wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
gliceryna
Autor Wiadomość
angienunia 
witarianka:)


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Lut 2009
Posty: 418
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-31, 07:57   gliceryna

wybaczcie jesli byl taki temat, ale szukalam i nie znalazlam :oops:

mam pytanie odnosnie gliceryny w przeroznych kremach. Czy gliceryna jest tylko wieprzowa, czy moze pochodzic z roslin i czy na produktach pisze ze jest wieprzowa? Bo wiele kremow w naszym domu zawiera gliceryne, nawet od jakiegos czasu smaruje sie jednym - firmy Joanna "Fruit Fantasy hawajski ananas" i mam mieszane uczucia co do tej gliceryny w skladzie :/
_________________
witarianizm wzmacnia organizm. :)
www.foodnsport.com | www.30bananasaday.com

[*] Nitus. Moje kochane slonko,na zawsze pozostaniesz w mojej pamieci moj syneczku :-*
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2009-03-31, 08:06   

Obawiam się, że mylisz glicerynę z żelatyną. To żelatyna jest wieprzowa (albo wołowa) i wystepuje w jedzeniu.
Gliceryna to związek chemiczny, którego składu nie znam, ale nie zawiera raczej substancji zwierzęcych, więc spoko. ;-)
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-03-31, 08:33   

Gliceryna (ATC: A 06 AX 01) – popularna nazwa zwyczajowa glicerolu, którego prawidłowa nazwa chemiczna brzmi propanotriol. Jest to najprostszy alkohol trójwodorotlenowy (trihydroksylowy).

Gliceryna, jako dobry rozpuszczalnik tłuszczów i innych lipidów, jest stosowana przy produkcji kremów, pomadek i innych produktów kosmetycznych. Stanowi ważny surowiec do syntezy wielu różnorodnych związków chemicznych, m.in. niektórych gatunków mydeł. Oprócz zdolności do homogenizowania składników produktów kosmetycznych ma też własności nawilżające skórę. Prócz tego gliceryny używa się do produkcji materiałów wybuchowych (w procesie estryfikacji powstaje triazotan(V) glicerolu), a także w garbarstwie (wysusza skórę dzięki silnym właściwościom higroskopijnym).

Głównym źródłem gliceryny w przemyśle są tłuszcze roślinne i zwierzęce, które w reakcji z roztworami zasad ulegają reakcji hydrolizy do gliceryny i mydeł. Gliceryna znajduje się też w niektórych owocach i warzywach

hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Gliceryna
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
angienunia 
witarianka:)


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Lut 2009
Posty: 418
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-31, 14:52   

kofi, wlasnie nie. Gliceryna m.in tez pochodzi ze zwierzat :-( .
Kociakocia, czytalam wlasnie tez art w wikipedii, ale moje pytanie brzmialo: czy producenci oznaczaja jaki to rodzaj gliceryny? (tzn np. gliceryna to roslinna, ale juz gliceryna wieprzowa, wolowa jest z ze zwierzat?)
_________________
witarianizm wzmacnia organizm. :)
www.foodnsport.com | www.30bananasaday.com

[*] Nitus. Moje kochane slonko,na zawsze pozostaniesz w mojej pamieci moj syneczku :-*
 
 
Lerka 

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 26 Paź 2008
Posty: 311
Skąd: okol. W-wy
Wysłany: 2009-03-31, 17:23   

Raczej nie oznaczają. Tzn. ja nigdy nie spotkałam się z takim oznaczenie. Dowiedzenie się jakiej gliceryny używa dany producent będzie dla osoby prywatnej bardzo ciężkie, a nawet dla organizacji czy sklepów tez nie jest proste.
Wiele firm mówi/pisze nieprawdę, bo wiedzą, że niestestowane, wege, zdrowe itp. zrobiło się modne...
Niestety obawiam się, że firma Joanna nie jest CF i wege..., ale jakiej dokładnie używają gliceryny, tego nie wiem.
_________________
www.evergreen.pl
 
 
Coco 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 30 Cze 2008
Posty: 80
Skąd: UK
Wysłany: 2009-03-31, 21:10   

angienunia napisał/a:
czy producenci oznaczaja jaki to rodzaj gliceryny? (tzn np. gliceryna to roslinna, ale juz gliceryna wieprzowa, wolowa jest z ze zwierzat?)

Nie wiem jak jest na polskich produktach ale w Anglii spotkalam sie z oznaczeniem vegetable glycerine. Jesli jest to glycerol to tez nie jest pochodzenia zwierzecego bo tak jest okreslany zwiazek chemiczny
Cytat:
The pure chemical product is called Glycerol (which shows that it is an alcohol), while the impure commercial product is called Glycerin.

stad hxxp://www.pioneerthinking.com/glycerin.html
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-03-31, 22:58   

Lerka napisał/a:
Nie wiem jak jest na polskich produktach ale w Anglii spotkalam sie z oznaczeniem vegetable glycerine.
nie spotkałam się z takim określeniem, ale też używam samych tanich kosmetyków, może w droższych piszą (choć wątpię)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-31, 23:38   

czasem pisza,ale zazwyczaj nie ma informacji o pochodzeniu,ale coraz czescieju sie stosuje roslinna/syntetyczna,ale roznie bywa....
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Kitten 


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 06 Wrz 2007
Posty: 1197
Wysłany: 2009-04-01, 00:05   

Ja dość często spotykam się z zaznaczeniem, ze gliceryna jest roślinna - szczególnie w kosmetykach naturalnych i ekologicznych.

Ale w takich z drogerii, faktycznie, cholera wie...
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
Lalka 

Dołączyła: 18 Mar 2009
Posty: 129
Wysłany: 2009-04-04, 22:28   

hxxp://www.zychalska.com/go-naked-posladki-narzedziem-promocji,398.html tu opisana jest świetna kampania reklamowa dotycząca kosmetyków a raczej drogerii...
szkoda, że w naszym kraju nie ma takich sklepów... (jeszcze)
 
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2009-04-05, 20:53   

kociakocia napisał/a:
Głównym źródłem gliceryny w przemyśle są tłuszcze roślinne i zwierzęce

Cholera, nie wiedziałam :oops:
Pocieszam się, ze raczej nie używam, bo gdzieś wyczytałam, że użyta w nadmiarze nie nawilża, tylko wysusza.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13