wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
The New Raw-Food Diet
Autor Wiadomość
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-22, 20:53   The New Raw-Food Diet

hxxp://vegnews.com/articles/page.do?pageId=4102&catId=7
w skrócie - 100% raw nie jest dobre dla zdrowia ze względu na zbyt dużą ilość spożywanego tłuszczu i zbyt dużą ilość Omega 6 (z kolei bez orzechów, pestek itd. zbyt mało kalorii w diecie)
 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-01-23, 09:20   

Oczywiście PLUS aspekt geograficzny - w naszej szerokości geograficznej witarianizm, szczególnie w okresach jesienno - zimowych jest totalnie niewskazany.
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2012-02-02, 21:23   Re: The New Raw-Food Diet

gosia_w napisał/a:
hxxp://vegnews.com/articles/page.do?pageId=4102&catId=7
w skrócie - 100% raw nie jest dobre dla zdrowia ze względu na zbyt dużą ilość spożywanego tłuszczu i zbyt dużą ilość Omega 6 (z kolei bez orzechów, pestek itd. zbyt mało kalorii w diecie)


A no gosia to nie znasz diety surowej 80/10/10 dr Grahama, czyli min 80% kalorii z weglowodanow, max 10 %kalorii z bialka , max 10% kalorii z tluszczow. Dieta sklada sie glownie z owocow ;)

Sama bylam pare lat na surowej, najpierw wysokotluszczowa, niestety odradzam , pozniej wysokoweglowadowa , po prostu rewelka ! Moj organizm w zyciu tak fantastycznie nie funkcjowal. Polecam dla kazdego :-)
_________________

 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-02-03, 08:28   

Poli witarianizm nie jest dobry dla każdego. W ogóle - w naszym klimacie jest bardzo NIEPOLECANY. Za bardzo wychładza, osłabia narządy wewnętrzne - nawet może doprowadzić do śmierci (słyszałam o jednym takim przypadku, niestety - kobieta na surowej diecie dr Gersona doprowadziła się do takiego stanu, że NIKT nie potrafił jej pomóc i niestety - umarła). To, iż Ty dobrze czujesz się na surowej diecie nie znaczy, że inna osoba, o zupełnie innej konstytucji niż Ty też się będzie dobrze czuła. Fajnie, że witarianizm Ci służy - może rzeczywiście ta dieta eliminuje u Ciebie nadmiary (bo dieta surowa jest stosowana do eliminowania nadmiarów, gdy się już nadmiary wyeliminuje - powrót do tradycyjnej diety - gotowanej), jednakże - jest wiele osób, szczególnie wśród wegetarian - mocno marznących - takim osobom NIE WOLNO polecać witarianizmu, gdyż i tak są już osłabione i niedoborowe.
Natomiast jeżeli chodzi o enzymy, które są tak pieczołowicie chwalone przez zwolenników raw food - jeżeli człowiek ma osłabioną Śledzionę i Trzustkę (i ogólnie cały przewód pokarmowy) - tylko długo gotowane, bardzo rozdrobione jedzenie jest w stanie strawić - nigdy nie strawi surowego, tylko pogorszy swoje dolegliwości.
 
 
agus 


Pomogła: 44 razy
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 1050
Skąd: Biała Podl./So'ton
Wysłany: 2012-02-03, 08:50   

Przez parę lat również odżywiałam się głównie owocami i surówkami z warzyw + jednodniowe głodówki co tydzień, tak jak Poli czułam się pełna energii i lekko - niestety po tych paru latach osłabiłam się tak, i spowolniłam sobie metabolizm do tego stopnia, że ciężko mi było wrócić do sił, organizm nie bardzo sobie radził z trawieniem bardziej kalorycznego posiłku. Jestem z natury szczupła i dość słaba - i po tych kilku latach mogę powiedzieć, że nadmiar surowizn w diecie tylko pogłębił mój problem. Zgadzam się z Pipii, trzeba być ostrożnym z polecaniem (i stosowaniem) niezrównoważonej diety.

Poli, piszesz, że byłaś parę lat na surowej i czułaś się rewelacyjnie. Co spowodowało, że odeszłaś od tej diety?
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2012-02-03, 12:25   

agus jak zaszlam w ciaze nabralam wstetu do wszystkiego co surowe , surowe jedzenie ma intensywniejszy smak niz gotowane i bylam w stanie zjesc tylko pomarancze i pomidora, wiec bylam zmuszona zaczas jesc chleb, nad czym najbardziej ubolewam, poniewa teraz wiem ze mi nie sluzy i gotowane veganskie jedzenie.

Ale ja bylam na wysokokalorycznej surowej diecie ,jeden posilek to 500 -1000 kalorii i taka surowa diete polecam, nie polecam niskokalorycznej, jaka jest promowana czyli salatkowa, poniewaz ona wykonczy nasz organizm, dieta gersona takze jest niskokaloryczna.

wiecej mozna poczytac na ten stronie:
hxxp://www.30bananasaday.com/

takze w ksiazce dr grahama 80/10/10 jak cos to mam ja na chomiku jak ktos chce .

co do plusow ten diety to moge tak z grubsza napisac: niesamowita jasnosc umyslu, lepszy wzrok, sluch i wech, moj pot stal sie bezzapachowy , tak samo kupa :-> masssa energii, musialm zaczac uprawiac jakis sport, poniewaz newyrabialam ;-) polepszenie kondycji skory,wlosow i brak problemow zoladkowych .
A i jestem osoba mega marznaca , wieczkie zimne stopy i rece, ale kazdy musi sam wyprobowac na sobie i sprawdzic :-) -
_________________

 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-04, 08:33   

Poli napisał/a:
wysokokalorycznej surowej diecie
Poli, a tak w dwóch zdaniach, na czym polega taka wysokokaloryczna surowa dieta?
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2012-02-05, 23:21   

gosia_w napisał/a:
Poli napisał/a:
wysokokalorycznej surowej diecie
Poli, a tak w dwóch zdaniach, na czym polega taka wysokokaloryczna surowa dieta?


Napislam wyzej :-) :
80% kalorii z weglowodanow
max 10% kalorii z bialek
max 10% kalorii z tluszczow

czyli kalorie bierze sie z owocow ,jako dodatek warzywa, orzechy, nasiona, wiekszosc dnia spozywa sie owoce , w praktyce wyglada to tak , ze na sniadanie jadlam np : jednego ananasa + 5 bananow zmiksowane z jarmuzem, tutaj przyklad jadlospisu letniego :
hxxp://www.youtube.com/watch?v=GO1NEUuZriE&feature=related

zimowego
hxxp://www.youtube.com/watch?v=NS8ts3_K8Is&list=PLAB81DF187E76F51C&index=16&feature=plpp_video
_________________

 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-06, 06:53   

dzięki, już rozumiem, właśnie chodziło mi o to, co konkretnie daje te kalorie
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2012-02-06, 12:30   

Doświadczenia ostatniego roku umnie i w rodzinie potwierdzają to co pisze Pipii- mnie też służyło całe lato 80- 90 % surowe jedzenie, nawet z entuzjazmem zaczęłam tak gotować (znaczy przy-gotowywać) kolorowe posiłki, szejki dla rodziny podczas pobytu na przełomie jesieni/zimy...i o ile latem i wczesna jesienią nikt nie narzekał, to już z końcem listopada Babcia zaczęła się skarżyć, że jej gorzej, źle, zimno itd.
Dopiero wtedy wpadłam na ksiażkę Pitchforda (5 przemian) i doczytałam, że tak, jak pisze Pipii- surowizna jest dobra i entuzjastycznie odczuwana u osób z nadmiarem i wilgocią (np. obecnie jeszcze ja) ale już inne osoby (np. starsze, z niedoborem energii, wyziębione (wiek) już na tym źle się czują, dotkliwie się wycofują z aktywności...). Stąd do Babci (oprócz wcześniejszego blendera kenwood 2GO - do szejków surowych na II śniadanie) - trafił na stałe wolnowar - i już po jednym włączeniu wiedziała, że to jest dla Niej TO o co chodziło.

Od roku pilnie śledziłam blogi i strony raw foodystów, całe lato w zasadzie (ku swojemu zdziwieniu) nie włączałam piekarnika, gazu... Czasem tylko czajnik... Jednak w naszej szerokości geo, stosuję zimą (uczę się, poznaję): 5 przemian, a późną wiosną, latem i dojrzałą jesienią 80% surowizny - dla siebie oczywiście. Każdy ma inny organizm i też uważam, że przewaga surowego nie jest dla wszystkich, mimo entuzjazmu z jakim mój wymęczony organizm ją przyjął i innym początkowo polecałam.

Przy surowym jedzeniu jak i przy 5 przemianach można dostosowywać się do sezonowego jedzenia i to właśnie spaja mi, w mojej kuchni, te dwie koncepcje w całość, dla mojego organizmu :) i wobec kalendarza kulinarnego.
 
 
krzysztof

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 259
Wysłany: 2012-02-07, 18:54   Re: The New Raw-Food Diet

WITAM :-o

gosia_w napisał/a:
hxxp://vegnews.com/articles/page.do?pageId=4102&catId=7
w skrócie - 100% raw nie jest dobre dla zdrowia ze względu na zbyt dużą ilość spożywanego tłuszczu i zbyt dużą ilość Omega 6 (z kolei bez orzechów, pestek itd. zbyt mało kalorii w diecie)


E tam , materiał w stylu takich wiejskich podszeptuch.
Od razu widać ,że autor to dyletant , nie mający zielonego pojęcia o surowym weganizmie (raw wegan ).

Po pierwsze nie ma jednego sposobu odżywiania na surowo - chodzi o surowy weganizm (do tego dochodzi cała masa innych sposobów odżywiania na surowo ).
Przykładowo:
Różne filozofie dotyczące odżywiania się surowym pokarmem
hxxp://www.surawka.webd.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=310&Itemid=18
Rodzaje surowych diet: krótki przegląd
hxxp://www.surawka.webd.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=33&Itemid=18
Po drugie problem zbyt dużej ilości om6 to problem osoby stosującej taki sposób odżywiania - wszędzie to jest wałkowane.
Po trzecie kalorie, każdy musi dostosować owe pod siebie.

Weganizm oparty głównie na surowych pokarmach można z powodzeniem stosować w leczeniu tak poważnych chorób jak fibromialgi i to z powodzeniem .
hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Fibromialgia
hxxp://en.wikipedia.org/wiki/Fibromyalgia

"Fibromyalgia syndrome improved using a mostly raw vegetarian diet: an observational study."
hxxp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11602026
( choć w tytule jest wegetarianizm chodzi dokładnie o weganizm co wynika z stosowanej żywności - patrz pełny tekst : METHODS - Diet implementation ,autorzy już w abstrakcie podkreślają ,że chodzi o pure vegetarian diet.).
Pełny tekst
hxxp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC57816/
Cytat:
Instructions were given on what foods to eat (fresh fruits, salads, raw vegetables, carrot juice, nuts, seeds, whole grain products, tubers, flax seed oil, extra virgin olive oil) what foods to avoid (alcohol, caffeine, foods containing refined sugar, corn syrup, refined and/or hydrogenated oil, refined flour, dairy, eggs, and all meat) and how to prepare freshly extracted carrot juice with the supplied Champion juicer (Plastaket Mfg. Co. Inc., Lodi, CA). Subjects were given a 2-month supply of dehydrated barley grass juice powder (Barleygreen) and a blend of laxative herbs and psyllium seed (Herbal Fiberblend) (AIM International, Nampa, ID), with instruction to ask for more when this supply was finished. Subjects were encouraged to attend a live motivational presentation of the basis of the Hallelujah Diet to reorient their thinking about food and health. A video was available for those subjects that did not attend the presentation. No regular support meetings were scheduled for motivational encouragement after this initial presentation, as this might make the results less applicable to the general population.


Warto zerkać od czasu do czasu na to forum :-D :
hxxp://www.forumveg.pl/viewforum.php?f=47


POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :->
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2012-05-23, 17:11   

70 letnia kobieta na surowej diecie

hxxp://www.youtube.com/watch?v=zSDKXkWpYTQ&feature=player_embedded
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
krzysztof

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 259
Wysłany: 2012-06-08, 21:56   

WITAM :-o

WITAM :sloneczko:

rawgosia napisał/a:
Prosze podziel sie, zainspiruj.
A oto kilka moich.
...


Chodzi o 70 - letnią Annette Larkins , 27 lat na wegańskiej surowej "karmie": nasiona, orzechy , owoce, warzywa ,kiełki, soki, zioła ,przyprawy ( filmy w linkach )
hxxp://www.odditycentral.com/news/70-year-old-woman-looks-like-she-just-turned-40-thanks-to-vegan-diet-and-rainwater.html
hxxp://bestraworganic.com/annette-larkins-interviews-videos-70-yrs-old-vegan


Jej mąż w tym samym wieku, pozostał na konwencjonalnej diecie w oparciu o nabiał, mięso , boryka się z szeregiem chorób, zażywa "lekarstwa" .
Zdjęcie z mężem i "ciekawy komentarz pod nim". :-)

Age ain't nothin' but a number: Amos Larkins says when he walks down the street people think his wife is his daughter because she looks so young


:-o
 
 
NaZdrowie 

Dołączyła: 13 Wrz 2012
Posty: 33
Wysłany: 2014-08-31, 14:17   

Owoce same w sobie nie są problemem, a niedobory na tej diecie.Za mało tłuszczu i białka.
 
 
vegeta 

Dołączyła: 26 Lip 2014
Posty: 17
Wysłany: 2014-10-14, 11:26   

Od owoców znacznie zdrowsze są warzywa. Najlepiej je mieszać w jakieś soki i koktajle, wtedy się lepiej przyswajają - tu są ciekawe rzeczy na ten temat, przesyłają darmowe diety i porady: hxxp://terapiasokami.pl/ A przykład tej pani jest powalający :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 13