wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Taki Jest Świat - dokument w filmie
Autor Wiadomość
tomek 


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 929
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-09-29, 17:27   Taki Jest Świat - dokument w filmie

Założenie tego tematu chodziło mi po głowie już od dawna, ale długo wahałem się, gdyż przecież jest już jeden o filmach. Uważam jednak, że dokument jest na tyle specyficznym zjawiskiem w kinematografii, że warto stworzyć odrębny temat skupiający miłośników tego typu filmów, tym bardziej, że, jak zauważyłem, jest ich trochę na wegedzieciaku. Sam również należę do tego grona.
Piszmy tu więc o filmach, które nas poruszyły, wzruszyły, być może zmieniły myślenie, a nawet życie codzienne, ale również o tych obok których przeszliśmy obojętnie, być może nas zniesmaczyły i nie polecamy ich do obejrzenia.

Na początek napiszę o trzech filmach, które mogę gorąco polecić.

1. "The Take" (Przejmowanie fabryk)
Film nakręcony przez znaną postać ruchu alterglobalistycznego, Naomi Klein, i kandyjskiego dokumentalistę Avi Lewisa. Przedstawia proces przejmowania fabryk przez pracowników jaki nastąpił w Argentynie po krachu gospodarczym w 2001. Obraz pokazuje deteminację robotników w walce o swoją godność, miejsca pracy, zdolność do samoorganizacji. Dobry przykład na to, że samorządność pracownicza jest możliwa i że istnieją alternatywy wobec panującego doktrynerskiego neoliberalizmu.

2. "Born into Brothels" (Przeznaczone do burdelu)

Przejmujący film przedstawiający tzw. dzielnicę czerwonych latarni Kalkuty w Indiach, a konkretnie dzieci tam urodzone i skazane na prostytucję. Amerykańska fotoreporterka Zana Briski prowadzi z grupą dzieci zajęcia, uczy ich fotografii, a także próbuje wyrwać je ze środowiska, w którym nie mają żadnych szans na przyszłość.
Nie da się obojętnie przejść obok tego filmu.

3. "Earthlings" (Ziemianie)

Ten film Shauna Mansona pewnie sporo osób już widziało, gdyż w środowisku wegetariańskim jest dosyć głośny. Obraz przedstawia w jaki sposób człowiek traktuje zwierzęta, te domowe, hodowlane, laboratoryjne czy cyrkowe i nie da się ukryć, że zawiera sporo drastycznych scen, więc jest raczej dla ludzi o mocnych nerwach. Dochodzą mnie słuchy, że nawet "mięsożercy" są poruszeni tym filmem, a dla niektórych jest to nawet impuls do zostania vege. Tak czy inaczej warto zobaczyć.
_________________
hxxp://meteo7.wordpress.com]meteo7.wordpress.com - blog pogodowy
hxxp://cia.bzzz.net]
 
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-09-30, 09:37   

Może ktoś oglądał i zna poprawany tytuł:
Mój albo Twój ślad na Ziemi
Film o tym, ile czego zużywamy - zaczyna się od mięsa (zjadamy bodaj 4 krowy, ileś tam świń, stado kur, itd.), potem są inne produkty spożywcze, potem opakowania, gazety, papier toaletowy, produkowane przez nas śmieci i gazy cieplarniane. Wszystko pokazane na raz - statystycznie zjadamy np. wannę fasolki w sosie pomidorowym, wytwarzamy kilka ciężarówek odpadów, zużywamy piramidę papieru toaletowego i niezły blok gazet i czasopism.
Robi wielkie wrażenie, baaaardzo się po nim pilnuję jeśli chodzi o emisję odpadów.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-14, 10:21   

Uwielbiam filmy dokumentalne! :-)
Przede wszystkim chcę gorąco i to wszystkim polecić "Spotkania na krańcach świata" Herzoga (tak, to ten znany reżyser, który ostatnio przerzuca się na dokumenty i robi to świetnie). Film genialny - choć opis brzmi zniechęcająco - film o Antarktydzie... - komu by się to chciało oglądać...? :-) Ale ktokolwiek z naszych znajomych to obejrzał, nie żałował. Można go chyba jeszcze kupić w empikach. Albo od kogoś pożyczyć... hxxp://www.mojeopinie.pl/w_poszukiwaniu_przejrzystych_obrazow_spotkania_na_krancach_swiata_rez_werner_herzog,3,1231203545

Inne filmy, które mnie zachwyciły, ale już nie chcę tu o nich przynudzać ;-) , to:
"Zaginione dzieci Buddy" oraz "Przejmowanie fabryk". Podobały mi się także: "Obóz Jezusa", "A czego tu się bać?", "Arakimentari", "Czarne złoto", "Czeczenia - brudna wojna", "Przeznaczone do burdelu", "Życie wymyka się spod kontroli", "Rozbitkowie" (mają się lada dzień pokazać w empikach), czy też "Chiny w kolorze blue".

Co roku jest Planet Doc Review (chyba w maju) - super sprawa. :-) A póki co, musi mi wystarczyć kanał Planete. Ostatnio mnie i mojemu facetowi dał do myślenia dokument "Cztery żony, jeden mąż" - jak ktoś ma Planete, to polecam, na pewno jeszcze powtórzą.
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2009-01-14, 10:26   

"Behind the mask" - dokument nt. Animal Liberation Front, do pobrania z serwisu alterkino.org - tego polecam! ;)
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-15, 00:16   

Chiny w kolorze blue tez oglądałam, dobre...Pokazuje między innymi to, jak wygląda monitoring warunków pracy ze strony europejskich i amerykańskich firm.

Poza tym, w górę jangcy, podobny klimat.

"Supersize me" czy to dokument? daje do myślenia, jak ktoś lubi sobie zjeść duuużą porcję w mcdonalnsie, choć tu pewnie nikt taki się nie znajdzie ]:->

No i "in the womb" - "w łonie", fajny dokument o ciąży, porodzie, chyba dwa odcinki były, o ciąży pojedynczej i mnogiej.
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2009-01-15, 01:08   



najpiękniejszy film przyrodniczy jaki widziołek
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-20, 09:00   

polecam link:
hxxp://www.alterkino.org/

zawiera recenzje oraz komentarze. a nawet czasem filmy, np. "Earthlings (Ziemianie)";
no i "rozkład" filmów dok. w TV. :-)
Ostatnio zmieniony przez Anja 2009-01-21, 09:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-20, 10:50   

wczoraj kumpela an gg napisaał że coraz poważniej myśli o przejściu na wegetarianizm:nie dlatego, ze nie lubię mięsa ale dlatego że nie podoba mi się jak traktowane sa zwierzęta zanim zostaną zabite, czyli w ubojniach.....temat rozwinęłyśmy . podałam Jej linka do Ziemian na Alterkinie, zobaczyła i powiedziała, ze trafiłam z tym filmem ale Ona jest na maxa zdołowana. uważam że film ten pokazał, prawdziwą, lecz ciemną stronę Ziemian, który z proponowanych wyżej filmów,dotyczy tej jasnej???
a może macie taki swoje perełki pokazujące, ze "Swiat nie jest taki zły;)"

[ Dodano: 2009-01-20, 10:52 ]
kawałek z naszej pogaduchy:::

trafilaś z tym filmem...akrat aby mnie jeszcze bardziej zdolować :) nie z twojej winy oczywiście a tego paskudnego świata...tzn paskudni są ludzie w nim żyjący. Tak się składa że od jakiegoś czasu dużo myślę o tym jak toczy się życie na ziemi...i z każdym dniem stwierdzam, że wcale mi się tu nie podoba...jak widzę i słyszę co się dzieje na świecie, jak ludzie traktują "ziemian", czyli i siebie również to zastanwaiam się ...nad tak wieloma sprawami że dnia by nie wystarczyło aby Ci to wszystko powiedzieć.wczoraj powiedziałam PIotrkowi przed snem że świat jest tak okropny i smutny że choć nie jestm zdolna do samobójstwa to jakby mnie tak samochód miał przejać itp to chyba nie byłoby mi tak smutno z tego powodu...czuję że żyję nie w takim świecie jakim chciałabym żyć...nie pasuję tu i czuję taki wewnetrzny żal, sama nie wiem do kogo...może do Boga bo jest idealny a ziemie stworzył nie idealną...a może mam depresje i gadam głupoty...
Justi
zwalam wszystko na to że jestem ( prawdopodobnie) introwertyczką...
Justi
mądry film...ale nie dla ludzi...
Justi
i tak nic nie zrozumieją
Justin)
pytanie na kafeterii...dlaczego kobiety po 30 nie golą cipek ?? i jak ja mam dzielić życie z takimi...
Justi
obserwuję ludzi na forach od jakiegoś czasu i jeszcze bardziej mi sie odechciewa wszystkiego
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2009-01-20, 13:31   

kasienka napisał/a:
"Supersize me"

A widzieliście "Where in the World Is Osama Bin Laden?" nakręcony przez tego samego gościa?
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-20, 18:06   

ten pierwszy widziałam, drugiego uz nie. podobał mi się, cała prawda o Mc świecie
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-21, 09:32   

Na tej stronce można za darmo obejrzeć filmy dokumentalne:
hxxp://www.tvp.pl/filmoteka/film-dokumentalny
Oprócz "Chiny w kolorze blue" żaden z tych tytułów nic mi nie mówi - ale może ktoś z Was coś oglądał i może szczególnie polecić?


I jeszcze znalazłam: hxxp://www.freewebs.com/wegelandia/filmy.htm
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2009-01-22, 00:31   

Anna córka Róży napisał/a:
Na tej stronce można za darmo obejrzeć filmy dokumentalne
Fajna ta stronka zwłaszcza dla tych co bez telewizji żyją. Minus - nie ma nawigacji, nie można wcisnąć pauzy, no i nie rozkminiłem jeszcze jak ściągać te filmy ( vdownloader nie daje rady)
puszczyk napisał/a:
A widzieliście "Where in the World Is Osama Bin Laden?"
nie ale dzięki za podpowiedź, pewnie jutro obejrzymy :-D
Magda Stępień napisał/a:

a może macie taki swoje perełki pokazujące, ze "Swiat nie jest taki zły ;)

No właśnie z tym jest słabo. My dość regularnie oglądamy filmy z Alterkino i raczej pokazują tą ciemną stronę świata. Gdy dołożę sobie codzienną porcję wiadomości z hxxp://cia.bzzz.net/ to czasami wymiękam jak Twoja kumpela.
Jeden z nielicznych, pozytywnych dokumentów, które przychodzą mi do głowy, to film wspominanego tu mistrza Herzoga z 2003 roku "Koło czasu" , do obejrzenia 24 stycznia, w sobotę o 13:00 na TVP Kultura.
Jeśli ktoś miałby możliwość nagrać go , to byłbym później chętny, bo nie widziałem go jeszcze.
rebTewje napisał/a:
"Behind the mask" - dokument nt. Animal Liberation Front, do pobrania z serwisu alterkino.org - tego polecam! ;)
też polecam ten film.



hxxp://www.alterkino.org/index.php?subaction=showfull&id=1215583638&archive=&start_from=&ucat=4&]link do filmu


Z alterkino mogę polecić jeszcze dwa inne bardzo dobre filmy:

"Anarchiści przeciwko murowi"



hxxp://www.alterkino.org/index.php?subaction=showfull&id=1213819804&archive=&start_from=&ucat=6,9&]link do filmu

Przemysł tytoniowy. Historia spisku



hxxp://www.alterkino.org/index.php?subaction=showfull&id=1205969621&archive=&start_from=&ucat=2&]link do filmu
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-22, 09:13   

Dzięki k.leee! Obejrzę koniecznie, bo Herzog w ogóle kręci świetne dokumenty. Ja powyżej gorąco polecałam dokument Herzoga (Spotkania na krańcach świata) - to właśnie ten z tych pozytywnych. I "Zaginione dzieci Buddy" daje pozytywnego kopa. :-)
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2009-01-22, 12:42   

Anna córka Róży napisał/a:
Ja powyżej gorąco polecałam dokument Herzoga (Spotkania na krańcach świata) - to właśnie ten z tych pozytywnych. I "Zaginione dzieci Buddy" daje pozytywnego kopa.

Spotkania na krańcach świata widziałem i bardzo mi się podobał ale jak dla mnie nie był to krzepiący film. Zaginione dzieci Buddy są niestety trudno dostępne :-/
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
ag 


Pomogła: 45 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2008
Posty: 1127
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-15, 14:22   W górę Jangcy

Mam pytanie, a nawet prośbę - czy ktoś z Was ma może "W górę Jangcy" na DVD? Bardzo mi zależy, żeby przegrać ten film. Niestety zagapiłam się, chciałam kupić "Oblicza Chin" a tu się okazuje, że produkt już jest niedostępny.

A jednak udało mi się zakupić "Oblicza Chin". Z przyjemnośćią obejrzę sobie jeszcze raz "W górę Jangcy".
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-01, 07:40   

Dziś na kanale Kuchnia jest dokument: Pokarm medytujących - podobno bardzo dobry.
Ostatnio zmieniony przez Anja 2009-03-02, 10:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-03-01, 09:32   

k.lee. Anna Córka Róży- baaaardzo dziękuje za Wasze posty! :lol:
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-02, 14:11   

Z tegorocznego Planet Doc Review polecam Jak wydoić nosorożca - dokument o zmianie mentalności rdzennych mieszkańców Afryki odnośnie dzikich zwierząt. O ile bowiem, do niedawna, tytułowy nosorożec kojarzył im się raczej ze stratami, o tyle w ostatnich czasach ochrona dzikich zwierząt połączona z tworzeniem przez nich samych turystyki związanej z podziwianiem tych zwierząt zaczyna być postrzegana jako niezły biznes...
Film świetnie zrobiony - warto obejrzeć. :->

A na hxxp://www.iplex.pl/ jeszcze do niedawna można było obejrzeć kilka filmów z Planet Doc Review, ale już za późno (oczywiście nie zdążyłam... :-/ ). Widzę jednak, że są inne dokumenty.

[ Dodano: 2009-09-06, 09:17 ]
Z ostatniej chwili:
Bezpłatny Festiwal Filmów Dokumentalnych na iplex.pl
DOCBOAT / WARSAW NONFICTION E-FEST
Od dziś do końca miesiąca bezpłatnie obejrzeć będzie można filmy dokumentalne z całego świata, w tym najlepsze produkcje z ostatnich dwóch lat prezentowane na festiwalu w Wenecji, Berlinale, Sundance, Locarno czy największym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA (Amsterdam).
Widzowie iplex.pl będą mieli szansę obejrzeć 60 filmów z całego świata, w tym 16 konkursowych obrazów walczących o GRAND PRIX VISTULA RIVER.
 
 
Shelly 


Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 24
Wysłany: 2010-05-08, 19:09   

a czy ktoś z Was zamierza sobie w tym roku zrobić domowy festiwal Planet Doc Review? na iplexie są filmy do obejrzenia.
 
 
amanitka 


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 28 Lut 2008
Posty: 552
Skąd: południe
Wysłany: 2010-05-08, 23:31   

o - dobrze ten temat napotkac. wielu z podanych przez was filmow jeszcze nie widzialam, a wlasnie zaczelam przygode z chomikiem, wiec bede ich szukac. ;-)
czy widzieliscie juz film 'baraka' rona frick'a? bardzo fajny dokument. tylko obraz i muzyka. pieknie zdjecia.
'sekret' albo 'what the bleep...' tez goraco polecam. :-)
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-09, 09:24   

My w tym roku zamierzamy korzystać z możliwości, jaką daje iplex, bo Młody jest za młody, by "poszaleć". ;-) Dziś w planach 'W górę Jangcy". :->
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 13