wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
'czarne' morele
Autor Wiadomość
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-17, 12:13   'czarne' morele

Spotkałam niedawno na jednym ze stoisk warzywno-owocowych w Bielsku coś, co przykuło moją uwagę. Pokaźny stosik nie chciał wyglądać jak nic innego, tylko jak nasze dobre ukochane suszone na słońcu, niesiarkowane morele. Napis przy cenie głosił "czarne morele". Pytam więc panią, ale ona pojęcia nie ma skąd, jak suszone i co do nich dodawane. Internet o "czarnych morelach" milczy ;-) Kupiłam już dwa razy po pół kilo. W smaku takie same jak te z Natu i innych firm, które zwykle w sklepach ze zdrową żywnością widać. Zachęcałabym więc wszystkich z okolic BB do kupowania właśnie na tym stoisku, na wagę, bo kosztowały 27 zeta za kg!! Tyle, ze nie mam 100% pewności czy nie dodają do nich jakiejś chemii... Spotkaliście się z takimi morelkami na wagę gdzieś u Was w warzywniakach?
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-11-17, 15:10   

priya napisał/a:
Spotkaliście się z takimi morelkami na wagę gdzieś u Was w warzywniakach?
Nie nazywają się czarne, ale w Eurosparze u mnie są na wagę, smakują mniej więcej jak czeskie niesiarkowane ;) Są ciemne właśnie przez brak siarki.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-17, 20:36   

Lily napisał/a:
Są ciemne właśnie przez brak siarki.
o, i o taką informację mi chodziło, dzięki Lily. A ile u Was kosztuje kilogram?
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-11-17, 20:42   

priya napisał/a:
A ile u Was kosztuje kilogram?
Zabij mnie, nie pamiętam - ale wydaje mi się, że ponad 30 zł. Zazwyczaj i tak w Czechach kupujemy ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-18, 12:25   

Aisha, to widzę że cena jeszcze atrakcyjniejsza, super. Nie będę już moreli w zdrowej żywności kupować. Ciekawe czy mają też takie śliwki na przykład. Albo daktyle i figi...
Lily, a czeskie jak cenowo się mają do polskich?
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
zojka3

Pomógł: 30 razy
Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 1916
Wysłany: 2010-11-20, 05:47   

priya napisał/a:
Aisha, to widzę że cena jeszcze atrakcyjniejsza, super. Nie będę już moreli w zdrowej żywności kupować. Ciekawe czy mają też takie śliwki na przykład. Albo daktyle i figi...

No tak ale zastanawiam się czy na tych targach mają eko te morele. Czy są regularnie sypane w czasie wzrostu a potem elegancko suszone na słońcu.
Zazwyczaj kupuję w zdrowej żywności i one są takie mniejsze, ostatnio nabyłam pod halą mirowską i są wyrośnięte na połowę mojej dłoni (prawie ;-) ), za 32zeta.
Jak te Wasze targowe, mutanty?
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-20, 07:42   

zojka3, te , które ja kupowałam wyglądają mniej więcej tak jak te z natu, niektóre są mniejsze, inne trochę większe, ale tak ogromnych o jakich piszesz nie ma.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Irokezik91 


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Lip 2009
Posty: 403
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-20, 21:05   

A czy wasze morele też są takie gorzkie? Znaczy może nie gorzkie..., ale jakieś takie dziwne w smaku, nie wiem jak to opisać. Siarkowane bardziej mi smakują. :roll: :oops:
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-11-20, 21:44   

priya, jak będę, to się przyjrzę, te czeskie ceny przy przeliczaniu mi się chrzanią, ale chyba droższe są.
Irokezik91, nie powinny być gorzkawe, choć przyznam, że czasem się takie zdarzają - zwłaszcza wśród tych, które w Polsce kupuję. Te, które kupuję w Czechach, są zazwyczaj pyszne, choć inne niż siarkowane. Być może te gorzkie były źle przechowywane.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-21, 14:08   

Lily, dzięki.
Mnie siarkowane w ogóle nie wchodzą od kiedy poznałam te eko. Nigdy nie czułam goryczy w nich. Są słodziuteńkie.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Irokezik91 


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Lip 2009
Posty: 403
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-22, 00:36   

W takim razie ostrzegam: ja kupowałam morele oraz sezam firmy Symbio w hiperze. Jedno i drugie nie zdatne do spożycia, tzn. morele mają dziwny posmak, a mleko z sezamu wychodzi gorzkie. Nie wiem czy to wina firmy czy sklepu... :-?
 
 
zojka3

Pomógł: 30 razy
Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 1916
Wysłany: 2010-11-22, 11:35   

priya napisał/a:
Mnie siarkowane w ogóle nie wchodzą od kiedy poznałam te eko. Nigdy nie czułam goryczy w nich. Są słodziuteńkie.

Mam to samo, te siarkowane są niezjadliwe :-/
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-11-22, 23:55   

Te czeskie są po 210 koron za kg, korona jest po ok. 16, czyli jakieś 33-34 zł.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2010-11-23, 07:00   

zojka3 napisał/a:
No tak ale zastanawiam się czy na tych targach mają eko te morele. Czy są regularnie sypane w czasie wzrostu a potem elegancko suszone na słońcu.
W organicu bio morele masz za ponad 60 zeta, więc te certyfikatu na pewno nie mają i jakoś są pewnie nawożone, dla mnie fakt, że one są suszone a nie siarkowane to już coś. Do producenta nie dotrzesz bo to z Turcji.
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-23, 07:28   

majaja napisał/a:
W organicu bio morele masz za ponad 60 zeta,

ja kupiłam ostatnio eko morele po 38 zł za kilogram. Oczywiście nie w organiku, bo tam mają suszone owoce znacząco droższe niż w innych eko sklepach.
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-23, 07:31   

Dzięki dziewczyny za wszystkie informacje. Wniosek dla mnie: będę kupować te na wagę w 'zwykłym' sklepie, bo cena 27zł za kg jest atrajcyjna, a zależy mi głównie na tym, żeby siarki nie było. Smaczne są, więc git.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2010-11-23, 21:33   

gosia_w napisał/a:
majaja napisał/a:
W organicu bio morele masz za ponad 60 zeta,

ja kupiłam ostatnio eko morele po 38 zł za kilogram. Oczywiście nie w organiku, bo tam mają suszone owoce znacząco droższe niż w innych eko sklepach.

miały certyfikat czy te eko to tak na gębę? Bo te spod hali mirowskiej które kupujemy z Zojką też się nazywają eko.
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-23, 22:35   

majaja, eko z certyfikatem np. z Bioraju i z Bioplanet.
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-11-23, 23:50   

Irokezik91 napisał/a:
mleko z sezamu wychodzi gorzkie

Irokeziku, tak samo miałam i pamiętam, że ktoś na forum mnie wówczas uświadomił, że sezam na mleko moczy się dużo krócej niż inne nasiona, bo właśnie po dłuższym czasie moczenia wychodzi gorzkie mleko.. Było takie fuj, że musiałam z żalem wylać :/ Nie pamiętam dokładnego czasu moczenia, ale zdaje się, że nie należy przekraczać 6h.

Co do moreli to niesiarkowane, które jadłam zawsze były słodziutkie i smaczne, ale już np. morele z Tesco Organic były jakby.. wędzone.. :-> i tym samym niezbyt fajne. Na opakowaniu chyba nic na ten temat nie było, a jednak w smaku wyraźnie wyczuwałam wędzonkę. Dziwny smak.. nadawały się tylko jako dodatek wrzucony do czegoś, bo same w sobie niezbyt smaczne.
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
Irokezik91 


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Lip 2009
Posty: 403
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-23, 23:59   

Malinetshka napisał/a:
po dłuższym czasie moczenia wychodzi gorzkie mleko..

Kochana, ale ja o tym wiem. ;-) Sezam moczyłam tylko 4 godziny, a mleko było fuuu...
Malinetshka napisał/a:
morele z Tesco Organic były jakby.. wędzone..

Dokładnie te tak samo smakowały, tak jakby ktoś je zjarał, a nie ususzył...
Irokezik91 napisał/a:
sezam firmy Symbio

Aaa i przepraszam, bo się pomyliłam. Sezam był firmy Oeko...
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-11-24, 00:04   

Irokezik91 napisał/a:
Malinetshka napisał/a:
po dłuższym czasie moczenia wychodzi gorzkie mleko..

Kochana, ale ja o tym wiem. ;-) Sezam moczyłam tylko 4 godziny, a mleko było fuuu...
Malinetshka napisał/a:
morele z Tesco Organic były jakby.. wędzone..

Dokładnie te tak samo smakowały, tak jakby ktoś je zjarał, a nie ususzył...
Irokezik91 napisał/a:
sezam firmy Symbio

Aaa i przepraszam, bo się pomyliłam. Sezam był firmy Oeko...

Hmmm... to nie mam pojęcia co z tym sezamem nie tak było.

A morele - myślę, że to kwestia sformułowania "suszone na słońcu", co może w przemyśle spożywczym oznaczać (i pewnie najczęściej oznacza), że suszone w jakimś piecu, może przy okazji wędzenia kiełbasy... bleh :P :/

Tak czy inaczej, prawdziwie dobre niesiarkowane morele nie mają smaku spalenizny/wędzonki, więc poluj na te lepsze :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,38 sekundy. Zapytań do SQL: 13