wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkoła Waldorfska
Autor Wiadomość
dorotato 
dorotato


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 298
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-18, 10:45   

kasienka napisał/a:
Szczerze mówiąc, mnie od szkoły waldorfskiej odwiodły właśnie kwestie podstaw filozoficznych, niejasnych w sumie, jak dla mnie. W innej szkole można dziecka po prostu nie posłać na religię, a jeśli jest indoktrynowane to przynajmniej wiadomo jak i w którym kierunku i można to przepracować...

Chyba mam klapki na oczach :-P - bo nie odczuwam, żadnej indoktrynacji. Chyba muszę pogadać z pozostałymi rodzicami z naszej klasy - może mi coś umyka ;-)
 
 
zorro 


Pomogła: 43 razy
Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 826
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-18, 15:05   

kasienka napisał/a:
Szczerze mówiąc, mnie od szkoły waldorfskiej odwiodły właśnie kwestie podstaw filozoficznych, niejasnych w sumie, jak dla mnie. W innej szkole można dziecka po prostu nie posłać na religię, a jeśli jest indoktrynowane to przynajmniej wiadomo jak i w którym kierunku i można to przepracować...

Mój syn chodzi do przedszkola waldorfskiego i na religię 'po prostu' nie chodzi. Nikt nam tego nie zabraniał. :)
 
 
Mirka

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 999
Wysłany: 2009-03-18, 17:14   

dorotato napisał/a:
czy Ty sama miałaś kontakt ścisły z taką szkołą w Polsce?

Tak. Czterolatka została zabrana z przedszkola po 4 miesiacach.
Trwały akurat przygotowania do świat zajączka ( chodzi o święta wielkanocne).
Nie ma się co łudzić, że akurat polskie szkoły waldorfskie realizują programy wg innych zasad niż tego typu szkoły na świecie.
Bardzo trudno komuś, kto nie zna zasad pedagogiki waldorfskiej dopatrzeć się związku pomiędzy realizowanym programem a prawdziwym celem tych działań.
W kontaktach ze szkołą słyszy się wiele eufemistycznych i naiwnych definicji o wychowaniu "pełnego" czlowieka i wskazaniu dzieciom holistycznego obrazu świata.
Ale czy napewno wiemy jak rozumiany jest holizm antropozofii i czym jest inspirowany.
Pedagogika waldorfska zakłada, że dziecko jest biernym odbiorcą działań wychowawczych, które zaprocentują w czynnym ( wg schematu okultystycznej antropologii) okresie jego życia, czyli po 35 roku i to co w niego "wsiąkło" w okresie dziecięcym bardzo się przyda.
Nie chcę oczywiście nikogo do tego typu szkoły zniecęcać, ale jeśli kwestie światopoglądowe odgrywają rolę , sądzę, że warto pogłębić temat.
 
 
dorotato 
dorotato


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 298
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-18, 17:30   

Mirko, nie mówię o przedszkolu, ale o szkole. Nasze dzieci nie uczęszczały do takiego przedszkola, więc w tym temacie się nie wypowiadam. A co do zasad pedagogiki waldorfskiej.......to akurat do tej szkoły nie trafiliśmy z przypadku. Wydaje mi się, że mam dość dużo wiedzę na temat pedagogiki w, jak i poglądów jej twórcy, antropozofii. Ale na szczęście każdy z nas ma prawo wyboru i swoje poglądy.
_________________
Dorota
 
 
Mirka

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 999
Wysłany: 2009-03-18, 17:55   

dorotato napisał/a:
bo nie odczuwam, żadnej indoktrynacji. Chyba muszę pogadać z pozostałymi rodzicami z naszej klasy - może mi coś umyka

Trudno mieć jakiekolwiek pretensje do waldorfskiej szkoły o indoktrynację.
Działają otwarcie, a z ich filozofią zapoznać się nie jest trudno.
Tak jak w szkołach z nazwy katolickich występuje indoktrynacja katolicka.
 
 
dorotato 
dorotato


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 298
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-18, 18:29   

Mirka napisał/a:

Tak jak w szkołach z nazwy katolickich występuje indoktrynacja katolicka.

Chyba możną ją odszukać nie tylko w szkołach z nazwy katolickich :-)
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2009-03-18, 23:15   

moze biografia Stainere jeszcze cos podpowie
hxxp://www.gnosis.art.pl/numery/gn01_chrzastowski_steiner.htm]hxxp://www.gnosis.art.pl/numery/gn01_chrzastowski_steiner.htm

(mnie osobiscie szkola nie kojarzy sie z new age a wlasnie z chrzescijanstwem , a tamten link Mirki to chyba propaganda polskich "tradycyjnych" katolików
 
 
Pinia 
Agata

Dołączyła: 27 Sie 2008
Posty: 25
Skąd: Warszawka
Wysłany: 2009-04-28, 10:45   szkoła

Byłam na spotkaniu w celu zapisania do grupy 6-latków i mam bardzo pozytywne wrażenia. Szczególnie w kontekście innych szkół odwiedzanych ostatnio...A tak to już jest, ze jak coś jest nieznanego, innego to wzbudza nieufność i podejrzliwość gawiedzi :-) Najlepiej sprawdzić "organoleptycznie" i wyrobić sobie własny pogląd.
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-04-28, 10:54   

piszcie dziewczyny o wszystkich wrażeniach, bo ja w przyszłości będę brała pod uwagę tą szkołę i jeszcze montessori
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
 

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 28 Lis 2008
Posty: 239
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-04-28, 13:49   

kociakocia napisał/a:
i jeszcze montessori
Bardzo polecam,zwłaszcza przedszkole, bo o szkołach wiem niewiele. Chciałabym nawet otworzyć takie przedszkole,ale koszty masakryczne :-/ Miałam dużo praktyk w takim przedszkolu (skończyłam 3 letni międzynarodowy kurs na UJ :oops: ) Niektórzy krytykują,że tam dzieci nie mają "zwykłych" zabawek,ale po co, przecież w domu mają wszystko,a materiał do pracy tą metodą jest dla dzieci naprawdę bardzo ciekawy i wciągający.
_________________

 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-04-28, 15:07   

Aś napisał/a:
Niektórzy krytykują,że tam dzieci nie mają "zwykłych" zabawek,ale po co, przecież w domu mają wszystko
otóż to, w domu nie maja też tylu koleżanek i kolegów co w przedszkolu i juz chociażby z tego powodu nudów nie będzie, a jak w dziecku rozwija się wyobraźnię, bo samo sobie buduje świat zabawek, to widzę same pozytywy!
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
devil_doll
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-28, 15:46   

siostrzenic mojego meza chodzil do montessori i ja tez biore pod uwage to przedszkole :)
 
 
yolin 

Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 08 Mar 2008
Posty: 513
Skąd: sudety
Wysłany: 2009-05-08, 11:42   

a mnie sie odechcialo szkoly waldorfskiej po tym jak przeczytalam co nieco o filozofii zalozyciela, o tym, ze leworecznosc jest tam zwalczana poniewaz jest uwazana, za jakas tam "wade" karmiczna, ktora trzeba leczyc
nasz syn chodzi do "normalnej" szkoly i nie jest zle, ma fajnych kolegow, a na religie nie trzeba chodzic...
_________________
To co dajesz swiatu, swiat zwraca ci.... madrosc ludzi wschodu
hxxp://miyo.rybczynski.net/
hxxp://www.wegestudio.pl/NOTESY-k30-0-3-default.html
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="hxxp://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=7,0,19,0" width="405" height="108"><param name="movie" value="hxxp://www.decobazaar.com/content.swf?a=863&k=-1&t=0&n=3&p=1" /><param name="quality" value="high" /><embed src="hxxp://www.decobazaar.com/content.swf?a=863&k=-1&t=0&n=3&p=1" quality="high" pluginspage="hxxp://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash" width="405" height="108"></embed></object>
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2009-05-08, 12:04   

W naszym przedszkolu nie ma takich bazdur typu religia czy nauka praworęczności. Wszystko zależy od ludzi, ktorzy postanawiają założyć placówkę ;-)
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
dorotato 
dorotato


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 298
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-08, 15:35   

yolin napisał/a:
a mnie sie odechcialo szkoly waldorfskiej po tym jak przeczytalam co nieco o filozofii zalozyciela, o tym, ze leworecznosc jest tam zwalczana poniewaz jest uwazana, za jakas tam "wade" karmiczna, ktora trzeba leczyc

Staż w szkole mamy niewielki bo 2 lata (już pełne prawie) i żadnej takiej akcji nie widziałam , ani o takiej nie słyszałam.

[ Dodano: 2009-05-08, 16:36 ]
Karolina napisał/a:
W naszym przedszkolu nie ma takich bazdur typu religia czy nauka praworęczności. Wszystko zależy od ludzi, ktorzy postanawiają założyć placówkę ;-)

Ale w szkole religia jest chyba obowiązkowa :(
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2009-05-08, 15:56   

No co ty :shock:
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-05-08, 17:25   

:evil:
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2009-05-08, 18:53   

dorotato, nie wiem czy dobrze Cię zrozumialam - w szkole waldorfskiej obowiązkowa jest religia taka jak ta, o której pisałaś, tak?
_________________

 
 
dorotato 
dorotato


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 298
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-08, 20:43   

Odniosłam się, że w szkołach od podstawowych wzwyż jest obowiązkowa religia. W przedszkolach jest inaczej. U Poli w państwowym przedszkolu jest religia w "O" - ale ona na nia nie chodzi. A u nas w szkole jest opcja religii konfesyjnej (która prowadzi do sakramentów katolickich) i niekonfesyjna - i taką znamy z pierwszej ręki.
_________________
Dorota
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2009-05-09, 00:10   

naprawdę jest obowiazkowa religia? :shock: To znaczy że rodzice nie mogą zgłosić że nie życzą sobie uczestnictwa dziecka w zajęciach z religii, i ono wtedy idzie wcześniej do domu albo spędza godzinę w bibliotece/świetlicy? Takie rozwiązanie pamiętam z moich czasów :? :->

pamietam że czytałam coś o zapędach by obowiązkowa miała być religia LUB etyka, ale potem nie natrafiłam na żadną informację o tym żeby ten projekt przeszedł. Hm.
_________________

 
 
dorotato 
dorotato


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 298
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-09, 00:37   

Bodi az tak bardzo jeszcze nie jest źle. Podobno jst wybór religia albo etyka - tylko z ta etyką są problemy. Szczerze mówiąć nie zagłębiałam się jeszcze dogłębnie w ten temat. Bo ja mam opcję , która mnie interesuje. Ale potem są tez chyba oceny. Ale nie wypowiadam sie w tym temacie - jak doświadcze na naszej rodzinnej skórze wtedy bedę mówiła wiecej. Natomiast , tak jak słyszałam -często w czasie religii dzieci, które na nia nie uczęszczaja siedzą w świetlicy, lub idą do domu. Ale takie lekcje przewaznie bywają w środku dnia :(
_________________
Dorota
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-05-09, 07:14   

Z tego co mi wiadomo, w publicznych szkołach religia nie jest obowiązkowa.a że często w środku to inną sprawa. To by chyba było niezgodne z konstytucja zmuszanie do religii... Zu ma n. Indywidualne i nikt mi nawet nie proponował,gdyby była obow. To nie mogliby jej zaliczyć roku. Chyba że mowicie o szkole w.
Co to jest religia niekonfesyjna?
 
 
dorotato 
dorotato


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 298
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-09, 22:03   

to taka etyka
_________________
Dorota
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2009-05-10, 17:59   

dorotato napisał/a:

Ale w szkole religia jest chyba obowiązkowa :(

pierwsze słyszę :shock: skąd masz takie informacje?
w szkołach państwowych religia NIE JEST obowiązkowa, rodzic podpisuje zgodę na uczestnictwo dziecka w lekcji religii
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
dorotato 
dorotato


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 298
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-10, 18:04   

rosa napisał/a:
dorotato napisał/a:

Ale w szkole religia jest chyba obowiązkowa :(

pierwsze słyszę :shock: skąd masz takie informacje?
w szkołach państwowych religia NIE JEST obowiązkowa, rodzic podpisuje zgodę na uczestnictwo dziecka w lekcji religii

Wiecie co, chyba dałam totalna plamę :oops: :oops: :oops: Chyba przez fakt, że większość znajomych ma jakieś problemy z tym tematem i zawsze jest rozmowa o religii lub opcji zastepczej - napisałam taki tekst. Kajam się ogromnie :-/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 13