wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
b 12 dla roczniaków
Autor Wiadomość
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2016-03-24, 18:32   

zojanka napisał/a:
A mnie akurat te informacje z wege stron nie przekonują - sorry, ale gdyby takie końskie dawki były zalecane z powodu złego wchłaniania, to wszyscy mielibyśmy duże niedobory
A ile osób robi badania? Ile osób nie wie, że rzekoma demencja u osób starszych to nie kwestia wieku, a tego właśnie niedoboru? Ile osób dostaje receptę na zastrzyki z B12?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-24, 20:20   

To żadne końskie dawki, normalne zalecenia dietetyczne dla wegetarian i wegan.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2016-03-24, 20:32   

No ja akurat robiłam badania po ciąży, bo według tych tabelek wyszło mi, że powinnam przyjmować 10 czy 20 tabletek dziennie, zamiast jednej. Więc dla mnie te zalecenia z końskimi dawkami nie są wiarygodne, zresztą nawet na opakowaniach piszą, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.
 
 
zlotooka 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-03-24, 23:19   

kml, w tempehservice.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://kie-lbie-we-lbie.blogspot.com/
hxxp://wegeblw.pl/
 
 
Czarowniczka 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 06 Sty 2012
Posty: 71
Skąd: warm-maz
Wysłany: 2016-03-25, 02:49   

Moja Lila ma badany poziom B12. Zakres normy jest między 197 a 866. Zaczęłam jej suplementować (Vegevit 1 tabletka dziennie - rozkruszałam po pół rano i wieczorem) jak miała około 1,5 roku i zaraz chyba po kilku dniach robiłam badania. Dodam, że wcześniej w morfologii wyszły podwyższone MCV I MCH - dlatego dostałam skierowanie na badanie m.in. wit B12 i kwasu foliowego (to ostatnie akurat wyszło bardzo ok) - Lila jakoś z 2-3 m-ce przed morfologią miała fazę odmawiała jedzenia czegokolwiek.
I tak Lila w 2012 miała B12 229,7.
Z 2013 - nie mogą teraz znaleźć wyników badań, ale szału nie było.
W 2014 - miała 293 (tylko była jakaś przerwa w podawaniu, bo mi hematolog namieszała w głowie, ale nie pamiętam jak długo nie podawałam - może 1-2 m-ce)
W 2015 (chyba około 3 m-ce przed pobraniem krwi zamówiłam z Veganicity B12 500 ug - tabletki podjęzykowe w postaci metylokobalaminy - 1 tabletkę dziennie rozkruszałam i pod język ładowałam) - wynik B12 wyszedł 1016 (czyli powyżej normy).
Zeszłam do 1 czasami 2-óch tabletek raz w tygodniu - wyniki dopiero będę widziała w czerwcu, bo ostatnio jak byłam u lekarza to jeszcze nie dotarły, a następną wizytę mam w czerwcu. Jeżeli chodzi o dietę to do października 2015 r praktycznie wegańska (czasami produkty kozie lub owcze). Obecnie wegetariańska (catering w przedszkolu), a w chacie bardziej wegańska.
Dodam, że Vegevit ma smak drożdży, a ta podjęzykowa z Veganicity jest słodka (jakby sproszkowana truskawka). Nie dziwię wam się, że nie chcecie kłuć dzieciaków i w sumie nie musicie - kiedyś przy okazji jakiś badań można wykupić samą B12 i zrobić dodatkowo, żeby nie męczyć dziecka. Ja robię wyniki przy okazji innych badań, bo mamy kilku specjalistów do odwiedzenia co roku z racji niepełnosprawności Lilki. Polecam jeszcze suplementowanie wit D, bo tam to dopiero jest hardkor (chodzi o wszystkie dzieci - nie tylko wegetariańskie) - nawet się nie zastanawiajcie tylko zapodawajcie wit D dla dzieci. Dodam, że lekarze, których ja spotkałam (a jest ich sporo) nie znają się za dobrze na suplementowaniu, oni są od leczenia (choć też najczęściej z marnym skutkiem, dla mnie częściej chyba od wypisywania skierowań), a nie od profilaktyki. Z dietetykami nie miałam do czynienia, ale jak już bym miała iść to do jakiegoś pasjonata z polecenia.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2016-03-25, 09:15   

zojanka napisał/a:
zresztą nawet na opakowaniach piszą, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki
To na pewno słuszne w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, bo są toksyczne.
Ja mam taką: hxxps://www.naturesbounty.com/our-products/letter-vitamins/vitamin-b/quick-dissolve-b-12-500-mcg-100-quick-dissolve-tablets/ i tam jest napisane, żeby brać jedną tabletkę dziennie przez miesiąc i tak 3-4 razy do roku.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
arahja 


Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 23 Cze 2008
Posty: 1148
Skąd: brno
Wysłany: 2016-03-25, 20:00   

Lily, ciekawe. Tez mam nature bounty, ale standardowa do łykania. Będę teraz badać krew na ASO, spróbuje w końcu ogarnąć b12.
_________________
hxxp://czeski-sen.blogspot.cz
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2016-03-26, 08:58   

Tzn. ja mam zwykłą, ta jest jakaś wiśniowa. Chodziło mi o dawkę.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
arahja 


Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 23 Cze 2008
Posty: 1148
Skąd: brno
Wysłany: 2016-03-26, 11:01   

Moja piecsetka do lykania twierdzi, ze mam brac jedna dziennie. Nie wspomina o przerwach.
_________________
hxxp://czeski-sen.blogspot.cz
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-03-28, 10:41   

Dr Nowak zaleca 10-25 ng (no, wiecie, tych jednostek, nie mam na klawiaturze) do 3r.z. oraz 250-500ng przy kp.
Dietetyczka wegan jest zdania, ze ilosc nalezy przyjmowac zgodnie z zapotrzebowaniam, a to mozna ustalic wylacznie badajac poziom witaminy. Ja zrobilam dziecku, nie bede strzelac w ciemno...
Dr Klemarczyk jest zdania, ze b12 nie trzeba podawac dzieciom, gdyz jej zapas starcza na ok cztety lata (ale zeby wiedziec, czy zapas jest nalezy zbadac poziom).

Jak zwykle o wszystkim nalezy zdecydowac samodzielnie.
Wot b12 jest dosc istotna, dieta wegetarianska moze nie zapobiec jej brakom (sklaniam soe, ze nawet na pewno nie zapobiega...).
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2016-03-28, 18:32   

amylee napisał/a:
Dr Klemarczyk jest zdania, ze b12 nie trzeba podawac dzieciom, gdyz jej zapas starcza na ok cztety lata (ale zeby wiedziec, czy zapas jest nalezy zbadac poziom).
Zakładając, że matka była doskonale nasycona owa witaminą ;) Ale lepiej chyba dmuchać na zimne, ta witamina ma ogromne znaczenie dla układu nerwowego.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-03-29, 09:50   

amylee napisał/a:
Dr Klemarczyk jest zdania, ze b12 nie trzeba podawac dzieciom, gdyz jej zapas starcza na ok cztety lata (ale zeby wiedziec, czy zapas jest nalezy zbadac poziom).

Dr Klemarczyk właśnie nam doradził odstawić na pół roku b12 (jesteśmy wegan, dawaliśmy co drugi dzień około 250 mcg), ale jakoś nie mam przekonania i trochę się boję :-/
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-03-29, 13:17   

Lily, dlatego wspomnialam o tym, ze lepiej zbadac poziom, niz strzelac w ciemno...

xexaa, mozemy jezdzic do niego na zmiany, hehe ;-) Nam zalecil to samo, ale i tak bede cxasem podawac. Widzial wyniki.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-04-04, 07:40   

amylee, no w sumie podobne te nasze dzieci ;)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12