wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkolna stołówka
Autor Wiadomość
Juana 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Sty 2013
Posty: 41
  Wysłany: 2013-05-20, 18:17   Szkolna stołówka

Witajcie,

Od pewnego czasu moja mama zastanawia się, gdzie powinnam pójść do gimnazjum. Niestety, wszystkie pozytywne propozycje wiążą się tylko z internatem, a jak internat- to stołówka. Mama nie chce nic słyszeć o tym, bym jadła na mieście lud żywiła się samym chlebem z warzywami (dla mnie również nie jest to kusząca propozycja, tym bardziej, iż od pewnego czasu stopniowo przechodzę na weganizm). Zupełnie nie wiem co robić; z jednej strony chcę uczęszczać do dobrej szkoły, ale z drugiej, to stołówkowego jedzenia nie da się pogodzić z wegetarianizmem, a co dopiero z weganizmem! Proszę o jakąkolwiek radę. :-/
 
 
AZ 

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 17 Sty 2011
Posty: 353
Skąd: kielce/wrocław
Wysłany: 2013-05-20, 18:56   

będziesz miała w internacie dostęp do kuchni?

nastawić garnek zupy to 20minut roboty, a żarcie jest na 2 dni minimum ;)
_________________
ćwicz mięśnie kegla kiedy czytasz moje posty, kiedyś mi za to podziękujesz ;)
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2013-05-20, 21:43   

Za rok moje dziecko będzie zdawać do gimnazjum ale ja z dużego miasta. Niestety nie znam bursy, internatu z dostępem do kuchni. Nie wiem jakie miasto wchodzi pod rozwagę ale może catering, wykup posiłków, zamieszkanie u rodziny....
 
 
ropuszka 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 17 Maj 2012
Posty: 576
Skąd: Wro / B-c
Wysłany: 2013-05-20, 21:58   

Juana, a sprawdziłaś czy na pewno stołówka nie może zaoferować przynajmniej wegetariańskich posiłków :?:

i jeszcze przychodzi mi do głowy jedno rozwiązanie: jeżeli by był dostęp chociaż do lodówki, to można rozważyć zakup małego wolnowara i w nim odgrzewać obiady z domowych słoików
 
 
Juana 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Sty 2013
Posty: 41
Wysłany: 2013-05-25, 06:02   

AZ napisał/a:
będziesz miała w internacie dostęp do kuchni?

To by było wymarzone! Niestety, tam będzie normalna stołówka, na której serwują co tydzień prawie to samo...
Co do miasta, pod rozwagę wchodzi Sokołów Podlaski, a szkoła jest salezjańska(tak to się pisze?).

AZ napisał/a:
Juana, a sprawdziłaś czy na pewno stołówka nie może zaoferować przynajmniej wegetariańskich posiłków


PONIEDZIAŁEK
-zupa pomidorowa z makaronem,
-ziemniaki, kotlet schabowy, sałatka pomidorowa ze śmietaną,
- sernik,

WTOREK
- zupa grochowa,
- ziemniaki, pulpety w sosie, gotowana marchewka,
- strucla z owocami,

ŚRODA
- rosół z makaronem,
- kasza jęczmienna, kotlet mielony, mizeria
- ciastka z czekoladą (5szt.)

CZWARTEK
- zupa ogórkowa z koperkiem,
- ziemniaki, ryba panierowana, sałatka pomidorowa z majonezem,
- kasza manna z dżemem,

PIĄTEK
- krupnik,
- kasza jęczmnienna, kotlet wołowy, ogórek kiszony, majonez
- lody waniliowe (2 gałki),
+ śniadania i kolacje
Sobotę i niedzielę spędzam jednak w domu. ^-^
... Ale co tu jeść z takim menu?
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-05-25, 06:48   

Juana - a może wybrać się tam na rozmowę z Dyrekcją, pokazać nowe stanowisko Instytutu Ż. i Ministra Zdrowia, że to nie jest szkodliwe dla zdrowia i ze nie będzie konsekwencji negatywnych za takie :"proste i postne" jedzenie na co dzien. Przedstawić i zapytać szefowej Pań Kucharek, czy byłaby możliwość w kuchni odkładania dla Ciebie zawsze podwójnej porcji surówek bez śmietany na talerz, zanim zrobią w wielkim garze, (zamiast kotelta podwójne warzywa.)
Mogłabyś przedstawic to taK:

PONIEDZIAŁEK
- bez zupy
-ziemniaki, podwójna sałatka pomidorowa (sama do posypki pestki dyni, olej lniany z lodówki, kromka chleba ze sniadania lub kolacji)
- zamiast deserów codziennie p. 1 banan (zatem jak kuchnia kupi 2 kg to starczy na ponad tydzień Twoich deserów, a w inny tydzień np. jabłko, a w inny np. gruszka)


WTOREK

- ziemniaki, podwójna gotowana marchewka, (do posypki słonecznik, olej lniany z lodówki, kromka chleba ze sniadania lub kolacji))


ŚRODA

- kasza jęczmienna, mizeria (sama - posypka sezam, np. cieciorka z puszki),kromka chleba ze sniadania lub kolacji)


CZWARTEK

- ziemniaki, sałatka pomidorowa (bez majonezu), (posypka orzechy, )kromka chleba ze sniadania lub kolacji)
- kasza manna (jeśli na wodzie) z dżemem,

PIĄTEK

- kasza jęczmnienna, ogórek kiszony, (bez majonezu) (posypka siemie lniane), kromka chleba ze sniadania lub kolacji)

+ śniadania i kolacje (pieczywo, plus Ty sama: paszteciki, smarowidła, paprykarze wegetariańskie kupione przez Ciebie - te małe np. Orico, albo parówki wegetariańskie, dżem)

Sobotę i niedzielę spędzam jednak w domu. ^-^

Może to ułatwi podjęcie decyzji bo "kombinowanie" nie spadnie na Panie z Kuchni tylko Ty pomożesz zrobic że to nie będzie wiele więcej pracy. I potwierdzić to tym rozporządzeniem, że wolno wprowadzać to do diety w szkole. A z czasem może jak już Panie w kuchi Ciebie poznaja, polubią to zakapują i może coś się urozmaici, i będziesz mogła wstawić do lodówki w kuchni jeszcze coś swojego z domu do obiadu. Np. wege dania gotowe, sos do makaranu ze słoika np. w tym blogu sa gotowce: wegańskiepyszności

Możesz zapytać czy jesli być raz na 2 tyg. np zaopatrzyła na swój koszt Kuchnie w te rzeczy np to:
hxxp://weganskiepysznosci.blogspot.com/2011/12/fasolka-w-sosie-pomidorowym-primavika.html
To czy by Ci mogli to dodawać np. przez 2 kolejne dni do kaszy czy ziemniaków?
Może wtedy Pani Kucharki by same powiedziały co jest Im najwygodnie odgrzewac dla Ciebie, w jaki sposób to zrobić....

powodzenia warto zapytać .
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-25, 07:22   

A jak w weekend jestes w domu to też możesz cos porobic i poprzywozic sloiki,jakies odgrzanue na pewno skombinujesz.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-05-25, 08:16   

Dokładie, nawet puszki mogliby kupić dla Ciebie zamiast miesa - straczki.
Fasola biała,
czerwona,
fasola w pomidorach,
cieciorka,
groszek konserwowy,
kukurydza w puszce - na dwa dni kazda puszka w lodowce i do posypania do kaszy, ziemniaków, zaś do makaronu- pomidory w puszce.

A jak by było jeszcze tofu wędzone, 1 kostka na dwa dni - Kochana to już stołówkowy wypas :) Mogłabyś im sama to dowozić aby nie musieli szukać i tylko z szefową Kuchni raz w tygodniu ustalać rozpiskę co kłaść na Twój talerz z tych zapasów co nawiozłaś.
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
Juana 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Sty 2013
Posty: 41
Wysłany: 2013-05-25, 08:27   

zou, dziękuje! Rzeczywiście, najprostsze, ale zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie! Na pewno skorzystam, no a jak będę mogła korzystać z lodówki to nawet nie zauważę, że jestem na stołówce, :mryellow:
 
 
AZ 

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 17 Sty 2011
Posty: 353
Skąd: kielce/wrocław
Wysłany: 2013-05-25, 13:28   

no i zawsze możesz sobie sprawić malutką lodóweczkę do pokoju jak coś.
na opartego pod biurko da radę taką wcisnąć.

hxxp://allegro.pl/mala-lodowka-absolut-i3259034563.html o takie coś

hxxp://allegro.pl/mala-lodowka-zamrazarka-ravanson-lkk-50-klasa-a-i3258787838.html a tu wersja deluxe z zamrażarką ;)

pewnie jakby się zakręcić to i za darmo by dało rade taką dostać.

powodzenia :->
_________________
ćwicz mięśnie kegla kiedy czytasz moje posty, kiedyś mi za to podziękujesz ;)
 
 
qetrab 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 662
Wysłany: 2013-05-25, 14:10   

moja propozycja co do wymuszenia wege posiłków
zawsze skuteczna, choć ... hmm kontrowersyjna, parę razy stosowałem, zawsze działa i jeszcze wszystkim głupio

- Niestety nie mogę jeść mięsa bo religia mi zabrania
Jak będą dalej się dopytywać to można dodać
- Tak, jestem buddystą

Potem coś jeszcze dorzucić, jak będą marudzić, o nietolerancji religijnej, prawach człowieka i trybunale w Strasburgu i od razu miękną :P

(w moim przypadku jest to jeszcze bardziej przekonujące b jestem łysy, a ludzie sobie zakodowali, że widzieli gdzieś tam jakiś mnichów i byli łysi :D )
 
 
arahja 


Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 23 Cze 2008
Posty: 1148
Skąd: brno
Wysłany: 2013-05-25, 18:43   

qetrab, z pewnością zadziała w szkole salezjańskiej :P
_________________
hxxp://czeski-sen.blogspot.cz
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-05-25, 21:14   

Juana - trzymam kciuki. Trzymam kciuki też za rozmowę, powołaj się a Św. Franciszka z Asyżu;) i miłość "braci miejszych" ;) I wiesz, czasem działa argumentacja w druga stronę: "Że bardzo, bardzo byś nie chciała rezygnować z tej wymarzonej szkoły z powodu tylko tego wyżywienia i dlatego aby ułatwić Przełożonym podjęcie decyzji, chciałas pokazać propozycje jak by to najprościej, bez robienia kłopotu mogło w takim jadłospisie wyglądać, aby nie robic kłopotu i było zgodne z przepisami :) ;) " Tak czy siak, życzę abyś zalazła dobrą szkołę z której będziesz zadowolona i co do wiedzy, i etycznie - poszanowania też Twoich starań i wyborów.
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
riku17 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 01 Gru 2011
Posty: 325
Skąd: KRK - no.... Prawie ;)
Wysłany: 2013-05-27, 07:07   

Takie coś też do rozważeni: hxxp://allegro.pl/lodowka-turystyczna-samochodowa-12-230v-l-27-i3249148826.html

Wtyczka normalna do kontaktu, przywozisz sobie z domku narobionego jedzonka i trzymasz jak w normalnej lodówce, pora obiadu? Wyciągasz wszystko zostawiając tylko to co chcesz aktualnie zjeść, włączasz grzanie i gotowe :mryellow: . Znaczy takie JA mam o tym wyobrażenie bo zamierzam się w coś takiego zaopatrzyć, jeśli jestem w błędzie to niech ktoś mnie szybko z niego wyprowadzi :lol: :lol:
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 14