wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Poród w Czechach?
Autor Wiadomość
kachnak3 

Dołączyła: 05 Sty 2015
Posty: 4
Skąd: kotlina kłodzka
Wysłany: 2015-01-05, 12:51   Poród w Czechach?

Witam wszystkie mamusie i te dziewczyny które już nie długo nimi zostaną :)

Mieszkam w Polsce a mój mąż pracuje w Czechach ( Mlada Bolesław)
Zastanawiamy się nad przeprowadzką co wiąże się z porodem w Czechach.
Termin mamy na 30 kwietnia i potrzebuję informacji na temat porodu, co potrzebuję abym legalnie mogła tam urodzić.
Jeśli któraś z was wie bo rodziła już w Czechach i ma wiedzę na ten temat proszę o pomoc :)
 
 
Pani D. 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 11 Maj 2014
Posty: 612
Skąd: Wołów
Wysłany: 2015-01-05, 13:17   

kachnak3, wszystko zależy od tego, gdzie będziesz ubezpieczona. Jeśli zamierzasz zmienić miejsce zamieszkania, Twój mąż podejmie aktywność zawodową na terenie Czech, może dopisac Cię do swojego ubezpieczenia i sprawa załatwiona - jesteś na takich samych prawach jak obywatelka Czeska.
Jeśli natomiast nie zdążysz załatwić formalności związanych z dopisaniem do ubezpieczenia ( chociaz masz dużo czasu :) ) to będąc ubezpieczona w Polsce możesz rodzić w Czechach w ramach EKUZ ( europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego) - o ile ja szpital honoruje. Bo ta karta służy do rozliczania świadczeń udzielanych w trybie nagłym i niezbęnym a poród to raczej planowana rzecz;) Także tu musiałabyś się dogadać ze szpitalem i ustalić jakie mają do tego podejście. Jeśli szpital rozliczy ze swoja kasa chorych Twój poród, to NFZ za niego zapłaci.

O skorzystaniu z dyrektywy transgranicznej nawet nie będę pisac, bo to nie jest dobra opcja w Twoim przypadku.

Reasumując mój przydługi wywód - pamiętaj, że ważne jest GDZIE macie odprowadzane składki zdrowotne. Najlepsze rozwiązanie - niech mąż Cię dopisze do swojego ubezpieczenia w Czechach. Pamiętaj tylko,że w świetle prawa nie można być ubezpieczonym w dwóch państwach członkowskich jednocześnie. Jeśli będzie Ci zależało równiez na opiece w Polsce, postaraj się w swojej czeskiej kasie o formularz E-106 ( nowa nazwa S1).

pozdrawiam i zapraszam do wątku ciąża 2015 :)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]

Zaraź się pasją do drewna. www.drewtak.pl
Masz pytania? Na wszystkie odpowiem :)
 
 
kachnak3 

Dołączyła: 05 Sty 2015
Posty: 4
Skąd: kotlina kłodzka
Wysłany: 2015-01-05, 13:44   

Dziekuje bardzo za te informacje :) Ale mam jeszcze pytanie czy mogę chodzić do lekarza w Polsce mimo że będę chciała rodzić w Czechach? :)
 
 
Pani D. 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 11 Maj 2014
Posty: 612
Skąd: Wołów
Wysłany: 2015-01-05, 15:56   

Dopóki jestes ubezpieczona w Polsce, masz prawo do świadzeń a Twoje zamiary nie maja tu większego znaczenia :)
Poza tym pamiętaj, że Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej chroni Cię jako przyszłą mamę. W okresie ciąży,porodu i połogu masz prawo się leczyć bezpłatnie. Nawet jeśli nie masz żadnego tytułu do ubezpieczenia (pracownik, rejestracja w Urzędzie Pracy, ubezpiecznie jako członek rodziny renta itp )

Radzę póki co na spokojnie zapoznac sięz systemem opieki zdrowotnej w Czechach - co kraj, to obyczaj. Wszędzie są troche inne zasady. Dopytaj sie, czy występuje tzw współpacenie za usługi medyczne itp ( chcoiaz w Czechach chyba tego nie ma, ale może od stycznia cos sie zmieniło )
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]

Zaraź się pasją do drewna. www.drewtak.pl
Masz pytania? Na wszystkie odpowiem :)
 
 
arahja 


Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 23 Cze 2008
Posty: 1148
Skąd: brno
Wysłany: 2015-01-05, 17:44   

Pani D. napisał/a:
Radzę póki co na spokojnie zapoznac sięz systemem opieki zdrowotnej w Czechach - co kraj, to obyczaj. Wszędzie są troche inne zasady. Dopytaj sie, czy występuje tzw współpacenie za usługi medyczne itp ( chcoiaz w Czechach chyba tego nie ma, ale może od stycznia cos sie zmieniło )


Obecność ojca przy porodzie to średnio 500 Kc. Za wizytę na pogotowiu płaci się 90 Kc i ta opłata pozostaje, pozostałe (za receptę czy wizytę u "normalnego" lekarza) zostały zniesione.
_________________
hxxp://czeski-sen.blogspot.cz
 
 
kachnak3 

Dołączyła: 05 Sty 2015
Posty: 4
Skąd: kotlina kłodzka
Wysłany: 2015-01-05, 18:13   

Dzięki za pomoc już wiem dużo więcej :)
Martwię się jednak czy brak znajomości języka nie będzie tutaj dużym problemem :-/
 
 
Pani D. 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 11 Maj 2014
Posty: 612
Skąd: Wołów
Wysłany: 2015-01-05, 19:21   

arahja, super, fajnie wiedzieć :)

kachnak3, czeski to nie węgierski, dasz radę :)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]

Zaraź się pasją do drewna. www.drewtak.pl
Masz pytania? Na wszystkie odpowiem :)
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2015-01-05, 19:24   

kachnak3, a czemu chcesz rodzić w Czechach? Ze względu na późniejsze świadczenia (becikowe, macierzyński)?
Bo jeśli tylko dla opieki porodowej, to niestety szpitale czeskie znane są z dużej medykalizacji porodów (cesarki, nacięcia krocza, standardowa oksytocyna, poród na leżąco, obowiązkowe szczepienia dziecka) - tam nie było akcji "Rodzić po ludzku", a kobiety które są świadome swego ciała i chcą rodzić po swojemu, nie są zbyt mile widziane (porody domowe to podziemie). Więc jeśli do tego nie znasz języka, hm... Bez bliskiej osoby i sprawdzenia wcześniej opinii o szpitalu i lekarzach, bym nie ryzykowała.
No chyba, że chodzi o prawo do czeskiego macierzyńskiego, wtedy w pełni rozumiem :->
hxxp://www.cicpraha.org/cs/socialni-poradenstvi/manzelstvi-narozeni-ditete-rodina/socialni-zabezpeceni-matek-cizinek.html
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
arahja 


Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 23 Cze 2008
Posty: 1148
Skąd: brno
Wysłany: 2015-01-05, 22:02   

olgasza napisał/a:
Bo jeśli tylko dla opieki porodowej, to niestety szpitale czeskie znane są z dużej medykalizacji porodów (cesarki, nacięcia krocza, standardowa oksytocyna, poród na leżąco, obowiązkowe szczepienia dziecka) - tam nie było akcji "Rodzić po ludzku", a kobiety które są świadome swego ciała i chcą rodzić po swojemu, nie są zbyt mile widziane (porody domowe to podziemie). Więc jeśli do tego nie znasz języka, hm... Bez bliskiej osoby i sprawdzenia wcześniej opinii o szpitalu i lekarzach, bym nie ryzykowała.


Też o tym pomyślałam, ale nie mam danych z pierwszej ręki i nie chciałam straszyć. Do porodów domowych ludzie są nastawieni skrajnie negatywnie i jakieś przypadki kar były za pomoc kobiecie w urodzeniu w domu.
_________________
hxxp://czeski-sen.blogspot.cz
 
 
kachnak3 

Dołączyła: 05 Sty 2015
Posty: 4
Skąd: kotlina kłodzka
Wysłany: 2015-01-06, 12:13   

Zależy mi na tym aby mąż mógł być zaraz po porodzie z nami :)
Ale będziemy musieli się chyba poświecić i urodzę w Polsce.
Będę się lepiej czuć to wtedy już z naszym maleństwem się przeprowadzimy do Czech.

Olgasza a jeśli chodzi o becikowe czy macierzyński to fakt że lepiej się opłaca w Czechach niż w Polsce :)
Wiecie może czy jak mimo wszystko urodzę w Polsce będę mogła sie starać o jakieś świadczenia na dziecko? Bo z tego co słyszałam mogę ale nie będę mogła pobierać już w Polsce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12