wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ból po wyrwaniu zęba
Autor Wiadomość
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-02, 15:11   

Mam wskazania do wyrwania wszystkich czterech ósemek (nie naraz ofc) i przyznam, że się boję jakniewiemco. Wskazania to nadmierne stłoczenie zębów (zalecenie ortodonty), no i psują mi się one totalnie (trudno je doczyścić). Poczytałam o tym nieco na necie - ludzie jakieś horrory opisują, nawet przy pojedynczym wyrywaniu (a co dopiero przy czterech). Czy ktoś z Was ma za sobą taką operację? Jak znaleźć sensownego chirurga szczękowego (już sama nazwa mnie przeraża :mrgreen: )?
 
 
madam 


Pomogła: 47 razy
Dołączyła: 21 Gru 2010
Posty: 1102
Skąd: trójmiasto
Wysłany: 2012-03-02, 15:21   

Anja, ja mam, niestety. :-|
Chirurga szczękowego poleciła mi moja pani stomatolożka, rwałam na NFZ bo jakoś nie wyobrażałam sobie, żeby płacić parę stów za taką przyjemność, jak rwanie zęba. :-/
Ale, gdybym miała to zrobić raz jeszcze (oby nie) wyrwałabym jednorazowo dwa zębiszcza z jednej strony, potem dwa z drugiej. Moim zdaniem natężenie bólu mniej więcej podobne, a akcja jednorazowa. Ja raz rwałam wieczorem - polecam. (Boszszsz, co ja piszę. Polecam??? :roll: ) Największy hardkor przesypiasz. Jeśli za dnia, to fajnie nie jest, ale nie aż tak źle. Ja na ten przykład ze spokojnym sumieniem leżałam naćpana w łóżku i oglądałam zaległe filmy. Nawet dobrze to wspominam. :mryellow:
 
 
oszum 


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 24 Sty 2010
Posty: 253
Wysłany: 2012-03-02, 15:59   

Anja napisał/a:
Mam wskazania do wyrwania wszystkich czterech ósemek (nie naraz ofc) i przyznam, że się boję jakniewiemco. Wskazania to nadmierne stłoczenie zębów (zalecenie ortodonty), no i psują mi się one totalnie (trudno je doczyścić). Poczytałam o tym nieco na necie - ludzie jakieś horrory opisują, nawet przy pojedynczym wyrywaniu (a co dopiero przy czterech). Czy ktoś z Was ma za sobą taką operację? Jak znaleźć sensownego chirurga szczękowego (już sama nazwa mnie przeraża :mrgreen: )?

Anja, jestem w identycznej sytuacji jak Ty. Jeszcze wkręciłam sobie dentofobię. Każda wizyta u dentysty to dla mnie wielki stres. Już od tego charakterystycznego zapachu w poczekalni robi mi się słabo :roll: . Na dodatek nie mam żadnego zaufanego dentysty i boję się, że trafię na jakiegoś rzeźnika-konowała. Też poczytałam trochę na necie i delikatnie mówiąc nie podniosło mnie to na duchu :lol: . Ale wzięłam się w garść i w środę idę rwać pierwszą ósemkę (zapisanie się do chirurga zajęło mi ponad pół roku). Jak przeżyję to opiszę jak było ;) .
madam, parę stów :shock: ? Mój brat wyrywał niedawno za 80 zł (ze znieczuleniem oczywiście).
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-03-02, 17:01   

Nie wiem jakie są generalnie ceny, ale mam do wyrwania szczątki czwórki (właściwie głównie korzeń został) i razem ze znieczuleniem ma mnie to kosztować 150 zł :-|
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-03-02, 18:05   

Anja, ja mam jedną do wyrwania (na razie nie wyrwę, bo nie mam kasy i boję się), ale dentystka mi powiedziała, że to naprawdę nie ma reguły - czasem zwykłe trzonowce powodują więcej problemów niż 8.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
madam 


Pomogła: 47 razy
Dołączyła: 21 Gru 2010
Posty: 1102
Skąd: trójmiasto
Wysłany: 2012-03-02, 19:44   

oszum napisał/a:
madam, parę stów :shock: ?

Dokładnie tak. 200 za usunięcie jednego. Trzy lata temu. Dlatego postarałam się o fajnego chirurga z NFZ. :-P

A tak się bałam straszliwie, że w dniu umówionej wizyty dostałam okres. Zupełnie od czapy, w środku cyklu. :roll: A i tak chciałam mieć to za sobą, lekarz się nie zgodził...
Strach wielkie ma oczy. :roll:
Ostatnio zmieniony przez madam 2012-03-02, 20:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-03-02, 19:50   

Za usuwanie 8 jest drożej, bo często dochodzi jakieś cięcie, dłutowanie, szycie itd. W cenniku gabinetu, do którego chodzę, to 200-300 zł (Ekstrakcja zęba chirurgicznie / w tym dłutowanie, szycie rany, znieczulenie). A zęba zatrzymanego 230-400.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Gudi 


Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 1893
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-03-02, 20:04   

madam napisał/a:
hirurga

raczej chirurga - przepraszam, nie mogłam na to patrzeć! :)

ja czekam aż ostatnia ósemka wyjdzie i będę lakować. Jakoś się zmieściły wszystkie ledwo, więc już zostawię. Wszystkie od 4 mam lakowane i dopiero tydzień temu musiałam iść do dentysty robić zęba - po 12 latach przerwy.

Ale na chirurgi szczękowej byłam raz... 3 zęby na raz [obok siebie wszystkie] wyrywałam. A to były jeszcze mleczaki - tylko moje nieszczęsne mleczaki jakieś z korzeniami były;/
Na samą myśl o rwaniu mnie trzęsie. Ale tak jak pisze madam próbowałabym zrobić 2 za jednym zamachem jak się da.
_________________
 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-03-02, 20:17   

często jest tak, że wyrywanie 8 jest mniej traumatyczne niż np 7 czy 6, także - spokojna głowa! Osemki czasami mają "okrągłe" korzenie, więc tylko można wyciągnąć.. Mój maz za wyrwanie 8 płacił 250 zł :-) bez dłutowania, normalna ekstrakcja.. :roll: To cena długiego i orientalnego zabiegu w ekskluzywnym SPA.. no, ale.. nie umiał powiedzieć nic, bo miał w buzi tampony :-)
 
 
madam 


Pomogła: 47 razy
Dołączyła: 21 Gru 2010
Posty: 1102
Skąd: trójmiasto
Wysłany: 2012-03-02, 20:54   

Gudi napisał/a:
raczej chirurga - przepraszam, nie mogłam na to patrzeć!

Ja też nie mogłam. :-D ;-)
 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-03-03, 07:55   

madam napisał/a:
Gudi napisał/a:
raczej chirurga - przepraszam, nie mogłam na to patrzeć!

Ja też nie mogłam. :-D ;-)

oj, Dziewczyny ;-) po prostu "c" wcięło ;-) może ze strachu... :-?
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-03-03, 09:04   

Gudi napisał/a:
raczej chirurga - przepraszam, nie mogłam na to patrzeć!
Gudi napisał/a:
Ale na chirurgi szczękowej
raczej na chirurgii :lol: :lol: :lol:
Pżepraszam, rzartowałam, ale terz nie mogłam się powstżymać :lol: :lol: Oczywiście jestem świadoma, rze i mnie się zdaża nie raz i nie dwa ;-) :mryellow:
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
moritura 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 499
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-03-03, 12:29   

Bałam się zaglądać do tego wątku :D ale w końcu się przemogłam.
Ja mam 4 ósemki do wyrwania (rosną prostopadle do reszty zębów), wiem o tym już od roku, i jak przeczytam jeszcze kilka opisów tego, co może się dziać po, to chyba nigdy się nie zdecyduję. Wszystkie poza tym zdrowe i w komplecie. Tylko jedna górna szóstka mnie tak ćmi okresowo, była leczona kiedyś, teraz z zewnątrz żadnego ubytku nie widać, ale wiem, że jak pójdę do dentysty i powiem, że boli, to od razu zacznie robić kanałowe :( A ja nie mam póki co pięciu stów na zbyciu... I tak się staram o tym nie myśleć.
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-04, 14:28   

Dzięki dziewczyny! :-)
madam, wszystkich czterech udało Ci się pozbyć?
 
 
karolina07 

Dołączyła: 11 Mar 2012
Posty: 2
Wysłany: 2012-03-11, 17:43   

moritura napisał/a:
Bałam się zaglądać do tego wątku :D ale w końcu się przemogłam.
Ja mam 4 ósemki do wyrwania (rosną prostopadle do reszty zębów), wiem o tym już od roku, i jak przeczytam jeszcze kilka opisów tego, co może się dziać po, to chyba nigdy się nie zdecyduję. Wszystkie poza tym zdrowe i w komplecie. Tylko jedna górna szóstka mnie tak ćmi okresowo, była leczona kiedyś, teraz z zewnątrz żadnego ubytku nie widać, ale wiem, że jak pójdę do dentysty i powiem, że boli, to od razu zacznie robić kanałowe :( A ja nie mam póki co pięciu stów na zbyciu... I tak się staram o tym nie myśleć.


szczerze współczuje osobom, które muszą wyrwać wszystkie ósemki.. na samą myśl mam ciarki :/ i to nie tylko dlatego, że samo wyrywanie zębów tego typu jest ciężkie i to jeszcze w tej ilości, ale z obawy przed komplikacjami.. mój znajomy miał właśnie ten problem, wyrwał wszystkie 4 zęby.. później miał objawy typu: bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, nawet bóle pleców! i żaden lekarz nie wiedział o co chodzi i nawet nie wiązali tych dolegliwości w ogóle z kwestią zębów, no bo jak.. w końcu któryś tam z kolei "specjalista" określił, że to właśnie o to chodzi, bo rozregulowało mu się prawidłowe ułożenie tylnej części szczęki, czy coś takiego.. że to jakaś bardzo rzadka przypadłość na którą tak naprawdę nie ma jakiegoś rozwiązania.. obecnie nosi nawet aparat z tego powodu, ale też nie ma pewności, że to coś da, więc ryzyko w tego typu zmianach w uzębieniu wydaje się dość duże..
ale nie chcę nikogo straszyć :D na ogół jak dentysta dopilnuje, że cały zabieg przebiegnie prawidłowo to na pewno są małe szanse na wystąpienie komplikacji :P
 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-03-11, 20:01   

karolina07 zaproponuj temu znajomemu dobrego osteopatę. On sobie z tym poradzi.
 
 
tcioflove 


Dołączyła: 06 Lip 2009
Posty: 119
Skąd: Bydgoszcz/ Limerick
Wysłany: 2013-04-17, 13:27   POMOZCIE!!!

Nie chcac smiecic i zakladac nowego tematu pisze tutaj. Kilka dni temu mialam wyrwana dolna szostke. na poczatki bylo dobrze ale po kilku dniach zaczelo bolec wiec dzis poszlam do dentysty i okazalo sie ze mam suchy zobodol. wlozyla mi tam chyba jakies lekarstwo a z wierzchu mam cos glutowatego co smakuje strasznie ostra mieta. i chyba cos zle zrozumialam ( jestem w Irlandii i czasem cos mi umknie bo nie mowie jeszcze perfekcyjniepo angielsku) bo nie wiem co mam z tym zrobic... wypluc, zostawic a jak zostawic to kiedy i jak jesc?????
 
 
 
Mimmi90 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 25 Cze 2011
Posty: 123
Skąd: Poznań/ wieś
Wysłany: 2013-04-17, 16:33   

z wierzchu to znaczy w zębodole? Czy na ranie, na poziomie pozostałych zębów?
Bo jeśli w środku, to zostawić, a jak na zewnątrz to wypluć po ok. godzinie.
Jeść i pić można normalnie, 2 godziny po wizycie.
Zależy jaki opatrunek masz założony w zębodole, trzeba zgłosić się na wymianę po 1-2 dniach, lub opatrunek sam się rozpuści (ale tych rozpuszczalnych nie wkłada się przy pierwszej wizycie, raczej po kilku dniach codziennego wymieniania "zwykłych" opatrunków. Przynajmniej w Polsce)
_________________
Can you show me the WAY?!
hxxp://nieprobujcie.blogspot.com/
 
 
tcioflove 


Dołączyła: 06 Lip 2009
Posty: 119
Skąd: Bydgoszcz/ Limerick
Wysłany: 2013-04-17, 22:08   

Tego gluta mam z wierzchu ale do srodka tez cos wlozyla. Niby mam to zostawic i samo wypadnie po kilku dniach, A wiem bo w koncu zadzwonilam do faceta do pracy zeby zadzwonil do nich i sie dopytal :oops: . Wlasnie dziwi mnie tez to ze jak szukalam to tez wszedzie bylo ze codziennie wymiana a ja mam przyjsc dopiero za tydzien. I tutaj nic nie pomieszalam bo nawet zapisali mi na kartce kiedy :-P
Ten suchy zebodol to nic fajnego :-/ Nawet najwiekszym wrogom nie zycze...
 
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-04-17, 22:22   

Ja miałam wyrywaną ósemkę w piątek i jedyny opatrunek jaki dostałam to gazik zaraz po wyrwaniu ;)

Skoro jesteście na bieżąco - czy są jakieś super sposoby na płukanie tej dziury? Ciągle mam schizę że mi tam jedzenie włazi, płuczę usta szałwią i dodatkowo zaczęłam wodą z wodą utlenioną za pomocą strzykawki, ale przecież do środka nie włożę nic bo tam jest jeszcze rana...
 
 
tcioflove 


Dołączyła: 06 Lip 2009
Posty: 119
Skąd: Bydgoszcz/ Limerick
Wysłany: 2013-04-18, 03:55   

Na poczatku chyba w ogole nie mozna plukac zeby nie wyplukac tego skrzepu krwi. No ale ja nie plukalam, uwazalam i i tak mi wypadlo i mam teraz ten suchy zebodol... Na poczatku wszystko bylo dobrze i tylko troche bolalo. Po trzech dniach zaczelo sie rozkrecac i z dziury leciala ropa. Nie poszlam oczywiscie od razu bo czytalam ze dlugo sie goi i boli ale wczoraj (jak po zjedzeniu 16 paracetamoli nic mi nie pomoglo i po nieprzespanej nocy bo ryczalam z bolu) od razu tam pobieglam. Nawet nie dzwonilam wczesniej bo wiedzialam ze jak zadzwonie to umowia mnie na pozniej a skoro juz przyszlam to kazali zaczekac kilka minut. Tak wiec kasienka jak zobaczysz ze cos jest nie tak od razu lec do dentysty!!!! Ja bylam w czwartek ale tak bardzo bolec zaczelo dopiero w poniedzialek. Jedzenie az tak mi nie wlazilo, bo jadlam w zasadzie same zupy i rozciapciane rzeczy ktore raczej nie dalyby rady tam wejsc. A Tobie powiedzieli , ze masz plukac czy tak sama wymyslilas?
 
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-04-18, 05:44   

tcioflove, właśnie się nie spytałam, co z tym robić. Ale ja wzięłam antybiotyk kilka dni, może powinnaś jednak coś dostać tym bardziej, że tak Ci się paprze...Brałam dalacin.

Chyba będę musiała zadzwonić do lek, bo nawet nie wiem czy mam iść na jakąś kontrolę. Tak się cieszyła, że już po, że o nic nie spytałam ;)

Mam nadzieję, że szybko Ci minie ból...
 
 
Mimmi90 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 25 Cze 2011
Posty: 123
Skąd: Poznań/ wieś
Wysłany: 2013-04-18, 06:56   

Antybiotyki przy suchym zębodole bierze się dopiero po kilku dniach, jeśli próba leczenia przez wkładanie opatrunków do zębodołu nie powiedzie się albo nasilą się objawy ogólne.

Pod żadnym pozorem nie wolno płukać przez 3-4 dni po usunięciu zęba!!! Można wypłukać skrzep = zmajstrować sobie suchy zębodół.

kasienka, a ta "dziura" wielka? Bo jeśli mała, to tylko płukać usta szałwią/ rumiankiem. A jeśli duża (tzn. wypadł ci skrzep) trzeba zgłosić się do lekarza. Jeśli nie miałaś zakładanych szwów, rana goi się prawidłowo (nie boli), to nie ma potrzeby odbycia wizyty kontrolnej.

Aha, jeszcze jedno. Jamy ustnej/ zębodołu nie można płukać wodą utlenioną 3%. Trzeba ją dość mocno rozcieńczyć tj. 1 łyżka stołowa 3% wody utlenionej na pół szklanki chłodnej, przegotowanej wody. Dopiero takim roztworem można płukać.
_________________
Can you show me the WAY?!
hxxp://nieprobujcie.blogspot.com/
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2013-04-18, 09:33   

Mimmi90 napisał/a:
Pod żadnym pozorem nie wolno płukać przez 3-4 dni po usunięciu zęba!!! Można wypłukać skrzep = zmajstrować sobie suchy zębodół.
No właśnie, ja pamiętam, że dentysta mi zabronił płukać...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-04-18, 12:38   

No płukałam wodą z dodatkiem utlenionej, nie taka prosto z butelki. ale dziura jest spora, wielkości ziarnka grochu prawie i nie widzę tam skrzepu :/ W każdym razie nic mnie nie boli, ale dobrze, ze tu zerknęłam - zadzwonię do dentystki spytać co dalej :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,44 sekundy. Zapytań do SQL: 13