wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta na temat stosunku Polaków do dzikich zwierząt
Autor Wiadomość
żaba 

Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 7
  Wysłany: 2015-08-06, 01:14   Ankieta na temat stosunku Polaków do dzikich zwierząt

Witam!
Jestem studentką kierunku zootechnika na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i prowadzę badania dotyczące stosunku Polaków do dzikich zwierząt, dlatego szukam chętnych do wypełnienia poniższej ankiety, która jest anonimowa i całkowicie dobrowolna, a jej wyniki zostaną wykorzystane przy pisaniu pracy inżynierskiej.
hxxp://www.ebadania.pl/bc210827c69b0ccb]ankieta
Jeśli jest ktoś chętny to zapraszam do wypełnienia i z góry dziękuję wszystkim za pomoc. :-D
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2015-08-06, 12:05   

Wypełniłam. Dziwny wydał mi się zwrot "moralnie nieetyczne".
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
bojster 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2847
Skąd: Neverwhere
Wysłany: 2015-08-06, 12:25   

Jeśli wyniki mają być reprezentatywne dla ogółu populacji, to na tej grupie ankietowanych raczej tego nie uzyskasz.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2015-08-06, 12:29   

hxxp://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=864677&sid=d359a40308ca6ee243a417c2c6308cd3 - a tu? :)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
bojster 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2847
Skąd: Neverwhere
Wysłany: 2015-08-06, 12:46   

Lily napisał/a:
hxxp://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=864677&sid=d359a40308ca6ee243a417c2c6308cd3 - a tu? :)


Myślę że w ogóle nie uzyska reprezentatywnych wyników ograniczając się do forów internetowych. Oczywiście nie twierdzę że tak jest i nie twierdziłem że tylko tu wkleiła link - jedynie zwracam na to uwagę, zwłaszcza że na egzaminie też może to być poruszone.
 
 
żaba 

Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 7
Wysłany: 2015-08-06, 13:24   

Dziękuję wszystkim za pomoc!!! :-D
Staram się znaleźć jak najwięcej osób z różnych środowisk, a w internecie jest to najprostsze i najszybsze. Nie twierdzę, że to idealne rozwiązanie, ale chyba lepsze niż pytanie ludzi tylko na ulicy, bo więcej niż kilku miejscowości nie obskoczę, a że są tam pytania dosyć osobiste to ludzie mają często opory przed jej wypełnieniem w mojej obecności.
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-08-06, 15:07   

Wypełniłam.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2015-08-07, 07:36   

żaba, ankieta nie jest neutralna światopoglądowo. Uważam, że niektóre zdania (np. 19a) stawiają pewną grupę ludzi na z góry straconej pozycji, a także mogą wywoływać negatywne emocje wobec ankiety. Sądząc po ankiecie, uznałabym, że jesteś weganką, do tego wojującą o prawa zwierząt aktywistką, a mięsożerców traktujesz protekcjonalnie. Wiele stwierdzeń jest uproszczonych. Brakuje też innych, dodatkowych opcji, być może nieodległych Twojemu światopoglądowi, ale takich, z którymi prawdopodobnie nie miałaś do czynienia. Przed ankietą właściwą należałoby przeprowadzić pilotaż oraz tzw. test sędziów kompetentnych, oba z możliwością wpisywania uwag i własnych refleksji.

W 20 brakuje odpowiedzi w stylu "nie, ponieważ robią tam rzeczy skrajnie niezgodne z ich naturą".
W 22 przydałaby się opcja "przynajmniej żyły na wolności, a nie były hodowane w nieludzkich warunkach".
32 - ateizm i agnostycyzm to nie wyznania.

Oczywiście wypełniłam. Ogólnie niezła ankieta i jestem ciekawa, co Ci wyjdzie, ale można by ją jeszcze dopracować. Gdyby chociaż w pytaniach nasyconych etycznie była możliwość wpisania własnej opinii...
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
żaba 

Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 7
Wysłany: 2015-08-07, 14:41   

Przykro mi cię rozczarować, ale nie jestem ani wojującą ani aktywistką, ani nawet weganką :-D Zgadzam się, że ankieta nie jest idealna. W 32 wiem, ale nie umiałam inaczej o to sensownie zapytać. A odpowiedzi w ankietach zawsze są uproszczone. No i nikt nie jest idealny. ;-)
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2015-08-07, 14:45   

w dodatku w niektórych pytaniach jest za mało miejsca na odpowiedź - przy "jakich zwierząt dzikich się boisz" chciałam dać matkę broniącą młodych i głodne zwierzę bez dostępu do innego pożywienia - nie zmieściło się
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2015-08-07, 15:23   

Ojej, nie przyszło mi do głowy, z tą matką broniącą młodych, no ale napisałam, jak myślę, a myślę, że raczej się nie boję.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
bojster 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2847
Skąd: Neverwhere
Wysłany: 2015-08-07, 16:30   

Ja tam się bardziej boję dzikich ludzi niż zwierząt.
 
 
Veronique 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lis 2014
Posty: 922
Skąd: Tübingen
Wysłany: 2015-08-07, 21:39   

zojanka napisał/a:
chciałam dać matkę broniącą młodych i głodne zwierzę bez dostępu do innego pożywienia - nie zmieściło się


Przypomnialas mi jak weszłam kiedys do budy suczce ktorej, sie urodziły szczeniaki pare dni wczesniej...miałam moze z 5 lat, koleżanka chciała mi pokazać. Od tej pory rownież boje sie takich matek, mimo, ze pogryzienia sie zagoiły... :shock:
_________________
hxxp://www.maluchy.pl]

hxxp://www.maluchy.pl]

Anyone who doesn't go crazy can't be normal.
 
 
żaba 

Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 7
Wysłany: 2015-08-07, 22:31   

W pytaniu o zwierzęta wywołujące strach chodziło mi o gatunek czy inna grupę taksonomiczną, jak np. pająki, psy, karaluchy itp., a nie o sytuację w jakiej zwierzę może być niebezpieczne i/lub wywoływać strach.
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2015-08-07, 23:23   

żaba napisał/a:
A odpowiedzi w ankietach zawsze są uproszczone. No i nikt nie jest idealny.

zapewne masz rację i tu odechciewa mi się tłumaczyć, bo z takim argumentem nie potrafię dyskutować.
Tylko dwie uwagi, mam nadzieję, że konstruktywne:
1. Ankiety tworzy się według określonej metodologii, co pozwala nie tyle zbliżyć je do ideału, ile skonstruować je poprawnie.
2. Wypowiedzi pozostałych respondentów wskazują, że przy takiej formie ankiety umyka Ci wiele danych, a uproszczenie jest nadmierne. Sami respondenci z wegedzieciaka ujmują stosunek człowieka do dzikich zwierząt w odmiennych kategoriach poznawczych, z odmiennego punktu widzenia itp, których często nie da się podpiąć pod zawarte w ankiecie stwierdzenia. Można tego uniknąć na dwa sposoby: 1) test sędziów kompetentnych przed badaniem właściwym, 2) pole do wpisania własnego rozumienia zjawisk i pojęć, których ankieta dotyczy.
Mam nadzieję, że nie odbierasz moich uwag jako ataku, gdyż nie taki był mój cel. Po prostu - jestę naukowcę ;-)
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-08, 09:51   

Dla mnie te pola zeby wymienic zwierzeta ktore sie widzialo np. to nie bardzo,jak zaczelam wymieniac ssaki to pozniej juz tylko dopisalam +gady,ptaki,plazy, ryby ;) wez tu wymieniaj.
Kwestia "lubienia" zwierzat to tezpoza moim spojrzeniem na swiat zwierzat.
W orientacjach seksualnych zabrakło "inna"
To takie pierwsze mysli.
Ogolnie powodzenia :)
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
żaba 

Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 7
Wysłany: 2015-08-08, 12:20   

Alispo, A jaka może być jeszcze inna orientacja seksualna oprócz hetero-, homo-, bi- i aseksualnej (nie będącej orientacją seksualną w praktyce, a jej brakiem, ale zdecydowałam na uwzględnienie tej opcji, by nie mnożyć pytań), bo się nie orientuję?
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-08, 13:17   

np.sa osoby, ktore do zadnej konkretnie sie nie przypisuja lub bywaja wyodrebniane inne, stad dodalabym "inne" dla formalnosci.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
żaba 

Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 7
Wysłany: 2015-08-08, 15:26   

Alispo, Podaj przykład takiej innej orientacji seksualnej, bo ja naprawdę nie znam lub przykłady wyodrębniania innych orientacji, najlepiej kto i gdzie, bo osobiście się nie spotkałam. Dodam, że zboczenie seksualne nie jest orientacją seksualną.
Moim zdaniem bardziej można by się przyczepić, że do wyboru są tylko 2 płcie, ale nie chciałam, żeby ludzie dla żartu zaznaczali obojnak. Liczyłam na to, że każdy czuje się albo mężczyzną albo kobietą i na coś się zdecyduje.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2015-08-08, 15:27   

żaba napisał/a:
Alispo, A jaka może być jeszcze inna orientacja seksualna oprócz hetero-, homo-, bi- i aseksualnej (nie będącej orientacją seksualną w praktyce, a jej brakiem, ale zdecydowałam na uwzględnienie tej opcji, by nie mnożyć pytań), bo się nie orientuję?

Co prawda trudno to nazwać 'orientacją', ale bywają różne patologiczne skłonności, które nie zaliczają się do żadnej z tych kategorii. Inne wydają się eleganckim wybrnięciem z problemu.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
żaba 

Dołączyła: 06 Sie 2015
Posty: 7
Wysłany: 2015-08-08, 16:31   

Lily, podaj przykład, proszę.
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2015-08-08, 23:47   

żaba, pytanie brzmiało jakiego zwierzęcia boisz się najbardziej (czy jakoś tak), a nie jakiego gatunku - co byłoby nie tylko tendencyjne (pytasz dorosłych ludzi, a nie dzieci co znają wilka z Czerwonego Kapturka i lisa z wierszy Brzechwy), ale też bezsensowne, bo strach przed zwierzęciem zależy właśnie od sytuacji, a nie gatunku - ktoś nie boi się swojego domowego psa, ale zdziczałego w lesie jak najbardziej może się obawiać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13