wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zachęcić dzieci do jedzenie? Czego się wystrzegać?
Autor Wiadomość
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2007-10-05, 03:24   Jak zachęcić dzieci do jedzenie? Czego się wystrzegać?

Generalnie nie mamy problemu w powyższym temacie. Wykluczyliśmy z domowej przestrzeni niezdrowe przekąski, słodycze, rafinowany cukier, oczyszczone mąki, białe pieczywo, produkty niewegańskie, produkty z puszek. Pozostałe rzeczy czyli zdrowe są do wyboru i w dowolnych ilościach. Staramy się proponować nowe potrawy, jednocześnie nie zapominając o ulubionych potrawach dzieci. Staramy się, żeby były śniadanie, obiad i kolacja ale dzieci mogą jeść też między posiłkami. Nie zmuszamy naszych dzieci do jedzenia, nie muszą siedzieć tak długo aż zjedzą. Uczymy aby nakładały na talerz tyle ile są w stanie zjeść aby jedzenie się nie marnowało. Staramy się jeść wspólnie posiłki a wcześniej też je wspólnie z dziećmi przygotowywać. To zachęca, daje radość i satysfakcje. Ważne jest chociażby nakrycie do stołu lub zniesienie naczyń po posiłku. Gdy widzę, że wybierane przez dzieci potrawy omijają jakieś ważne składniki to daję dziecku do wyboru kilka rzeczy które zawierają np żelazo.
Moje doświadczenia z dzieciństwa są bardzo złe. Nie zdawałem sobie sprawy, że aż tak złe. Temat gonyi o przedszkolu w którym stosuje się przemoc żywieniową poruszył mnie do żywego aż wypadł "trup z szafy". Siedziałem długo przy stole, często sam, aż zjadłem. Byłem karmiony łyżką wbrew mojej woli, zdarzało się, że dopiero moje wymioty przerywały tą torturę. Straszono mnie, że jeśli nie będę jadł to zostanie mi w szpitalu wepchnięta rura z jedzeniem do gardła (sonda?) lub będę dostawał kroplówkę. Bardzo się tego bałem. Piszę o tym z dwóch powodów, żeby zmierzyć się z traumą i żeby powiedzieć głośno nie krzywdźcie swoich dzieci! Nie zmuszajcie ich do jedzenia! To też jest przemoc! Wasze dziecko nauczy się, że nie je bo jest głodne tylko je dlatego bo ktoś tego chce. Będzie czuło się bezwolne i zastraszone. I pójdzie z tym w dorosłe życie. I za kilkanaście lat zobaczycie jak Wasze dziecko traktuje swoje dziecko i wtedy dostaniecie odpowiedź czy byłem dobrym rodzicem.
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12