wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Anemia
Autor Wiadomość
Bananna 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 452
Skąd: Konin
Wysłany: 2007-08-23, 02:16   Anemia

Mirka
Anemia to nie choroba , tylko objaw. Trzeba jeszcze wiedzieć, co jest jej przyczyną Krew osoby anemicznej przenosi zbyt mało tlenu, by zaopatrzyć weń wszystkie tkanki i organy ciała.
Jest wiele rodzajów anemii; niedobór żelaza to tylko jedna z nich ( choć najczęściej spotykana).
Tlen rozprowadzają po całym organiźmie krwinki czerwone, które zawierają cząsteczkę zwaną hemoglobiną dwa składniki hamoglobiny to hem ( z żelazem) i globina, czyli białko.
Anemia może być wywołana niskim poziomem hemoglobinyz powodu niedoboru hemu, a więc żelaza. Ale można mieć właściwy poziom żelaza i zarazem anemię spowodowaną niedoborem czerwonych ciałek krwi do jej transportowania. Innymi czynnikami wywołującymi anemię, pomimo normalnej ilości żelaza we krwi, są: niedobór kwasu foliowego, brak witaminy B12 ( który może być objawem choroby, zwanej niedokrwistością złośliwą, a czase stosowania diety wegańskiej) lub też niedobór miedzi w przypadku zaburzeń w przyswajaniu. Anemia będąca wynikiem niszczenia krwinek czerwonych w procesie autoimmunizacji, przez pewne leki a nawet produkty żywnościowe ( np. bób Vicia fava), nie prowadzi do niedoboru żelaza, gdyż po rozpadzie krwinek czerwonych zawarte w nich żelazo pozostaje we krwi i wraca do obiego. Pewne choroby oraz związki chemiczne uszkadzają szpik kostny tak, że nie jest on w stanie wytworzyć krwinek czerwonych, nawet jeśli żelaza jest pod dostatkiem.
Gdy zostanie u nas stwierdzona anemia nie śpieszmy się z przyjmowaniem żelaza dopóki lekarz nie uzna takiej potrzeby. W wyżej opisanych okolicznościach uzupełnianie żelaza jest nie tylko niepotrzebne, ale może być nawet szkodliwe.
Nadmiar żelaza gromadzi się w wątrobie, sercu i innych organach zakłócając ich funkcje. Podejrzewa się, że nadmiar żelaza może się przyczynić do występowania ataków serca a nawet do rozwoju nowotworu.
obecnie lansowana jest teoria, że anemia towarzysząca często infekcjom, jest obronną przystosowawczą reaksją organizmu i nie należy jej korygować. Zdaniem zwolenników tej teorii, szkodliwe bakterie potrzebują żelaza, aby się rozmnażać i czynić swe dzieło zniszczenia. Organizm odpowiada stanem anemii po to, by pozbawić bakterie żelaza.
Człowiek jest w stanie przetrwać lepiej anemię niż one. Ten mechanizm przypomina działanie gorączki, którą dawniej usilnie obniżano, dopóki nie okazało się, żepodwyższona temperatura ciała pomaga zwalczyć atakujące drobnoustroje i jeśli gorączka nie jest tak wysoka, że wyniszcza chorego, nie należy jej zbijać.
Prawie każdy rodzaj anemii wywołuje w organiźmie serię skomplikowanych objawów i reackji. Jako pierwsze reagują nerki. Produkują one hormon zwany reytropotyną, który stymuluje szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy ma wszystkie składniki niezbędne do ich produkcji, łącznie z żelazem.
Mimo, że żelazo to jeden z najobficiej występujących na ziemi metali, jego niedobór jest powszechny.W Ameryce dotyczy 25% niemowląt, 30% kobiet w ciąży, 15% kobiet w okresie
menstruacyjnym oraz 6% dzieci. U mężczyzn i kobietpo menopauzie anemia zazwyczaj nie jest wywołana brakiem żelaza, lecz przewlekłymi krwawieniami z przewodu pokarmowego.
Niedobór żelaza może powstać w różny sposób. Można ga zbyt mało spożywać, stosując np. jedną z modnych diet, ściśle przestrzegając weganizmu. Może on być skutkiem zabyrzeń jelitowych zakłócających przyswajanie zelaza lub przyjmowania dużych dawek środków zobojętniających kwasy, które także utrudniają przenikanie żelaza przez ścianki jelita.
najbogatsz źródło zelaza stanowi czerwone mięso, którego jemy coraz mniej, obawiając się ( i słusznie) zawartego w nim tłuszczu i cholesterolu. Coraz gruntowniejsze oczyszczanie i przetwarzanie żywności również przyczynia sie do redukowania ilości żelaza w diecie.
...
Anemia może też powstać, gdy organizm potrzebuje więcej żelaza niz dostarcza go dieta, na przykład u kobiet ciężarnych lub rosnących dzieci.
kiedy dodatkowo należy przyjmować żelazo? Poniżej jakiego wskaźnika występuje już anemia?
Można podejrzewać anemię na tle deficytu żelaza, jeżeli pojawia się większa niż zwykle męczliwość, bladość i uczucie zimna, przyspieszone i mocniejsze bicie serca podczas niewielkiego wysiłku lub nawet wypoczynku. Moim zdanie lekarze zbyt pochopnie orzekają anemięi podobnie jak przy określaniu w tablicach wagi ciała w stosunku do wzrostu, niezbędna jest pewna weryfikacja kryteriów. Nie można dla dorosłego mężczyzny czy kobiety po menopauzie stosować tej samej miary co do rozwijającego się dziecka lub kobiety miesiączkującej. Usiłując " leczyć" anemię na tle niedoboru żelaza, który w rzeczywistości nie występuje, można uczynić więcej szkody niż pożytku.
Od jakiegoś czasu naukowcy wysuwają hipotezę, że nadmiar żelaza w organiźmie może go pobudzać do wytwarzania wolnych rodników końcowych produktów zwykłych przemian energetycznych, które mogą powodować przedwczesne starzenie się, a nawet doprowadzić do powstania nowotworu.
...
Niedawne badania dowiodły, że mężczyźni, u których zawartość żelaza w organiźmie sięga lub przewyższa 10% są znacznie bardziej zagrożeni nowotworem, szczególnie okrężnicy i wątroby. Wciąż prowadzone są badania, mimo to rozsądnie będzie już teraz zrezygnować z niepotrzebnego uzupełniania żelaza.
Aby zaś nie dopuścić do prawdziwej anemii, należy dbać o bogatą w ten składnik dietę.
Jeśli organizm wymaga odbudowania poziomu żelaza można to zrobić kilkoma sposobami.
W przypadku silnego wykrwawienia się... transfuzja krwi. Jeśli wskazany jest pośpiech, ale nie ma stanu nagłego, można podać żelazo w zastrzykach dożylnie lub domięśniowo. Jeśli występuje niedobór a nie ma specjalnego pośpiechu, to 50-60 mg żelaza dziennie, przyjmowane doustnie, przywróci jego normalny poziom w ciągu dwóch tygodni i przez trzy miesiace odbuduje uszczuplone zapasy w organiźmie.
Dla większości ludzi wystarczającą gwarancją normalnego poziomu żelaza jest racjonalna dieta, a nie preparaty.
Organizm potrzebuje ok. 1 mg żelaza dziennie, ale trzeba go spożywać dziesięć razy więcej, ponieważ wchłaniane jest tylko 10% dostarczanego w urozmaiconym jedzeniu. Dlatego zalecana dawka dzienna żelaza wynosi 10 mg dla mężczyzn i 15 ng dla kobiet. żelazo z mięsa przyswajane jest w 20-30%, z soi w 20% ale z ryb tylko w 15%.
Jedynie niemowlęta i dzieci, kobiety ciężarne i karmiące, a także miesiączkujące potrzebują go więcej. W diecie odchudzającej dostarczającej ok. 1200-1500 kcal dziennie, spozywa się tylko ok. 6-9 mg żelaza.
najwięcej żelaza jest w wątrobie i w nerkach, wołowonie, kurczaku, owocach moża ( szczególnie gotowanych małżach), suszonym, grochu i fasoli, suszonych owocach, ciemnozielonych warzywach liściastych, melasie otrębach pszennych, płatkach owsianych i mące sojowej. Trochę żelaza, lecz niewiele zawierają jajka, mleko i płatki zbozowe, stąd dla dzieci zalecane są płatki zbożowe wzbogacane w żelazo. O tym , czy dziecko potrzebuje uzupełniajacego preparatu żelaza powinien zadecydować lekarz.
szpinak i soczewica zawierają żelazo ale dość mała jego ilość jest przyswajana, ponieważ w roślinach tych znajduje się sól fitinowa ( obecna również w mące i w otrębach), która blokuje jego wchłanianie w jelitach. Z drugirj dtrony, warzywa o dużej zawartości witaminy C ( pomidor, kalafior, brokuły, ziemniak, kapusta świeża i kwaszona) zwiększają przyswajenie żelaza.
W pozywieniu znajdują się dwa rodzaje żelaza: hemowe i niehemowe. W przyswajaniu żelaza niehemowego, występującego w owocach, warzywach i ziarnach zbóż, pomaga jednoczesna spożywanie witaminy C. Wypicie szklanki soku owocowego podczas każdego posiłku aż czterokrotnie zwiększa przyswajanie żelaza z tych produktów. Niektóre produkty z kolei zmniejszaja przyswajanie żelaza niehemowego. Są to: duże ilości otrąb, wapń, herbata, duze dawki preparatu cynku, oraz sól fitynowa znajdująca się w przaśnym chlebie, nie oczyszczonych płatkach i nasionach soi. Wszystkie one blokują przenikanie żelaza z jelit do organizmu... To samo dotyczy kawy i herbaty, zpowodu zawartej w nich taniny. Wypijana w czasie posiłku herbata zmniejsza ilość wchłanianego żelaza aż o 60%, a kawa o 40%.
Przyswajanie zelaza hemowego, obecnego w mięsie, rybach i drobiu, nie musi być wspomagane przez witaminę C. Ilość przyswajanego żelaza zalezy też od zapasów zgromadzonych przez organizm. Im większa anemia, a więc zapotrzebowanie, tym większe przyswajanie.

Inny powszechny rodzaj anemii spowodowany jest niedoborem w pożywieniu kwasu foliowego.
Witamina ta występuje w dużych ilosciach w organach zwierzęcych, zielonych warzywach liściastych ( szpinak, kapusta liściasta, szparafi i brokuły), w soku pomarańczy ( dostarcza więcej kwasu folioweg niż pomarańcza w całości), wyrobach z mąki pszennej razowej, burakach grochu i fasoli.
podobnie jak z żelazem ilość faktycznie przyswajanego kwasu foliowego zalezy od jego pochodzenia. Np. z pomarańczy wchłaniamy go niewiele, a z banana w ok. 80%. Toteż nie wystarczy określenie zawartości soli kwasu foliowego w produkcie, trzeba również znać jego wchłanialność. Poniewaz jednak nie da się wciąż liczyż zawartości substancji w produktach, dlatego zakładamy, .,ze przeciętnie 25-50% tego, co zjadamy, nie jest wykorzystywane.
Zalecana dzienna dawka kwasu foliowego wynosi 180 mikrogramów dla kobiet ( ale w czasie ciąży i karmienia - 400 mikrogramów) oraz 200 dla meżczyzn. Kobieta planująca zajście w ciążę powinna wcześniej zacząć brać kwas foliowy, zby zapobiec wadom sewy nerwowej u dziecka. Przeciętna dieta mieszkańców krajów zachodnich raczej zaspakaja dzienne zapotrzebowanie w kwas foliowy. Jedna szklanka gotowanej czerwonej fasoli zawiera go 230 mikrogramów, 1/2 filizanki gotowanego szpinaku to 130, sześć łodyg szparagów to 132, a szklanka soku pomarańczowego to 109 mikrogramów kwasu foliowego. Tłuszcze, oleje i cukier nie zawierają go wcale. Zbyt długie gotowanie warzyw pozbawie je aż w 50% zawartości kwasu foliowego. Także , gdy pozostawimy surowe warzywa w temperzturze pokojowe przez dwa lub trzy dni tracą one do 70% kwasu foliowego. Przechowywane w lodówce tracą go mniej. trzeba je jeść jak najświeższe.
Zagrożeni anemią z powodu braku kwasu foliowego są alkoholicy. Niedobór tego kwasu pogłębiasię także u źle odżywiających się osób starszych oraz u 1/3 wszystkich kobiet w ciąży. Może go brakować kopbieto stosującym doustne środki antykoncepcyjne, osobom z nadczynnością tarczycy, chroniczną biegunką, psylozą, biorącym leki na bazie fenytoiny lub pewne preparaty antyrakowe.
Objawami anemii na tle braku kwasu foliowego jest zaczerwieniony, gładki i obolały język oraz chroniczna biegunka.
Jeśli występuje zachamowanie wzrostu i ogólnego rozwoju dziecka,np. ma ono trudności w nauce, trzeba razem z lekarzem pediatrą przeanalizować dietę dziecka Być może brakuje mu właśnie kwasu foliowego.
Objawy niedoboru zwykle szybko ustępują po uzupełnieniu kwasu dzienną dawką 1 miligrama. Absolutnie nie wolno samemu przyjmować kwasu foliowego bez polecania lekarz nawet jeśli podejrzewamy anemię!
Niedobór witaminy B12 powoduje takie same objawy anemii jak brak kwasu foliowego. Przyjmując kwas foliowy bez witaminy B12 mozna poprawić stan krwi, ale pogłębić nieprawidłowe funkcjonowanie nerwów spowodowane brakiem witaminy B12.

Reasumując:
Są różne rodzaje anemii, a tylko jedną z nich powoduje brak żelaza.
Przyjmowanie żelaza bez potrzeby moze doprowadziż do nadmiernego odkładania się go oraz uszkodzenia serca, wątroby i innych organów a nawet zwiększyć ryzyko chorób serca lub rozwoju nowotworu.
Rosnące dzieci, kobiety ciężarne i karmiące... potrzebują go więcej.
Drugą istotną przyczyna anemii jest brak kwasu foliowego. Osobami najbardziej na nią narażonymi są m.in. kobiety w ciąży i w okresie karmienia.
na podstawie: Isado Rosenfeld " Doktorze, co powinienem jeść"

Baska!!
Napiszcie w skrocie i jakos normalniej!!! Co to jest anemia i jakie sa objawy anemi i jak ja niszczyc!!!!! a nie rozpisaliscie sie an cala strone.....ja nie mam czasu czytac!!!

bojster
Baska!! napisał/a:
Napiszcie w skrocie i jakos normalniej!!! Co to jest anemia i jakie sa objawy anemi i jak ja niszczyc!!!!! a nie rozpisaliscie sie an cala strone.....ja nie mam czasu czytac!!!

Po pierwsze, naucz się kultury.
Po drugie, nie krzycz.
Po trzecie, naucz się doceniać cudzy wysiłek.
Po czwarte, jeśli (naprawdę) nie masz czasu tego przeczytać (w co wątpię, myślę, że po prostu ci się nie chce), to nie łudź się, że będziesz miała czas na prawidłowe odżywianie się.

Mirka
Cytat:
Po czwarte, jeśli (naprawdę) nie masz czasu tego przeczytać (w co wątpię, myślę, że po prostu ci się nie chce), to nie łudź się, że będziesz miała czas na prawidłowe odżywianie się.

Zgadzam się w pełni.
Na to, żeby z cudzego tekstu zrobić sensowny merytorycznie wyciąg, też potrzebny jest czas.
Pozdrawiam

Roza
Mam sprawdzony sposób na leczenie anemi z powodu braku żelaza. Smile
Anemi nabawiłam sie na przełomie 3 i 4mies. ciąży. Lekarz przepisał mi żelazo a ja po nim dostałm biegunki. Mój stan pogarszał się. Odstawiłam leki. Zaczełam jeśc sproszkowaną pokrzywę + zmielone siemie lniane ( 1 łyżeczka tej mięszanki)+1łyzczka miódu (2x dziennie) + sok z jednej cytryny. Skutek był rewelacyjny. Do końca ciązy miałam bardzo dobre wyniki. A i moja Różyczka urodziła sie z bardzo dobra morfologią. w szpitalu żartowali ze można ją wysłac do punktu krwiodawstwa.
Polecam


Roza napisał/a:
sproszkowaną pokrzywę


czyli suszoną? czy może być też świerza??
a tak w ogóle to WITAJ Roza, napisz coś o sobie w dziale "napisz coś o sobie"

Roza
Może być i świerza.
Pokrzywę zbiera się od kwietnia -maja do września. Potem trzeba jeść sproszkowaną.

dżo
Być może się czepiam ale mnie bardzo rażą błędy ortograficzne także wybaczcie dziewczyny :)ale świeża pisze się przez ż a nie rz Mr. Green

puszczyk
Jako moderator czasami poprawiam takie błędy. Mi też wybaczycie? Cool Ale będzie heca jak się pomylę.

kasienka
puszczyk napisał/a:
Jako moderator czasami poprawiam takie błędy. Mi też wybaczycie? Cool Ale będzie heca jak się pomylę.


- ale z Ciebie dobry duszek, Puszczyku
Czy pokrzywę można normalnie w sklepie zielarskim kupić?Czy musi byc koniecznie własnoręcznie zebrana?

tomek
Pokrzywę mozna kupić w sklepie zielarskim, ale oczywiscie najlepiej zebrać samemu. W zimę to jednak ciężka sprawa, bo na śniegu nie rosnie
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13