wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dieta wegańska w ciąży
Autor Wiadomość
ekojez 

Dołączyła: 16 Cze 2011
Posty: 4
Wysłany: 2011-06-16, 13:36   Dieta wegańska w ciąży

Jakiś czas temu publikowaliśmy w portalu artykuł o diecie wegańskiej w ciąży. Jestem ciekawa jakie jest wasze zdanie na jego temat. Czasem brak dystansu nie pozwala realnie ocenić dzieła.
Będę wdzięczna za wszelkie uwagi, również te negatywne ( choć mam nadzieję, że przewaga będzie po stronie tych budujących). Konstruktywna krytyka też jest potrzebna;d O czym warto by było jeszcze wspomnieć?

Tekst jest dostępny tutaj
hxxp://www.ekorodzice.pl/dieta-weganska-a-ciaza,40,93,999,strona,1.html]DIETA WEGAŃSKA W CIĄŻY

Czy jest tu na forum jakaś mama która doświadczyła wegańskiej ciąży? Bardzo chętnie wymienię się doświadczeniami.
Z góry dzięki za pomoc
 
 
jarzynajarzyna 


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 11 Sie 2010
Posty: 2549
Wysłany: 2011-06-16, 13:44   

ŻELAZO

Ciężarna powinna jeść co najmniej trzy porcje produktów bogatych w żelazo na dzień (w celu dostarczenia organizmowi 27 mg żelaza w codziennej diecie). Źródłem żelaza w diecie wegańskiej są wzbogacone produkty zbożowe (ryż), jaja, zielone warzywa liściaste, brokuły, brukselka, słodkie ziemniaki, suszona fasola i groszek, rodzynki, suszone śliwki i orzeszki ziemne.

a co tu robią te jaja? :lol:
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2011-06-16, 13:45   

Nie ma sensu mnożyć tych samych tematów.
Wyszukiwarka nie działa, ale zawsze można skorzystać z google
np: hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=72

Raczej nie znajdziesz to przeciwników. W końcu to forum wegetariańskie 8-)
 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2011-06-16, 14:50   Re: Dieta wegańska w ciąży

ekojez napisał/a:
Będę wdzięczna za wszelkie uwagi, również te negatywne ( choć mam nadzieję, że przewaga będzie po stronie tych budujących). Konstruktywna krytyka też jest potrzebna;d

Jestem przyzwyczajona do bardzo, ale to bardzo mądrych, wyczerpujących i podpartych faktami i naukowymi dowodami tekstów z wegedzieciaka, więc tekst przez Ciebie napisany jest wg mnie - bardzo, ale to bardzo mało mówiący. Piszesz w zasadzie o niczym. A poza tym - soki pomarańczowe (kupne, pasteryzowane) ani nie są w PL uzupełniane w wit. D i B12 ani nie są zdrowe i potrzebne kobiecie w ciąży, połogu, ani w żadnym innym stadium jej życia.
Artykuł jest przynudnawy - coś jak broszurka przed gabinetem ginekologicznym.. Myślę, że początkujący weganie czy wegetarianie byliby wdzięczni za coś bardziej - konkretnego.. Przykłady opisów diety matki, która była weganką w ciąży i urodziła zdrowe, śliczne dziecko itd itp. Wywiad z ginekologiem, położnikiem, położną, którzy są zwolennikami diety wegańskiej (nie wiem ilu takich znajdziesz).
Ja w każdym razie jest na duże TAK dla weganizmu, w ciąży oczywiście również. Dobrze, że ktoś o tym pisze, bo wreszcie się coś rusza w tym temacie..
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-16, 20:05   

Jak wyżej.
I o co chodzi z :
Cytat:
3-4 słodkie herbatniki
30 g chipsów ziemniaczanych
2 gałki lodów,
1 łyżka masło, margaryny, oleju
?
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-06-16, 20:48   

Alispo napisał/a:
Jak wyżej.
I o co chodzi z :
Cytat:
3-4 słodkie herbatniki
30 g chipsów ziemniaczanych
2 gałki lodów,
1 łyżka masło, margaryny, oleju
?

Pewnie o przyjemność - ale jakie, przepraszam, masło???
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-16, 21:35   

Reszta tez czesto nieweganska..
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-06-16, 21:37   

Alispo napisał/a:
Reszta tez czesto nieweganska..
No tak, ale można założyć, że ktoś wersje wegańskie wybrał... za to masło to masło...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2011-06-16, 22:14   

Moje uwagi:
- sugerowanie konsultacji z lekarzem prowadzącym (w kwestii diety) niepotrzebne, najczęsciej lekarze nie maja pojecia jak powinna wygladać dobrze zbilansowana dieta wegańska,
- dietetyk kliniczny - gdzie takiego znaleźć? jest ogólnie dostepny dla każdej kobiety w ciąży? obawiam sie, że nie, możena odnieść wrażenie, że weganka w ciąży wymaga jakiejś szczególnej opieki dietetyczno-lekarskiej a to nieprawda,
- w tabelce za mało konkretów, jeśli warzywa to jakie (nacisk na zielone), pieczywo pełnoziarniste, ryz brązowy, makaron razowy gdzie jest większa zawartośc skł. mineralnych w tym Fe, jesli sok to najlepiej świeżo wyciskany (ze wzg. na kwas foliowy),
- wapń - dodałabym sezam,

Tekst możnaby troche "podrasować", mniej straszyc konsultacjami, więcej dodać konkretów jak ma wygladać jadłospis.
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-06-17, 02:26   

euridice napisał/a:
Chciałam dodać
A ja uzupełnić i poprawić - zamienić kolejność ;) mniej więcej w tym kierunku:
Cytat:
Kwasy (błąd - nie DHA, tylko) omega-3, do których należy kwas linolenowy, znajduje się w siemieniu i oleju lnianym, oleju rzepakowym, orzechach włoskich i nasionach soi.
DHA
Wydaje się, że odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju mózgu i siatkówki oka.
Kwasy DHA występują głównie w tłustych rybach
, ale są pozyskiwane także z glonów morskich, więc wegetarianie i weganie mogą je dodatkowo (to znaczy poza tymi z przemiany ALA) czerpać ze źródeł roślinnych (bo warto pamiętać, że organizm wytwarza DHA i EPA z ALA tj kwasu linolenowego).

I podpisuję się pod tym, że dietetycy i lekarze często nie mają wiedzy o diecie wegetariańskiej.
Polecam opinię lekarza wypowiadającego się w tym reportażu hxxp://www.youtube.com/watch?v=HBUTEi4C61s
 
 
jarzynajarzyna 


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 11 Sie 2010
Posty: 2549
Wysłany: 2011-06-19, 13:40   

Lily napisał/a:
Alispo napisał/a:
Reszta tez czesto nieweganska..
No tak, ale można założyć, że ktoś wersje wegańskie wybrał... za to masło to masło...

e tam, czepiacie się, pewnie o ALSANa chodziło :-P
mi jak się trafi taki alsan w lodówce od wielkiego dzwonu, to proszę chłopa "podaj mi masło", a nie "podaj mi moje wegańskie masło", ani "mego wegańskiego alsana" :-P
nawet syfiaste margaryny roślinne dla uproszczenia nazywam masłem 8-)

ale fakt, dla kogoś, kto nie ma pojęcia o temacie, to ten tekst może być trochę mylący, tym bardziej, że wcześniej zaplątały się gdzieś tam jajca.

dżo napisał/a:
Tekst możnaby troche "podrasować", mniej straszyc konsultacjami, więcej dodać konkretów

dokładnie, w końcu weganizm to przyjemność, a nie choroba :mryellow:
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-19, 14:12   

jajca też mogą być wegańskie,np.takie :lol:
hxxp://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150195586330836&set=a.323974315835.158061.250184650835&type=1]hxxp://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150195586330836&set=a.323974315835.158061.250184650835&type=1

hxxp://g0lubka.blogspot.com/2010/04/easter-quail.html]hxxp://g0lubka.blogspot.com/2010/04/easter-quail.html
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
jarzynajarzyna 


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 11 Sie 2010
Posty: 2549
Wysłany: 2011-06-19, 15:01   

no te drugie to faktycznie mistrzostwo :mryellow:
a te pierwsze to nie wiem w sumie, z czego, ale jakoś opis "przepiórcze" kojarzy mi się wstrętnie :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 12