wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Własna działalność gospodarcza
Autor Wiadomość
diancia 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 01 Lut 2011
Posty: 2447
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-11-19, 14:44   

z tego co wiem, to kwotą wolną od podatku jest ok 3200zł rocznie. Wtedy nie trzeba zakładać działalności, ale trzeba wykazać dochód w urzędzie - zleceniodawca może odprowadzić podatek od dzieła/zlecenia zanim nam zapłaci i wtedy dostajemy jego zwrot z urzędu. Tyle wiem, bo mnie dotyczy. Nie wiem, jak to jest ze sprzedażą swoich wyrobów niestety :(
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2012-11-22, 17:30   

A jeszcze zapytam, jak to jest z oprogramowaniem dla firm? Chodzi mi o takie "standardowe", nie specjalistyczne programy jak Windows (wiem, że jest taki dla mikro i małych-przedsiębiorstw. Czy Home Premium legalnie wystarczy?), i z Officem?
Jeśli pracuje się przy kompie to w każdym przypadku trzeba mieć coś nie-home tak? Chociaż na jednym kompie w chacie?
A póki co nie pracując zarobkowo graficznie na drugim mieć home, gimpa, corela, 3DLandscape, autoCada?
Czy jak to wygląda? POMOCY! :roll:

Sram się, bo w korporacji kiedyś przeżyłam "nalot" i na 3-4 kazali wszystkim odejść od komputerów i się zaczęło...
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
ropuszka 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 17 Maj 2012
Posty: 576
Skąd: Wro / B-c
Wysłany: 2012-11-22, 17:53   

każde oprogramowanie ma licencje dot użytkowania i na firmowym komputerze trzeba mieć oprogramowanie dostosowane do wielkości firmy

a to co instalujesz na komputerze do użytku osobistego jest nieważne

niestety firmowe licencje są bardzo drogie - więc lepiej kupić tylko to z czego napewno będzie się korzystać - szczególnie jeśli chodzi o programy graficzne

gosiu z badylem, co będziesz robiła w swojej firmie?
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2012-11-22, 17:59   

ropuszka, na razie planuje robić "cokolwiek" -w sensie jakiś e-sklep o :"eko" tematyce (jest tu kilka bab co też nie wiedząc co ze sobą zrobić a robią rózny hand-made, albo sprowadzają jakieś eko-kosmeciory na allegro, więc razem coś spróbujemy może), żeby jak ruszy się bez problemu poszerzyć o jakieś akcesoria rowerowe i projektowanie i wykonanie eko-ogrodów. Tylko najpierw musimy na czymś na to zarobić, bo to już niestety grubsze inwestycje. A z 2 małymi bąkami poza domem niestety za wiele nie popracuję :(

ps. wielkośc firmy to ilość osób, stanowisk czy obrotu / zysku?


Kurde, chyba sobie muszę jakiś poradnik kupić "jak myśleć pozytywnie w biznesie" czy coś :-P
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
Ostatnio zmieniony przez go. 2012-11-22, 18:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ropuszka 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 17 Maj 2012
Posty: 576
Skąd: Wro / B-c
Wysłany: 2012-11-22, 18:02   

hxxp://forum.gazeta.pl/forum/w,34,133600644,,Oprogramowanie_dla_jednoosobowej_firmy_.html?v=2

o tu masz dobry temat :>
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2013-04-01, 20:00   

Gosia,jesli jeszcze myslisz o dzialalnosci,polecam Ci open office zamiast Microsoft office,korzystam I sobie chwale :)
Exce nie karm dzwiedzia ;)
_________________

 
 
truskawka

Dołączył: 18 Maj 2013
Posty: 22
Wysłany: 2013-05-20, 07:33   

faktycznie płatne oprogramowanie można zastąpić jakimś legalnym darmowym, czasami bardziej opłaca się założyć działalność, bo pracując na etacie trudno jest się dorobić czegokolwiek ;)
 
 
terra 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 780
Wysłany: 2013-05-20, 08:57   

Podnoszę temat. Od czerwca zakładam działalność (drugie podejście, pierwsze zakończyło się marnie, ale teraz wybieram inną dziedzinę i MUSI się udać :mryellow: ) i nie ukrywam, że mam sporo wątpliwości dotyczących głównie macierzyńskiego. Tak więc na początek:

1. Kiedy się zgłasza do ZUS-u przejście na urlop macierzyński? czy trzeba to zrobić przed porodem, czy też po?

2. Czy w miesiącu, w którym przechodzi się na macierzyński ostatnią składkę opłaca się procentowo w stosunku do całego miesiąca, czy za cały miesiąc?

3. Wiem, że w trakcie całego macierzyńskiego trzeba odprowadzać składkę zdrowotną. Rozumiem, że odprowadza się ją samemu, w sensie, że np. nie robi tego z automatu zus z zasiłku?

4. No i ostatnie pytanie- ile czekałyście na wypłatę zasiłku przez ZUS...?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
terra 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 780
Wysłany: 2013-05-21, 10:15   

Próbuję skontaktować się z zusem online, ale jest to nielada wyczyn. Telefonicznie to już w ogóle trzeba chyba czekać pół dnia na swoją kolejkę. Na razie udało mi się uzyskać odpowiedzi:

1. Kiedy się zgłasza do ZUS-u przejście na urlop macierzyński? czy trzeba to zrobić przed porodem, czy też po?

Odp. Dokumenty o zasiłek macierzyński składa Pani jak już urodzi się dziecko.Dokumenty jakie należy złożyć to: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz druk ZUS Z-3b. Co najmniej 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu można wystąpić o zasiłek macierzyński.

(zrozumiałam z wcześniejszej rozmowy- której akurat nie skopiowałam- że można przejść na zasiłek 2 tygodnie przed porodem, ale będę to jeszcze potwierdzać)

2. Czy w miesiącu, w którym przechodzi się na macierzyński ostatnią składkę opłaca się procentowo w stosunku do całego miesiąca, czy za cały miesiąc?

Odp. (enigmatyczna): należy opłacić pełną składkę za miesiąc w którym przechodzi się na zasiłek macierzyński. Następnie gdy zostanie on wypłacony za pierwszy miesiąc należy wykonać korektę do tego miesiąca i pomniejszyć składki społeczne proporcjonalnie za część miesiąca. pomniejszenia dokonuje się tylko przy wykazanych podstawowych składkach

Ja: tzn. ja mam dokonać korekty, czy Państwo to robią? bo przecież przy przejściu na urlop macierzyński opłacam tylko składkę zdrowotną?

Odp. będąc cały miesiąc na zasiłku macierzyńskim należna jest składka zdrowotna z tytułu prowadzonej działalności. Jeśli chodzi o miesiąc w którym rozpoczyna się zasiłek i za część miesiąca jest należna składka.

(czyli rozumiem, że poza zdrowotną, resztę opłaca się procentowo)

3. Wiem, że w trakcie całego macierzyńskiego trzeba odprowadzać składkę zdrowotną. Rozumiem, że odprowadza się ją samemu, w sensie, że np. nie robi tego z automatu zus z zasiłku?


Odp. składkę odprowadza osoba prowadząca działalność
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
truskawka

Dołączył: 18 Maj 2013
Posty: 22
Wysłany: 2013-05-23, 10:24   

a może skorzystać z porady jakiejś profesjonalnej księgowej i tak przecież będziesz potrzebowała kogoś kto zajmie się rozliczeniami z zusem
 
 
qetrab 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 662
Wysłany: 2013-05-23, 21:56   

Też mam swoją działalność i dorzucę swoje 17 groszy :D

Rękodzieło:

Sprzedaż okazjonalna to np. sprzedaż na kiermaszach
Sprzedaż na allegro to już trochę gorzej z tym, wystawienie po raz drugi produktu na allegro kwalifikuje się już pod sprzedaż ciągłą.
Raczej nikogo nie będą ścigać za 300 zł, bo nie siedzą całymi dniami na allegro i nie sprawdzają co kto sprzedaje.

Kwota wolna od podatku w 2013 roku to 3091 zł, ale to nie chodzi tylko o rzeczy, które sobie sprzedamy z rękodzieła, a wszelki dochód, który mamy, więc jeżeli ktoś pracuje i dodatkowo sobie dorabia sprzedając rękodzieło, to niestety przekracza tę kwotę bardzo szybko.

Plus jest taki, że faktycznie przy rękodziele nie trzeba zakładać działalności, tylko trzeba sobie potem to rozliczyć i zapłacić podatek.

Szukałem tych informacji gdy chcieliśmy sprzedawać pierniki na choinkę, czy możemy jako rękodzieło bez działalności sprzedawać na allegro.... :D
 
 
terra 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 780
Wysłany: 2013-05-24, 09:58   

truskawka napisał/a:
a może skorzystać z porady jakiejś profesjonalnej księgowej i tak przecież będziesz potrzebowała kogoś kto zajmie się rozliczeniami z zusem


No właśnie z biurem rachunkowym to ewentualnie wejdę w układy dopiero miesiąc po założeniu działalności. Generalnie założenie firmy nie jest mi na rękę, pracuję na umowy o dzieło i tak jest korzystniej. Ale wszak na umowie o dzieło nie ma możliwości uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Wszystkie więc moje działania w kontekście zusu dotyczyły kwestii- ile dostanę zasiłku od określonej podstawy. I w końcu, alleluja, udało mi się dziś uzyskać odpowiedź. Nieco zawiłą, oczywiście, wklejam ją i parę innych, może to się komuś przyda:

Sposób wyliczenia kwoty zasiłku jest następujący: wyliczamy średnią z podstaw z ostatnich 12 miesięcy, lub z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, pomniejszamy ją o 13,71%. Wynik dzielimy na 30 i mnożymy przez liczbę dni w danym miesiącu. Wychodzi kwota miesięczna zasiłku brutto, aby obliczyć kwotę netto odejmujemy od kwoty brutto 18% podatku dochodowego.

Czas oczekiwania na wypłatę zasiłku macierzyńskiego wynosi maksymalnie 30 dni od daty wpłaty składki za miesiąc, w którym nastąpił poród.

Można przejść na urlop macierzyński przed porodem, ważne aby po porodzie zostało przynajmniej 8 tygodni. W tym celu należy złożyć dodatkowo zaświadczenie lekarskie na zwykłym druku o przewidywanej dacie porodu, oraz podanie o udzielenie tego urlopu.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Sylwia8 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 944
Wysłany: 2013-05-25, 17:46   

proponuję Ci zgłębienie tego tematu:

hxxp://www.sosrodzice.pl/wysoki-zasilek-macierzynski-cos-dla-przedsiebiorczych-mam/
_________________
Mój wegański blog - hxxp://wszystkojestwglowie.pl
 
 
PiotrNowikson 

Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 1
Wysłany: 2013-06-04, 10:40   

Jeżeli wybieracie ryczałt to najpierw sprawdzcie czy wasza działalnośc gospodarcza faktycznie może być na ryczałcie bo można się naciąć nieźle.
 
 
dźwiedź


Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 77
Skąd: Jasna Gawra
Wysłany: 2013-11-21, 22:54   

Kto zarabia minimum 1800 zł brutto / mies. i może poręczyć dotację z Urzędu Pracy na utworzenie wegan / wege działalności gospodarczej ?
Potrzebne są dwie Osoby z takimi dochodami.

Przy okazji: Jakie są szanse wygrania sprawy sądowej przeciwko Urzędowi Pracy za dyskryminację, stronniczość, itp (podczas procedury pozyskania unijnych środków finansowych) ze względu na brak poręczycieli ?

A może unijne fundusze finansowe m.in. te w Urzędach Pracy to nielegalne środki finansowe do zasilania ZUSu marnującego ciężko wypracowane składki na kosztowne podróże biurokratów z tego przymusowego(?) "Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" ?
 
 
kuba12

Dołączył: 03 Sty 2014
Posty: 5
Wysłany: 2014-01-03, 23:48   

Wysoki zus niszczy firmy... Sam zastanwiam się nad zamknięciem. Musiałbym zarabiać pond 5000, żeby wysoki zus była dla mnie opłacalny.
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2014-01-04, 06:10   

Ja niestety właśnie zamknęłam.
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2014-01-04, 09:18   

a ja zawieszona od 3 miesięcy i chyba też zamknę... Niech żyje przedsiębiorczość :->
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2014-01-04, 10:26   

I to jest właśnie to, nad czym powinien popracować nasz cudny rząd - nie jakieś OFE czy inne dopalacze albo automaty do gier...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
AnitaBt

Dołączył: 14 Gru 2016
Posty: 1
Wysłany: 2016-12-14, 11:05   

To prawda - w Polsce trudno założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nawet jeśli jest to pierwsza działalność i są mniejsze składki na ZUS to i tak wielu przedsiębiorcom nie udaje się zaistnieć lub przetrwać na rynku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 12