wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy tak będzie zawsze - jadek-niejadek
Autor Wiadomość
groszek 
groszek

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Lut 2008
Posty: 150
Skąd: daleko i blisko
Wysłany: 2010-12-23, 06:27   Czy tak będzie zawsze - jadek-niejadek

Henio je tylko to co mu smakuje. Natychmiast wypluwa i ma odruch wymiotny przy praktycznie wszystkim, do spróbowania czego uda mi się go namówic. No chyba, że będzie to słodkie..
Owoce w wersji surowej - jabłka i banany.
Warzywa - tylko ogórek no i ziemniaki, do których dodaję zawsze coś - pietruszkę, pasternak, dyniię, brokuła, albo fasolkę szparagową - 70% ziemniaki, wymieszane z resztą.
Ryż, makaron - nie ma mowy
Kasza - tylko śniadaniowa z mlekiem
Kanapki tylko z serkiem do smarowania, albo z dźemem
Pije dużo, gł. wodę z sokiem
I zawsze chęć ma tylko na słodycze:(((((((

Jestem przerażona i mam doła z tego powodu. Czy to moja wina, ż Henio je tych parę składników na krzyź? Co zrobiłam nie tak, albo co powinnam teraz robić, żeby rozszezyć jego jadłospis. Poradźcie coś, proszę.
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2010-12-23, 10:16   

hm, sporo tu już było na ten temat. U mnie też córa preferuje słodycze, ale ustaliliśmy pewne zasady - słodycze jako deser, czyli PO "normalnym" posiłku plus żadnych słodyczy po umyciu zębów. I ona sama tego pilnuje...
Inną sprawą jest jedzenie w kółko tego samego. Dzieciaki generalnie nie lubią nowości i działają wg zasady "lubię tylko to, co już znam", ale warto popracować nad tym, żeby miały spory wybór. U nas działa naśladowanie innych - jak Marianka widzi, że dzieci w przedszkolu albo u znajomych się czymś zajadają, to często ma ochotę spróbować, choćby to było coś, czego zazwyczaj nie jada.
Tu jest ciekawy artykuł o jedzeniu dzieciaków: hxxp://online.synapsis.pl/Problemy-z-jedzeniem-u-dzieci/
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
lilias
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-23, 10:28   

groszku, drogi mam tylko jedną radę słodycze całkowicie precz z domu(czasem jakieś ciasto bezcukrowe w nagrodę; bezcukrowe nie znaczy niesłodkie ;-) , wafle ryżowe, kukurydziane, itp.). Na forum jest naprawdę sporo przepisów na naturalne słodkości. Warto poszperać i poczytać:

hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=9131
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=7542
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=8473
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=8339
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2010-12-23, 11:11   

lilias, rada poniekąd słuszna, ale z wykonalnością może być ciężko. Ja to bym nie była tak radykalna, bo stawiając słodycze w pozycji owocu zakazanego jeszcze bardziej utrwalasz mechanizm pożądania. Przynajmniej dla mnie tak to działa.
Wg mnie ograniczyć słodkie na pewno warto. Taki 3latek już dużo rozumie - jakby mu zapodać jakąś mądrą bajkę o tym, że od słodyczy człowiek choruje, psują się zęby, wyskakuje candida ]:-> itp., to jest szansa, że sobie weźmie do serca. Może wspólnie ustanowić jeden słodyczowy dzień? Albo po prostu umowę, że tylko 1 słodycz dziennie po obiedzie?
groszek, a Henio chodzi do przedszkola? Tam wszystko zjada, czy tylko to, co napisałaś? Ile tych nieszczęsnych słodyczy dziennie dostaje? Wy sami jecie dużo kupowanych słodkości?
Daj więcej danych, może coś wymyślimy...
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
lilias
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-23, 11:57   

olgasza,no wiesz, jak nie masz w domu, to serce nie boli, żeby jęczącemu dziecku nie dać (dlatego sugeruję wafle ryżowe, kukurydziane czy coś podobnego). na ten temat rozpisywałam się w którymś z podanych wątków, więc nie będę się tu za bardzo powtarzać.
Masz rację, może rzeczywiście za bardzo radykalna jestem (do zalet to nie zawsze da się zaliczyć :-> ), ale u nas niemal natychmiast dawało się odczuć poprawę apetytu. Wmuszania nielubianego jedzonka jednak unikałam jak ognia (sama niejadkiem kiedyś byłam). Przemyt stosowałam jaki się dało ;-)

groszek, powodzenia :-) na pewno kombinacja kilku sposobów da najlepsze efekty, ale dobrać je do dziecka to rzeczywiście sztuka.
 
 
groszek 
groszek

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 04 Lut 2008
Posty: 150
Skąd: daleko i blisko
Wysłany: 2010-12-24, 07:45   

Henio w przedszkolu je właściwie tak jak w domu. Na szczęście zjada zupy. Na obiad tylko ziemniaki, jeśli są. Sałatki i surówki odpadają. Z jednej strony nie martwi mnie, że nie chce jeść schabowego, czy parówek - nie zna tego z domu :-) , ale makaron, który, jak często słyszę tak uwielbiają dzieci???Był okres, że jadł makaron, hummus, ogórki kiszone, żółty ser, buraki, nawet surówkę z marchewki - fakt, że w przemycie. A teraz - NEIN.
Też myślę, że po świętach ustalimy słodki dzień, np. niedzielę. Teraz codziennie jest cos słodkiego - np. jeden batonik kinder - masakra, wiem, strasznie to słodkie. Ciastka mam w większości bezcukrowe, albo przynajmniej z ciemnej mąki. Mam zasadę, że jeśli Henio je "ciasio", to zawsze z jabłkiem. Do słodkości zaliczę też jogurt z chrupkami, albo płatki z mlekiem.
Wiem, że wmuszanie, to nie najlepszy pomysł. Przykład rodziców, że dziecko widząc, że mama je sałatę, też chętnie spróbuje - -w naszym przypadku nie działa. U mnie właściwie nie ma posiłu bez warzyw - Henio patrzy, pomaga kroić, miesza sypie pieprz, ale o spróbowaniu nie ma mowy.

Eh.....
Ale mimo wszystko Wesołych Świąt:::)
 
 
ina 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2936
Skąd: południe
Wysłany: 2010-12-24, 10:31   

groszek, zrezygnuj z wody z sokiem, w zamian woda zwykła, herbatki owocowe, ziołowe - oczywiście niesłodzone :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12