wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Amalgamaty
Autor Wiadomość
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-03-26, 19:22   

To ja jeszcze dodam od siebie taką osobistą informację, że przez wiele lat żyłam z plombą amalgamatową, jakieś 3-4 lata temu poprosiłam dentystę o usunięcie jej. W tym roku miałam zrobioną analizę pierwiastkową włosów i mam 0% rtęci w organizmie. Nie wiem czy to o czymkolwiek świadczy, ale pomyślałam, że się tym podzielę, bo szczerze się obawiałam, że mogę nosić w sobie rtęć...
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
krzysztof

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 259
Wysłany: 2018-01-14, 15:38   

:-o

Parlament Europejski za ograniczeniem stosowania rtęci , 15-03-2017.
hxxp://www.infodent24.pl/lexdentpost/parlament-europejski-za-ograniczeniem-stosowania-rteci,106961.html
Cytat:
Stało się! Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ograniczenia stosowania w UE szkodliwej dla środowiska i ludzkiego zdrowia rtęci. Europosłowie chcą m.in. stopniowego wycofywania amalgamatowych plomb dentystycznych.

Jeszcze przed głosowaniem tekst rezolucji został nieformalnie uzgodniony pomiędzy PE a Radą UE.

Nowe regulacje miałyby zastąpić porozumienie z 2008 r. o zakazie eksportu rtęci i rozszerzyć go dodatkowo o restrykcje importu tej substancji. Parlament chce również zakazu stosowania rtęci przy produkcji rzemieślniczej (np. wytwarzaniu barometrów) oraz przy wydobywaniu srebra czy złota na niewielką skalę (rtęć wykorzystywana jest w procesie amalgamacji), a także wyeliminowania jej z procesów produkcyjnych.

Zgodnie z nowymi przepisami ze stosowania rtęci ma się powoli wycofywać sektor stomatologiczny; rtęć nadal stosowana jest do produkcji amalgamatów dentystycznych, z których robi się plomby. PE chce, żeby do 2030 r. rtęć zniknęła z gabinetów dentystycznych.

Przepisy mają także ograniczyć dopuszczalny maksymalny czas przechowywania odpadów zawierających rtęć do pięciu lat, z możliwością przedłużenia go o kolejne trzy lata w wyjątkowych sytuacjach. Komisja Europejska w ciągu trzech lat na podstawie danych otrzymanych od państw członkowskich będzie musiała przygotować spis obszarów, gdzie składowana była rtęć i które mogą być skażone.

- Rtęć jest silnie toksyczna, to jedna z najbardziej szkodliwych naturalnie występujących substancji na ziemi. Jest groźna dla zdrowia, a na jej działanie narażone są zwłaszcza niemowlęta i dzieci, które są najbardziej wrażliwe. Co więcej, związki rtęci są także w stanie przeniknąć przez łożysko do krwi płodu i uszkodzić system nerwowy oraz rozwijający się mózg płodu - komentuje niemiecki europoseł Stefan Eck ze Zjednoczonej Lewicy.

- Jeśli chodzi o dzisiejsze głosowanie, to spodziewałem się nieco bardziej ambitnego podejścia. Dobra wiadomość jest taka, że kiedy przepisy wejdą w życie to stosowanie rtęci zostanie mocno ograniczone - podkreślił.

Prace nad ograniczeniem użycia rtęci w UE trwają już od jakiegoś czasu. Co więcej, nowe regulacje mają także zamknąć dotychczasową lukę prawną pomiędzy legislacja unijną a zapisami konwencji ONZ w sprawie rtęci z 2013 r. (tzw. Konwencja z Minamaty lub Konwencja Rtęciowa). Konwencja ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska przed szkodliwym działaniem rtęci i związków rtęci. Jej zapisy regulują m.in. zagadnienia związane z wydobyciem rtęci, handlem produktami ją zawierającymi, emisją rtęci do atmosfery, wykorzystaniem jej w procesach produkcyjnych, czy kwestie gospodarowania odpadami zawierającymi rtęć. (PAP)


pzdr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13