wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
galaretki z mięsa
Autor Wiadomość
YolaW 


Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5462
Skąd: Południe :)
Wysłany: 2007-06-14, 20:30   

kasienka napisał/a:
bo wciskanie komuś kitu, że będzie zdrowszy jak zje galaretkę z torebki to chyba już jest lekka przesada...


dokładnie :)
_________________
hxxp://www.slub-wesele.pl]
hxxp://slub-wesele.pl/]
hxxps://achtedzieciaki.pl/artykul/17]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-06-15, 01:34   

Wiem, z czego jest żelatyna, ale myślałam, że chodzi o galaretki z mięsem, moja babcia takie robiła...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
YolaW 


Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5462
Skąd: Południe :)
Wysłany: 2007-06-15, 16:08   

Lily napisał/a:
myślałam, że chodzi o galaretki z mięsem


chyba wprowadziłam zamieszanie nazwą postu :( chodziło mi o galaretkę robioną na wywarze z kości, którym potem zalewa się kawałki mięsa, marchewki, jajko itp...
_________________
hxxp://www.slub-wesele.pl]
hxxp://slub-wesele.pl/]
hxxps://achtedzieciaki.pl/artykul/17]
 
 
sebusel 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 03 Cze 2007
Posty: 288
Skąd: Melbourne, Australia
Wysłany: 2007-06-15, 16:18   

czy to czasem nie nazywało się galart ?
 
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-17, 23:06   

jak sie nazywa kulinarnie nie mam pojęcia ale potocznie mówi sie o galaretkach mięsnych, zatem zamieszania wielkiego nie widzę ;)
 
 
taffit 
Wyrwany Z Kontekstu


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 53
Skąd: z kapusty
Wysłany: 2007-06-19, 17:59   

ja tą galaretkę kojarzę z jedną potrawą: "zimne nóżki" :shock:
_________________
hxxp://www.forumveg.webd.pl]
 
 
 
renka 
mama sama

Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Sie 2007
Posty: 3354
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-02-05, 12:30   

bojster napisał/a:
Ania D. napisał/a:
Na mazidło poleca się jeść pęczak, jest doskonały.


...i kaszę jaglaną (wysoka zawartość krzemu).


Ronka prawie codziennie je jaglana, a ciagle jej chrupie w stawach. Moi rodzice uwazaja wlasnie, ze przez to, ze nie je miesa (chodzi wlasnie o postac owych galaretek, badz tych galaretek torebkowych).
Powiedzialam lekarce o tym chrupaniu i ona powiedziala, ze Ronka ma taka budowe, ze moze miec roznego rodzaju problemy stawowe (podobnie jak ja).
Ale zupelnie nie wiem jak wspomagac to dieta, bo myslalam, ze jaglana pomoze... A tu nic.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]

Ostatnio czytane:
1) HAWKINS P., Dziewczyna z pociągu
hxxp://bonito.pl/k-1098909-dziewczyna-z-pociagu
2) KRAJEWSKI M., Władca liczb
hxxp://bonito.pl/k-1318363-wladca-liczb
3) KRAJEWSKI M., Arena szczurów
hxxp://bonito.pl/k-1301314-arena-szczurow

 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-05, 12:33   

bo na budowę to nie dieta pomaga ale ruch ;) dieta jest ważna jako źródło potrzebnych składników ale samą dietą budowy, postawy itp sie nie poprawi.
 
 
renka 
mama sama

Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Sie 2007
Posty: 3354
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-02-05, 12:37   

pao napisał/a:
bo na budowę to nie dieta pomaga ale ruch ;)


No wlasnie, ale co zrobic z chrupiaca dwulatka, ktora jest na maxa ruchliwa i coraz to bardziej cwiczy swoja sprawnosc ruchowa?
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]

Ostatnio czytane:
1) HAWKINS P., Dziewczyna z pociągu
hxxp://bonito.pl/k-1098909-dziewczyna-z-pociagu
2) KRAJEWSKI M., Władca liczb
hxxp://bonito.pl/k-1318363-wladca-liczb
3) KRAJEWSKI M., Arena szczurów
hxxp://bonito.pl/k-1301314-arena-szczurow

 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-05, 12:43   

zadbać by formy ruchu nie obciążały zanadto stawów ;) jeśli to rowerek to potrzeba prawidłowo poustawiać kierownice i siodełko, jeśli bieganie to pilnować by nie biegała po asfalcie czy betonie itp ;)
 
 
renka 
mama sama

Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Sie 2007
Posty: 3354
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-02-07, 14:21   

Mimo wszystko moze sa jakies wege produkty, ktore by wplywaly na produkcje mazi miedzystawowej (oprocz kaszy jaglanej)?
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]

Ostatnio czytane:
1) HAWKINS P., Dziewczyna z pociągu
hxxp://bonito.pl/k-1098909-dziewczyna-z-pociagu
2) KRAJEWSKI M., Władca liczb
hxxp://bonito.pl/k-1318363-wladca-liczb
3) KRAJEWSKI M., Arena szczurów
hxxp://bonito.pl/k-1301314-arena-szczurow

 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-02-07, 16:21   

fragment artykułu
Cytat:
Jedz, co dobre dla stawów Służą im morskie ryby. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe (omega-3) wspomagają leczenie zapalenia i bólu oraz poprawiają ruchomość stawów. Ale trzeba je jeść regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zaprzyjaźnij się z imbirem. Sprzyja regeneracji chrząstki, ma działanie przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i sztywność stawów. Zalecana dawka to 5 g świeżego albo 1/2 g suszonego imbiru dziennie.
Wskazane są też galaretki. Zawarty w nich kolagen przyspiesza regenerację tkanek stawów i kości.
W diecie powinny dominować warzywa i owoce, chude przetwory mleczne, ryby i oleje roślinne. Natomiast należy ograniczyć spożycie produktów zwierzęcych - mięsa i wędlin, ponieważ są źródłem kwasu arachidowego, który wzmaga procesy zapalne.


co do kolagenu, to do jego produkcji niezbędna jest witamina C

oraz:

Cytat:
Zboża i strączkowe - do produkcji mazi

Wskazane są: pieczywo pełnoziarniste i razowe, niełuskany ryż, makarony razowe, otręby i warzywa strączkowe. Dostarczają one błonnika - cennego, gdy chcesz się pozbyć nadwagi (obciążającej stawy), oraz sporo witamin z grupy B łagodzących objawy stresu (długotrwały stres może wywołać niekorzystne zmiany w mazi stawowej).


aczkolwiek to tylko cytaty, ja się nie znam na tym ;) (do rymu mi wyszło)


i jeszcze ogólniej:

Cytat:
Pewne produkty, gdy jemy ich za dużo, szkodzą stawom.

Tłuszcz zwierzęcy utrudnia wchłanianie białek niezbędnych do budowy stawów, bo hamuje wydzielanie soku żołądkowego i jego dostęp do treści pokarmowej.
Czerwone mięso i niektóre oleje roślinne (słonecznikowy, kukurydziany) zawierają dużo kwasu arachidonowego (omega-6). Sprzyja on stanom zapalnym stawów, a także blokuje korzystne działanie tłuszczu rybiego.
Białe, pszenne pieczywo i produkty z mąki o tzw. niskim wyciągu (np. mąka typ 450Đ650) zawierają węglowodany, które sprawiają, że łatwiej tyjemy, a tym samym przeciążamy stawy.
Chipsy, zupy z torebek i potrawy typu fast food, czyli żywność wysokoprzetworzona. Znajduje sę w nich dużo konserwantów i substancji dodatkowych, które destrukcyjnie działają na stawy.
Alkohol, mocna kawa i herbata zwiększają utratę wapnia z organizmu i zmniejszają przyswajalność białka. Kofeina obniża też wchłanianie wapnia z posiłków. Lepiej więc unikać picia kawy i czarnej herbaty tuż po jedzeniu."
 
 
Krokodyl


Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 101
Wysłany: 2011-03-04, 16:38   

Kolejne pytanie z cyklu głupich pytań ;-) (tak to jest, jak przez większość życia się nie myślało o tym, co się je):
Co to jest żelatyna a co to jest kolagen?
Patrzyłam hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelatyna]tu i hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Kolagen]tu. Tam białko i tam też białko. Niewiele więcej z tej terminologii zrozumiałam. I jeśli żelatyna to wywar z kości, to skąd bierze się kolagen?

A zmierzam do tego, i w tym miejscu przepraszam za reklamę, że Geladrink zawiera: hydrolizat kolagenu, naturalny słodzik: fruktoza (2,2 g w dziennej dawce), siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, metylosulfonylometan (MSM), kwas cytrynowy, naturalne i identyczne z naturalnymi aromaty, witamina E, witamina C, substancja słodząca: taumatyna, glukonian manganu, naturalny barwnik: beta-karoten, Boswellia Serrata, selenometionina
I szczerze powiem, że nie mam pojęcia z czego ten hydrolizat robią. :roll:

Ale w każdym razie ja będąc jeszcze nastolatką po schodach nie mogłam chodzić, tak bardzo bolały mnie kolana i moja kochana ciocia (magistra farmacji) dała mi właśnie ten preparat i mogę powiedzieć, że u mnie zdziałał cuda a inni użytkownicy też go sobie chwalą.
Jeszcze raz przepraszam za reklamę, ale jest to jeden z niewielu specyfików, który zalecam, jeśli ktoś ma problemy ze stawami.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-03-04, 21:20   

Krokodyl napisał/a:
to skąd bierze się kolagen?
Do suplementów z rybich skór.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Krokodyl


Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 101
Wysłany: 2011-03-04, 21:22   

Lily napisał/a:
Do suplementów z rybich skór.

Ekhm, chyba jednak nie chciałam wiedzieć. ;-) :lol:
 
 
dorota_1988 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2010
Posty: 46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-03-04, 22:52   

Cytat:
Co to jest żelatyna a co to jest kolagen?


Żelatyna to przetworzony (gł. ugotowany) kolagen.

hxxp://www.wegetarianie.pl/News-article-sid-1115-mode-thread.html
 
 
Krokodyl


Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 101
Wysłany: 2011-03-05, 00:30   

dorota_1988, dziękuję. To by tłumaczyło, dlaczego jedno i drugie to białko :)
Sama bym się jednak nie domyśliła.

No cóż, nie jest to weg(etari)ański produkt :/
Ale i tak go polecam. Nie móc chodzić było straszne a po tamtym leczeniu (nie tak długim zresztą) problemy jak na razie (a minęło już ponad 10 lat) nie wróciły.
Oczywiście nie twierdzę, że nawet na starość nie wrócą problemy ze stawami.

Nie mniej jak czytałam w tym wątku o 2 letnich dzieciach z chrupiącymi stawami i predyspozycjami do różnych problemów ze stawami, to mimo wszystko bym się nad tym zastanowiła i skonsultowała taką opcję z lekarzem. Zdrowie dziecka (zresztą nie tylko dziecka) jest chyba w tym wypadku ważniejsze.
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-03-06, 19:38   

dorota_1988 napisał/a:
Żelatyna to przetworzony (gł. ugotowany) kolagen.

hxxp://www.wegetarianie.pl/News-article-sid-1115-mode-thread.html

Dzieki za to info i linka,
nigdy nie kojarzyłam żelatyny z kolagenem, a tu czegos sie znowu dowiedziałam :)

Trudno mi tylko uwierzyc, że mają mieć tę samą strukturę (tak samo przyswajalne aminokwasy), czy jak sie to zwie - mam na myśli to w jaki sposób wytwarzana jest żelatyna - w temperaturze ponad 100 stopni C

czytalam kiedys (w Podstawach Żywienia odnośnie białka kurzego co prawda, ale kolagen to tez białko), ze pieczenie czy smażenie w wysokich temperaturach czyni białko nieprzyswajalne poniewaz się ono denaturyzuje (pamietam tez ze o denaturyzacji bialka słyszałam na chemii jeszcze w podstawówce, ale nic wiecej nie wiem,
to znaczy pamiętam jeszcze, ze jest to proces nieodwracalny)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-03-06, 20:27   

Tu piszą, że denaturacja bywa odwracalna hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Denaturacja_bia%C5%82ka , ale to pewnie nie dotyczy każdego białka.
O ile wiem, ważną rolę w produkcji kolagenu pełni witamina C.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-03-07, 01:21   

Lily napisał/a:
Tu piszą, że denaturacja bywa odwracalna hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Denaturacja_bia%C5%82ka , ale to pewnie nie dotyczy każdego białka.
Tez to juz po poscie przeczytalam :) ale pamietam, ze tak sie uczylam,
i pamietam ze nauczycielka tlumaczyla to podajac przyklad tego, ze organizm człowieka sklada sie tez z białek i ... jakie wywarlo na mnie wrażenie, kiedy wyobrazilam sobie danaturyzacje fragmentu ciała człowieka :roll: :-P
Ale gdzies dziś znowu czytałam, ze juz podgrzewanie w 40 stopniach powoduje denaturyzację, a w tamtej ksiazce Podstawy Żywienia, bylo o tym, ze białko pieczone czy smazone jest zdenaturyzowane i albo niestrawne albo trudno strawne (mniej wartosciowe napewno, ciekawe jeszcze w jakim stopniu)
No i ciekawe co tę denaturyzację odwraca, w jakich przypadkach
Aha - chyba ale moze sie myle że przy tej okazji (moze to przy okazji tematu zole i żele [?]) podawała przykład białka kurzego sciętego, którego nie da sie zamienic w postać ciekłą

Lily napisał/a:
O ile wiem, ważną rolę w produkcji kolagenu pełni witamina C.
To musi być prawda, bo tez o tym czytałam ;)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-03-07, 11:36   

an napisał/a:
i pamietam ze nauczycielka tlumaczyla to podajac przyklad tego, ze organizm człowieka sklada sie tez z białek i ... jakie wywarlo na mnie wrażenie, kiedy wyobrazilam sobie danaturyzacje fragmentu ciała człowieka :roll: :-P
No bo właśnie o to chodzi, że wysoka gorączka, powyżej 42 czy 43 stopni powoduje denaturację, i dlatego jest śmiertelna.
an napisał/a:
ily napisał/a:
O ile wiem, ważną rolę w produkcji kolagenu pełni witamina C.
To musi być prawda, bo tez o tym czytałam ;)
No, czyli przyjmujemy za fakt :P
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,39 sekundy. Zapytań do SQL: 12