wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
W.Klemarczyk- artykuł dla pacjentów
Autor Wiadomość
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2008-06-06, 13:21   

magdusia, dziękuję :-) ,
czyli wystarczy zrobić badania krwi,
myslałam, ze miałaś jakieś nietypowe objawy,
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-06-06, 13:26   

dżo napisał/a:
czyli wystarczy zrobić badania krwi
hmmm...
jak mówiła lekarka tylko przy znacznym niedoborze krwinki są powiększone.
Czyli nie zawsze niedobór jest widoczny w zwykłej morfologii.
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2008-06-06, 13:34   

Karolina napisał/a:
Mam nadzieję, że nie jest dla mnie trucizną


Mysle ze nie ;-) Zacytowalam te slowa w celu podkreslenia ze nie ma jednej dobrej rzeczy dla wszystkich,ze nie ma co generalizowac i wysuwac wnisków ze kazdy musi np suplementowac w tym przypadku b12



magdusia napisał/a:
sprawa jet bardziej skomplikowana,
sam wegetarianizm nie chroni naszych jelit dostatecznie.


Oczywiscie magdusiu masz racje .Nie wystarczy dieta pozbawiona miesa,wiele czynnikow ktore zreszta tez wymieniasz ma wplyw na nasza flore bakteryjna.Podobnie jak wiele czynnikow ma wplyw na przysfajanie przez nasz innych witamin,zwiazkow mineralnych czy substancji odzywczych.Moze powinnismy dostarczac sobie w tabletkach wszystko ,tak na wszelki wypadek. :-P Mi sie np podoba podejscie w kwestii suplemacji zwlaszcza dzieci angielskich lekarzy,nie przepisuje sie tutaj z góry dzieciakom witaminy D czy C. Jezeli jest podejrzenie niedoborow wowczas mozna zrobic badania i okreslic odpowiednie dawkowanie.Nadmiar zwlaszcza w przypadku witamin moze byc gorszy w skutkach niz niedobór
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-06-06, 13:45   

czarna96 napisał/a:
Jezeli jest podejrzenie niedoborow

no tak ale
ja nie miałam żadnego podejrzenia,a jednak.Gdyby nie ta morfologia to może do dziś bym się nie dowiedziała :roll:
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2008-06-06, 15:30   

Cytat:
No i zrobiłam bardziej szczegółowe badanie,na określenie poziomu b12.


Magda placilas za te badania?

[ Dodano: 2008-06-06, 15:42 ]
Tutaj sa kolejne czynniki wazne przy wchlanianiu witaminy b12

1. Wraz z niedoborem witaminy B6 oraz żelaza spada sprawność wchłaniania kobalaminy.
2. Brak witaminy B6 doprowadza zmniejszenia zdolności wchłaniania kobalaminy, co w konsekwencji powoduje spadek jej zawartości we krwi oraz wątrobie.
3. Małe ilości witaminy E hamuje proces polegający na uaktywnieniu kobalaminy.
4. Wapń jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego wchłaniania kobalaminy.
5. Niedobór kobalaminy może być maskowany dużą ilością kwasy foliowego.

Zródlo: hxxp://www.bryk.pl/teksty/liceum/chemia/biochemia/12733-charakterystyka_witaminy_b12.html#forward
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-06-06, 16:07   

czarna96 napisał/a:
Magda placilas za te badania?

tak,
koszt to jakieś 30zł,
u nas robią przy szpitalach ale też nie przy każdym.
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
Swiatelko

Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 136
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-07, 05:33   

Myśmy chodziły do p Klemarczyka ..Przestałyśmy . mam wrażenie , ze za bardzo reklamuje modyfikowane mleko i jego przetwory..Moja intuicja mi mówi - unikać mlecznych nie dawać dzieciom , ona poleca i miskopty ...Myślę , ze może ma podpisane z firmami ? Poza tym jak wygląda ..grubasek ..
_________________

 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-06-07, 10:40   

jeszcze dodam że ja jajek raczej nie jadłam a z tego co kiedyś czytałam wit b12 w mleku i jego produktach jest w ilościach śladowych.
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2008-06-07, 11:23   

magdusia napisał/a:
jeszcze dodam że ja jajek raczej nie jadłam a z tego co kiedyś czytałam wit b12 w mleku i jego produktach jest w ilościach śladowych.



nalezy tez nadmienic ze zapotrzebowanie na ta witamine jest naprawde male ;-)
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-06-07, 11:32   

czarna96 napisał/a:
nalezy tez nadmienic ze zapotrzebowanie na ta witamine jest naprawde male

no właśnie nie wiem,tzn informacja o zapotrzebowaniu jakoś mi umknęła gdy czytałam o b12.
Faktem jest że organizm tą witaminę kumuluje no i zawsze może czerpać z rezerw-jeśli są.
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2008-06-07, 11:45   

magdusia napisał/a:
Faktem jest że organizm tą witaminę kumuluje no i zawsze może czerpać z rezerw-jeśli są.


Kumulowana jest glównie w watrobie i jej zapasy wystarczaja podobno na 3-6 lat.

tutaj znalazlam tez takie info

'' - mikroflora przewodu pokarmowego człowieka ma zdolność syntezy witaminy B12,
- słodycze, napoje słodzone i cukier uszkadzają florę bakteryjną jelit - a to wpływa na zaburzenia wchłaniania witaminy B12,
- dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę stanowi, że przez całe życie potrzebujemy jej tyle, ile waży ziarno zboża.''


''Witaminę B12 wyraża się w tabelach żywieniowych w mikrogramach [µg]. Dla tej witaminy z powodu braku danych nie została oznaczona bezpieczna maksymalna dawka nie powodująca ryzyka efektów ubocznych, dlatego też, aby nie dopuścić do możliwości przedawkowania, źródłem tej witaminy powinna być żywność.''

Zródlo: hxxp://witaminy.eu.interia.pl/witamina_b12.htm
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-06-07, 11:50   

No tak tylko kto ma na tyle zdrowa florę bakteryjną w jelitach...? Tak na prawdę tylko witarianie...
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2008-06-07, 11:56   

Witamina b12 wystepuje takze w nieluskanych ziarnach zbóz, drozdzach, fasoli,bobie i orzechach
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-06-07, 12:10   

Cytat:
Tak na prawdę tylko witarianie...
_________________

chyba tak :->
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-07, 12:18   

czarna96 napisał/a:
Witamina b12 wystepuje takze w nieluskanych ziarnach zbóz, drozdzach, fasoli,bobie i orzechach

nie radze w to wierzyc,bo mozna sie przejechac...
co do niedoborow to szczegolnie musza uwazac tez kobitki biorace hormony.
Co do badan-faktycznie w morfologii nie musi wyjsc,jak ktos obawia sie niedoborow to warto zrobic poziom b12 i homocysteiny-czasem dopiero podwyzszona wskazuje ze cos nie tak.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2008-06-07, 12:28   

Cytat:
nie radze w to wierzyc,bo mozna sie przejechac...


A ja w to wierze :-P ,nie rozumiem dlaczego mialoby byc inaczej.Podaje sie zrodla witaminy b12 i te sa jednym z nich.Witamina b12 wystepuje w nich w mniejszych ilosciach ale wystepuje ;-) Weganie musza dostarczac sobie ta witamine wraz z tabletkami laktowegetarianie i laktoowowegetarianie nie musza stosowac suplemacji.Wchlanianie tej witaminy zalezy od wielu czynnikow o niektorych juz pisalismy wyzej.Jej wchlanianie jest uzaleznione od zawartosci kwasu foliowego,od czynnika wewnetrznego wydzielanego przez zoladek,od jonów wapnia.Ponadto prawidlowo dzialajaca tarczyca ulatwia wchlanianie b12.Mysle ze jej suplemacja to sprawa indywidualna nie zgadzam sie ze kazdy wegetarianim musi brac piguly :-P
 
 
magdusia 

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 1992
Skąd: HRLM
Wysłany: 2008-06-07, 13:05   

hxxp://www.surawka.republika.pl/WITAMINA%20B12.htm]Tu jest artykuł,wprawdzie bardzo długi ale warto go przeczytać o b12
między innymi jest w nim mowa o nieaktywnych analogach witaminy b 12 w źródłach roślinnych.
Opierając się na wiedzy z tego artykułu rośliny nie są dla nas źródłem aktywnej witaminy b12,
choć poziom tej wit we krwi pod ich wpływem może wzrosnąć.
Jest to jednak mylące bo wit b12 z tych źródeł nie spełnia swej roli,są to tylko jej analogi.
_________________

hxxp://alterna-tickers.com]
"Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia." A. Einstein
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2008-06-07, 13:09   

Mysle ze jesli ktos ma watpliwosci czy jego dieta dostarcza mu wszystkiego co niezbedne niech siega po suplemacje.Ja jestem przekonana ze moja dieta jest zdrowa i wystarczajaca pod kazdym wzgledem :-P I to chyba wszytko w tym temacie ode mnie,pass ;-)
 
 
ewatara 
ewatara


Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 1155
Wysłany: 2008-06-07, 22:31   

[quote="Karolina"]"Niedobory pokarmowe
U osób będących na diecie wegetariańskiej można podejrzewać niedobory:
o witaminy B12
Ponieważ biologicznie czynna witamina B12 nie występuje w produktach roślinnych, wszystkie międzynarodowe towarzystwa zrzeszające wegetarian zalecają uzupełnianie diety quote]
a czy dzieci pijące mleko modyfikowane nie będa mieć tych niedoborów b 12?
a jeśli by mogły mieć to czym suplementować/. sobie mogę wziąść tabletkę, ale małej nie...
Ostatnio zmieniony przez ewatara 2008-06-07, 22:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-06-07, 22:33   

ewatara napisał/a:
a czy dzieci pijące mleko modyfikowane nie będa mieć tych niedoborów b 12? a jeśli by mogły mieć to czym suplementować/. sobie mogę wziąść tabletkę, ale małej nie...
w mleku modyfikowanym na pewno jest B12, poza tym można robić roztwór :) Jędruś tylko roztwór poleca, smakuje to w zasadzie jak woda :)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
ewatara 
ewatara


Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 1155
Wysłany: 2008-06-07, 22:39   

Dzięki Lily , a czy tak wolno przy tak małych dzieciach ( z tym roztworem - czyli rozpuszczanie mam rozumieć)?
choć mam nadzieję, że te ok. 2 mleczka (około 240ml na raz) na dzień to jest odpowiednia ilość B 12 i nie trzeba niczym suplementować?
Ostatnio zmieniony przez ewatara 2008-06-07, 22:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-06-07, 22:43   

ewatara, myślę, że te mleczka są tak pomyślane, żeby była odpowiednia ilość witaminy. Wiem, że tu część dziewczyn dodaje dzieciom do jedzenia tę witaminę, ale to już może one się wypowiedza. Jędruś zalecał o ile pamiętam rozpuszczenie tabletki w 100 ml wody i pobieranie codziennie po łyżce, dziecku pewnie mniej - może łyżeczkę?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
ewatara 
ewatara


Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 1155
Wysłany: 2008-06-07, 23:03   

Lily napisał/a:
ewatara, myślę, że te mleczka są tak pomyślane, żeby była odpowiednia ilość witaminy.
tylko korzystający z tego mleka to przeważnie mięsożercy więc może go być mniej- kurcze sama nie wiem, mam nadzieję, że własnie wypowiedzą sie jeszcze te tak jak pisałeś :
Lily napisał/a:
Wiem, że tu część dziewczyn dodaje dzieciom do jedzenia tę witaminę,
bo już sama nie wiem :roll:
Patrzę na to jej mleko i jest napisane tak:
wit. b 12 w 100 ml jest okolo 0,13, więc jak ona średnio wypije około 400ml na dzień, to ma tej witaminki około 0,52 - starczy?
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-06-07, 23:12   

Cytat:
Witamina B12 - dzienna norma zalecanego spożycia wynosi dla młodzieży i dorosłych 3 µg na osobę. Kobiety w ciąży i karmiące potrzebują więcej tej witaminy: 4 µg na osobę. Dla dzieci poniżej 7 lat norma przewiduje mniejsze ilości witaminy B12. Poziom bezpieczny jest niższy o 0,4-1,8 µg.

mam taki soczek w domu z witaminą B12 i tak jest napisane, że 0,15 to jest 15% dziennego spożycia (to sok dla dzieci)
tak więc wynikałoby z tego, że 0,52 to trochę za mało, ale z tą witaminą to tak do końca nie wiadomo... w każdym razie suplementacja nie jest toksyczna
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
ewatara 
ewatara


Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 1155
Wysłany: 2008-06-07, 23:21   

a co do za sok, skoro niby w roslinach go nie ma w ogóle?
to ja juz nic z tego nie rozumiem, jest w roślinach czy nie? :roll:
chyba ,musi być gdzies jeszcze, inaczej weganie nie mieliby prawa bytu, a przecież są i ich dobrze zbilansowana dieta jest wystarczająca do dobrego zozwoju, ... pewnie coś źle rozumiem, albo zapomnialam (sklaerotyk jestem :oops: )

uffff sprawdziłam:

Drugim źródłem wit. B12 jest całkiem spora lista produktów roślinnych:

wszelkie wodorosty,
spirulina - tu jest jej mnóstwo!
banany z nasionami,
winogrona,
melasa,
pestki słonecznika,
kiełki pszenicy,
orzeszki ziemne,
miso i tempech,
oliwki,
kapusta surowa i kiszona,
selery,
brokuły,
ogórki,
liście kalarepy,
lucerna (alfa-alfa),
gorczyca,
żeń-szeń,
liście żywokostu,
wszelkie rośliny zielone,

więc żadnych niedoborów nie powinno być !!! :mryellow: :mryellow:
ja to muszę nad swoją pamięcią popracować :oops: ;-)

Ale i tak jeśli są tu mamy dodające dzieciom do jedzenia tę witaminę - to proszę o wypowiedź na ten temat i jak to stosują i w ogóle ...
Ostatnio zmieniony przez ewatara 2008-06-07, 23:35, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 12