wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kiedy uśpić?
Autor Wiadomość
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-06, 21:35   

adriane napisał/a:
bo każdy ma jakąś tam porcję cierpienia po coś

yhy..taka opinia..a a cierpienie realne..okrutnym jest na nie pozwolić moim zdaniem..
Nie miałam nigdy wyrzutów,że uśpiłam zwierzę za wcześnie..zdarzało mi się mieć ,że za późno..w każdym razie zadawałam sobie czasem takie pytania czy nie za długo czekałam..ale to wszystko względne..Trochę żałuję,że nie pożegnałam się z moim psem(sytuacja b.podoba do psa moony),ale nie było mnie obok,gdy już był czas..nie chciałam żeby czekał w cierpieniu,był z innymi bliskimi,kazałam im jechać do lecznicy jak najprędzej...ciężkie to są sprawy..
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
alken87 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 725
Skąd: Wałbrzych/Wrocław
Wysłany: 2012-08-06, 22:38   

adriane napisał/a:
Jeszcze jest opinia buddyjska, że jak się skróci zwierzakowi (czy też człowiekowi czasem) życie, to nie może się jego karma wypełnić, bo każdy ma jakąś tam porcję cierpienia po coś.


o tak, najlepiej patrzeć, jak się męczy, bo mu się karma nie wypełni :roll:
ciągle staram się zrozumieć te religijne i inne podobne twierdzenia, albo być przynajmniej tolerancyjna, ale jak czytam takie coś to mi się słabo robi.
 
 
jaskrawa 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 21 Lip 2011
Posty: 2217
Skąd: Międzyborów
Wysłany: 2012-08-06, 23:35   

a ja słyszałam, że buddyzm dopuszcza samobójstwo, jeśli ktoś jest w b. trudnej sytuacji. więc pewnie i eutanazję...
z tą karmą to chyba nie jest tak, że ona się ma w jakiś sposób "wypalić" i usypiając psa lub np. popełniając samobójstwo, odbieramy sobie (lub psu) możliwość "odbębnienia pokuty". zawsze rozumiałam prawo karmy tak, że ona m.in. warunkuje naszą przyszłą egzystencję. jeśli jestem złym człowiekiem, krzywdzę innych itd., to raczej nie odrodzę się już jako człowiek. a jeśli rodzę się jako pies, jestem w schronisku, potem cierpię przez chorobę, ale jestem dobrą i poczciwą istotą, to mam szansę na lepsze kolejne odrodzenie. jakie znaczenie może mieć wtedy to, czy żyłam jako pies kilka tygodni dłużej lub krócej?
eh, jeśli chodzi o buddyzm to jest tyle szkół i interpretacji Sutr, że ciężko tutaj na Zachodzie, odpowiadać sobie na takie trudne pytania...
ja bym psa uśpiła, gdyby cierpiał i nie byłoby żadnych szans na leczenie.
można też spojrzeć na to inaczej - jeśli jakieś zwierzę żyłoby w całkowicie naturalnych warunkach, być może w ogóle żyłoby o wiele krócej (pomijając już fakt, że być moze wcale by się nie narodziło...). medycyna przedłuża życie. może lecząc psa na siłę i "sztucznie" przedłużając jego życie, przysparzamy mu dodatkowych cierpień? to na pewno nie byłoby w zgodzie z buddyzmem.
moja przyjaciółka jest wetem, mówi, że są takie przypadki. ludzie chcą ratować umierające zwierzęta za wszelką cenę, argumentując to tym, że "na pewno jeszcze można coś zrobić" itd. chcą pokazać, jacy są szlachetni, a tak naprawdę nie potrafią podjąć decyzji o rozstaniu ze zwierzakiem i skazują go na cierpienie.
 
 
pepsi 

Dołączyła: 15 Lis 2011
Posty: 62
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-08-11, 19:49   

powoli przyzwyczajam się do myśli, że przyjdzie czas pożegnać się z naszą kotką, która ma białaczkę szpikową, nie wiem kiedy będziemy zmuszeni podjąć tę trudną decyzję, za tydzień, miesiąc, może kilka miesięcy i też się boję, że nie wybierzemy najlepszego dla kotki momentu, smutne i trudne to bardzo
_________________
pozdrawiam, Agnieszka
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2012-08-11, 21:54   

jaskrawa podoba mi się to, co piszesz.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12