wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
twój maluszek- cała prawda o nabiale
Autor Wiadomość
tcioflove 


Dołączyła: 06 Lip 2009
Posty: 119
Skąd: Bydgoszcz/ Limerick
Wysłany: 2010-02-03, 13:46   twój maluszek- cała prawda o nabiale

W lutowym numerze "twojego maluszka" jest artykuł "cała prawda o nabiale". no i troszke się zdziwiłam czytajac to wszystko, bo spodziewałam się prawdziwej prawdy...Nie chce mi sie przepisywać wszystkiego ale miedzy innymi napisali:

Zamiast nabiału wystarczy podawać dzieckudużo warzyw albo orzechów i dzięki temu zje wystarczająca porcje wapnia
FAŁSZ
Tylko niewielkie ilosci wapnia sa w nasionach slonecznika, orzechach, migdalach, brokulach, fasolo, szpinaku, botwince, rabarbarze, czekoladzie, soi. Problem jednak w tym , ze organizmm duzo gorzej przyswaja wapn z produktow roslinnych. Jego wchlanianie oslabia blonnik oraz kwqas szczawiowy, fityniany. W efekcie organizm potrafi przyswoic tylko 20% wapnia z produktow roslinnych, a az 80% z mlecznych.

CAlego artykulu przepisywac mi sie nie chce ale caly czas pisza tam o takiej "prawdzie".
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-02-03, 13:50   

Hmm, ja mam w domu taką książkę niemiecką (teraz nie podam tytułu), w której piszą, że kiedyś, w dawnych dziejach, gdy człowiek nie hodował krów, zbierał dużo różnych ziaren i nasion, a dzięki temu zapewniał sobie odpowiednią porcję wapnia. Ale ponieważ rozwój ludzkości poszedł w kierunku hodowli, a człowiek odszedł od zbieractwa, musiał się przerzucić na inne źródła wapnia. Ale to nie znaczy, że roślinne źródła są gorsze. I króluje tu sezam, który ma więcej wapnia niż mleko.
Poza tym podejrzewam, że takie artykuły sponsorują producenci jogurtów i innych produktów nabiałowych, w końcu te dziecięce pisma są całe oklejone reklamami.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
tcioflove 


Dołączyła: 06 Lip 2009
Posty: 119
Skąd: Bydgoszcz/ Limerick
Wysłany: 2010-02-03, 14:03   

Bardzo mozliwe choc tam nigdzie nic nie ma z boku malym drukiem.
 
 
 
maryczary 
kocham życie


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 25 Sie 2008
Posty: 2167
Wysłany: 2010-02-03, 15:20   

Lily napisał/a:
podejrzewam, że takie artykuły sponsorują producenci jogurtów i innych produktów nabiałowych, w końcu te dziecięce pisma są całe oklejone reklamami.
tez to podejrzewam.
tcioflove napisał/a:
Bardzo mozliwe choc tam nigdzie nic nie ma z boku malym drukiem.
to nie musi być małym drukiem, po prostu jest sponsorowane przez firmę i już.

Jest jeszcze inna sprawa, już kiedyś poruszana gdzieś na forum, chyba coś w temacie edyty górniak, dietetycy w Polsce są słabo kształceni i bardzo ograniczeni, no i nawet nie wiedzą że wegetarianie nie jedzą ryb i drobiu :mryellow: : więc niestety powątpiewam w ich prawdziwą wiedzę. I nie polecam lektury takich czasopism!

[ Dodano: 2010-02-03, 15:22 ]
Lily napisał/a:
kiedyś, w dawnych dziejach, gdy człowiek nie hodował krów, zbierał dużo różnych ziaren i nasion, a dzięki temu zapewniał sobie odpowiednią porcję wapnia. Ale ponieważ rozwój ludzkości poszedł w kierunku hodowli, a człowiek odszedł od zbieractwa, musiał się przerzucić na inne źródła wapnia. Ale to nie znaczy, że roślinne źródła są gorsze.
Podziwiam twoją wiedzę, często piszesz takie ciekawostki, które mi się bardzo podobają.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13