wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
jak zadbać o stawy
Autor Wiadomość
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2014-04-24, 14:22   jak zadbać o stawy

Od zawsze miałam dość słabe stawy, przy przeciążeniu (kiedyś - bieganie z ciężkim plecakiem po górach, teraz - noszenie dzieci całymi dniami) często bolały, skrzypiały itp. Chciałabym jakoś je wzmocnić, zadbać, ale nie mam pomysłu, jak - poza oszczędzaniem się. Generalnie zaleca się żelatynę, kolagen, chrząstki itp. czyli to co zawiera glukozaminę i chondroitynę - ale po pierwsze są one pochodzenia zwierzęcego, a po drugie - to podobno ściema i nie działają. W takim razie co?

Ktoś ma jakieś doświadczenia?
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
moony 
wyjątek od reguły


Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 25 Lis 2009
Posty: 3740
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-24, 14:37   

Znajomi ostatnio mieli podobny problem, fizjoterapeuta powiedział im, że wieloletnie wegusy tak mają. Zalecił galaretkę z nóżek, czy się zastosowali nie wiem. Słyszałam o wyciągu z imbiru jako alternatywie.
_________________
mój muzyczny blog ---> www.ewabujak.blogspot.com
hxxps://www.facebook.com/they.can.rock.me?ref=hl
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2014-04-24, 14:45   

Też się nad tym kiedyś zastanawiałam, czytałam o MSM - siarce organicznej, ale potem natrafiłam na źródła mówiące, że to jest szkodliwe i w niektórych krajach zakazane. Ale może to nieprawda, nie wiem. Tu coś o tym: hxxp://wiedza.cc/metylosulfonylometan-organiczny-zwiazek-siarki-schorzenia-stawow-i-inne-dolegliwosci.html
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2014-04-24, 17:55   

moony napisał/a:
Znajomi ostatnio mieli podobny problem, fizjoterapeuta powiedział im, że wieloletnie wegusy tak mają. Zalecił galaretkę z nóżek, czy się zastosowali nie wiem. Słyszałam o wyciągu z imbiru jako alternatywie.


Imbir czy kurkuma działają przeciwzapalnie, ale to jak już coś się dzieje.

Szukam sobie teraz info o tym, na pewno dobrze robi krzem, witamina C, kwas hialuronowy.
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2014-04-24, 18:17   

MartaJS, no właśnie krzem - ponoć sporo go jest w skrzypie polnym i w kaszy jaglanej.

Moja kuzynka miała spore problemy z kolanem (chodziło o chrząstkę) i lekarz zalecił jej właśnie dużo kaszy i jakieś tabletki na stawy (mogę dopytać jakie, jeśli jesteś zainteresowana).
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2014-04-24, 18:20   

Marta a może to nie stawy tylko kręgosłup? Trafiłam do ortopedy z bolącymi nogami i stawem biodrowym, a okazało się, że to dyskopatia. A czasem po prostu nie mogłam ruszać nogą. Potem nawet robiłam tomografię i okazało się, że staw biodrowy jest ok, wszystko idzie od kręgosłupa. Pewnie wrócę do tego ortopedy, bo znowu potwornie bolą mnie nogi. Dzisiaj pierwszą noc mogłam normalnie spać.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2014-04-24, 18:35   

Marta: to co napisała olgasza popieram... skrzyp, skrzyp - krzemionka rozpuszczalna w wodzie czyli popijamy. Jednocześnie pomyśl i poczytaj o: żywokoście, borowinie, olejach tłoczonych na zimno oraz orzechach. Nie wiem jak agar. Może sportowcy zwłaszcza wegan biegający coś podpowiedzą jeszcze.
 
 
Sylwia8 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 944
Wysłany: 2014-04-24, 19:25   

Marta, jako że jestem wegan biegająca od 3 tygodni i właśnie zaczęły boleć mnie kolana, szukałam też info takich i tu jest też coś wartościowego, tak myślę:

hxxp://veganworkout.org.pl/dbaj-o-stawy-pamietaj-o-diecie/
_________________
Mój wegański blog - hxxp://wszystkojestwglowie.pl
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2014-04-24, 20:56   

Czyli warto wrócić do jaglanki na śniadanie. Reszta powinna przyjść niedługo ze świeżymi warzywami i owocami. Skrzyp mam jeszcze jakiś zeszłoroczny, na razie wychodzą pędy zarodnionośne, może warto zrobić sobie z nich sałatkę...
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2014-04-24, 21:40   

Sylwia, Marta: zerknijcie: hxxp://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=6491&view=next

przy bólach żywokost można robić w oliwie i do okładów stosować
 
 
Humbak 


Pomogła: 80 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3936
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-24, 22:03   

Oj dla mnie wątek bardzo na czasie, dzięki :) Moje zwyczajnie bolą, a dziedziczna u mnie wśród kobiet jest osteoporoza a babcia ma artretyzm :roll: yupi :roll: chętnie poczytam, bo narazie zaopatrzyłam się w pierwszy z brzegu preparat wzmacniający kości w aptece :)
 
 
Sylwia8 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 944
Wysłany: 2014-04-24, 22:10   

Ja mam nadzieję, że u mnie to jest kwestia tylko tego, że moje kolana mają szok na razie - bieganie, jakie bieganie, co ty nam każesz robić kobieto... Na razie jak biegam 3 km to jest ok, jak 6 to już mnie bolą, czyli raczej ból szokowy ;) Jaglanka u mnie w kuchni rządzi, te inne wymienione na workout raczej też na bieżąco; Agnieszka - skrzypu nigdy nie próbowałam ale zaopatrzę się... Marta, może Ty byś mi przysłała potem trochę takiego pięknego Twojego? ;) Chociaż jak tyle krzemu jest w jaglance a do tego jeszcze jest owies (rzadko używam, muszę go więcej zaangażować), to właściwie wszystko pod ręką.
Mnie na szczęście nic nie strzyka i nie chrupie, tylko kolana mnie bolą po dłuższym biegu, myślę, że po prostu zła technika jeszcze.
_________________
Mój wegański blog - hxxp://wszystkojestwglowie.pl
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2014-04-29, 17:46   

Ja mam problemy ze stawali kolanowymi ze wzgledu na reumatyzm, zbyt instensywny i ciezki trening i bola mnie kolana 2, 3 dni .

Marta takze polecem ci zrobienie badania krwi w celu sprawdzenia reumatyzmu, u mnie wlasnie to tak bylo , skrzypiace stawy wlasciwie od dziecinstwa.

A biore obecnie kolagen, msm i wyciag z dzikiej rozy - ma silnie dzialanie przeciwzpalne. Takze planuje sobie kupic glukozamine, sa takze roslinne zrodla.
_________________

 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2014-04-29, 18:23   

Poli, a jakie to badania?
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2014-04-29, 20:07   

Marta: zerknij: hxxp://www.luxmedlublin.pl/dla_pacjenta/2,18,190,195,213,strona,badania-i-zabiegi,laboratorium,pakiety-badan,analityk,choroby-reumatoidalne
 
 
turkus 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lis 2012
Posty: 58
Skąd: Wawa
Wysłany: 2014-04-29, 20:34   

I mnie bolą. Zaczęło się jeszcze w ciąży w nadgarstkach. Po urodzeniu dziecka było jeszcze gorzej. Wyskoczyły mi jakieś a'la gangliony. W każdym razie ze względu na genetykę jestem pod opieką reumatologa i znam od niej parę sposobów "zewnętrznych". Wciąż karmię, więc cokolwiek doustnie odpada, poza tym chyba nie chcę tabsów. Jak się zacznie w tym wieku, to co potem?
Godne polecenia wg mnie jest sulphur bals żel. Poza tym dostałam robiony płyn na bazie alko, świetnie rozgrzewa i chłodzi jednocześnie :-D naprawdę przynosi ogromną ulgę, mi zwłaszcza na noc. Poza tym fajne są kąpiele bolących stawów w soli iwonickiej ( w temp. 37 - 38 st. C, trwające maksymalnie 20 minut). Poleciła mi jeszcze żel traumon, nie używam, to nie mogę się wypowiedzieć o działaniu. Oprócz tego mówiła mi o suplementacji D3, a jak nie to wystawianiu się na słońce ile się da, bez filtrów. I wyjazd do ciepełka ;-) ale tam gdzie sucho. Z leków doustnych bez recepty poleciła artharoblock, ponoć świetny. Pytałam o niego w aptece, niewskazany przy karmieniu. Zawiera właśnie imbir i kurkumę, o którym ktoś już wspomniał, ale chyba też jakieś zwierzęce składniki... Trzeba jeść jeszcze więcej kaszy :mryellow:
Kiedyś zbierałam zioła i sporo ich piłam, stąd pamiętam, że przy kuracji skrzypem należy bezwzględnie robić przerwy. Inaczej jest kłopot z wchłanianiem witamin z grupy B.
Ja mam taki "ludowy", w każdym rzie naturalny sposób na bolące stawy, ale też np. zatoki. Rozgrzewam w piekarniku jasną gorczycę do czasu aż zacznie pachnieć (uprzedzam, zapach specyficzny; ja lubię, ale innym się zbiera ;-) ) Potem przesypuję do lnianego woreczka i taką ciepłą (nie gorącą!) okładam bolące miejsca. Jeśli przykładacie na zatoki to polecam owinąć w dodatkową szmatkę, żeby uniknąć poparzenia twarzy :-)
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2014-04-29, 21:12   

Dzięki. Generalnie mi przeszło, chwilowo nic nie boli i nawet nie trzeszczy, ale pewnie problem powróci.
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
turkus 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lis 2012
Posty: 58
Skąd: Wawa
Wysłany: 2014-04-29, 21:52   

Marto JS, niech CI tak zostanie. Może z mojej epistoły ktoś skorzysta.
Z krwi badano mi OB, odczyn lateksowy RF i ALT.
 
 
Sylwia8 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 944
Wysłany: 2014-04-29, 21:57   

U mnie ewidentnie był ból z obciążenia, zaczęłam biegać inaczej i już nie pamiętam, że mnie kolana bolały. Więc, odpukać, póki co nic nie będę robić. Tobie Marta też życzę, żeby już nie strzykało :)
_________________
Mój wegański blog - hxxp://wszystkojestwglowie.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 13