wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gry komputerowe
Autor Wiadomość
antonik

Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 22
Wysłany: 2010-03-12, 10:51   Gry komputerowe

Nie widzę takiego tematu, a mam pewne spostrzeżenie, którym chciałbym się podzielić. Otóż jest swego rodzaju nagonka, która stopniowo mija, na "przemoc w grach komputerowych". Ja osobiście grałem od małego, miałem osiem lat i ciąłem w tzw. "Doom"a, czyli najgorszą grę z mozliwych jeśli chodzi o ilość przemocy w tamtych czasach.
Nie było wtedy jeszcze żadnych instytucji oceniających gry, dopiero w 2003 w europie powstało PEGI (pan european game information), które ocenia gry i określa w jakim wieku dzieci mogą po nie sięgać.

Cały problem polega na tym, że te oceny są nic niewarte. W sieci jest wyszukiwarka (www.pegi.com), która pozwala zobaczyć oceny - nie mówię już o tym, że w grze są wyraźne odnośniki do zażywania narkotyków (skafander bohatera za każdym razem jak "zdrowie" spada mu do 25% informuje, że podana zostaje morfina) - oni tego nie zznaczają.
No ale powiedzmy że to już dzieci 16-letnie.

Co do młodszych. Jest taka gra Anno1404, dla wszystkich, jak tylko maluch może się w tym połapać, to zero przemocy, zero seksu - może grać. Ale dla przykładu - w grach tego typu, takich strategiach ekonomicznych - bardzo wyraźnie zaznaczony jest podtekst naopjowo-wyskokowy. Gra ładna, rodzic widzi że przemocy nie ma, nie jest strasznie, więc wierzy ocenie. A w grze jest tak, że jak ludzie (poddani) nie dostaną wina, to się buntują. Gracz organizuje festiwal - cóż, bez piwa nie da rady.

Myślicie, że to wpływa na utrwalenie wzorców zachowań związanych z piciem?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12