wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pasty - przechowywanie
Autor Wiadomość
Kinga 

Dołączyła: 31 Maj 2011
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-31, 22:14   Pasty - przechowywanie

Nie jestem pewna czy to dobre miejsce na ten temat ale lepszego nie znalazłam.

Widzę, że dużo z Was robi pasty i pasztety ze strączków i też chciałabym spróbować. Mam tylko takie pytania

1) czy któraś/yś z Was robi jednorazowo większe ilości pasty/ pasztetu i przechowuje go dłużej w jakiś sposób (mrożenie, wekowanie)?

2) czy ktoś wekuje strączki? jak się do tego zabrać? chyba kiedyś widziałam na forum post z instrukcją jak wekować ale było kilka odpowiedzi, że innym nie wyszło

3) czy ugotowane strączki można zamrozić a potem wykorzystywać małe porcje? chyba gdzieś o tym czytałam i to byłoby dobre rozwiązanie dla mnie ( nie ukrywam nie chce mi się gotować garstki ciecierzycy albo soi a więcej na raz nie zjem)

4) a gotową pastę/ pasztet można zamrozić? na jak długo? i czy po rozmrożeniu jest równie jest równie smaczna jak świeża?

Za wszystkie rady bardzo dziękuję, jeśli coś było na forum to proszę podać link, ja nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
 
 
Pączuś 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 21 Lut 2010
Posty: 362
Skąd: Wawa
Wysłany: 2011-05-31, 23:04   

Ja jak robię więcej to wkładam w słoiczkach do zamrażalnika po prostu. Mam teraz w zamrażalniku pastę słonecznikową.
Gotowane strączki też zamrażam.
Nie czuję różnicy w smaku.
Tylko zwracam uwagę, żeby po rozmrożeniu zjeść w miarę szybko.
_________________
hxxp://kobietaintymnie.pl/suwaczki.html]
 
 
Mycha 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 15 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Żory
Wysłany: 2011-05-31, 23:23   

Ja wekuję. Ale nie przez 10 minut, tylko przez godzinę, nawet półtorej, bo strączki bardzo szybko fermentują. Potem słoiki mogą stać przez lata, smak pasty się nie zmienia.
 
 
 
edysqa 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 02 Sie 2009
Posty: 1093
Skąd: Fasolków domek na wsi :-)
Wysłany: 2011-06-01, 18:52   

Kinga, ja tak jak Pączuś zamrazam ale jeśli jest to pasta to staram się w małych pojemnikach żeby pózniej na sile jej nie zjadac ;-)
Mroze również ugotowana kaszę, straczkow nie miałam potrzeby ale tez można :-)
_________________
Moje gotowanie:
www.zakreconywegeobiad.pl
bezglutenowe:
www.bezglutenowewege.blogspot.com
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2011-06-01, 19:42   

Kiedyś sporadycznie wekowałam smarowidła i trzymałam w lodówce (długo - tyczy wekowania, zimne miejsce i w sumie na awaryjnie potrzeby). Teraz zazwyczaj robię mniejsze ilości do zjedzenia na bieżąco (ze słonecznika namoczonego czy czerwonej soczewicy z użyciem blendera idzie szybko).
Raczej mrożę już gotowe potrawy (fasolę w sosie pomidorowym, gołąbki, świąteczną kapustę z grochem - takie domowe nadwyżki) mam wówczas wariant na szybki posiłek jeśli coś niespodziewanego wypadnie.
W sumie wolę na świeżo przygotowac jedzenie ale bywają sytuacje gdy ilośc przekracza nasze możliwości, chce nam się czegoś innego, ja długo pracuję, wypadnie posiłek na mieście czy u znajomych (zazwyczaj gotuję ilośc dla nas na dwa dni). Zup, masy na kotlety/pasztety nie (kotlety wg mnie mocno strzelają a mój piekarnik nie jest sprawny).
 
 
Kinga 

Dołączyła: 31 Maj 2011
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-05, 22:44   

dziękuje wszystkim za rady
 
 
monika77 
monika77

Dołączyła: 28 Kwi 2012
Posty: 9
Wysłany: 2012-05-19, 19:17   a pastę drożdżową

Jak można dłużej przechować? Zrobiłam ostatnio i zjadłam w 2 dni, taka była dobra. Pomyślałam że zrobię więcej , zwłaszcza że w czasie gotowania drożdży brzydko pachnie:(
Pomieszałam pastę drożdżową z pastą z soczewicy i pomidorów i było tak pyszne , że teraz chcę zrobić więcej i jakoś.... zabezpieczyć . Wolę zawekować niż mrozić , jak myślicie n ie zepsuje się?
 
 
 
Kawonka 

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 26 Maj 2011
Posty: 284
Wysłany: 2012-05-22, 10:59   

Moniko, pasteryzuję słoiki z różnymi pastami. Jak dotąd nic mi się nie zepsuło.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12