wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pesto
Autor Wiadomość
loika 

Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 346
Wysłany: 2008-08-09, 11:50   pesto

Bazylia pięknie mi urosła, chciałabym zrobić pesto i zapasteryzować. Ale jak zapasteryzować sos, którego się nie podgrzewa?

Aha i czy ktoś próbował zastępować orzeszki piniowe pestkami słonecznika?
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2008-08-09, 19:39   

loika, czasem sobie robie takie 'a la pesto" - czyli posiekana bazylia, pietrucha i olej z pestek winogron i w sumie znika jeszcze zanim zdazy sie zepsuc. Zasada jest taka, ze musi byc warstewka oleju na wierzchu - wtedy sie nie psuje.
Co do zamiennikow orzeszkow piniowych, to raz dodalam zmielone migdaly, co zostaly z robienia mleczka migdalowego, ale chyba przesadzilam z iloscia i po kilku dniach zaczal ten sloik jakos podejrzanie wygladac, wiec wywalilam.
Ale eksperymentowac trzeba;-)
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
loika 

Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 346
Wysłany: 2008-08-10, 19:12   

olgasza, dziękuję, część pesto z pewnością wytrzyma dłuższy czas w lodówce. Ale ja mam tyle bazylii, że z niego wyjdzie pesto na całą jesień i zimę, dlatego część chciałabym jakoś "zakonserwować".

Myślałam o pasteryzacji w piekarniku, ale nie wiem czy to wystarczy i czy pesto nie zmieni znacznie smaku...
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-08-10, 22:52   

hxxp://zielnik.herbs2000.com/ziola/bazylia.htm tu jest co nieco o bazylii, i chyba faktycznie lepsze jest mrożenie, bo pod wpływem temperatury bazylia straci smak
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
ajanna 

Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 1651
Skąd: Barcelona
Wysłany: 2008-08-11, 11:46   

loika, no ja właśnie też byłam ciekawa jak pasteryzować to pesto. ostatnio trzymałam w lodówce z tą warstwą oliwy, ale po jakichś 2-3 tyg się zepsuło :-/ . co do słonecznika, to zastępowałam i chyba nawet takie słonecznikowe bardziej nam smakuje, bo orzeszki pinii (w przeciwieństwie do słonecznika) mają taki ostry, gryzący posmak, który trochę przytłacza smak bazylii.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
loika 

Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 346
Wysłany: 2008-08-11, 12:36   

Lily, dziękuję.

ajanna poszperałam trochę po forach kulinarnych. I tak jak pisała Lili, najlepszym wyjściem jest mrożenie.

ajanna napisał/a:
co do słonecznika, to zastępowałam i chyba nawet takie słonecznikowe bardziej nam smakuje, bo orzeszki pinii (w przeciwieństwie do słonecznika) mają taki ostry, gryzący posmak, który trochę przytłacza smak bazylii.


Właśnie zrobiłam pesto, dałam równie części uprażonego słonecznika i pinii, wyszło bardzo smaczne.
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12