wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie w miarę tanie warzywa eko?
Autor Wiadomość
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2012-01-10, 15:56   

maga, firma bioplanet ma kilogramowe. Może popytaj ( w sklepie, który ma ich asortyment) czy nie ściągnęliby dla Ciebie. Wydaje mi się, że warto zapytać i czasem trochę wskazać drogę sprzedawcom ;-)
 
 
NJ 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 63
Wysłany: 2012-01-16, 21:24   

bronka napisał/a:
Pusia84 napisał/a:
Nie wiem tylko czemu takiego asortymentu nie ma w każdym lidlu?

pewnie dlatego, ze to popyt wyznacza podaż.

NJ, może po prostu zapisz sobie na kartce czego ile kupujesz, gdzie można poszukać oszczędności, a gdzie się nie da.
Kupując polskie podstawowe eko-warzywa ( typu marchew,seler, pietruszka, ziemniaki, cebula, kapusta) wydasz jakieś 50 złotych więcej miesięcznie niż na konwencjonalne.
Ja np. robię domowe przetwory ( z eko-owoców i warzyw)- dżemy,musy, kiszę ogórki, kapustę. Bo np. dżemy są dla mnie dość drogie, a słoik kiszonych ogórków to dla moich dzieci przysmak do pożarcia w 5 minut.
Kasze, makarony- około 1-1,5 złotych więcej na paczce. To chyba też niedużo.

Banany, pomarańcze, avokado- drogie sprawy - ograniczam więc ilości. Po jednym bananie można kupić ( nie trzeba od razu kilograma).
Orzechy,suszone owoce kupuje w ekonomicznych paczkach ( oszczędność rzędu 15-30%).
Są też rzeczy, które kompletnie wyeliminowałam z domu z powodu cen. Tak po prostu.


Dzięki za rady, :-) przyznaję, że z kontrolowaniem wydatków u mnie kiepsko, i że wbrew pozorom trochę nam idzie na jakieś duperele, np. kupne napoje, ale nie wydaje mi się, żebyśmy byli w stanie na tym oszczędzić na tyle, by móc się żywić eko. Przetworów nie zrobiłam, więc teraz jestem zależna od puszek kupnych. Makarony itp. od dawna mam tylko bio, i to faktycznie wychodzi niedrogo, natomiast co do cen warzyw, to jestem bardzo zdziwiona tym, co piszesz. Nie mówię o tych egzotycznych, takich nie kupuję, z wyjątkiem cytryny. Ale nawet na nasze polskie, gdzie są takie ceny? Ostatnio dostałam cennik od jednego z rolników i wszystko jest co najmniej 100% droższe od zwykłych (a najczęściej ok. 300%!), to samo w sklepach krakowskich. Niezbyt sobie wyobrażam, jak w takim układzie miałabym wydać tylko 50 zł więcej, przecież warzywa są podstawą naszej diety... :-( Przyprawy, pestki, orzechy itp. kupuję raz na jakiś czas, a o ekologicznych i tak mogę pomarzyć, ale tego w sumie się używa mało, więc mi obojętne. Oliwy i oleju lnianego u nas z kolei schodzi sporo, a że są drogie, na eko też nie mamy szans. Ogólnie stwierdzam, że niezbyt da się w ten sposób odżywiać nawet w 50%, mając jedną półetatową pensję na 2 osoby, psa, mieszkanie i leki... ;)
 
 
piotr3560

Dołączył: 01 Sty 2013
Posty: 3
Wysłany: 2013-01-01, 11:49   

Jestem spóźniony, przeczytałem forum "Ekologiczne warzywa w Poznaniu gdzie" myślę że dzieci te po tylu latach wyrosły na dorosłych. Mieszkam na granicy Poznania i od ponad 20 lat produkuje naprawdę dobre warzywa są na to wyniki laboratoryjne przeprowadzane przedtem jak i teraz na azotany i metany ciężkie, wynik był 10-krotnie poniżej normy. Zresztą dzisiaj możecie to sprawdzić pobierając np. próbkę z 20 tonowej pryzmy cebuli, odmiany Wolska(nie żadnej F1). Jesienią w 2012 roku pobrałem próbkę dla swojej orientacji i wyszła na prawdę bardzo dobra, kilkakrotnie poniżej normy. Cebulę to sprzedajemy w naszym sklepie obecnie w cenie 1zł/kg. Uprawą warzyw zajmuję się już ponad 20 lat i trochę wiem na temat chemii przy nawożeniach, najlepiej poczytać o tym na "Azotany i azotyny- występowanie i wpływ na organizm człowieka", " Nowalijki- zdrowe czy trujące". Nie wierzę że ludzie tak bardzo poszukują dobrych warzyw bo my praktycznie w przyszłym roku zaprzestajemy produkcji mimo że na prawdę były to dobre warzywa nie przenawożone świeże to bardzo ważne dowiecie się po przeczytaniu powyższych tematów. Jeśli chodzi o ceny to warzywa z mojego gospodarstwa nie są droższe od konwencjonalnych a nawet tańsze gdyż pomijam pośredników(Franowo) po prostu zrywane są z pola i dostarczane do sklepu który prowadzi żona i to także się nie opłaca dlatego w przyszłości będę produkował bardzo mało na potrzeby rodziny. Z poważaniem wieśniak na drugie mam na imię Piotr
 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2013-01-01, 15:45   

piotr3560, a słyszałeś o poznańskiej kooperatywie spożywczej. Bierzemy od jednej rodziny, ale jest coraz więcej chętnych i spokojnie znajdzie się kolejna grupa chętna kupować zdrowe warzywa. Są też inne inicjatywy typu hxxp://www.paczkaodrolnika.pl/ czy hxxp://wiemcojem.pl/ Może warto nawiązać kontakt. Coraz więcej ludzi jest świadomych związku zdrowego żywienia z jakością zdrowia. Kwestia dotarcia do świadomego klienta. :-)
 
 
Zafira 
schorowana niegdyś

Dołączyła: 28 Gru 2012
Posty: 72
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-01-01, 17:02   

Jestem z Łodzi, pytałam kiedyś na targu czy jest możliwość sprowadzenia takich warzyw, wówczas bym je kupowała,ale sprzedawcy odpowiadają,że nie ma takich,że wszystko jest pryskane itd.Powiedziałam,że są takowe,a on na to,że jeśli ktoś podaje,że takie ma, to na pewno blefuje i sprzedaje drożej to samo, co maja na rynku.
Też jestem zaniepokojona faktem schemizowania warzyw i owoców, bo dużo soków wyciskamy i pijemy.
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2013-01-01, 19:56   

Zafira, sprzedawcy gadają głupoty, są warzywa kontrolowane, z certyfikatem ekologicznym i te zasadniczo nie są pryskane. Oczywiście, są na pewno nieuczciwi rolnicy, zdarzają się też kontrole "tylko na papierze", ale to raczej niechlubne wyjątki.

Może tu coś znajdziesz? Nie wiem na ile sprawnie to działa, może ktoś z Łodzi wie.
hxxp://lodz.kooperatywy.pl/
hxxp://www.facebook.com/groups/kooperatywa/
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
Zafira 
schorowana niegdyś

Dołączyła: 28 Gru 2012
Posty: 72
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-01-01, 20:15   

Tak też myślę,że niemożliwe iżby nie było nigdzie dostępu do eko warzyw, bez tej całej chemii.Tak gadają, bo pewnie myślą,że jakieś dziwadło jestem, wszyscy kupują warzywa te z targu,a ja pytam o jakieś eko.Dzięki, zobaczę te linki :-) .
 
 
bojster 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2847
Skąd: Neverwhere
Wysłany: 2013-01-02, 03:27   

bronka napisał/a:
Orzechy,suszone owoce kupuje w ekonomicznych paczkach ( oszczędność rzędu 15-30%).


Czy ktoś z Was ma doświadczenie z orzechami, np. nerkowcami kupowanymi na allegro? Można znaleźć oferty bezpośrednich importerów za ~40 zł / kg (nerkowce), a więc istotnie taniej niż w supermarketach, pytanie jak z jakością, czy jest lepsza/gorsza/porównywalna?
 
 
piotr3560

Dołączył: 01 Sty 2013
Posty: 3
Wysłany: 2013-01-04, 22:14   

Chcę puścić taką ulotkę, wraz z analizą laboratoryjną, praktycznie z darmową 5 kilogramową paczką cebuli Wolskiej która była po analizie na azotany. Jej wynik to 27 NaNO3 w mg/kg świeżej masy oraz 20 NO3 w mg/kg świeżej masy. Myślę o rozprowadzeniu około 200 takich paczek z cebulą, do paczek dodam poniższy opis. Ciekawe czy to dobry pomysł?


GOSPODARSTWO WARZYWNICZE Z TRADYCJAMI

Gospodarstwo zajmuje się produkcją dobrych warzyw, które od dwudziestu lat są badane laboratoryjne na zawartość azotanów.
Dlaczego wyniki laboratoryjne zadowalające?
Ponieważ ich wartości są poniżej normy ustalonej dla dzieci , która wynosi 250mg NaNO3/kg , a normę tą trudno zachować nawet niektórym gospodarstwom ekologicznym .Im mniej tych związków w warzywach, tym lepiej. Piszą o tym m.in. pod tematem : „AZOTANY I AZOTYNY- WYSTĘPOWANIE I WPŁYW NA ORGANIZM CZŁOWIEKA” (wpisując hasło w przeglądarce Google). Aby porównać wyniki można także zapoznać się z stroną : „ZAWARTOŚĆ AZOTANÓW(III) i (V) W WYBRANYCH GATUNKACH WARZYW I ZIEMNIAKACH DOSTĘPNYCH W HANDLU W OLSZTYNIE
W LATACH 2003 – 2004”(wpisując w przeglądarce Google).Stopień przenawożenia dobrze przestawia analiza korzenia pietruszki, widać to na tabeli, gdzie w 2004 r. praktycznie wszystkie próby przekraczały normę 400 NaNO3 (mg  kg-1)Gospodarstwo oferuje praktycznie świeże warzywa „prosto z pola”. Gdy warzywa są zbyt długo lub źle przechowywane dochodzi do przemiany azotanów w azotyny, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Więcej ta ten temat na stronie „NOWALIJKI- TAK CZY NIE?”. W Unii Europejskiej w Rozporządzeniu Komisji (WE) NR. 1881/2006 w pkt.9 napisano , że produkty z przekroczoną wartością azotanów np. sałaty(4500 mg NO3
/kg)mogą trafić na rynek. Pokazuje to tabela na stronie L 364/15. Podsumowując najlepsze są warzywa świeże, które nie odbyły długiego transportu w foliowych opakowaniach oraz te które dojrzewają w naturalny sposób i uprawiane są na naturalnym podłożu kompostowym. A także warzywa nawożone w rozsądny sposób i z zastosowaniem jak najmniejszej ilości środków chemicznych , a na pewno z przestrzeganiem okresu kadencji środka chemicznego. Gospodarstwo tego bardzo przestrzega.
Praktycznie nie jest to kampania reklamowa, a raczej informacyjna dla dobra klientów i ich rodzin.
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2013-01-04, 22:31   

piotr3560, umieść też wizytówkę na Lokalnej Żywności, dużo osób, które szukają warzyw bezpośrednio od zaufanego rolnika tam zagląda: hxxp://lokalnazywnosc.pl/

Jest też teraz taki projekt, jeśli do niedzieli uda im się zebrać 10 000, to powstanie serwis-mapa łączący lokalnych producentów z odbiorcami, warto wesprzeć: hxxp://polakpotrafi.pl/projekt/znajdz-zdrowa-zywnosc-w-swojej-okolicy/

Kooperatywa to także dobra grupa odbiorców, którym zależy na zdrowych warzywach.
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
piotr3560

Dołączył: 01 Sty 2013
Posty: 3
Wysłany: 2013-01-08, 20:22   

hxxp://www.youtube.com/watch?v=NjG-LpucvlI
Kilka lat są stosowane mikroorganizmu pożyteczne w uprawie warzyw.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13