wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Duzy dylemat poczatkujacej wegetarianki.
Autor Wiadomość
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-08-30, 19:35   

pao napisał/a:
wegetarianie zazwyczaj znają dużo więcej artykułów spożywczych od dietowych tradycjonalistów

a ja dziś odkryłam kaszę krakowską - nie miałam pojęcia, że to gryczana niepalona łamana :p
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
magic5 


Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 49
Wysłany: 2007-08-30, 21:14   

Lily napisał/a:
a ja dziś odkryłam kaszę krakowską


A ja dzis odkrylam kasze perlowa ;-)

Tak macie racje nie wszystko na raz,przekonalam sie o tym kilka miesiecy temu.Za duzo rzeczy chcialam zmnienic.Mialam zbyt mala wiedze..Zniechecilam sie tylko..Dobrze ze znow podjelam probe :-) Krok po kroku...
Ostatnio zmieniony przez magic5 2007-08-30, 21:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-08-30, 21:19   

magic5 napisał/a:
Krok po kroku...

U mnie działa metoda "karteczek" ;)
Wertuję ciekawe książki, net (od paru miesięcy wegedzieciak rulez! :mryellow: ) i gdy dojrzewam do wdrożenia czegoś w życie to sobie to zapisuję.. co mam kupić, jak się do tego zabrać itd. Robię raz, drugi, aż w końcu to we mnie po prostu zaistnieje :-) i samo mi się przypomina.
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
magic5 


Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 49
Wysłany: 2007-08-30, 21:26   

Malinetshka napisał/a:
U mnie działa metoda "karteczek"

bardzo dobry pomysl,skorzystam jesli pozwolisz :-D
 
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-08-30, 21:37   

magic5 napisał/a:
Malinetshka napisał/a:
U mnie działa metoda "karteczek"

bardzo dobry pomysl,skorzystam jesli pozwolisz :-D


Oczywiście :-D
Może to takie trochę za bardzo rozumowe podejście, ale mój umysł jest często mocno rozbiegany i taki sposób pozwala mi się jakoś ogarnąć :roll:
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
magic5 


Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 49
Wysłany: 2007-08-30, 21:48   

Malinetshka napisał/a:
Oczywiście

:-D dzieki
 
 
 
YolaW 


Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5462
Skąd: Południe :)
Wysłany: 2007-08-31, 12:10   

Malinetshko widzę wiele podobieństw w naszym wcgodzeniu w wegetarianizm :) Też parę miesięcy powoli rezygnowałam z mięsa eliminując coraz to inne mięcho z diety. Teraz zaś wprowadzam powoli różniste fajne produkty: wegedzieciak jest niesamowitą inspiracją!! :) Ja akurat nie korzystam z karteczek ale jak coś wypróbuję i mi smakuję to zdecydowanie zapisuję lub drukuję przepis i już z niego korzystam. Moja kolekcja stale się powiększa :)
Lily napisał/a:
a ja dziś odkryłam kaszę krakowską - nie miałam pojęcia, że to gryczana niepalona łamana :p

trzeba spróbować :)

[ Dodano: 2007-08-31, 12:15 ]
i zgadzam się z Anią D., że potrawy, które jemy muszą nam smakować :)
_________________
hxxp://www.slub-wesele.pl]
hxxp://slub-wesele.pl/]
hxxps://achtedzieciaki.pl/artykul/17]
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2007-08-31, 19:00   

Aniu D. , chylę czoła
ostatnio zastosowałam Twoją radę, do nie robienia skomplikowanych potraw. ja gotuję codziennie obiad z dwóch dań dla 4 osób, które mało nie jedzą. :-)
zupę gotuję na następny dzień, bo chłopcy ją podgrzewają i jedzą jak jestem w pracy. a jak wracam to drugie danie. i zawsze było zbyt skomplikowane=pracochłonne=za dużo czasu w kuchni, co doprowadzało mnie do szału, bo nie przepadam za gotowaniem. poszłam więc na twoją radą i teraz drugie dania są u nas naprawdę mało skomplikowane. wszyscy są zadowoleni, a najbardziej ja :-)
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2007-08-31, 20:07   

Rosa: ja też nie mam czasu wychodzimy rano i wracamy koło 17.30-18.00. stawiam na prostotę (przynajmniej w tygodniu). Zupę i śniadania (u nas na ciepło) robię na 2 dni, kolacja na szybko.
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2007-08-31, 21:04   

ale Ada je obiad w przedszkolu?
u nas w szkole obiady się nie nadają do spożywania
a ja jestem takim leniem :-) :mrgreen:
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
magic5 


Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 49
Wysłany: 2007-08-31, 21:26   

rosa napisał/a:
nie przepadam za gotowaniem. poszłam więc na twoją radą i teraz drugie dania są u nas naprawdę mało skomplikowane.

Rosa a moze podasz jak wyglada przykladowy jadlaspis prosze
My dzis na obiad mielismy sosik z czerwonej soczewicy z przepisu Ani-bardzo smaczny :)
 
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2007-08-31, 21:55   

napiszę Ci, ale tu jest mnóstwo osób, które bardziej dbają o to co mają na talerzu niż ja i to raczej na nich powinnaś się wzorować :-)
i gdzieś tam mignął mi temat: co dzisiaj jedliście (chyba jakoś tak), nie zaglądałam, tam może coś być

tylko że moi chłopcy są już prawie dorośli :-) , jak miałam małe dzieci to się starałam bardziej, teraz już mi się nie chce. no i nie jesteśmy ani nie byliśmy na nic uczuleni

u nas dzisiejszy obiad to: zupa ogórkowa, na drugie ryż z brokułami, szymek do tego dodał żółty ser, a dla mnie i franka był sos pomidorowy
wczoraj: zupa kalarepowa, na drugie kasza jaglana, dla mnie i szymka z migdałami, dla franka z bananem i orzechami włoskimi
środa - piotrek gotował było spagetti
wtorek: zupa krupnik, na drugie racuchy z bananem i nektarynką
poniedziałek: zupa soczewicowa, dużo był i dobra, więc na drugie danie dla niektórych jeszcze starczyło (franek), a my z szymkiem zjedliśmy sałatkę z papryki, oliwek, pomidora, cebuli

piotrek w tym tygodniu pracował na 2 zmianę, więc jadł tylko zupy, w podwójnej ilości

poza tym ja uwielbiamy chleb
na kolację cały tydzień jedli chleb z awokado i pomidorem (szymon) a franek z tofu i pomidorem. sami sobie robią, jak chcą codziennie to samo, to niech jedzą. mnie też nie nudzi monotonna dieta. ja kolacji nie jem, a piotrek zrobił sobie do pracy kanapki nie wiem z czym :-)
na śniadanie jedzą płatki z mlekiem. mleko owsiane, gryczane, kokosowe, kukurydziane, kupuję w proszku, nie robię sama (leń)
ja rano jestem na maxa głodna, ale nie zdążam nic sobie zrobić, tylko łapię chleb i coś do niego, lub mieszam płatki z orzechami itp. w pudełeczku i potem w pracy zalewam gorącą wodą ledwo dojdę.

i mnóstwo owoców, dokopaliśmy się do sokowirówki (przeprowadzka) i chłopaki robią sobie całyczas soki: marchewki, jabłka, nektarynki, kiwi, ananas, pomarańcza itp. co akurat dostępne w naszym sklepie.
na ogrodzie akurat obrodziły winogrona i słoneczniki, więc też pożerają

warzywa i owoce kupuję na bazarze, ale tam tylko w sobotę jest duży targ, więc jak nie zdążę, to w takim zwykłym spożywczaku

:-)
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
magic5 


Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 49
Wysłany: 2007-08-31, 22:13   

rosa, Chce sie zorjetowac jak wygladaja obiadki w innych domach.Co z czym laczycie.Dla nas to wszystko jest nowoscia i dzis pierwszy raz jedlismy w zyciu soczewice i kasze perlowa.Az wstyd to pisac. :oops:
Jest tyle dobrej i zdrowej zywnoscie ale czlowiek za schabowym i ziemniakami nic nie widzial.Tak zostalo wyniesione z domu..
Dziekuje Ci bardzo pozdrawiam :-)
 
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2007-09-01, 18:56   

magic5, powoli zaznajomicie się ze wszystkim, jeżeli chcecie być wege to na pewno się uda
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2007-09-02, 03:23   

Fajnie, że próbujesz nowych rzeczy. Ja na początku kariery wege nadal jadłem na obiad ziemniaki z surówką a zamiast mielonego był kotlet z sera. Korzystaj z tego forum a za rok, 2 września 2008 sprawdź jak bardzo zmieniła się Twoja dieta. :-D
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
zojka3

Pomógł: 30 razy
Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 1916
Wysłany: 2007-09-02, 07:45   

Rzeczywiście wszelkie zmiany lepiej wprowadzać stopniowo inaczej można się zniechęcić. Dla mnie ciężko było się przestawić na codzienne gotowanie, strasznie dużo czasu to wszystko zajmowało, obieranie warzyw doprowadzało do szału. Z czasem zaczęłam gotować "na później, do odgrzania", dorabiam tylko sos, warzywa.... i jest dobrze.

Co do ciepłych śniadań, wcześniej jadłam biały serek z płatkami (jeszcze jadłam nabiał) i taką zimnicę pakowałam do żołądka. Kaszę jaglaną z owocami spróbowałam raz i od tamtej pory nie wyobrażam sobie innego śniadania. To ciepełko, słodycz, to nasycenie...ech

A właśnie, ostatnio miałam "normalnych" goście, więc zrobiłam jedno ciasto "normalne" z kremem i białej mąki (z torebki, bo białem mąki nawet nie mam w domu) i marchewkowe wg. przepisu AniD. Skusiłam się ( :oops: ) na kawałek tego "normalnego" ale szybko tego pożałowałam, bo to było takie nic. Zero satusfakcji-trzeba było poprawić marchewkowym :-D
 
 
magic5 


Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 49
Wysłany: 2007-09-02, 09:27   

k.leee, abys mial racje,Mam momeny zwatpienia,ale trzymam sie.Za rok poczytam ten watek i bede dawac rady innym poczatkujacym-jakiekie to proste :mryellow:
 
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-02, 11:43   

magic, każdy miewa chwile zwątpienia :)
a za rok na pewno wiele wątpliwości nadal mieć będziesz, tylko, że już inne od teraźniejszych.
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-09-03, 21:55   

Ania D. napisał/a:
Nie wspominałam chyba o tym, jak ważne są w codziennej diecie zielone warzywa. Powinny być zjadane każdego dnia, warto o tym pamiętać.

Aniu (i inni oczywiście też :) ), a czy możesz wymienić jakie zielone warzywa zwykle zjadacie? i w którym sezonie jakie? Chodzi o żelazo, wapń czy jeszcze coś istotniejszego? Wiem, że makrobiotyka oraz Ajurweda mówią dużo o zieleninie... Ja mam swój zielniczek w ogrodzie, sporo w nim ziół, które często stosuję. Choć przyznam, że części nie ruszam w ogóle, bo jakoś nie mam do czego :-/ i tak sobie rosną z roku na rok..(te wieloletnie) i zdobią po prostu... albo je suszę, z tym, że np. estragonu w ogóle nie używam prawie... :oops: a mam dwa wielkie krzaki...
Wiem, że jarmuż jest wartościowy, ale jeszcze nigdy go nie jadłam, a poza tym nigdzie nie spotkałam i nie mam pojęcia skąd go wziąć...
Czy zimą wystarczą kiełki z własnej hodowli jako 'zielone' na talerzu?

magic5 napisał/a:
Malroy, Witaj :)
Widze,ze jedziemy na tym samym wozku ;) Powodzenia w dazeniu do celu!

Wszyscy jedziemy na podobnych wózkach, tylko jesteśmy od siebie w różnej odległości i każdy wózek wygląda trochę inaczej :mrgreen:
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-03, 22:00   

Malinetshka napisał/a:
Ania D. napisał/a:
Nie wspominałam chyba o tym, jak ważne są w codziennej diecie zielone warzywa. Powinny być zjadane każdego dnia, warto o tym pamiętać.

Ja w ogóle np. nie jadam, bo w sumie tylko ta sztuczna sałata wchodzi w grę. Kapusta chyba nie jest zbyt zielona... przynajmniej jej bym nie zaliczała do zielonych, a do innych rzeczy nie mam dostępu. Widziałam ostatnio zafoliowaną sałatę rzymską, ale nie wiem, jak to się je, wie ktoś?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-09-03, 22:13   

Lily napisał/a:
Widziałam ostatnio zafoliowaną sałatę rzymską, ale nie wiem, jak to się je, wie ktoś?

Z rzymskiej robi się w USA słynnnną sałatkę Caesar ;-) się narobiłam tego w pewnej knajpie... Ale poza sałatą nie ma w niej w zasadzie żadnych zdrowych składników.. (parmezan, grzanki i sos)...
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-03, 22:15   

wszystko tylko nie cebula :) chodzi mi głównie o to, czy ona nie jest np. gorzka? bo nie chciałabym wywalać...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-09-03, 22:19   

Lily, niestety nie wiem jaki ma smak.. Nie pamiętam nawet czy ją próbowałam kiedykolwiek :roll: Nie sądzę, żeby była gorzka. To ulubiona sałatka w hAmeryce...
Ale może wypowie się ktoś, kto rzymską dobrze zna i stosuje.
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-03, 22:26   

Tu hxxp://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2249 piszą, ze zewnętrzne liście gorzkawe, ale wewnętrzne słodkie... może kiedyś się skuszę (znaczy się szarpnę się, bo z kasa krucho u mnie...).
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-04, 17:24   

hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=264&postdays=0&postorder=asc&start=0]o paście do zębów i fluorze
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,44 sekundy. Zapytań do SQL: 12