wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lignany
Autor Wiadomość
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-04-02, 23:52   Lignany

Cytat:
Co to są lignany?

Lignany należą do grupy związków występujących tylko u roślin – zwanych fitoestrogenami. Obok lignan do fitoestrogenów zaliczamy również: izoflawony i kumestany. Fitoestrogeny nazywane są również hormonami roślinnymi, gdyż w swoim działaniu, po dostaniu się do naszego przewodu pokarmowego i szeregu przemian, przypominają ludzkie estrogeny.

Lignany to związki pochodne fenylopropanu (w budowie mają dwie jednostki fenylopropanowe).
Lignany są spokrewnione chemicznie i metabolicznie z ligninami (polska stara nazwa to drzewnik), dlatego też rozpowszechnione są głównie u roślin zdrewniałych i żywicznych. Surowcami bogatymi w lignany są: pędy, kora, żywice, zdrewniałe owoce, grube szorstkie liście.
Należą do składników biologicznie czynnych. Wykazują właściwości przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne (ochraniające miąższ wątroby przed uszkodzeniem toksycznym). Niektóre (podofilotoksyna) wykazują wpływ antyproliferacyjny (antypodziałowy) poprzez hamowanie wytwarzania wrzeciona kariokinetycznego. Zostało do wykorzystane w terapii nowotworów.


Na co wpływają lignany?

Wykazano wiele korzystnych działań fitoestrogenów, a w tym oczywiście lignan. Przede wszystkim preparaty zawierające fitoestrogeny są wykorzystywane przy hormonalnej terapii zastępczej, u kobiet przechodzących menopauzę. Zmniejszają one niekorzystne objawy przekwitania, w tym gwałtowne napady gorąca, na które uskarża się wiele kobiet w tym okresie.

Oprócz tego naukowcy dowodzą, że spożywanie fitoestrogenów przyczynia się do:

*Ochrony przed osteoporozą
*Zmniejszeniu poziomu cholesterolu LDL we krwi
*Spadku zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego
*Zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów (w tym szczególnie raka piersi oraz układu pokarmowego)
* Niwelowania niekorzystnych skutków działania wolnych rodników na nasz organizm.

Lignany zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Wywierają działanie przeciwmiażdżycowe, hipoglikemiczne (obniżające stężenie glukozy we krwi) i przeciwcukrzycowe. Hamują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych.


Gdzie znajdziemy lignany?

Lignany znajdują się w różnego rodzaju pożywieniu. Wyjątkowo dużo lignanów zawiera siemię lniane czy ziarno sezamowe, ale występują one również w owocach, warzywach, roślinach strączkowych i jagodach, jak również napojach, takich jak herbata i czerwone wino. Obecnie prof. Mäkelä wraz z zespołem bada szczegółowo, w jaki sposób lignany znajdujące się w pożywieniu współdziałają z układem sygnalizacyjnym estrogenów w organizmie.

Lignany znajdziemy w ścianach komórkowych wielu zbóż (m.in. życie, pszenicy) oraz nasion, w tym nasionach słonecznika. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego, pod wpływem bakterii zasiedlającej jelita, lignany są uwalniane i przekształcane do związków biologicznie czynnych. Dlatego produkty zbożowe, w tym oczywiście pieczywo, zawierają spore ilości tego związku.

Jeśli więc wybierzemy pełnoziarniste pieczywo żytnie, zwłaszcza z dodatkiem nasion np. słonecznika dostarczymy do swojego organizmu dawkę cennych lignanów. Warto spróbować!

W krajach zachodnich są dostępne preparaty lignanowe w formie tabletek i kapsułek.
Warto dodać, że olej sezamowy zawiera naturalne antyoksydanty, witaminę F (kwas gamma-linolowy 24-37%), E, obniża stężenie cholesterolu we krwi, zapobiega miażdżycy, zmniejsza stany zapalne stawów i skóry, wykazuje wpływ przeciwrakowy i ogólnie wzmacniający. Olej sezamowy to efektywny preparat przeciwtrądzikowy i lipotropowy. Olej sezamowy zapobiega uszkodzeniu błon komórkowych, stabilizuje struktury błonowe komórek i układy mikrosomalne. Wykazuje właściwości przeciwuczuleniowe. Jest inhibitorem mediatorów prozapalnych i bólowych.

Źródłem lignanów jest żywica gwajakowa Resina Guajaci, podofilina (Resina Podophylli), olej sezamowy (sezamina), owoce cytryńca chińskiego Schizandra.
Siemię lniane zawiera 700 !!! razy więcej lignanów niż inne gatunki roślin.
Łatwo dostępnym źródłem lignanów jest olej sezamowy. Regularnie zażywany olej sezamowy (1-2 łyżki dziennie) po ooło 2-3 tygodniach znacznie poprawia samopoczucie, reguluje wypróżnienia i posaż treści pokarmowej, poprawia stan włosów i skóry, zmniejsza wyraźnie objawy trądziku i skórnych chorób autoimmunologicznych (np. wyprysku, łuszczycy). Chore miejsca na skórze warto równocześnie smarować olejem sezamowym.

sezamina = sesamin lignan w oleju sezamowym

Sezamina - lignan obecny w sezamie

Optymalną dawką fitoestrogenów, którą dziennie powinno się dostarczać do organizmu jest 60 mg. Azjaci, znani z długowieczności, dostarczają do organizmu około 40-80 mg fitoestrogenów (głównie izoflawonów pochodzących z produktów sojowych). Niestety dieta Polaków jest bardzo uboga w te związki. Dziennie spożywamy w granicach 3-5 mg fitoestrogenów.

hxxp://www.schulstad.pl/index.php?cat=449&n...7ed89b9e952c25c5e
hxxp://www.luskiewnik.gower.pl/informacje_lipiec2005.html
hxxp://www.programyramowe.umk.pl/6PR/index.php?...437740&arch=1
hxxp://olej.lniany.webpark.pl/

Dieta bogata w składniki roślinne obniża ryzyko zarówno raka piersi, jak i raka macicy - wynika z badań dwóch niezależnych zespołów naukowców - z Chin oraz z Francji.

Badacze z Uniwersytetu Fu Dan w Szanghaju zaobserwowali, że kobiety, których głównym źródłem białka są produkty roślinne, mają niższe o 30 proc. ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy (tzw. raka endometrium, czyli śluzówki macicy). Z kolei dieta bogata w tłuszcze i białka pochodzenia zwierzęcego zwiększa ryzyko zachorowania na raka endometrium, wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma "International Journal of Cancer".

Badania prowadzono na grupie 1204 pacjentek z niedawno zdiagnozowanym rakiem endometrium. Dla porównania przebadano też 1212 zdrowych kobiet. Naukowcy sprawdzali, jak dużo kalorii w diecie badanych kobiet pochodzi z produktów roślinnych bądź zwierzęcych.

Kobiety, które spożywały dużo białka zwierzęcego, były dwukrotnie bardziej narażone na raka endometrium w porównaniu z kobietami, których dieta była uboga w białko zwierzęce. Z kolei, duże ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie podnosiły to ryzyko o połowę.

Zdaniem prowadzącego badania dra Wanga-Honga Xu, wyniki tych badań wskazują, że pochodzenie składników diety ma wpływ na ryzyko raka trzonu macicy, przy czym produkty pochodzenia zwierzęcego zwiększają to ryzyko, a pokarmy roślinne - je obniżają.

Z kolei francuscy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Villejuif wykazali, że kobiety po menopauzie, które jedzą dużo pokarmów roślinnych bogatych w lignany - związki będące odpowiednikami żeńskich hormonów roślinnych, estrogenów, obniżają swoje ryzyko zachorowania na raka piersi.

Poza tym, przede wszystkim narażone na raka endometrium były kobiety na najbardziej kalorycznej diecie. Pokarmy bogate w beta-karoten, witaminy A, C i E oraz błonnik obniżały ryzyko tego nowotworu.

Lignany są składnikami ścian komórek roślinnych. Ich bogatym źródłem są nasiona lnu, a mniejsze ilości tych związków występują w pełnoziarnistych produktach zbożowych, wielu ziołach, warzywach, owocach i nasionach. Z pokarmów pełnoziarnistych lignany są uwalniane dzięki działalności bakterii jelitowych.

Badania, o których informuje pismo "Journal of the National Cancer Institute", objęły ponad 58 tys. Francuzek po menopauzie. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez 8 lat.

Analiza wykazała, że kobiety, których dieta była najbogatsza w lignany, miały o 17 proc. niższe ryzyko raka piersi, niż kobiety spożywające najmniej pokarmów zawierających te związki. Jak podkreśla prowadząca badania dr Francoise Clavel-Chapelon, dotyczyło to najczęstszej odmiany raka piersi, tj. takiej której wzrost jest pobudzany przez estrogeny. Komórki takiego nowotworu posiadają receptory dla żeńskich hormonów płciowych.
hxxp://www.pyszneizdrowe.pl/index.php?d=informacje&id=9
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12