wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy wystarczy nam ziemi
Autor Wiadomość
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-11, 12:13   Czy wystarczy nam ziemi

poniższy test ukazał się w "Wiedzy i życiu" wrzesień 2003

"w zaledwie 10 z 52 krajów przeciętny obywalet zużywa mniej zasobów naturalnych niż mu się należy, czyli mniej niż może wyprodukowań 1,7 ha ziemi

indie 0,8 ha
meksyk 2,6 ha
włochy 3,8 ha
niemcy 4,7 ha
nowa zelandia 8,7 ha
zjednoczone emiraty arabskie 10,1 ha


wybierz odpowiedzi które są najbliższe twojemu stylowi życia. przy każdej odpowiedzi - znajdziesz liczbę puntów które należy zsumować.

Woda

- kąpiesz się codziennie w wannie - jeśli tak to masz pierwsze 14 pkt
- kąpiesz sie w wannie dwa razy w tygodniu lub tylko w niedziele - 2 pkt
- codziennie bierzesz prysznic - 4 pkt
- uważasz, że ludzie przykładają nadmierną wagę do higieny, i bierzesz prysznic raz w tygodniu - 1pkt
- używasz zmywarki do naczyń codziennie lub co drugi dzień - 6 pkt
- w upalne letnie dni podlewasz ogród lub myjesz samochód używając węża do podlewania - 4 pkt

jedzenie
- robiąc ostatnio zakupy kupiłeś świeże produkty (takie jak chleb, warzywa mięso) pochodzące z twojego regionu - 2 pkt
- zwykle wybierasz produkty starannie opakowane, na przykład na tackach styropianowych, i mocno przetworzone, nie zwracając uwagi na to skąd pochodzą - 15 pkt
- świadomie szukasz produktów z najbliższych regionów ale nie zwracasz uwagi na stopień ich przetworzenia. nawet jeśli zdarza sie to tylko czasami masz 7 pkt
- przy każdym posiłku jesz mięso - 85 pkt
- jesz głównie wegetariańskie dania - 30 pkt

mieszkanie

jeśli nie mieszkasz sam ilośc punktów podziel przez liczbę osób. zajmujesz:
- kawalerkę w bloku - 7 pkt
- domek szeregowy - 15 pkt
- duży apartament w bloku - 12 pkt
- połowę bliźniaka - 23 pkt
- wolno stojący dom - 33 pkt

wakacje (i praca)
gdzie byłeś w zeszłym roku:
- poleciałeś do australii lub dalej - dodaj 115 pkt
- w kraju europejskim - 20 pkt
- w azji lub ameryce - 85 pkt
- podróżowałeś samochodem lub pociągiem po polsce lub europie - 10 pkt

ogrzewanie domu
abyś miał ciepło w domu spalane są kopaliny i jest uwalniany do atmosfery dwutlenek węgla. by gaz ten został zmagazynowany trzeba posadzić drzewa które zajmują cenna przestrzeń dlatego na początek dodaj 45 pkt
- termostat w kaloryferach skręcasz do minimum woląc założyć dodatkową odzież - odejmij-5
- twój dom ma dobra izolację - odejmij - 15
w oknach masz podwójne szyby - odejmij -5
wolisz włączać ogrzewanie tylko wtedy gdy jest to potrzebne, niż mieć je włączone przez chłodną część roku - odejmij -10

elektryczność
- czerpiesz energię z odnawialnych źródeł (np z elektrowni wiatrowej) - dodaj 2 pkt i omiń tę część
- podczas produkcji energii z której korzystasz uwalniany jest dwutlenek węgla - dodaj 75 pkt
- gasisz światło wychodząc z pokoju - odejmij -10 pkt
- komputerów, telewizorów i sprzętu hi-fi można nie wyłączać, pozostawiając je w stanie oczekiwania (stand-by). wyłączasz definitywnie - odejmij -10

codzienne podróże
- jeździsz do szkoły/pracy samochodem, to nowoczesne auto z silnikiem o małej pojemności - dodaj 40 pkt
-duży samochód z napędem na 4 koła - dodaj 75 pkt
- twój samochód zakwalifikowałbyś pomiędzy tymi dwiema kategoriami - dodaj 50 pkt
korzystasz z autobusu lub pociągu zamiast samochodu - dodaj 25 pkt

papier
- pożyczyłeś ostatnio przeczytana książkę - 0 pkt
- kupiłeś - dodaj 2 pkt
- czasami pożyczasz, czasami kupujesz - dodaj 1 pkt
- zawsze dzielisz sie czasopismami i gazetami - 5 pkt
- po przeczytaniu wrzucasz gazety do kosza - 10 pkt

odpady
- wyrzucając śmieci zużywasz cenny teren więc na początek dodaj 100pkt
- w ostatnim miesiącu wyrzuciłeś puste butelki do publicznego pojemnika na szkło - odejmij -15
- zbierasz makulaturę - odejmij -17
- zbierasz puszki - odejmij -10
- wyrzucasz plastik do odpowiedniego pojemnika - odejmij - 8
- kompostujesz organiczne odpadki z kuchni i ogrodu - odejmij -5 pkt
- unikasz produkowania nadmiaru śmieci kupując mniej lub wykorzystując różne rzeczy ponownie - odejmij -15

zsumuj swoje punkty:
wiele przyjemności i udogodnień codziennego życia takich jak drogi, sklepy i budynki wymaga osobnego terenu. pomnóż więc swój wynik przez dwa. każdy punkt jest równoważny 0,01 ha zatem 400pkt=4ha

teraz sprawdź do której kategorii sie zakwalifikowałeś:

200 pkt lub mniej
- dobra robota, żyjesz prawie nie przekraczając swego udziału w ziemskich zasobach. gdyby każdy żył tak jak ty prowadzilibyśmy styl życia zwany zrównoważonym. prawie 70% ludzkości na świecie ma wynik niższy niż 200pkt

200-400 pkt - twój ślad jest mniejszy niż średnia europejska. gdyby każdy żył tak jak ty potrzebowalibyśmy jeszcze jednej planety by sprostać konsumpcji. około 15% ludzkości żyje w ten sposób

400-600 - twój ślad odpowiada średniej europejskiej, przekracza trzykrotnie twój udział w ziemskich zasobach. gdyby każdy żył tak jak ty, potrzebowalibyśmy dwie dodatkowe planety. około 7% żyje w podobny sposób

600-800 - twój ślad przekracza średnią europejską. gdyby cała ludzkość prowadziła taki styl życia potrzebne by były jeszcze 3 dodatkowe planety. około 3% żyje w podobny sposób

ponad 800 - twój ślad zbliżył sie do tego jaki zostawia przeciętny amerykanin. by sprostać takiej konsumpcji trzeba jeszcze 4 planet. około 5 % ludzkości żyje w ten sposób."
 
 
quatrolibro 


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 324
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-02-11, 14:17   

pao napisał/a:
codzienne podróże
- jeździsz do szkoły/pracy samochodem, to nowoczesne auto z silnikiem o małej pojemności - dodaj 40 pkt
-duży samochód z napędem na 4 koła - dodaj 75 pkt
- twój samochód zakwalifikowałbyś pomiędzy tymi dwiema kategoriami - dodaj 50 pkt
korzystasz z autobusu lub pociągu zamiast samochodu - dodaj 25 pkt


a gdzie rower ?
_________________
nie mam podpisu ;-)
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-11, 14:18   

rower ma 0 pkt wiec po co pisac;)
a tramwaj to co?kiepski ten test :-P ;-)
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
quatrolibro 


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 324
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-02-11, 14:27   

tak kiepski
trochę nie wiem jak to zrobić z każdego działu wybieram po jednym pytaniu najbardziej pasującym czy sumuję pytania wszystkie opuszczajac tylko to co mnie nie dotyczy ?
_________________
nie mam podpisu ;-)
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-11, 14:49   

chyba sumujesz..ale i tak bez sensu tam niektore punkty sa..jak to w takich testach,bardziej intuicyjnie trzeba podejsc..
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
bojster 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2847
Skąd: Neverwhere
Wysłany: 2008-02-11, 15:03   

A po co się tak bawić, skoro można zrobić sobie wygodny test on-line?
hxxp://www.earthday.net/Footprint/index.asp

Średnia dla Polski to 3,7 ha.

Mój wynik to 2 ha – co ciekawe, nie zmieniło się to po pojawieniu się Antka (widocznie w wyliczeniach większa liczba śmieci została zrównoważona przez fakt, że w tym samym mieszkaniu mieszkają teraz trzy osoby, a nie dwie). :-)

“IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.1 PLANETS.”

...czyli i tak jestem zły ;-)
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-11, 17:05   

w tym teście idzie się po każdym pytaniu i adekwatnie dodaje/odejmuje punkty.
na przykład:
kąpiel raz w tygodniu w wannie +2
codzienny prysznic +4
zatem razem jest 6 itp.

a test ogólnikowy ale i tak ciekawy :)
 
 
strzeszynek 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Paź 2007
Posty: 851
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-11, 20:28   

IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.3 PLANETS.
nie jest tragicznie:) najzabawniejsze było pytanie, czy jeżdżę autem sama. biorąc pod uwagę, że nie umiem prowadzić... chyba bym popchała :lol:
_________________

 
 
 
ketsisu 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Lis 2007
Posty: 226
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2008-02-11, 20:41   

Ciekawe testy, oba, mogą dawać do pomyślenia.... W pierwszym wyszło mi bodajże 141 pkt, a w drugim 1.5 h i IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.0 PLANETS. :)
 
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2008-02-11, 22:06   

bojster napisał/a:
Mój wynik to 2 ha

Mój 1,7 i 1,0 planeta (nie gwarantuję, że pytania dobrze zrozumiałam np. 3), ale za to w teście Pao średnia europejska, w dużej mierze za ogrzewanie na co nie mam najmniejszego wpływu :(
 
 
quatrolibro 


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 324
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-02-11, 23:24   

1.6
IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.0 PLANETS. :-)

a z testu zamieszczonego przez pao wyszło 193 ale jakoś cięzko odpowiedzieć i nie jest to pewny wynik.

i nie ma się czego wstydzić
_________________
nie mam podpisu ;-)
 
 
Capricorn 
2radical4u

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 6526
Wysłany: 2008-02-11, 23:27   

strasznie dużo punktów doliczają za dom jednorodzinny :roll:
_________________
this is the strangest life I've ever had...

Niniejszym oświadczam, iż wszystkie moje wypowiedzi zawierają wyłącznie moje spojrzenie na omawiany temat. Nikogo do niczego nie nakłaniam. Dziękuję za uwagę.
 
 
strzeszynek 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Paź 2007
Posty: 851
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-11, 23:50   

Mnie test pao trochę zabił ćwieka. Mieszkamy w kawalerce, ale w starym budownictwie. Mamy samochód, ale ja zazwyczaj jeżdżę tramwajem (mąż jeździ autem do pracy), a i to raz na miesiąc. Korzystam codziennie z prysznica, ale nie kąpię się co dzień. Naczynia myję sama, starając się odkręcać wodę tylko do spłukania. Po przeczytaniu gazety palę :-P (piec kaflowy). Zatem w kilku kwestiach nie wiedziałam, co wybrać ;-) Wyszło mi 2,4 ha.
_________________

 
 
 
dort 


Pomogła: 56 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 2569
Skąd: okolice
Wysłany: 2008-02-12, 09:38   

z tym myciem naczyn to ja za bardzo nie rozumiem, z mojej wiedzy wynika, ze uzywajac zmywarki oszczedza sie sporo wody
_________________
syn 02.09.2005r. i syn 09.06.2013r.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-12, 10:01   

Cytat:
Korzystam codziennie z prysznica, ale nie kąpię się co dzień.


to nie jest test jednokrotnego wyboru zatem skoro prysznic codziennie to doliczasz punkty za prysznic a jeśli kąpiesz sie oprócz tego raz w tygodniu to jeszcze punkty za kąpiel doliczasz ;)

mnie tam poniżej średniej europejskiej a test bojsterowy tez wyszedł przyzwoicie jednej nie jestem pewna czy wszystko dobrze zrozumiałam.
 
 
strzeszynek 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Paź 2007
Posty: 851
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-02-13, 11:47   

Prysznic OK, ale mieszkaniowo wybór raczej jest jeden. Tymczasem opcji w rodzaju: stare budownictwo ni ma. (tak samo ogrzewania piecowego) Zaznaczyłam coś najbliższego. Nie mieścimy się w schemacie :-P
_________________

 
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-13, 12:07   

Capricorn napisał/a:
strasznie dużo punktów doliczają za dom jednorodzinny :roll:

wlasnie! w ogle troche dziwnie to wychodzi,robilam rozne wersje,dom rodzicow i nasze mieszkanie,jakos dziwnie to wychodzi,myslalam ze raczej bede mniej eko teraz,chocby ze wzgledu na dojazdy..a tu zupelnie inaczej wyszlo..jak to z takimi testami;)
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytań do SQL: 13