wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
II śniadanie do przedszkola
Autor Wiadomość
jaszka 


Dołączyła: 10 Lis 2009
Posty: 69
Skąd: Katochy
Wysłany: 2011-09-05, 20:23   II śniadanie do przedszkola

Fra chodzi do przedszkola, gdzie trzeba z domu przynieść II śniadanie (w sumie mają 2 śniadania tam).
Racuszków nie tknie, na wszelakie pasy do chleba krzywi się tragicznie...
macie pomysły co mu wegetariańskiego/wegańskiego dać? żeby wartościowe było bo on niejadek. I żeby nie popaprał pól przedszkola...
bardzo będę wdzięczna za pomoc:*
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com] hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2011-09-05, 20:36   

naleśniki,
kanapki ogólnie odpadają? może kromal razowca i do tego np owoce, orzechy, rodzynki
albo z kanapek wycięte jakieś gwiazdki czy serduszka, może wtedy pasta przejdzie
jakieś kotlety warzywne?
uparowane kawałki warzyw - brokuł, kalafior, kalarepa, ziemniak, co lubi
makaron razowy gruby z czymś mało syfiącym - pesto domowe, orzechy zmielone i oliwa, czosnek, pokrojony pomidor
granola do pochrupania na sucho, albo jakiś batonik domowy
muffinki - tu już pole nieograniczone, na prawdę mozna zrobić prawie ze wszystkim :-)
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2011-09-05, 22:54   

mini pizze (można z polenty)
alu patra (można piec)
dziś zaistniał temat o parówkach może zerknij
jeśli jadacie może na kanapce przejdzie pasta jajeczna
może surowe warzywa maczane w dipie/humusie/favie

warto wiedziec czy dziec bardziej na słodko czy wytrawnie lubi
 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2011-09-05, 23:42   

Ja dopasowuję do przedszkolnego jadłospisu czyli najczęściej jest to kisiel z tłoczonego soku z owocami, kaszka (kukurydziana, jaglana, płatki owsiane itp.) z owocami (plus mielone pestki, orzechy, oleje tłoczone na zimno itp.), domowe ciasto. Dzisiaj był tost z jabłkiem i miodem. :-P 8-)

No tak, ale te moje pomysły to raczej takie do paprania.
 
 
maharetefka 


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Wysłany: 2011-09-06, 07:48   

Agnieszka napisał/a:
mini pizze (można z polenty)
:?:
Agnieszko, podasz przepis? moje dziecko uwielbia polente, ale nie wpadlabym na to, aby zrobic z niej pizze. polente kupujesz gotowa, czy sama robisz?
watek bede czytac pilnie, wlasnie musze zebrac troche pomyslow na lunch dla josha do szkoly, wiec ten temat super. jak mi cos przyjdzie do glowy to tez naoisze, ale na razie pierwsza kawke pije, jeszcze sie dobrze nie rozbudzilam 8-)
_________________
go vegan!
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2011-09-06, 09:55   

maharetefka: polentę robię sama (polecam drobną kaszę kukurydzianą) z dodatkami: nasiona (link do polenty nasionkowej niżej), zioła (natka, szczypiorek, rzeżucha - u nas jadalne). Wylewam do formy u mnie często keksówka albo jakiś prostokątny pojemnik do żywności zależnie ile robię (staram się ułatwiac czynności kuchenne więc polenta bywa u nas w kostkach np. do bulionu jarzynowego, krótko podsmażone słupki do sosu i surówki przy II daniu). Potem kroję na plastry i daję ulubione dodatki: pomidory/przecier, kukurydzę z puszki, paprykę, oliwki, pieczarki, jeśli jadacie ser np. żółty lub parmezan (kombinacje mogą byc różne i uwzględniac indywidualne smaki) i przez chwilkę zapiec. Chyba takie pizze robiła i alcia. Polentę po grecku jadłam w wykonaniu Dorotato wiec może byc to kolejna alternatywa jeśli lubicie (a ten sos może byc dodatkiem do makaronu u Euri jadłam taka sałatkę makaronową)
Ciekawy wariant u bajaderki: hxxp://www.bajaderki.pl/index.php?view=article&catid=7%3Aniadania-kolacje&id=19%3Apolenta-nasionkowa&option=com_content&Itemid=32
Jak zerkniesz na strone bajaderki przeczytaj o: hxxp://www.bajaderki.pl/index.php?view=article&catid=7%3Aniadania-kolacje&id=19%3Apolenta-nasionkowa&option=com_content&Itemid=32 może będzie Wam pasowało i ma zalatę, że można zrobic wieczorem.
 
 
maharetefka 


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Wysłany: 2011-09-06, 10:08   

Agnieszka, dzieki! super pomysl!
jaszka, klikniesz "pomogla" dla Agnieszki w moim imieniu?
_________________
go vegan!
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2011-09-06, 10:39   

maharetefka: nie jestem fanem tych punktów za pomoc. Sprawdzi się to ok a nie no trudno, bywa.
Jeśli lubicie pierogi, ciasta itp. może rozwiązaniem będą mini strudle a w nich nadzienie nie musi byc owocowe (coś jak pierogi ruskie - na forum był przepis z tofu ale różne warzywne np. ze szpinakiem, soczewicą itp), pieczone pierogi

Żeby nie odbiegac od tematu za bardzo. Miałam podobnie jak puszczyk donosiłam śniadaniowo w jednym przedszkolu kanapki z czymś przypominającym to, co w menu było zaplanowane. W innych placówkach już dowolnośc a dodatki przedszkolne (sałata, ogórki, papryka, pomidory....). Przy diecie candidowej i bezglutenowej pieczywo chrupkie dla diety było używane.
 
 
maharetefka 


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Wysłany: 2011-09-06, 10:48   

Agnieszka napisał/a:
maharetefka: nie jestem fanem tych punktów za pomoc

ok, to po prostu dziekuje. przyda sie, bo moje dziecie dostaje slinotoku gdy slyszy wyraz "polenta" :mrgreen:
_________________
go vegan!
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2011-09-06, 11:12   

ok i smacznego
Jeszcze mi się przypomniało, że Rosa robiła fajną rzecz: makaron (duże muszelki) z farszem z tofu z ziołami ale pewnie można wymyślec różne nadzienia.
 
 
jaszka 


Dołączyła: 10 Lis 2009
Posty: 69
Skąd: Katochy
Wysłany: 2011-09-07, 17:51   

drogie dziewczyny!
jesteście kopalnią kulinarnej wiedzy!!!
bardzo wam dziękuję:*
na jutro planuje mufffiny;)

niech wątek nadal żyje i dzielmy si
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com] hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2011-09-07, 18:45   

jaszka: zobaczysz jak sytuacja się rozwinie. W grupie czasem dzieci chętniej jedzą, bywa, że smaki zmieniają. Swoje sprawdzone potrawy także wpisuj.
 
 
emaliia 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lut 2010
Posty: 156
Wysłany: 2011-09-20, 13:37   

Odkąd szykuję Gabiemu lunch box zaglądam często hxxp://veganlunchbox.blogspot.com/search?updated-max=2005-09-15T09%3A24%3A00-07%3A00&max-results=10]TU
Pomijam fakt, że on nie zwyczajny jadać poza domem ale ja sie staram być przygotowana na jego ewentualny napad głodu. Jestem pewna, że polubicie tego bloga z fotosami.
_________________
Dlaczego ja, matka która rodzi, pielęgnuje i kocha swoje dziecko mam zjadać dziecko innej matce która tak samo jak ja wyczekiwała go przez okres całej ciąży i pięlegnowała piersią po porodzie? Dla czego ja mam temu dziecku zjadać jego matke, którą kocha do łez.....Nie pytajcie mnie dlaczego jestem vege-zrozumiecie kiedy zostaniecie rodzicami.
 
 
z_grzywką 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 31 Mar 2010
Posty: 560
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-20, 17:49   

emaila, wspaniała strona!
 
 
Ptaszka

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 144
Wysłany: 2011-10-19, 13:54   

możesz jeszcze robić paczuszki z ciasta francuskiego...do środka warzywa: papryka, szpinak, pomidor, posypać sezamem, pestkami słonecznika. Wyjdzie zdrowo i pysznie. W ogóle takie zapiekańce to fajna rzecz...może być rogal domowy, drożdzowy z warzywami i pestkami. Takie włoskie kuleczki ryżowe z warzywami i panierowane. Rób małe, na jedne kęs. Jeśli dzieć lubi sushi, to czemu nie. To się ładnie je i też możesz napakować tam co tylko chcesz dobrego. Znam osoby, które traktują nori jak ciasto, pakują w nie wszystko i zawijają.

[ Dodano: 2011-10-19, 14:56 ]
w ogóle myślę, że można podejrzeć co japońskie matki pakują w bento. Znajdziesz mnóstwo inspiracji.
Powycinaj też takie zabawne kwiatki, świnki....to zawsze skłania do jedzenia
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-19, 14:42   

Ptaszka, a jak się robi włoskie kuleczki ryżowe z warzywami?
 
 
Ptaszka

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 144
Wysłany: 2011-10-19, 14:51   

Przepis jest taki
2 sparzone i obrane pomidory
1/2 cebuli
oliwa
10 dag ulubionej pasty ze stączków ( ja daję z czerwonej soczewicy z papryką)
25 dag mrożonego zielonego groszku
sól pieprz
25 dag ryżu arborio
oliwa
2 łyżki mąki z cieciorki (opcjonalnie)
olej do głębokiego smażenia
tarta buła ( u mnie miks..tartej bułu z orzecham)

Pomidory zmiksować i przetrzeć przez sitko. Cebulę zeszklić na oliwie, dodać pastę z soczewicy i groszek, smażyć razem jeden moment ;) . Dodać pomidory i dysić do zgęstnienia. Można też dopomóc i trochę zagęścić na swój własny sposób...np. odrobiną mąki, ale nie polecam
Ryż ugotować ( bardzo , prawie rozgotować). Z tej masy ulepić kulę, nafaszerować nadzieniem . Panierować i smażyć.

[ Dodano: 2011-10-19, 15:54 ]
oryginalny przepis uwzglęnia jajo i ser w ryżu. Mniej się rozlatują...ale dobrze ugotowany ryż też fajnie trzyma
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-19, 15:05   

Dziękuję, brzmi apetycznie.
 
 
spaceage 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 40
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-11-09, 10:59   

Strona podana przez [/b]emaliie jest super - jej autorka wydała dwie książki poświęcone no właśnie wegańskim lunch boxom - jeśli jesteście nimi zainteresowane napiszcie do mnie na priv :) .
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-11-09, 12:48   

Muszę się zainteresować tematem, niedługo będę szykować II śniadania na wynos.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13