wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkanoc
Autor Wiadomość
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2009-04-04, 13:59   

ag napisał/a:
w tym klops kukurydziany z cukinią,

ag, proszę wrzuć przepis,
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-04, 14:11   

ag, a ja bym poprosiła na pasztet z soczewicy zielonej :-)
 
 
kejzi 

Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-06, 14:30   

Nie wiem, czy ktoś już dawał przepis na keks i mazurka, nie wiem skąd mam, jak autor rozpoznaje, to proszę się przyznać :)

Mazurek z płatków owsianych
2 szklanki płatków owsianych, 2 szklanki mąki pszennej razowej, 3 łyżki miodu lub słodu lub trochę ekstraktu ze stewii (hxxp://www.joga-joga.pl/index.php?art=1&dzial=459&dzial2=1088), pół szklanki oleju tłoczonego na zimno, 20 dag bakalii: rodzynek, orzechów, daktyli, migdałów, śliwek suszonych, pestek z dyni.
1 szklankę mąki posiekać z olejem, dodać płatki i tyle wody, aby ciasto nadawało się do wywałkowania.
Nasmarować formę tłuszczem, wywałkować ciasto na grubość około pół cm. i ułożyć w formie. Bakalie namoczyć około pół godziny do napęcznienia, wymieszać ze szklanką mąki i wodą. Położyć na cieście. Piec w gorącym piekarniku około 30-40 minut.

Keks z kaszy jaglanej
1 szklanka suchej kaszy jaglanej, 2,5 szklanki wody, 2 łyżki wywaru z korzenia lukrecji lub trochę miodu lub słodu lub trochę ekstraktu ze stewii, garść migdałów, garść rodzynek, moreli suszonych lub śliwek, 1/3 szklanki płatków owsianych

Przygotować wywar z lukrecji: 3 łyżki ususzonego korzenia lukrecji zalać około 0,5 litra wody i gotować na małym ogniu 15 minut. Przecedzić. Kaszę z dodatkiem wywaru z lukrecji rozgotować na wolnym ogniu. Do kaszy dodać pokrojone w drobną kostkę bakalie i płatki owsiane. Masę nakładać do natłuszczonych foremek lub na wysmarowaną olejem blachę. Piec w piekarniku około pół godziny.

Ja na te święta planuję zrobić. Jak ktoś wcześniej "popełni" to proszę podzielcie się wrażeniami.
 
 
ag 


Pomogła: 45 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2008
Posty: 1127
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-06, 14:39   pasztet z soczewicy na Wielkanoc

pasztet z soczewicy
25 dag zielonej soczewicy
2 cebule
3 ząbki czosnku
sól
1 jajko
2 łyżki oliwy
6 młodych marchewek
1 pęczek koperku
1/2 łyżeczki tymianku
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1/4 łyżeczki sproszkowanego chilli

Soczewicę moczymy przez godzinę. Cebulę kroimy w drobną kostkę, dodajemy zmiażdżony czosnek, podsmażamy aż się zeszklą. Przekładamy do garnka, dodajemy soczewicę, po szczypcie tymianku i kolendry. Gotujemy na wolnym ogniu ok. 20-25 minut. Zdejmujemy z ognia, odcedzamy resztki płynu. Miksujemy na puree, dodajemy jajko, oliwę, plasterki marchewki, posiekany koperek, resztę tymianku i kolendry, chilli. Mieszamy. Pieczemy 45 minut w formie keksowej w temp. 160-180C.
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-04-06, 15:21   

bajaderka napisał/a:
jajka wegańskie robione z mleka kokosowego i agaru
piękne jajeczka zrobiłaś :-D wspaniały pomysł!!!

margot napisał/a:
hxxp://www.good-cook.ru/tort/tort_342.shtml
a ta strona mi sie nie otwiera :-/
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
margot

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1321
Wysłany: 2009-04-06, 16:01   

oj bo zapomniałam tam trzeba się zarejestrować ,żeby widzieć zdjęcia i przepisy
tam sa takie baranki drożdżowe
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-04-06, 16:43   

margot, mi ta strona wogóle się nie otwiera (czy tylko mi :-? ), mam prośbę zatem, czy mogłabys te fotki baranków tu wkleić?
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2009-04-06, 17:10   

Ja widzę bez logowania.
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-04-06, 17:13   

spróbuję z innego kompa w takim razie, myślałam, że może strona wygasła, thx
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-06, 17:51   Re: pasztet z soczewicy na Wielkanoc

ag napisał/a:
pasztet z soczewicy

Bardzo dziękuję!
 
 
margot

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1321
Wysłany: 2009-04-06, 19:42   

Wprawdzie nikt nie pisze ,że chce ale co tam ,może się komuś przyda
Wegetariański pasztet
wg pani Anny Czelej

jeden z ulubionych mniami wg pięciu przemian
4 łyżki mielonych włoskich orzechów
1/2 szklanki soczewicy
50 dag ziemniaków puree
4 jajka
20 dag pieczarek
4 marchewki
1 cebula
1/ 2 kostki masła
1/ 2 pęczka natki pietruszki
1/ 2 szklanki bułki tartej
1 łyżka majeranku
po szczypcie pieprzu ,imbiru i gałki muszkatołowej
sól
Dwa jajka ugotować na twardo,ostudzić,obrać Pieczarki opłukać ,odsączyć zmielić wraz z jajkami..Dodać ziemniaki puree,3i1/2 łyżki masła oraz pozostałe jajka.Marchew obrać i ugotować(najlepiej na parze).Cebulę posiekać i udusić na 1 łyżce masła z dodatkiem 2-3 łyżek wody.Soczewice opłukać i ugotować w 1 i 1?3 szklanki wody ,aż wyparuje woda.Marchew ,soczewicę i cebulę zemleć i połączyć z masą .Dodać pieprz imbir, gałkę,sól ,posiekana natkę,bułkę tartą oraz majeranek Przełożyć do formy wysmarowanej pozostałym masłem i wysypanej bułka tartą ,przełożyć starannie wymieszaną masę i piec 50 min w 180 stopniach,ostudzić w formie ,wyjąć ,podawać do kanapek ,sałatek

Pasztet sojowy wegetariański
bardzo wilgotny ,bardzo smaczny

40 dag soi lub lepiej z dodatkiem ciecierzycy,soczewicy lub fasoli(np;20 dag soi i 20 dag ciecierzycy lub inaczej)
40 dag pieczarek
50 dag cebuli
3 jajka(bo to wegetariański ,jak robię wegański to daję 25 dag płatków
owsianych ,które trzeba zalać małą ilością wody i namoczyć 2-3 godziny,a potem zmielić z resztą)
3 ugotowane ziemniaki
kilka łyżek sosu sojowego np tamarii lub sojowo-grzybowy
3 ząbki czosnku-jak ktoś lubi to można więcej
3 łyżki majeranku
2łyżki (to konieczne mielenie) zmielonego kminku

pieprz
sól,ew jakieś przyprawy np;gałka muszkatołowa

Strączkowe namoczyć na noc(każde osobno -soczewicy nie moczyć)i osobno ugotować.Jeszcze ciepłe(ważne) zmielić.Pieczarki pokroić i poddusić na oliwie.Cebulę zeszklić w dużej ilości oleju.Zemleć razem ziemniaki ,pieczarki ,cebulę i ew płatki.Obie masy połączyć.Dodać całe jajka i dokładnie wymieszać.Dodać przepuszczony przez praskę czosnek i doprawić do smaku ,jeśli jest za rzadkie dodać bułki tartej-trochę.Włożyć do foremek (ja wykładam papierem ,maślę i posypuję bułką tartą)Piec ok 1-1,5 godziny w ok.180 stopniach ,można na wierzch położyć kawałek papieru do pieczenia lub obłożyć wierzch płatkami masła-ładnie się zrumieni ,wystudzić.
Ja robię 1/2 porcji bo z tej wychodzi sporo pasztetu .Dobry do chleba +
chrzan ,ćwikła ,pomidor ,ogórek kiszony....
Przepis oryginał z ,,Świat Alicji"-mam tylko wyrwaną tę stronę ,ale to był dodatek do gazety jakieś z Pomorza,z6-7 lat temu
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-07, 18:56   

kejzi napisał/a:
Nie wiem, czy ktoś już dawał przepis na keks i mazurka, nie wiem skąd mam, jak autor rozpoznaje, to proszę się przyznać :)

Ja kojarzę te przepisy z książki "Kuchnia wegańska".
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-08, 20:45   

kejzi napisał/a:
Ja na te święta planuję zrobić. Jak ktoś wcześniej "popełni" to proszę podzielcie się wrażeniami.


Ja od lat bardzo lubię ten keks z kaszy jaglanej. Oczywiście wprowadziłam pewne modyfikacje. :-> Płatki owsiane dodaję wcześniej, by się chwilę pogotowały razem z kaszą. Wywar z lukrecji rzeczywiście jest fajnym patentem, ale nie każdemu podchodzi ten smak - więc może lepiej założyć sobie plan b, czyli posłodzenie tego w inny sposób.
Dodatkowo, ja ten keks przekładam - przed upieczeniem, po nałożeniu i ugnieceniu połowy masy - startymi jabłkami wymieszanymi z cynamonem i skórką pomarańczową. Wtedy to jest naprawdę pyszne.
 
 
isadora 

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 18 Gru 2008
Posty: 439
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2009-04-09, 10:55   

My się wybieramy na święta do mojej mamy... Tak więc wyżerki nie będzie... Może chociaż uda mi się ugotować wege żurek...
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-09, 20:30   

Znalazłam na www.vegavani.com przepis na pasztet z czerwonej soczewicy. Przepis mi się podoba, zastanawia mnie tylko czas pieczenia - 1,5 godziny. Ja zazwyczaj piekę pasztety 20-30 minut.
 
 
ag 


Pomogła: 45 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2008
Posty: 1127
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-09, 21:37   

Bardzo fajny ten przepis Vegavani, na pewno wypróbuję - ale już po świętach.
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-11, 20:15   

ag napisał/a:
Bardzo fajny ten przepis Vegavani, na pewno wypróbuję - ale już po świętach.

A ja mam na święta i jest pyszny. Piekłam zgodnie z przepisem 1,5 godziny, nie wiem, czy to niezbędne, ale jest bardzo smaczny, więc nie narzekam na długie pieczenie. Polecam!
 
 
Kitten 


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 06 Wrz 2007
Posty: 1197
Wysłany: 2009-04-16, 00:14   

Odnotowałam w te święta kolejny sukces kulinarny :-) . Zrobiłam chocoloco, czekoladowy mazurek i marchewkowe kokosanki Ani D., żurek i sałatkę jarzynową wg 5 Przemian, sałatkę grecką i ananasową na bazie pekińczyka, faszerowane pieczarki, faszerowane jajca na gorąco :-D . I pasztet z soi, taki jak na Boże Narodzenie. Był też sernik made by mama, pełen migdałów i skórki pomarańczowej. Wypasss :-D
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2009-04-16, 19:38   

Kitten poszalałaś :-)
 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2009-04-17, 07:27   

U nas tradycyjnie pasztet z pestek dyni, ale z jaglanką - o wiele lepszy niż z chlebem. Mazurek Ani i ciasto pomarańczowe z kremem kokosowym.
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-17, 09:05   

My też tradycyjnie już mieliśmy na święta pasztet z pestek z dyni (właśnie z kaszą jaglaną) - to był znowu hicior! :-> A z wielu innych rzeczy, fajnie smakuje żurek z wędzonym tofu i z rzeżuchą. Mój Przemek uwielbia go jeszcze z wędzonymi parówkami sojowymi.
W ogóle, fajnie było w święta się poobżerać tymi wszystkimi pysznościami... :-)
 
 
Shaera 

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 26 Lip 2008
Posty: 692
Wysłany: 2009-04-17, 11:06   

Anna córka Róży napisał/a:
(...)A z wielu innych rzeczy, fajnie smakuje żurek z wędzonym tofu i z rzeżuchą.(...)

Tak, zgadzam się, żurek z tofu wędzonym, to jest to :-P Ostatnio robiłam ze 3 lata temu... :lol: A zakwas miałam z mąki kukurydzianej, pomysł podsunął ktoś z tego forum, chyba... I oczywiście to był strzał w 10-tkę, bardzo temu komuś dziękuję, bo żurek praktycznie nie różnił się niczym od tego robionego na mące żytniej :mryellow:

Anna córka Róży napisał/a:
W ogóle, fajnie było w święta się poobżerać tymi wszystkimi pysznościami... :-)

Noo :lol: U mnie były smażone drożdżowe kotlety sojowe, pasztet z gotowanej marchewki, cebuli, z pestkami dyni i słonecznika, sałatka jarzynowa z majonezem z ziemniaków, bigosik z kiszonej kapusty, marynowane kotlety sojowe, sos tatarski z majonezu z ziemniaków z marynowanymi podgrzybkami, mazurek kokosowy - wykorzystałam pomysł - i przrobiłam - na masę z kokosańca isadory (big thx :mryellow: ), ptasie mleczko z wodnistego mleka kokosowego domowej roboty (1/2 szkl. wiórków kokosowych i 1,5 szkl. wody - gotowane, mixowane i przecedzane ;-) ) i kaszy manny (ogólnie dobre, ale będę próbować dalej :roll: ) i muffinki mocno pomarańczowe i strasznie słodkie (dzięki dojrzałym bananom i kilku daktylom ;-) ). Ogólnie było fajnie ;-)
 
 
ag 


Pomogła: 45 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2008
Posty: 1127
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-19, 22:11   klops kukurydziany z cukinią

dżo dopiero teraz doczytałam, że pytałaś o klops :oops:

klops kukurydziany z cukinią
20 dag kaszki kukurydzianej
4 łyżki masła
2 młode pory (biała i zielona część)
2 cukinie
sól, świeżo zmielony pieprz
100 g prażonych pestek dyni
po 1 czubatej łyżce: bazylii, melisy, mięty, cząbru, majeranku, oregano
4 jajka
1/2 szklanki gęstego jogurtu naturalnego
3-4 łyżki mąki kukurydzianej
4-5 łyżek bułki tartej

Kaszkę gotujemy w osolonej wodzie. Odcedzamy. Przesmażamy na maśle pokrojone pory, dodajemy grubo starte cukinie. Podduszamy 5-7 minut, dolewając 2 łyżki wody. Lekko przyprawiamy solą i pieprzem, łączymy z kaszą. Dodajem połowę pestek dyni. Doprawiamy pieprzem, solą i ziołami. Jajka dokładnie łączymy z jogurtem. Wlewamy do kaszy. Jeśli masa będzie zbyt rzadka należy dodać trochę mąki i bułki. Formujemy klops, obtaczamy go w panierce z mąki i bułki tartej. Pieczemy w temp. 160-180C przez 45 min aż się zrumieni. Posypujemy pozostałymi pestkami dyni.
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2010-03-10, 11:59   

Myślę, że już czas podbić wątek.
Mam niezłą zagwostkę. Danie główne na ciepło.
Coś naprawdę odświętnego, żeby jedzącym inaczej smakowało.
Umówiłam się z Mamą, że zrobię coś extra, to nie będzie jakichś kotletów itp.
 
 
margot

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1321
Wysłany: 2010-03-11, 01:00   

oj czas , ja w tym roku oprócz pasztetu chce zrobi taka roladę
hxxp://zdrowinacodzien.blogspot.com/2010/03/rolada-sojowa-obiad-kolacja.html
nie jest wegańska, nie wiem czy by się dało ja przerobić
Jak zrobię taka to może później pomyśle czy by się dało te jajka jakoś zastąpić np płatkami owsianymi
a na ciepło to nie wiem -u mnie tylko żurek i herbata są na śniadanie wielkanocne gorące :mrgreen:
Później na późny obiad jest np lazania , faszerowane takie muszle makaronowe , czasami papryki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,61 sekundy. Zapytań do SQL: 12