wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
tort dla malego alergika
Autor Wiadomość
mamalucy 

Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: Malta
Wysłany: 2011-06-17, 19:26   tort dla malego alergika

Witam wszystkich serdecznie:) Jestem nowa na tym forum i z gory przepraszam jesli takie pytanie sie juz pojawilo, ale strasznie ciezko sie tu znalezc w takiej masie tematow i ilosci stron;) Szczegolnie ze moja ruchliwa corcia nie da mi za dlugo posiedziec przy komputerze zeby dobrze przejrzec forum;)
Zblizaja sie pierwsze urodzinki mojej corki i chciala bym upiec jakies ciasto ktore ona tez bedzie mogla zjesc. Nie znam sie jednak na zadnych 'nietypowych' przepisach:/ Corka nie moze jesc pszenicy wiec takowa maka odpada. Miodu tez jeszcze nie dostaje wiec i jego nie powinno byc w przepisie. Z jajka je tylko zoltko, bialko uczula poki co. Mleko krowie tez odpada. Ryzowe mysle wchodzi w gre:)
[ Swoja droga chciala bym je sama zrobic ale mi nie wychodzi cos:/ Moze ktos powie jak je zrobic?:) ]
Je juz wiele owocow, tylko truskawki uczulaja. Nie wiem czy z kasz mozna tez cos upiec, ale jada jaglana, amarant, kukurydziana (wiec i taka maka pewnie tez przejdzie:)
Bede bardzo wdzieczna za jakies propozycje cukiernicze:)))
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-06-17, 19:31   

Można zmodyfikować np. ten przepis hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=5202&postdays=0&postorder=asc&start=0 (zrobić z kaszy kukurydzianej), niestety w tortach nie jestem biegła, ale może jeszcze ktoś coś doradzi ;) Oczywiście kakao nie jest obowiązkowe w tym przepisie, można całkiem inną wersję zrobić.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
seminko 
samosiejka

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 18 Lip 2010
Posty: 2027
Skąd: znad rzeki
Wysłany: 2011-06-17, 19:58   

mamolucy, też jestem mamą alergika- na pierwsze urodzinki (drugich jeszcze nie było ;-) ) upiekłam nie tort, a ciasto bananowo- orkiszowe...
(co prawda orkisz to odmiana pszenicy, ale nie tylko nie uczula, ale i leczy alergię, ponoć;))
(a mała jest uczulona na pszenicę, czy nie toleruje glutenu? Bo orkisz jest glutenowy, oczywiście ;-) )

Na tortach się nie znam zupełnie...

Napisz, jak z tym glutenem:)
 
 
mamalucy 

Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: Malta
Wysłany: 2011-06-17, 20:01   

przepis bardzo ciekawy:) no wlasnie, od kiedy mozna wprowadzac dziecku kakao? A zamiast ciasteg digestive mogla bym upiec orkiszowe :) Tylko orzechy odpadaja na razie:/ Ale przepis na pewno wykozystamw przyszlosci bo brzmi mi smakowicie:) Dziekuje bardzo i czekam na kolejne propozycje:) Brzdac wlasnie zasnal wiec mozna pobuszowac po forum:D
 
 
seminko 
samosiejka

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 18 Lip 2010
Posty: 2027
Skąd: znad rzeki
Wysłany: 2011-06-17, 20:03   

mamalucy napisał/a:
mogla bym upiec orkiszowe

O, to wszystko jasne :-)

[ Dodano: 2011-06-17, 21:06 ]
mamalucy napisał/a:
od kiedy mozna wprowadzac dziecku kakao

Wiesz, ja młodemu jeszcze nie podawałam i w zasadzie chyba nie zamierzam;)
Spróbuj raczej karobu, w wypiekach chyba nie czuć różnicy:)))
_________________
"wiara w to,że okoliczności działają na naszą korzyść, ostatecznie sprawia, że tak jest." Chris Prentiss
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2011-06-17, 20:10   

mamalucy, polecam ten tort: hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=6206
jest pyszny, bezmączny, bezmleczny, bezjajeczny :-)
 
 
mamalucy 

Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: Malta
Wysłany: 2011-06-17, 20:19   

dżo a jaka to jest czarna fasola? jaki to gatunek? bo w zasadzie nie slyszalam o takiej albo nie wiem ze slyszalam ;P pomysl baaardzo mi sie podoba:))

Tantra czy mozesz napisac mi cos wiecej o karobie? W jakiej postaci sie go kupuje? Maczki, nasion...? Pierwszy raz o nim slysze :oops: [/b]

[ Dodano: 2011-06-17, 21:29 ]
Tantra moja Lusia ma uczulenie na pszenice, gluten jest okej bo wcianmy platki owsiane i nic sie nie dzieje. A po kaszce mannej byla masakra :-/
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2011-06-17, 21:00   

mamalucy, hxxp://www.google.pl/imgres?imgurl=hxxp://www.greenplanet.pl/images/czarna%2520fasola.jpg%3FosCsid%3D49941f65e5c400fe&imgrefurl=hxxp://www.greenplanet.pl/product_info_nes.php/cPath/84_89/products_id/464%3FosCsid%3D49941f65e5c400fe&h=300&w=192&sz=19&tbnid=6Y8Oo_GdlZOCIM:&tbnh=116&tbnw=74&prev=/search%3Fq%3Dczarna%2Bfasola%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=czarna+fasola&hl=pl&usg=__kq1i-vw6n-LmflDPBZtKbZTlNUo=&sa=X&ei=KLL7TZOBN4aZ8QPRrdXfCw&ved=0CC4Q9QEwBA
 
 
seminko 
samosiejka

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 18 Lip 2010
Posty: 2027
Skąd: znad rzeki
Wysłany: 2011-06-17, 21:01   

Karob- mączka z chleba świętojańskiego. Nie mam nic wspólnego z tą stroną, ale ładnie opisali właściwości karobu (w kontrze do kakao, które jest, jakby nie było, używką)

hxxp://www.onlynature.pl/karob.html
_________________
"wiara w to,że okoliczności działają na naszą korzyść, ostatecznie sprawia, że tak jest." Chris Prentiss
 
 
mamalucy 

Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 6
Skąd: Malta
Wysłany: 2011-06-17, 22:06   

dżo no wlasnie poszukalam w necie i znalazlam dokaldnie ta sama strone:) dziekuje, teraz tylko musze poszukac takiej fasoli w UK :)
Tantra bardzo dziekuje za powiedzenie mi o karobie (nie wiem czy to sie tak odmienia :-P ale nie ma chyba wiekszego znaczenie w tej chwili ;-) ) obilo mi sie o uszy o maczce swietojanskiej ale nigdy nie zaglebialam sie w jej temat, a tu prosze :-) czlowiek co chwile dowiaduje sie czegos nowego. Juz sie ciesze ze trafilam na to forum :mryellow:
 
 
Vegabutik 

Dołączyła: 02 Lut 2012
Posty: 25
Wysłany: 2012-03-08, 16:12   

Polecam do przekładania tortów krem z avokado - jeżeli ono nie uczula dziecka oczywiście.
Mój alergik wcina to jako samodzielny deserek

Składniki

2 dojrzałe avokado
1 tabliczka gorzkiej czekolady ( jak uczula to dajemy karob lub jagody)
syrop z agawy
pół łyżeczki mesquite w proszku ( można pominąć)
wanilia ( ewentualnie)
3 łyżki mleka kokoswego ubitego( też można pominąć jak uczula)

Przygotowanie:
Avokado obieramy, pozbywamy pestki i miksujemy.
Tabliczkę czekolady roztapiamy w misce umieszczonej nad gorącą wodą.
Wystudzoną czekoladę lecz jeszcze lejącą się zmiksować z masą z avokado
mleko kokosowe ( wcześniej schłodzone w lodówce tak aby oddzieliła się woda, dajemy tą gęstą część) ubijamy krótko mikserem i łączymy z masą czekoladową.
Dosładzamy według upodabania, dodajemy mesquite - nada wspaniały aromat karmelowy/toffi.

Rada: Zamiast czekolady można użyć jagód, truskawek, kilka łyżeczek masła orzechowego lub migdałowego.
_________________
www.blog.vegabutik.pl
 
 
Magi 

Dołączyła: 29 Paź 2008
Posty: 28
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-10-31, 15:14   

Szukam przepisu na tort na roczek, taki żeby córcia mogła trochę zjeść. Odpada jajko, mleko. Jak już gdzieś w sieci znajdę przepis np. na biszkopt bez wymienionych składników, to zwykle jest w nim proszek do pieczenia albo soda. Czy ktoś wie, czy są jakieś przeciwwskazania jeśli chodzi o sodę u takiego maluszka?Nigdzie nie mogę znaleźć nic na ten temat.
_________________
ciekawnik.pl - warto wiedzieć!
hxxp://www.flickr.com/photos/49606203@N04
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-31, 16:14   

Magi, a może upiecz kruche placki (bez spulchniaczy) i przełóż masą budyniową i owocami. U nas na pierwsze urodziny było jeszcze prościej - kruchy spód, na to jabłka, na to kruszonka.
 
 
Magi 

Dołączyła: 29 Paź 2008
Posty: 28
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-10-31, 16:45   

A podasz mi przepis?
_________________
ciekawnik.pl - warto wiedzieć!
hxxp://www.flickr.com/photos/49606203@N04
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-31, 17:54   

ale na kruche ciasto z jabłkami czy na kruche placki z masą budyniową?
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2012-10-31, 17:56   

Magi: może któryś z tych przepisów zainteresuje: hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=746
U nas sprawdza się taki wariant: hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=5202 - nie piecze się ciasta więc na zakalec nie ma szans, spulchniacz żaden nie jest potrzebny a skład można modyfikować zależnie od potrzeb/diety używając tolerowanego mleka roślinnego, drobnej kaszy kukurydzianej, karobu/kakao, musów owocowych…. i ozdabiając np. galaretką bez żelatyny (można zrobić z soku i agaru lub kupić gotowca na pektynach), bitą śmietaną z mleka kokosowego czy owocami
 
 
Magi 

Dołączyła: 29 Paź 2008
Posty: 28
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-10-31, 18:45   

A jakie ciasteczka digestive używasz?
_________________
ciekawnik.pl - warto wiedzieć!
hxxp://www.flickr.com/photos/49606203@N04
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2012-10-31, 19:14   

Magi: obecnie bywa, że tak i takie ze sklepu (sporadycznie stosuje więc nie pamiętam firmy), wcześniej kupowałam bezglutenowe albo robiłam warianty kruszonkowe. Stosowałam również płatki kukurydziane bez dodatków (takie ze zdrowej), spód robiony jak do szarlotki (używam mąki orkiszowej, gluten opcja reglamentowana u nas). Jeśli będziesz robiła z kaszy kukurydzianej zwracaj uwagę na grubość, m.in ProVita ma drobną.
Mleko sojowe zwłaszcza to smakowe jest słodkie np. by Biedronka. Istnieją jeszcze słody kukurydziany/ryżowy powinny być ok i stewia (nie jestem fanem), jak nie ma maluchów używam np. ksylitolu. bakalie jak np. rodzynki też dosładzają, kwestia naszych tolerancji co słodkie a co nie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 13