza, większe my, nie przejmuję się tym, przecież nie będę od linijki mierzyć, ważna jest ogólna zasada i systematyczność w łykaniu a na pewno będzie ok.

kofi - 2014-01-12, 17:53

Sylwia, dobra, przekonałaś mnie, zwrócę uwagę na tabelkę... :->
Sylwia8 - 2014-01-12, 18:22

No, czyli warto sobie pogadać :mryellow:
carolline19 - 2014-01-13, 15:15

Witamina B12 jest bardzo ważna. Odpowiednia ilośc spamu na pewno pomoże jej dostarczyć w odpowiedniej ilości. Cieszę się, że trafiłam na to forum które nie lubi spamerów, a konkretnie na ten temat bo dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o wpływie b12 na mózg,może mi pomoże.


sorry,musiałam
edit:Alispo

jagodzianka - 2014-01-13, 15:41

Alispo lov :*
Sylwia8 - 2014-01-13, 17:54

Alispo :lol: leżę i kwiczę!!! :lol:
lemonka - 2014-01-17, 11:39

Ja też :lol:
dort - 2014-01-17, 21:36

Alispo szacunek :-P
maga - 2014-01-17, 22:57

Mam mętlik w głowie... Dawkowanie zamieszczone w tym artykule znacząco różni się od tego, które zaleca dr Pawlak w tym wykładzie hxxp://vimeo.com/73890548
Już nie wiem, komu wierzyć :->

an - 2014-01-18, 01:05

Dawkowanie trzeba samemu ustalić metoda prób, biorąc pod uwagę średnia z najpoważniejszych zaleceń, ale dostosowując do własnego organizmu, tego jak działa nasz układ trawienny, czy coś fortyfikowanego jadamy itd
Trzeba po prostu czasem zrobić badania, najlepiej będzie, jeśli badanie holotranskobalaminy stanie się powszechnie dostępne, a póki tego nie ma - zwykłe badanie b12 które nie rozróżnia analogów, i ewentualnie pomocniczo MMA lub homocysteina (homocysteinna chyba jednak bardziej wskazana, w świetle wyników przedstawionych przez Michaela Gregera)

gosia_w - 2014-01-18, 05:35

an, możesz napisać, dlaczego MMA nie? Kiedyś czytałam, że lepsze niż B12.
maga - 2014-01-18, 08:08

A jak się nazywa to badanie z moczu? Przymierzam się do zrobienia nam wszystkim tych badań, nie pamiętam, gdzie było o tym wspomniane. Jest miarodajne?
Alispo - 2014-01-18, 12:18

maga napisał/a:
Mam mętlik w głowie... Dawkowanie zamieszczone w tym artykule znacząco różni się od tego, które zaleca dr Pawlak w tym wykładzie hxxp://vimeo.com/73890548
Już nie wiem, komu wierzyć :->

Pawlak zaleca 250/dz.,w sumie mozna i tak dla pewnosci,jedyne ryzyko to ze bedzie sie mialo drozsze siki ;-)

an - 2014-01-18, 23:27

gosia_w napisał/a:
an, możesz napisać, dlaczego MMA nie? Kiedyś czytałam, że lepsze niż B12.


Gosiu, zrobiono mi to badanie kiedyś dwukrotnie, nawet nie wiedziałam, że lekarz je zlecił, moje wnioski z tego są takie, że MMA wykazałoby dopiero poważny niedobór, natomiast nie pokazuje alarmującej sytuacji, kiedy poziom B12 jest na granicy lub tuż poniżej (jest to tylko mój przykład, ale ja sama już bym tego badania nie robiła, no chyba że lekarz mi sam zleci, jako dodatkowe, wolałabym już zbadać homocysteinę, bo ona rzeczywiście mówi o zagrożeniu dla serca, ale nie wynika tylko z niedoboru B12
polecam o B12 od około 40 minuty hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?p=642155#642155 (po angielsku, ale ma zostać przetłumaczone)

frotka - 2014-12-20, 20:05

Zrobiłam sobie ostatnio badanie n a poziom homocysteiny. Norma to 5 – 15 µmol/l. Wynik powyżej 15 oznacza niedobór b12. Mnie wyszło 4,96, czyli jestem troszkę poniżej norm podanych w laboratorium.Nie znalazłam nigdzie informacji, co to może oznaczać. Czy ktoś może jest zorientowany w tym temacie ? :-)
an - 2014-12-21, 00:37

frotka napisał/a:
Zrobiłam sobie ostatnio badanie n a poziom homocysteiny. Norma to 5 – 15 µmol/l. Wynik powyżej 15 oznacza niedobór b12. Mnie wyszło 4,96, czyli jestem troszkę poniżej norm podanych w laboratorium.Nie znalazłam nigdzie informacji, co to może oznaczać. Czy ktoś może jest zorientowany w tym temacie ? :-)


Poziom homocysteiny zależy nie tylko od witaminy B12 ale i kwasu foliowego, witaminy B6 i innych czynników. Jeden z tych czynników może być bardziej decydujący.

Jeśli chcesz znasz dokładniej poziom witaminy B12, to najlepiej zbadać właśnie ją, dr Pawlak zaleca, żeby wynik by powyżej 400 jednostek

krzysztof - 2015-01-21, 10:28

cześć :->


Najbardziej wiarygodny test na b12 to test na holotranskobalaminę( aktywna b12)-w tym poście jest wszytko omówione :
hxxp://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=8523&start=30#158392


:-o

Martuś - 2015-03-10, 12:05

Czesc, mam pytanie, zrobilam poziom wit. B12 (nie wnikałam, jaką metodą, ale w dobrym lab.) - wyszła mi prawie idealnie w środku normy - 493 przy normie 197-866. Bardzo się cieszę, bo się filmowałam, ostatnio kiepsko się czuję i kręci mi się w głowie (reszta wyników też raczej ok - TSH ok, ferrytyna 35, morfo - hemo jak na mnie b. dobra 12,6, ale krwinka za mała, więc nie wiem, może jednak tego żelaza mało? bo samego żelaza nie zrobiłam, tylko tą ferrytyne). Ale do brzegu ;) pytanie mam takie, czy fakt, że ostatnio regularnie suplemenowałam (zwykle 250 kilka razy w tyg) mogl jakos wyniki zafalszowac? Czy jakby mial wyjsc niedobor to i tak by wyszedl? I jak teraz prowadzic suplementacje, biorac pod uwage, ze jem nabial codziennie raczej i karmie piersia? Wiadomo, ze nikt w internecie mi recepty nie wypisze ;) ale jakie sa Wasze doswiadczenia?
Lily - 2015-03-10, 13:43

Martuś napisał/a:
czy fakt, że ostatnio regularnie suplemenowałam (zwykle 250 kilka razy w tyg) mogl jakos wyniki zafalszowac?
Ja to widzę całkiem inaczej - nie zafałszować, tylko poprawić, po to się przecież suplementuje.
Inaczej, gdybyś się objadała glonami, bo tam są analogi B12, które faktycznie mogą dawać fałszywie wysoki wynik.

ajlon - 2015-05-27, 18:24

Czytam i czytam o suplementacji witaminy b12 a im więcej czytam tym mniej wiem :D Czy biorąc 1000 mcg 2-3 razy na tydzień (Methylcobalamina) będzie ok? Czy lepiej połowę tabletki codziennie? Jestem weganką i karmię piersią moją 2-miesięczną córkę.

I co z córcią, jeśli zacznę rozszerzać jej dietę? Córa na pewno będzie jadła wiejskie jaja. Jaką dawkę jej podawać po 6 miesiącu?

an - 2015-06-03, 02:56

Jesli jesteś weganką i wcześniej nie brałaś, a do tego ciąża i karmienie, to stosuj częściej, na początek może nawet codziennie, po miesiącu -2 można zrobić badanie i skorygować dawkę.

jajka nie mają wiele b12, na pewno nie wystraczą

ajlon - 2015-06-09, 11:22

Dziękuję za odpowiedź. W końcu stwierdziłam, że będę brała codziennie pół tabletki. Z takich dużych dawek i tak się mniej wchłania więc chyba lepiej tak.
wallping - 2016-09-05, 22:01

Warto ją stosować, mi pomogła na depresję. Dużo informacji znajdziecie na: hxxp://arturtopolski.pl/witamina-b12-wlasciwosci/]hxxp://arturtopolski.pl/witamina-b12-wlasciwosci/
kofi - 2016-09-06, 08:08

To chyba nie dla wegetarian blog, do którego odsyłasz, poza tym dużo informacji to lekka przesada. :->

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group