wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
chudzielec
Autor Wiadomość
buba1235

Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 27
Wysłany: 2007-09-10, 03:21   chudzielec

Kochani, moj pieciolatek wyglada jak dziecko z Etiopii. Wazy kolo 15 kilo. Jest tez dosc niski. Ide we wtorek do lekarza wymusic skierowanie na podstawowe badania. Bo ostanio jak bylam to lekarz mnie troche olal. Martwie sie. Jestesmy wege od bardzo wielu lat. Odzywiamy sie zdrowo. Czy to mozliwe jednak, zeby mu brakowalo czegos z diety miesozercow??? Kurcze juz rozne glupie mysli mnie nachodza:(
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2007-09-10, 06:49   

A rodzice jakie gabaryty mają? :) . Zazwyczaj jak się spojrzy na rodziców to widać czemu dziecko chude i/lub niezawysokie; lub przeciwnie duże i okrąglutkie.
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-10, 07:08   

buba1235, Zuzia w wieku 5 lat ważyła też mniej więcej 15-16 kg. Póżniej w ciągu roku przytyła jakies 5 kg, teraz ma ok.20-21kg. Może taka uroda po prostu?

Ale badań nie zaszkodzi zrobić, tylko nie stresuje sie na zapas :)

k.
 
 
Ewa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-10, 08:37   

buba1235 napisał/a:
Odzywiamy sie zdrowo.

A co to znaczy? Może podaj przykładowy jadłospis tygodniowy swojego synka. Wtedy będzie można Ci coś ewentualnie doradzić.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-10, 10:49   Re: chudzielec

buba1235 napisał/a:
Odzywiamy sie zdrowo.


dobrze by było precyzyjniej to określić. pojęcie zdrowia różnie bywa pojmowane...
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2007-09-10, 11:01   

Najważniejszy jest wiek kostny, reszta jest mniej ważna.

[ Dodano: 2007-09-10, 11:02 ]
P.S. koniecznie zrób kurację przeciw pasożytniczą, nawet jak nie ma w badaniach kału to nic nie znaczy, wiem z własnego doświadczenia.
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
buba1235

Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 27
Wysłany: 2007-09-11, 00:25   

no tak przykladowo. Na sniadania jada przewaznie cos na mleku (jemy nabial). Czasami platki owsiane, czasami kasze manna. Lub nalesniki z owocami. Na tzw. lunch mamy np. ziemniki, kotlet sojowy, warzywa na parze. Albo burrito czyli placek z maki razowej nadziewany fasola, ryzem, serem , awokado. Czseto tez mamy zupe z soczewicy + ryz z warzywami. Na kolacje przewaznie kanapki. Z serem lub pasta z cieciorki albo maslem orzechowymi bananem. Pomiedzy posilkami maly podjada owoce, lubi orzechy. Czasmi zje ciastko lub loda, ale nie za czesto. takze wydaje mi sie, ze raczej zdrowo jemy...
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-11, 00:26   

Chciałabym, żeby Zuzia się tak odżywiała rok temu...
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-11, 00:30   

Zjada całkiem sporo, może to po prostu taka jego uroda?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
buba1235

Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 27
Wysłany: 2007-09-11, 01:39   

tzn. to byl przykladowy jadlospis w moim domu, ale mlody je w sumie dosc male porcje. Mala miseczka kaszki, na lunch tez wiecej zje warzyw na parze niz ziemniakow (moze 4 lyzki ziemniakow), kotlety sojowe lubi, takze zje calego. Na kolacje jedna kromka chleba.
Czyli zdrowo je, ale w niezbyt duzych ilosciach.
A co do urody, jak tak do okolo 18 lat chudzielec bylam, takze sie tym pocieszam. No nic jutro mamy wizyte u lekarza. Zobaczymy co powie.
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2007-09-11, 08:14   

Ja mam dziecko, które odstaje od rówieśników. Ma 104 cm, w zeszłym roku była szczuplutka teraz zaokrągliła się (nawet w obwodzie niektóre ubrania są małe). Nie mam wagi w domu więc nie podam dokładnego wyniku ale od jakiegoś czasu na siatce centylowej wzrost poniżej waga w dolnych granicach. W przedszkolu było jakieś badanie komputerowe badanie kręgosłupa i jest tam wzmianka o wieku kośćca = prawidłowy.

[ Dodano: 2007-09-11, 08:20 ]
acha listopad- styczeń przechodziłyśmy kurację candidową i na obcych, dietę trzymamy choć stopniowo zwiększamy repertuar kulinarny (owoce i warzywa już prawie wszystkie, jajka, masło, trochę glutenu)
 
 
Ewa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-11, 08:56   

buba1235 napisał/a:
Na sniadania jada przewaznie cos na mleku (jemy nabial). Czasami platki owsiane, czasami kasze manna.

No to zmieniłabym śniadania. Mleko odwapnia, niemoczone płatki również. Kasza manna to właściwie nic zdrowego. Polecam na wodzie ugotować np. kaszę jaglaną lub kukurydzianą z dodatkiem mielonego sezamu, orzechów (migdały, nerkowce, włoskie), jakiś pestek (dynia, słonecznik) plus jakieś owoce suszone (rodzynki, morele). Do tak ugotowanej kaszki dodaj jakiś świeży owoc, np. rozgniecionego banana.. Bardziej pożywnego i zdrowego śniadania nie umiem sobie wyobrazić :-D
Zajrzyj do działu "co dzisiaj jadłem" - super inspiracja, szczególnie obiadowa. No i przejrzyj działy z przepisami, tam znajdziesz mnóstwo super pomysłów na zdrowe jedzonko dla rodzinki :-D
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-11, 09:25   

no to moje pierwsze skojarzenie jest właściwie to samo jak u Ewy: zmień śniadania :) na tym forum znajdziesz mnóstwo propozycji na zdrowe i pożywne posiłki :)
 
 
Ania W. 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 80
Wysłany: 2007-09-11, 09:35   

Ewa napisał/a:
niemoczone płatki również.


Ewa czy możesz napisać coś więcej na ten temat, bo mam podobnie syna o małych gabarytach co buba1235 i właśnie jadamy dużo płatków niemoczonych. Przyznaję, że nie słyszałam o tym.
 
 
Ewa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-11, 11:25   

Płatki owsiane, żeby nie odwapniały, należy namoczyć wcześniej (chyba pół godzinki wystarczy) z dodatkiem kilku kropel cytryny.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-11, 12:50   

Dlaczego cytryny? Wiadomo, że magnez (płatki są w niego bogate) to antagonista wapnia, czyli albo wapń, albo magnez się wchłania (muszą być odpowiednie proporcje). Ja płatki tylko wrzątkiem zalewam, zresztą zazwyczaj jadam gotowe, niesłodzone musli...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2007-09-11, 13:37   

Tu chodzi chyba o fityniany(?)
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-11, 13:38   

Fitynainy w ogóle blokują wchłanianie, także żelaza...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Ania W. 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 80
Wysłany: 2007-09-11, 15:07   

Ewa czy po moczeniu płatki gotujesz w tej samej wodzie czy już w czystej :?:
 
 
Ewa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-11, 16:10   

Ania W. napisał/a:
Ewa czy po moczeniu płatki gotujesz w tej samej wodzie czy już w czystej :?:

Zmieniam i gotuję w świeżej.
 
 
Ania W. 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 80
Wysłany: 2007-09-11, 16:44   

ok, dzięki za odpowiedź ;-)
 
 
buba1235

Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 27
Wysłany: 2007-09-13, 02:33   

ok bylam u lekarza i co? ano nic! znow mnie wysmiali. Powiedzieli, ze maly wcale nie jest za chudy.Powiedzial mi lekarz, ze mam paranoje, bo dzieci amerykanskie generlnie sa za grube. Takze moj syn na ich tle wyglada na chudzielca. No i fakt jest szczuply, ale ponoc nie za szczuply. Tez od poprzedniej wizyty (jakies pol roku temu) przybral na wadze jakies poltora kilo. I tez przgladnal malego dane i powiedzial mi, ze widzi go u siebie w gabinecie najwyzej dwa razy do roku z powodu kataru, takze nie ma zadnych podstaw myslec, ze jest to dziecko w jakis sposob chore. No i... z jednej strony troche mnie to uspokoilo ale z drugiej strony chyba jednak bym chciala , zeby dal mu skierowanie na badania... Juz sama nie wiem co myslec.
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-13, 09:48   

buba1235, wszystko jest dobrze, wyluzuj :D
Faktycznie, jeśli masz porównanie z amerykańskimi dziećmi, to Twój synek może Ci się wydawać za szczupły ;)
 
 
Cytrynka 


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 962
Skąd: Olympia, USA
Wysłany: 2007-10-04, 22:18   

Hej Buba1235, gdzie mieszkasz? Ja w WA. Moja Julcia ma 4.5 roku i wazy coś koło 14 kilo, podejrzewam, że jej brat Domiś - młodszy o 17 miesięcy i 1 tydzień waży podobnie. Moja Julcia jest szczuplutka, ale ma mase energii. Jej koleżanka, młodsza o półtora roku, ma tyle wzrostu co Julcia, więcej waży i po zabawie z moją jest spocona i czerwona na twarzy. Widać, że szybciej się męczy. Myślę, że to, czy dziecko ma wystarczająco dużo energii może być jednym z wyznaczników zdrowia (pomijam tu kwestie czy dziecko jest zagrzybione bo moje prawopodobnie jest).
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2007-10-05, 04:04   

Ja bym wyluzował. Czy jest coś niepokojącego w zachowaniu twojego dziecka? Czy jest apatyczne, senne lub też chorobliwie nakręcone? Może , żeby poczuć się lepiej zrób badania, o ile dla dziecka nie będzie to b. stresujące.
Poszedłbym dalej, ważne żebyś jemu nie wkręciła, że jest chudzielcem. Ja miałem sporą traumę, żeby spełnić oczekiwania rodziców i przytyć. Udało mi się to dopiero w wieku 30 lat kiedy zamieniłem się w ponad stukilowego babapapę. A wtedy czułem się jeszcze gorzej i cudem udało mi się do ludzkich rozmiarów.
Ile ma wzrostu twój syn?
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13