wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
CHleb na zakwasie - Thermomix
Autor Wiadomość
Lenka 
weganka

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 352
Skąd: Bieszczady ;)
Wysłany: 2008-10-02, 21:08   CHleb na zakwasie - Thermomix

Dzisiaj upiekłam pierwszy chleb... tzn dwa chleby... :-)
Przepis był taki:
maka zytnia jasna i razowa- po 1 szklance,
2 szklanki ciepłej wody
lyzeczka cukru( ja dalam Ksylitol)
20 g drozdzy
Wymieszac w glinianym naczyniu. Odstawic na dobę
Nastepnego dnia do zakwasu dodaje sie pozostałe skladniki. Zrobiłam tak: zmiksowalam troche nasion amarantusa, siemię lniane, sezam nieoczyszczony i kminek. Dodałam ciepła wodę, maki ( zytnia, zytnia razowa, pszenna razowa, orkiszowa), troszkę soli morskiej.
Ciasto wyrobiła mi maszyna - Thermomx. Ciasto miało rosnąc 4-6 godzin, ale niestety nie doczytałam tego i wstawiłam je do piekarnika po ok. 1 h rosniecia. Piekłam w nagrzanym piekarniku ( 200stopni) ok pol godziny, a teraz lezy dalej w piecu, zeby "doszedł". Nie wiem jakie beda efekty...
Pytanie do specjalistów od pieczenia chleba - czy to wszystko jest prawidłowo?...Proszę o odp ;) Pachnie i wyglada ladnie :d
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-10-02, 21:09   

Hmm, ale to chyba nie jest chleb na zakwasie tylko na drożdżach...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-10-02, 21:47   

Chleby żytnie robi się raczej na naturalnym zakwasie, nie na drożdżach. Każdy przepis jest inny i to Ty będziesz mogła stwierdzić, czy chleb Ci się udał, czy nie. chleby żytnie nie wymagają też wyrabiania, wystarczy je dokładnie wymieszać z pozostałymi składnikami. Jeśli dodajemy inne mąki, to trzeba je trochę wyrabiać (im więcej mąki, tym dłużej, ale też nie ma potrzeby z tym przesadzać).
30 min pieczenia to trochę mało wg mnie. Można sprawdzać, czy chleb się upiekł wyjmując go z formy. Trzeba postukać od spodu, powinien być głuchy odgłos. Jeśli się nie upiekł, to wkładamy go dalej do pieca, można bez formy.
 
 
Lenka 
weganka

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 352
Skąd: Bieszczady ;)
Wysłany: 2008-10-02, 21:52   

Hm... Pisze chleb na zakwasie... :p Bo drozdze idą do zakwasu tylko, ale nie wiem... Piekłam dluzej, polezal tez w piekarniku. Dzieki ;)
 
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-10-02, 22:03   

Lenka, zakwas to dzikie drożdże, które można sobie wyhodować samemu (biorąc dowolną mąkę razową, ciepłą wodę i trzymając przez ok. 5 dni w cieple, trzeba też codziennie dodawać trochę mąki i wody i mieszać), do tego nie daje się drożdży kupnych. Ciasto, które wyrasta na drożdżach kupnych (nawet przez dłuższy czas), to nie jest pieczywo na zakwasie, tylko na drożdżach.
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-10-03, 12:52   

Aniu a czy zakwas to nie bakterie?
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-10-03, 16:46   

Zakwas to dzikie drożdże. Sa wszędzie, na skórze, razowych produktach (dlatego zakwas powinno się robic z razowej mąki, dokarmiać można już nawet białą). Różnią się bardzo od tych drożdży sklepowych, które są juz tak zmodyfikowane, że wspólną mają tylko nazwę. Ja bardzo sobie chwalę pieczenie na zakwasie, bardzo mi smakują takie chleby.
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-10-03, 19:17   

Aniu zerknij tutaj hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Zakwas_chlebowy. Tak mi się wydaje, że to te same bakterie, które kiszą ogórki, kapustę, sery.
Zaciekwaił mnie ten fragment "Jeśli więc robimy chleb na drożdżach (a nie na zakwasie) z mąki z pełnego przemiału, to znajdujący się tam w większych ilościach kwas fitynowy stworzy nieprzyswajalne połączenia z zawartymi w mące mikroelementami ze środka ziarna. Stąd lepszy będzie chleb pieczony z białej mąki na drożdżach, niż chleb na drożdżach z mąki z pełnego przemiału."...
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-10-03, 19:19   

czyli fermentacja mlekowa hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Fermentacja_mlekowa
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-10-03, 19:23   

"wczesne wzdęcie sera" niezły tekścik ;-)
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-10-03, 19:52   

Karolina, ja się nie upieram. Zawsze czytałam, że to są dzikie drożdże, więc takiego sformułowania używam. A czy drożdże to bakterie - tego juz z biologii nie pamiętam.
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-10-06, 23:26   

A mnie się wydaje, że w zakwasie są zarówno dzikie drożdże jak i bakterie - działają w symbiozie. Efekt dla konsumenta ;) jest taki, że dzikie drożdże powodują wyrastanie chleba, a bakterie jego kwaśny smak.

[ Dodano: 2008-10-06, 23:40 ]
Aniu D., kiedyś dostałam od Ciebie taki spory plik o zakwasie. Właśnie znalazłam w nim potwierdzenie tego co napisałam wyżej:
Cytat:
Co to jest zakwas?
Zakwas to jest środek do spulchniania i zakwaszania ciasta, który został wynaleziony prawdopodobnie w starożytnym Egipcie. Powstaje on z mieszaniny mąki i wody, która poddawana jest działaniu mikroorganizmów znajdujących się w mące i w powietrzu. Są to po pierwsze: dzikie drożdże, (które są odpowiedzialne za spulchnienie ciasta) po drugie: bakterie kwasu mlekowego, (które nadają charakterystyczny kwaśny posmak). Te organizmy tworzą symbiozę w cieście i potrzebują po paru dniach (w zależności od temperatury) dalszego dokarmiania za pomocą wody i mąki.

Jak powstaje ten specjalny kwaśny smak?
Poprzez aktywność mikroorganizmów. Z grubsza można to objaśnić w ten sposób: jeśli przeważają bakterie kwasu mlekowego lub octowego mamy mniej lub bardziej kwaśny smak.
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-10-08, 10:31   

Malinetshka, dzięki. Ja juz zapomniałam tyle rzeczy, dobrze byłoby to sobie znów przejrzeć.
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-10-08, 14:52   

Nie sposób tak całkiem wszystko spamiętać na stałe. :) A to mi akurat w głowie utkwiło. Może dlatego, że powtarzałam to potem kilkakrotnie zainteresowanym pieczeniem osobom. Ja czasem mam tak, że trafiam na jakąś swoją dawną wypowiedź na forum i czytam te słowa jakbym to nie ja pisała.. ;) i się dziwię, że coś takiego wiedziałam :D

Aniu D., chciałam Ci jeszcze powiedzieć, że Twój zakwas to chyba już w całej Polsce jest :mryellow: od samej mnie poszedł już do kilku osób :) Wiem, że 2 z nich na pewno pieką chlebek.
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-10-08, 15:08   

Malinetshka napisał/a:
chciałam Ci jeszcze powiedzieć, że Twój zakwas to chyba już w całej Polsce jest :mryellow:

Bardzo się cieszę, że ludzie chcą piec swój chlebek. dla mnie teraz juz nie ma innej opcji, bo mi sklepowe nie smakują. A przy odrobinie wprawy robienie chleba nie jest czasochłonne i można sobie wszystko zgrać z innymi obowiązkami.
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-10-08, 15:29   

Dokładnie tak jest. Kwestia opracowania techniki. :)
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-10-09, 09:12   

A ja mam taką syfiastą wodę z kranu, że nawet po przegotowaniu podlany nią zakwas gnije :shock:
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13