wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wegańskie wesele ? Fajna sprawa czy brak szacunku dla gości?
Autor Wiadomość
Surri 

Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-11-04, 12:13   

Gdyby moje weselne menu było tradycyjne to chyba bym rozczarowała gości (no w większości). Ludzie z mojego otoczenia wiedzą, że roślinna szama jest fajna, są ciekawi i lubią próbować nowych smaków. Tradycyjne dania mogą mieć i niestety mają praktycznie na co dzień.

Gdybym miała mieć tradycyjne wesele... to bym wolała nie mieć żadnego, serio. Nie uważam ze ślub jest obowiązkowo konieczny do szczęścia w związku. Nie wyobrażam sobie opłacać rzeźnika z okazji mojego święta, a właściwie z okazji podpisania umowy cywilno prawnej.

Fakt faktem, że nie chcieliśmy żadnego wsparcia finansowego od rodziny (właśnie po to żeby nam się nie wtrącali) i wesele było skromne. Ale było nasze, bez wyrzutów sumienia i wspierania przemysłu mięsnego.

Nie licząc jednej ciotki klotki wszystkim się podobało.

I nie, nikogo nie oceniam, piszę tylko i wyłącznie o swoich odczuciach.
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2015-11-04, 13:59   

cieciorka napisał/a:
Uważam, że jeśli partner nie jest wege, nie wspominając już o gościach, nie warto ryzykować nieprzychylnych reakcji zaproszonych osób i forsować na siłę wege menu dla wszystkich. Najważniejsza jest ceremonia zaślubin, a reszta to dodatek.

"Nie będę mogła patrzeć na te kotlety" - zapewniam Cię, że nie zwrócisz większej uwagi na to, co znajdzie się na stołach; będziesz patrzeć na swego męża, bliskich, przyjaciół, tańczyć, pić i cieszyć się po prostu tym pięknym dniem. :)


Jak partner nie jest wege, można pójść na kompromis - w postaci część dań wege, część nie, ale panna młoda głodująca na swoim weselu aby zadowolić gości (których często nie widziała od komunii czy jakiegoś pogrzebu) to dla mnie absurd. Jeśli obydwoje młodzi są wege z powodów zdrowotnych, a nie etycznych, to mieszane menu też ujdzie, podobnie jeśli wesele fundują mięsożerni rodzice ("płacę i wymagam"). Ale jeśli wesele organizują młodzi, dla których wegetarianizm jest formą dbania o dobro zwierząt, to wegetariańskie wesele jest czymś naturalnym.
Osoba, która nie zwraca uwagi na to, co jest na stole, bo jest zbyt wpatrzona w męża, zalatuje mi szczenięcym zauroczeniem a'la gimnazjum, a nie rzeczywistą gotowością do małżeństwa. Mnie ostatnio młodzi przepraszali na weselu za spektakularny wjazd płonącego prosiaka, o którym wcześniej nie mieli pojęcia - mięsożercy, przepraszać nie musieli - ja też się nie obrażałam bo to w końcu ich wesele - ale zauważyli, bo interesowali się nie tylko patrzeniem na siebie i piciem wina. To, że mięso nas otacza ze wszystkich stron nie oznacza, że musimy je kupować i to za grube pieniądze, napędzając popyt - idąc tą drogą, znajomym powinniśmy dawać w prezencie futra czy skórzane buty, bo przecież z tym widokiem też jesteśmy "otrzaskani".
 
 
PSR

Dołączył: 06 Lis 2015
Posty: 4
Wysłany: 2015-11-06, 10:23   

Menu na weselu powinno być urozmaicone, żeby każdy miał co jeść ;)
Nie wyobrażam sobie wegańskiego wesela szczerze mówiąc.
 
 
cieciorka 


Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 19
Skąd: Sopot
Wysłany: 2015-11-06, 11:58   

Cytat:
Osoba, która nie zwraca uwagi na to, co jest na stole, bo jest zbyt wpatrzona w męża, zalatuje mi szczenięcym zauroczeniem a'la gimnazjum, a nie rzeczywistą gotowością do małżeństwa.


Może się niefortunnie wyraziłam. Chodziło mi o to, że w takim dniu, jakim jest dzień ślubu, człowiek nie kontempluje potraw na weselnym stole, tylko zajmuje się ludźmi, tańcami i cieszy chwilą.

Napisałam ze swojej perspektywy. Nam wesele fundowali rodzice (my płaciliśmy za dj-a, fotografa itp.), poza tym mój mąż był/jest wszystkożerny. Gdybym miała sama płacić za zwiększenie popytu na mięso, zapewne byłabym bardziej waleczna w kwestii menu (co nie oznacza, że w ogóle mnie nie gryzło, że z okazji naszego święta, więcej zwierząt poszło pod nóż...).
_________________


hxxp://cieciorka.blogspot.com/
 
 
kulkaka 

Dołączyła: 15 Mar 2016
Posty: 5
Wysłany: 2016-03-15, 11:03   

na pewno nie brak szacunku. Przecież to Twoje wesele
 
 
Tominiagra

Dołączył: 06 Maj 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-05-06, 14:26   

Wege wesele to moje marzenie. Jedna sprawa, że by to było coś bardzo nietuzinkowego bo zazwyczaj jednak wesela są mięsne to i na dodatek ładnie oddawałoby moją osobę. W końcu to prywatna sprawa. Jak komuś nie pasuje to niech nie przychodzi. A jeśli osoba miałaby nie przyjść na tak ważną uroczystość tylko z powodu braku mięsa to raczej nie ma sensu by się pojawiała i tak ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 14