wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
soja genetycznie modyfikowana
Autor Wiadomość
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-08-21, 21:39   

Innym aspektem modyfikacji genetycznej zbóż jest tworzenie ziaren bezpłodnych...czyli zebrane ziarno można jedynie zjeść, nie nadaje się ono do zasiewów :-/
Uzależnia to rolników z biednych krajów, od zakupów materiału siewnego u amerykańskich potentatów...w niektórych krajach (np. Indie) powstają organizacje przeciwstawiające się tego typu praktykom i promujące tradycyjne odmiany zbóż...
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-21, 22:09   

bo GMO to często hybrydy a te najczęściej (choć nie zawsze) zatracają zdolność rozmnażania.

dla natury to wada, dla człowieka zysk...
 
 
dort 


Pomogła: 56 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 2569
Skąd: okolice
Wysłany: 2007-08-22, 10:51   

pao napisał/a:
zaś po śmierci być przyzwoitym eko-nawozem ;)


właśnie wczoraj słyszałam (w tej audycji o eko żywności), że w trakcie wojny w Kuwejcie amerykanie z przerażeniem stwierdzili, że dzieja się dziwne rzeczy ze zwłokami ich żołnierzy i od tamtej pory zaczęto dokładniej badać wpływ żywności przemysłowej na człowieka
_________________
syn 02.09.2005r. i syn 09.06.2013r.
 
 
koniczynka_k 


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 06 Sie 2007
Posty: 276
Skąd: Orneta
Wysłany: 2007-08-22, 11:31   

pao napisał/a:
warto tez pamiętać, że spożywając zmodyfikowane pokarmy sami siebie budujemy na nienaturalnych substancjach

rozumiem, że zjadając pryskane warzywa ta chemia wpływa na nasz organizm, powoduje zaburzenia itp ale żywnośc genetycznie modyfikowana to najczęściej wbudowany jeden (!) gen z np. jednej rosliny do drugiej, nie ma możliwości żeby ten wbudowany gen "wbudował się" do naszego DNA. niejednokrotnie zresztą i jedną roślinę i drugą ludzie spożywają. w tej chwili nie podam przykładu ale poszperam w necie to cos napiszę :)

[ Dodano: 2007-08-22, 12:41 ]
tomek napisał/a:
Polecam interesujący artykuł na ten temat:
hxxp://www.informacje.int...ce-art1978.html

niestety ale artykuły na tej stronie przekonują mnie, że i ten artykuł nie jest interesujący (ale i tak go przeczytałam), trąca mi to wszystko lekkim fanatyzmem (absolutnie nikogo nie obrażając) :) poprostu ja się z tym co tam jest pisane nie zgadzam, mam nadzieję, że nie wylejecie mnie za to z wegedzieciaka ;-)
_________________
hxxp://wegedzieciak.pl]

hxxp://www.suwaczek.pl/]hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-22, 19:35   

koniczynko: najmniejsza zmiana może zaowocować poważnymi konsekwencjami. wiedza człowieka jest upośledzona i niepełna. człowiek nie przewiduje nawet jednej setnej konsekwencji swoich czynów.

jeden gen może mieć poważny wpływ, wystarczyło przypomnieć sobie aferę truskawkową. przecież gdyby było jak piszesz nie było by jej :)

a nawiasem: ja nie zamierzam nikogo przekonywać. odpowiadam wyłącznie za siebie, moje czyny i moje decyzje.
 
 
tomek 


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 929
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-08-23, 06:10   

koniczynka_k napisał/a:
niestety ale artykuły na tej stronie przekonują mnie, że i ten artykuł nie jest interesujący

Ta strona jako całość mi się również bardzo nie podoba, ale ten artykuł akurat jest dobry, gdyż w skondensowanej formie przedstawia różne zagadnienia związane z GMO. Czasem trzeba oddzielić "ziarno od plew".
Więcej informacji o zagrożeniach zwiazanych z GMO znajdziesz na stronie hxxp://www.zb.eco.pl/page/ekorolnictwo-zamiast-gmo-248
Znajduje się tam szereg materiałów video i tekstowych z konferencji, która miała miejsce w tym roku w Krakowie. M.in. można się zapoznać z wykładem dr Arpada Pusztaia "Niezależne badania naukowe zwracają uwagę na zagrożenia zdrowia przez GMO".

Od siebie dodam jeszcze, że świat naukowy w dużym stopniu jest uzależniony finansowo od biotechnologicznych gigantów, które znaczną część swoich zysków wydają na ten cel. U nas np. przez bodajże dwa lata w głównym hallu warszawskiego BUW (biblioteka uniwersytecka) wisiała reklama jednego z koncernów.
_________________
hxxp://meteo7.wordpress.com]meteo7.wordpress.com - blog pogodowy
hxxp://cia.bzzz.net]
 
 
 
koniczynka_k 


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 06 Sie 2007
Posty: 276
Skąd: Orneta
Wysłany: 2007-08-23, 17:18   

no nic, pożyjemy zobaczymy :-P
ale macie racje, że trzeba być ostrożnym, no i umiar we wszystkim :)
ale ja i tak nie będę przebierać w produktach szukając tego wolnego od gmo :-D
tomek napisał/a:
że świat naukowy w dużym stopniu jest uzależniony finansowo od biotechnologicznych gigantów

właściwie to mnie najbardziej martwi :-|
_________________
hxxp://wegedzieciak.pl]

hxxp://www.suwaczek.pl/]hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2007-08-28, 07:34   

Stwierdzenie, że uprawy GMO są pod kontrolą to nieprawda. Nie da się oddzielić pól i zakazać owadom przenoszenia pyłków z tych niewskazanych roślin na inne. Była duża afera z kukurydzą, która zawierała białko szkodliwe dla człowieka i nie wolno jej było dodawać czy podawać ludziom (miała być tylko jako pasza). Ale gdy coś jest uprawiane to rośliny naturalnie się krzyżują i pyłki poszły w świat. Do tego dochodzi wielka chciwość koncernów, które patrzą tylko na jak największy zysk i nie patrzą na ludzkie zdrowie. Owa kukurydza była też mieszana ze zwykłą i sprzedawana jako konsumpcyjna.
Żywność GMO to przede wszystkim pieniądze dla koncernów, a bieda dla rolników.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-11-17, 00:54   

Ciekawy artykuł raczej anty GMO hxxp://wolne-media.h2.pl/?p=11102
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
bioveg 


Dołączył: 03 Paź 2011
Posty: 31
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-10-03, 20:32   

Może nie jestem zbyt długo wegetarianinem ale jedno wiem na pewno jeśli na produkcie sojowym nie ma znaczka BIO możecie być pewni na 110%, że jest to soja modyfikowana genetycznie. Soja niemodyfikowana jest tylko i wyłącznie w uprawach rolnictwa ekologicznego. Z góry przepraszam wszystkich, fanów PolSoja za bolesną prawdę. Mogę powiedzieć nawet więcej: soja jako jedno z nielicznych ziaren ma nadzwyczajną zdolność do kumulowania w sobie (w ziarnach) wszystkich substancji z jakimi ma kontakt... jeśli nie ma znaczka BIO to możemy mieć pewność, że kolejna dawka herbicydów trafia do naszego organizmu. Reasumując zwykli śmiertelnicy trują się dodatkami sojowymi do mięsa, a my Wegetarianie produktami z soi modyfikowanej RoundamReady. Można by napisać jeszcze hasło reklamowe Produkty z Modyfikowanej Genetycznie soi dostępne w dziale "zdrowa żywność" w Twoim ulubionym sklepie. Smutne, ale prawdziwe!!!!
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-10-03, 20:35   

bioveg, ale czy trzeba to samo kopiować do każdego posta? Poza tym myślę, że "smutna prawda" jest taka, że jeśli nie jemy wszystkiego bio i eko, a chyba większość z nas nie je, tak czy siak spożywamy te herbicydy czy pestycydy. Ja na pewno.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
bioveg 


Dołączył: 03 Paź 2011
Posty: 31
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-10-03, 22:57   

sorry za kopiowanie, ale wydawało mi się, napisałem w jednym później znalazłem jeszcze jeden podobny temat//
czy je spożywamy?? oczywiście, że tak tylko mnie drażni obojętność ludzi... większość mówi tak samo, skoro spożywamy to po co z tym walczyć. Po za tym jest to największy argument jaki słyszę od innych kiedy mówię o swojej diecie... mięso niezdrowe a soja modyfikowana. Czy faktycznie trzeba jeść tylko bio i eko, chyba nie, zresztą nie znam nikogo komu się to udaje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13