wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ból po wyrwaniu zęba
Autor Wiadomość
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-03-17, 11:43   

szo, być może osoby, którym się to nie zdarzyło, nie chwalą się usuwaniem 8, natomiast ciągle słyszę, że ktoś usunął 8 i ma powikłania, często bardzo bolesne i poważne...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
szo 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 15 Lut 2008
Posty: 2532
Skąd: PL
Wysłany: 2010-03-17, 12:33   

po przeczytaniu twojej wypowiedzi, radziłabym wyrwać tą 8, ponieważ wskazaniem do usunięcia to zęby martwe, zgorzelinowe, ze zmianami okołowierzchołkowymi.

wcześniej się do tej ekstrakcji przygotowując :
- zadać sobie trud i poszukać chirurga szczękowego.
- i pamiętać o tym, aby wyznaczyć termin usunięcia na tydzień przed i tydzień po miesiączce, jest to związane z krwawieniem.
- zabrać na zabieg zdjęcie rtg
- zjeść posiłek 2 godz. przed zabiegiem , no chyba, że zdecydujesz się na zabieg w narkozie to wtedy na czczo.
- i bez histerii, powikłania się zdarzają ale nie są regułą, trzeba to zrobić i już

a tu znalazłam opis co cie może czekać po :

Jak postępować po ekstrakcji?
Bezpośrednio po usunięciu zęba bezwzględnie należy utrzymać okolicę po ekstrakcji w czystości.
Suchą sterylną gazę należy zagryźć przez okres 30–45 minut w celu ograniczenia krwawienia w czasie, gdy dochodzi do krzepnięcia krwi.
Przez kolejne 24 godziny nie należy palić, intensywnie przepłukiwać jamy ustnej ani czyścić zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji. W przypadku dolegliwości bólowych i dyskomfortu można zażyć lek przeciwbólowy lub przyłożyć do twarzy woreczek z lodem na okres do 15 minut.
Należy ograniczyć wysiłek i picie gorących płynów.
W przypadku przedłużającego się lub znacznie nasilonego bólu, krwawienia lub gorączki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

Lily, są to przypadki osobnicze ot co taka uroda tzn. wytrzymałość na ból, jeden znosi to lepiej a jeden gorzej. ale po każdej ekstrakcji mogą wystąpić takie objawy jakie wkleiłam powyżej, i trzeba zadać pytanie czy to powikłanie ? czy norma po usunięciu

ok. ale zazwyczaj jak masz powikłania konsultujesz to z lekarzem, który usuwał, wracasz do niego oczekując pomocy, do nas tak często nie wracali, może ze względu na umiejętne przeprowadzenie ekstrakcji.
 
 
anielka174 
ewelka

Dołączyła: 30 Sty 2010
Posty: 68
Wysłany: 2010-03-17, 21:09   

Ja proponuję rwać,mnie ciągle bolała,kawalek miałam ułamanej,czasem to od tego zęba który nie dość że uciskał siódemke i bolała to jeszcze miałam gorączke i ból głowy,,po wyrwaniu to dbać,aby co napisałam wczoraj nie dostać suchego z.nie cmokać,nie palić,nie jeść nawet do 24h po wyrwaniu,poleżeć,odpoczywać,powodzenia,,a i samo wyrwanie nic a nic nie boli,,,
_________________
''JEDYNYM SPOSOBEM,BY ŻYĆ,JEST POZWOLĆ ŻYĆ" Mohandas Gandhi
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-03-17, 21:28   

anielka174 napisał/a:
a i samo wyrwanie nic a nic nie boli,,,
różnie to bywa, mnie wyrywanie 6 bolało... musiałam dostać druga dawkę znieczulenia...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
anielka174 
ewelka

Dołączyła: 30 Sty 2010
Posty: 68
Wysłany: 2010-03-18, 09:54   

Mnie pewnie nie bolalo bo dostałam,jak to się wyraziła pani stomatolog,,lepsze znieczulenie,,choć wogóle sam fakt jest nieprzyjemny,,dla mnie całość przerażająca,pare dni dyskomfort, :-/ choć każdy na swój sposób pewnie to będzie znosił, :-o
_________________
''JEDYNYM SPOSOBEM,BY ŻYĆ,JEST POZWOLĆ ŻYĆ" Mohandas Gandhi
 
 
Marcela

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1417
Wysłany: 2010-03-18, 16:49   

szo napisał/a:
wcześniej się do tej ekstrakcji przygotowując :
- zadać sobie trud i poszukać chirurga szczękowego.

Zadałam sobie ten trud - usuwałam ząb u chirurga szczękowego, co nie uchroniło mnie od paraliżu niestety.
szo napisał/a:
powikłania się zdarzają ale nie są regułą,

regułą naturalnie nie są, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że zdarzają się wcale nie tak rzadko. Pacjent, któremu nie wraca czucie po zabiegu na ogół dowiaduje się, że ma jeszcze poczekać, że może nerw się zregeneruje itd. W efekcie pacjent nie trafia spowrotem do chirurga (który nie jest świadom powikłań po jego zabiegu) lecz do neurologa np (jeśli rzecz dotyczy paraliżu.) Nie dziwi mnie więc, że chirurg utrzymuje, ze po zabiegu usunięcia ósemki powikłania zdarzają się rzadko - bo on po prostu nie jest ich świadom i nie ma informacji co się dzieje dalej z pacjentem.
 
 
szo 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 15 Lut 2008
Posty: 2532
Skąd: PL
Wysłany: 2010-03-18, 17:20   

Marcela, to jakieś sugestie z powyższym masz dla naszej koleżanki, bo gadać można godzinami
 
 
Marcela

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1417
Wysłany: 2010-03-18, 17:44   

szo napisał/a:
jakieś sugestie z powyższym masz dla naszej koleżanki

Sugestie? Sama musi zdecydować.
JA na pewno nie usunęłabym MOJEGO zęba, leczyłabym kanałowo raczej. Ale to moja prywatna opinia a nie sugestia dotycząca cudzej ósemki.
 
 
szo 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 15 Lut 2008
Posty: 2532
Skąd: PL
Wysłany: 2010-03-18, 21:53   

:mryellow:
 
 
padma 


Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 18 Maj 2009
Posty: 491
Skąd: Dublin, Ireland
Wysłany: 2010-03-18, 22:05   

Dzięki dziewczyny kochane za Wasze odpowiedzi! Jak zwykle to forum jest dla mnie wielkim wsparciem, a wlaściwie nie forum, ale Wy ;) :*
Tak więc ja, niżej podpisana, podjęłam decyzję o wyrwaniu tej ósemki :-> Trzymajcie za mnie kciuki pliiis 31go marca, o 10tej rano.
_________________

 
 
padma 


Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 18 Maj 2009
Posty: 491
Skąd: Dublin, Ireland
Wysłany: 2010-03-19, 08:08   

Dzięki :*
_________________

 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-03-19, 12:59   

padma, trzymam kciuki :*
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
padma 


Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 18 Maj 2009
Posty: 491
Skąd: Dublin, Ireland
Wysłany: 2010-03-19, 14:24   

dzięki Mali :*
_________________

 
 
paaulinaap89 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-05-27, 11:37   :(

Ja dzisiaj wyrwałam dolną 6..:( najgorsze było to że dziura mi zarosła..i tak że dentysta sobie z tym poradził;/ w trakcie wyrywania zrobiło mi się słabo..myślałam, że zemdleję.. jestem prawie 3h po wyrwaniu i praktycznie nie boli,czuję tylko takie dziwne uczucie.. kurcze mam nadzieję, że nie będzie mnie bolało!! i wszystko się dobrze zagoi.. mam 20 lat ale po wyjściu z gabinetu płakałam..:( nigdy sobie nie daruję, że tak zaniedbałam zęby;/ za 3tyg.idę na wyrwanie kolejnej 6stki.. a reszte zebow musze pilnowac i leczyc!!

I jeszcze jedno na forum czytałam, że wyrwanie zęba trwa 30minut..u mojego dentysty trwało to nawet nie 10minut! widzial chyba to przerazenie w moich oczach i się sprężył.. oby tylko wszystko było dobrze i dziaslo sie zagoilo:( ..jestem straszna panikara:((

Pozdrawiam!!
_________________
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
pomarańczka
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-27, 12:28   

Do wesela powinno się zagoić ;-) a to ,że masz 20 lat, to wcale nie znaczy ,że nie czujesz bólu ( każdy czuje chyba,że jest cyborgiem :mryellow: ) Życzę Ci by wszystko było o.k No i dbaj o zęby bo szkoda je tak wyrywać raz po raz.Nikt nie lubi chodzić do dentysty,ale trzeba :-) lepiej o nie dbać póki czas .
 
 
paaulinaap89 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-05-27, 13:03   

Dziękuje za odpowiedz.. myślę, że masz racje i do wesela sie zagoi ;-) ..ale póki co marzę o tym żeby coś zjeść... :cry:
_________________
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-05-28, 09:26   

paaulinaap89, patrz, czy się dobrze goi i czy nie było pod spodem ropy - mnie się kiedyś nie goiło, a w końcu okazało się, że pod spodem była taka ropna kuleczka i dopiero jak wyszła to się zasklepiło... A bólu po wyrwaniu raczej nie pamiętam, poza takim ogólnym nie za dobrym samopoczuciem - to tez była 6, po 8 jest chyba gorzej :/
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
paaulinaap89 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-05-28, 17:41   ...

No wlasnie ja nie czuje sie zbyt dobrze :( wlasciwie nic nie jem,wiec tez slaba jestem. Ale dochodze do siebie,troche mam spuchniete.. i w ogole mam problem z piciem,polykaniem sliny,bo ta rana jest jeszcze swieza. A powiedz mi czy Ty na drugi dzien po wyrwaniu mylas zeby?? bo ja boje sie, ze ten skrzep mi wypadnie,wiadomo ze w miejsce tej dziury nie bede brala szczoteczka.. Kurde ja jestem straszna panikarą..mam nadzieje, ze mi sie wszystko dobrze zagoi. I moge plukac zwykla woda buzie?? jeju..chyba predko nie pojde na wyrwanie kolejnej 6..bo jeszcze ją mam do wyrwania..;(
_________________
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-05-28, 17:51   

paaulinaap89, gdzieś tu na forum dziewczyny polecały Eludril hxxp://www.i-apteka.pl/product-pol-1565-ELUDRIL-plyn-200-ml.html
Zęby na pewno myłam, ale pewnie ostrożnie. Dentysta mi tylko zabronił płukać szałwią, bo chyba zmniejsza krzepliwość i może to krwawić. No i nic gorącego lepiej nie pić, uważać, żeby ucha nie zawiało po tej stronie. Będzie dobrze :)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
paaulinaap89 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-05-28, 20:47   

Dziekuje.. w ogole w tej dziurze widac cos bialego, mam nadzieje ze to nie jest kawalek zeba..!! i na około coś takie białe jest,ślina czy to jest..nie wiem! oby nie ropa..:( normalnie masakra..ciągle zagladam w ta dziure:D
_________________
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
mono-no-aware 
Ewa


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 12 Sty 2009
Posty: 897
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-05-28, 20:49   

paaulinaap89 ja dawno nie miałam wyrywanego zęba, chyba ostatnio w podstawówce, ale zawsze pamiętam to jak traumę. Nawet mleczaki miałam wyrywane, bo same nie chciały wyjść :) . Mam jeden taki ząbek na pamiątkę, korzeń jest 2,5 razy dłuższy niż sam ząb. Pamiętam, że jako dziecko zawsze robił mi się skrzep, a język miałam aż bordowy z krwawień. Przeważnie miałam miskę na noc i odkrztuszałam krwią :) . Rzeźnia na maksa. Potem - jak już byłam starsza - to mi jakąś wit. K "wkładali" po miejsu wyrwania i było znośnie. Ja generalnie samego bólu po się nie boję, przeraża mnie tylko zawsze sama akcja wyrywania i ból w trakcie. Póki co pamiętam, że nigdy z tych skrzepów nic mi się nie porobiło, po prostu po kilku dniach musiałam je usunąć i tyle. Też było z tym zachodu, raz chyba nawet połknęłam w czasie snu, bo obudziłam się bez (obrzydliwe) :) .

Ja bym w ogóle zmieniła dentystę, bo w tym wieku wyrywać 6. to niepoważne. Od ok. 10 lat chodzę do jednego typa, który uważa, że zęba należy usuwać w ostateczności i nawet jeśli tylko zostanie sam korzeń to zęba należy ratować. Ma to jakieś tam znaczenie zdrowotne dla całego uzębienia itp. Ja jednego zęba mam właśnie tak odbudowanego. Mamie mojej koleżanki, ale starszej między 60. - 70. letniej też wykluczył wyrywanie i jak narazie dobrze na tym wyszła. Mogłoby się wydawać, że to generuje może jakieś większe koszta, bo wiadomo, potem może znowu wdać się próchnica itp., ale .... coś za coś.
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-05-28, 20:59   

mono-no-aware napisał/a:
Ja bym w ogóle zmieniła dentystę, bo w tym wieku wyrywać 6. to niepoważne.
No nie wiem, ja miałam w wieku dwudziestu paru 2 szóstki wyrwane, bo już nie było co ratować, a to dzięki dentystce z podstawówki, ale to inna para kaloszy. Jeśli pod zębem jest ropa i został tylko kawałek korzenia, to chyba dla zdrowia lepiej usunąć. To jest potencjalne źródło zakażenia całego organizmu...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
mono-no-aware 
Ewa


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 12 Sty 2009
Posty: 897
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-05-29, 19:55   

Lily napisał/a:
mono-no-aware napisał/a:
Ja bym w ogóle zmieniła dentystę, bo w tym wieku wyrywać 6. to niepoważne.
No nie wiem, ja miałam w wieku dwudziestu paru 2 szóstki wyrwane, bo już nie było co ratować, a to dzięki dentystce z podstawówki, ale to inna para kaloszy. Jeśli pod zębem jest ropa i został tylko kawałek korzenia, to chyba dla zdrowia lepiej usunąć. To jest potencjalne źródło zakażenia całego organizmu...


Lily wiedziałam, że skomentujesz to w takim tonie ;-) . Co do dentysty, to nie jestem specjalistką, ale widzę z własnych doświadczeń i znajomych, że często stomatolodzy idą na łatwiznę, ale pewnie każdy przypadek jest inny. I na pewno są przypadki, że trzeba w końcu zęba usunąć.
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
paaulinaap89 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 6
  Wysłany: 2010-05-30, 20:48   ...

Mojego zęba już się nie udało uratować.. niestety.. Sama zdecydowałam, że chcę go usunąć. :( ... póki co cieszę się, że po 4dniach w końcu mogłam się najeść :-D :->
_________________
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
eMka 

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 20 Paź 2009
Posty: 1408
Wysłany: 2010-11-09, 14:25   

padma ja również mam okropnie słabe zęby. dochodzą do tego oczywiście moje zaniedbania, spowodowane traumami dentystycznymi z czasów liceum. w weekend rozpadła mi się szóstka, która w ogóle nie wyglądała na chorą, ani nie bolała. dentysta twierdzi, że ząb rozpadł się na 4 części do samego korzenia ( :shock: ). tej chwili mam kupę roboty w paszczy, dziś wyrwałam 2 zęby ( tą 6 i 7- niedokończone leczenie kanałowe), 8 zatruta...
znieczulenie mnie jeszcze trzyma, ale drżę na samą myśl o bólu po tych dzisiejszych zabiegach.
:-(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,41 sekundy. Zapytań do SQL: 12