wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szydełkowanie
Autor Wiadomość
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-07-06, 20:30   Szydełkowanie

Szukam i szukam ciekawych stron o szydełku i nie mogę nic znależć. Ni cholery nie rozumiem tych wzorów, oznaczeń. Na razie potrafię robić ściegi proste a chciałabym coś w kółko zacżąć. Dziewczyny jak się do tego zabrać? Może macie jakieś stronki przyjazne poczatkującym?
taką torebeczkę chciałaby zobić siostrze:

szydelkowa_torebla_z_elementow.jpg
Plik ściągnięto 2489 raz(y) 49,8 KB

szydelkowy_element_do_torebki.jpg
Plik ściągnięto 2612 raz(y) 50,1 KB

_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-07-07, 09:55   

tzn. umiesz zrobić łańcuszek, słupki, półsłupki itd?

czy do tego kwadracika masz wzór, czy ze zdjęcia ci rozpisać?

w kółko to po prostu zaczynasz od np. 5 oczek łańcuszka i potem wkłuwasz szydełko w pierwsze oczko i masz kółko :-)
potem zależy od wzoru.
w tym kwadraciku ze zdjęcia trzeba zrobić osiem półsłupków. najpierw 1 oczko łancuszka, potem osiem półsłupków w kółko wbitych, potem łączysz wbijając szydełko w oczko łańcuszka, które zrobiłas na początku.
jeżeli rozumiesz to co ja piszę, to mogę ci w ten sposób rozpisać

torebka jest naprawdę nietrudna, myślę że spoko powinnaś dać sobie radę :-)
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-07-07, 10:30   

a co to jest słupek i półsłupek?

Karolina,piękna torba ,też bym chciała taką zrobić.
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-07-07, 10:32   

hxxp://www.maranta.neostrada.pl/podstawy_szydelko.htm tutaj są opisane

[ Dodano: 2008-07-07, 11:35 ]
hxxp://makatka.pl/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=5&id=100&Itemid=31
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-07-07, 11:03   

rosa ja to jednak bardziej pojętna mogłabym być ;-)
na tą pierwszą stronę kiedyś zaglądałam,ja jednak preferuję naukę z nauczycielem który siedzi obok mnie ;-)

ja potrafię zrobić coś takiego,
i jak to się nazywa?


czapkę dla Nadii właśnie tak zrobiłam,(tylko że w kółko ;-) ),niestety bez nauczyciela niałam problemy bo nie wiedziałam ile oczek dodawać i jak często ;-) :roll: :-P
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-07-07, 11:25   

czy ty poprostu wkłuwałaś szydełko w oczko, przeciągałaś nitkę i przekładałaś przez oczko które masz na szydełku? to są oczka ścisłe. używa sie ich głównie do łączenia części.
bo za mało robótka przyrasta ;-)

gdybyś nitkę przeciągnęła, ale zamiast przekładać przez oczko które jest na szydełku, zostawiłabyś, to na szydełku masz jakby dwa oczka przez które przeciągasz nitkę (z kłębka) wtedy wychodzi półsłupek. nie wiem czy to zrozumiałe

ja też wolę uczyć się od kogoś na żywo, łatwiej o wiele
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-07-07, 11:34   

rosa napisał/a:
czy ty poprostu wkłuwałaś szydełko w oczko, przeciągałaś nitkę i przekładałaś przez oczko które masz na szydełku?

tak,tak
rosa napisał/a:
gdybyś nitkę przeciągnęła, ale zamiast przekładać przez oczko które jest na szydełku, zostawiłabyś, to na szydełku masz jakby dwa oczka przez które przeciągasz nitkę (z kłębka) wtedy wychodzi półsłupek.

chwilę się musiałam zastanowić ;-)
już rozumiem :-P
teraz wypadałoby spraktykować co by nie zapomnieć ;-)
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-07-07, 11:45   

na hxxp://kuradomowa.com/zrobtosama/robotki_szydelkowe_podstwy_techniki.shtml]kurze domowej jest przejrzysty kurs podstaw szydełka.
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-07-07, 12:23   

no widzisz, jaka jestes spryciula ! za chwileczkę letnia torebka będzie gotowa :-)
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-07-07, 12:44   

Dziękuję Rosa, potrafie zrobić jakieś dwadzieścia róznych "ściegów", ale mam kłopot z odszyfrowaniem oznaczeń i robieniem na oko gdy nie ma diagramu. Chodzi mi o to, aby się rozkręcić - czyli potrzebowałam takie opisu jak mówisz, na początk aby nazwać to co widać na fotce. Zrobiłam pierwsego kwiatka i już załapałam o co chodzi z robieniem w kółko.
Lily odezwij sie tutaj bo punkicik się należy za priv :-D

[ Dodano: 2008-07-07, 13:48 ]
magdusia ja własnie z maranty się nauczyłam, dwa wieczory i już po kłopocie. Nie wiem czy tam zaglądałaś, każdy ruch jest dokładnie opisany, na prawde to nie takie trudne.
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-01-30, 19:34   

Mam pytanie "w temacie" do szydełkujących - mam duży problem z chowaniem nitek, kiedy zmieniam kolor, tak jak np. tu
Macie na to jakieś sposoby? chodzi mi o moment, kiedy kończy się jeden kolor albo zaczyna drugi... strasznie nieprofesjonalnie mi to wychodzi, nie wiem, jak to się powinno fachowo zrobić.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Mag.fr 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 249
Skąd: Normandia
Wysłany: 2009-01-30, 21:43   

Ja tez teraz nie rozstaje sie z szydelkiem. Na niemiecki i rosyjski sie nie rzuce ale z tego moge przetlumaczyc : hxxp://www.garnstudio.com/lang/fr/kategori_oversikt.php
Wtajemniczonym szydelkarom wystarczy pewnie popatrzec. Polecam.
Dla niewtajemniczonych: szydelko jest protsze niz sie wydaje, jak sie juz zajarzy o co chodzi to nie mozna przestac.
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2009-01-31, 15:59   

Lily wydaje mi się, że to jest cieniowana mulina po prostu. Ja ja Ci kochana nie pomogę, nie mam sposobu, bo robiłam zawsze na włóczce :-/
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-01-31, 16:25   

Karolina napisał/a:
Lily wydaje mi się, że to jest cieniowana mulina po prostu.
po części tak, ale potem idzie biała od początku chyba, to jest dość problematyczna kwestia, bo zawsze się obawiam, że te wrabiane nitki podczas użytkowania po prostu się wysnują i całość się spruje...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2009-01-31, 16:48   

A supełki?
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Capricorn 
2radical4u

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 6526
Wysłany: 2009-01-31, 18:05   

Lily, ja po zakończeniu pracy nitką pierwszą ucięłabym ją pozostawiając kilkucentymetrowy zapas, po czym, przy pomocy szydełka, przewlekłabym ją kolejno przez kilka kolejnych oczek kończących robótkę (cholera, nie wiem, jak to się profesjonalnie nazywa - na grzbiecie robótki poszczególne oczka układają się w łańcuszek, i tę nitkę kończącą robótkę przez te oczka właśnie). Po kilku oczkach - przycinasz równiutko.
_________________
this is the strangest life I've ever had...

Niniejszym oświadczam, iż wszystkie moje wypowiedzi zawierają wyłącznie moje spojrzenie na omawiany temat. Nikogo do niczego nie nakłaniam. Dziękuję za uwagę.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-01-31, 22:13   

Capri, ja tak robię, ale przy maleństwach ta cienka nitka po prostu psuje robotę. Myślałam, że jest może jakiś elegancki sposób... Babci bym się spytała, ale dawno nie żyje niestety, a robiła piękne rzeczy...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Capricorn 
2radical4u

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 6526
Wysłany: 2009-01-31, 22:27   

przykro mi, innego sposobu nie znam, najwyżej kombinowałabym, żeby ta nieelegancka przeplatanka wypadała pod słupkami z następnego rzędu.
_________________
this is the strangest life I've ever had...

Niniejszym oświadczam, iż wszystkie moje wypowiedzi zawierają wyłącznie moje spojrzenie na omawiany temat. Nikogo do niczego nie nakłaniam. Dziękuję za uwagę.
 
 
agaB 

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 20 Gru 2008
Posty: 767
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-04-08, 13:24   

Jakby ktoś chciał się nauczyć szydełkować i mieszka we Wrocławiu, to zapraszam do mnie.
Uwielbiam szydełko i zanim moje dziecko urodziło się szydełkowałam serwetki, obrusy, firanki, aniołki, motylki, a nawet narzutę.
Teraz przystopowałam, ale może coś znowu zacznę. :?:
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-10-16, 19:38   

chciałabym coś takiego:


od czego bym musiała zacząć? Bo ja trochę głupia jestem jesli chodzi o szydełko :oops:

na wysokości kostki jest taki jakby ściągacz. Ale najpierw miałabym robić to na dole i potem z tego jakoś przejść do ściągacza, czy najpierw ten zwięzły ściągacz i dalej w górę i w dół takim rozwlekłym ściegiem?

kurcze, ale się wypowiedziałam, co? ;)

teraz robię coś takiego mniej więcej:
hxxp://www.sandrajuto.com/blog/?p=7392

strasznie mi się podobają rzeczy, które robi ta dziewczyna...
Pierwszy raz coś robię na szydełku, więc metoda prób i błędów trochę, chyba za małą dziurkę na kciuk sobie zrobiłam a całość trochę za szeroką. Ale najwyżej spruję znowu. Prucie to też frajda :mrgreen:

[ Dodano: 2009-10-16, 20:42 ]
no widzicie, tak można kasę trzaskać na "zachodzie". Jak się dojdzie do wprawy to przypuszczam, że takie ocieplacze robi się w godzinkę. i 49 dolców. A co ;) Kto by u nas zapłacił 150 zł za taki bajer? :roll:
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2009-10-16, 19:43   

ja bym zaczęła od tego ściągacza, kilka rzędów półsłupkami.
potem w górę: kilka słupków, potem łańcuszek, znowu kilka słupków itd, w następnym rzędzie słupki w oczka łańcuszka, tak dookoła
w dół chyba muszelki
powodzenia :-)
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2009-10-16, 19:45   

Chyba są robione od dołu - od tych półsłupków, które robią za ściągacz, a potem do nich jest dorobione niby-koronkowe wykończenie, ale może się mylę.
Szczerze mówiąc nie bardzo sobie wyobrażam, ze takie getry mogłyby sie trzymać na nodze. :roll: Chyba, ze przypięte do paska od pończoch.

O widzę, że rosa była szybsza, ale cieszę się, że mam podobne zdanie, jak specjalistka. ;-)
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2009-10-16, 19:47   

na górze też może być kilka rzędów półsłupków, robionych razem z taką cienką gumką,
można też na szydełku zrobić coś na kształt ściągacza, ale to się robi w poziomie i doszywa, wtedy też z gumką

[ Dodano: 2009-10-16, 20:49 ]
e tam specjalistka, zawstydzasz mnie kofi
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-10-16, 21:07   

Ok, muszę tylko jeszcze obczaić co to są słupki i półsłupki :mrgreen: i jak się robi muszelki :mrgreen:

dzięki dziewczyny :)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-10-16, 21:11   

hxxp://maranta.livenet.pl/muszelki.htm muszelki ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,42 sekundy. Zapytań do SQL: 15