wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przedszkola niepubliczne - WZORY UMÓW i łamanie prawa
Autor Wiadomość
Maxime

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 17
Wysłany: 2011-08-26, 23:36   Przedszkola niepubliczne - WZORY UMÓW i łamanie prawa

Na tej stronie : hxxp://www.uokik.gov.pl/raporty2.php do ściągnięcia Raport UOKiK z wzoców umownych stosowanych przez przedszkola niepubliczne z maja 2008. Skontrolowano 9 największych miast w Polsce pod tym kątem. W skrócie napiszę , że np. jakiekolwiek wpisowe, czy jakakolwiek odpłatność za miesiąc wakacyjny, kiedy przedszkole jest nieczynne, zarządzanie wizerunkiem dziecka w celach marketingowych, i wiele innych ważnych kwstii są niezgodne z prawem, i każda tego typu klauzula (nawet gdy podpisana jets umowa) nie jest wiążąca prawem. W przypadku, gdy umowa lub jakieś jej punkty wydają się Wam podejrzane nalezy się skontaktować z Federacją Konsumentów. Polecam serdecznie do przejrzenia.
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-27, 14:45   

Maxime, dzięki.
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2011-08-28, 19:46   

Dzięki Maxime, bardzo przydatne.
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2011-08-28, 20:13   

o, super!
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2011-08-28, 20:32   

Czy przedszkole społeczne mieści się w kategorii "niepubliczne"? :->
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2011-08-28, 21:19   

moim zdaniem tak, jako prowadzone przez stowarzyszenie, a nie gminę/miasto...
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2011-08-28, 21:20   

george napisał/a:
Czy przedszkole społeczne mieści się w kategorii "niepubliczne"? :->


Tak. Raczej :-)
Publiczne to, jak potocznie się określa, "państwowe" przedszkole.
Niepubliczne, potocznie określane jest jako prywatne, społeczne.
Chyba nie zawsze ta reguła działa, tzn ta sama fundacja w jednym mieście prowadzi przedszkola publiczne, w innym niepubliczne.
Najlepiej byłoby "sprawdzić" Twoje przedszkole w necie lub na umowie. Tam powinno być określone czy jest publiczne czy nie.

"Samorządy nie mają obowiązku organizowania i prowadzenia przedszkoli publicznych, a mimo to w większości miast i w bardzo wielu gminach takie placówki funkcjonują."

"Przedszkola niepubliczne prowadzone mogą być przez osoby prawne inne niż samorządy np. firmy, spółki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje religijne, albo jak jest najczęściej przez osoby fizyczne."

hxxp://www.przedszkolak.pl/przedszkole/wybor.php?pkey=1060686924]źródło
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
karmelowa_mumi 

Pomogła: 41 razy
Dołączyła: 12 Sie 2009
Posty: 2305
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-29, 08:41   

ciekawe, trzeba się przyjrzeć bliżej naszym umowom
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://wegedzieciak.pl]

ALL YOU NEED IS LOVE.... AND CHOCOLATE
 
 
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2011-08-29, 10:57   

..
Ostatnio zmieniony przez biechna 2011-10-31, 16:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
amudabi 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2010
Posty: 132
Skąd: z domu
Wysłany: 2011-08-29, 17:11   Re: Przedszkola niepubliczne - WZORY UMÓW i łamanie prawa

Maxime napisał/a:
Na tej stronie : hxxp://www.uokik.gov.pl/raporty2.php do ściągnięcia Raport UOKiK z wzoców umownych stosowanych przez przedszkola niepubliczne z maja 2008. Skontrolowano 9 największych miast w Polsce pod tym kątem. W skrócie napiszę , że np. jakiekolwiek wpisowe, czy jakakolwiek odpłatność za miesiąc wakacyjny, kiedy przedszkole jest nieczynne, zarządzanie wizerunkiem dziecka w celach marketingowych, i wiele innych ważnych kwstii są niezgodne z prawem, i każda tego typu klauzula (nawet gdy podpisana jets umowa) nie jest wiążąca prawem. W przypadku, gdy umowa lub jakieś jej punkty wydają się Wam podejrzane nalezy się skontaktować z Federacją Konsumentów. Polecam serdecznie do przejrzenia.


Na 5 przedszkoli niepublicznych w Łodzi(które odwiedziłam), wszystkie w swoim cenniku mają tzw. wpisowe, które jest jak to nazywaja gwarantem, że jestem poważnie zainteresowana przedszkolem i że ono zobowiązuje się "trzymać" miejsce dla mojego dziecka. Wpisowe jest bezzwrotne i nie małe, bo wynosi 500 zł.
Więc jest nielegalne??
_________________
"zdrowia twoim zacnym myślom"
‎4 podstawowe zasady HUNY:
IKE - świat jest taki jaki myślisz, że jest, KALA - nie ma żadnych ograniczeń, MAKIA - Energia podąża za uwagą, MANAWA - moment mocy jest teraz.
 
 
mono-no-aware 
Ewa


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 12 Sty 2009
Posty: 897
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2011-09-06, 22:43   

U nas też było wpisowe 500 zł, ale ono gwarantowało przyjęcie. Tytuł wpłaty zaznaczało się jako darowiznę, więc to pewnie było w ramach ominięcia przepisów.
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
feminka 
mama Julianka

Dołączyła: 04 Wrz 2007
Posty: 175
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2011-09-08, 13:44   

Z tego, co ja wyczytałam w zalinkowanym raporcie wynika, że nie samo wpisowe jest nielegalne, a jedynie brak możliwości jego zwrotu, w przypadku, gdy umowa zostaje rozwiazana z winy przedszkola:

Zdaniem Prezesa UOKiK uzasadnione jest pobranie czesnego za okres miesięcznego wypowiedzenia (niezależnie od obecności dziecka w placówce) w związku z realizacją umowy, jednak dotyczy to sytuacji wypowiedzenia umowy z przyczyn dotyczących konsumenta (np. choroba, zmiana sytuacji życiowej, zmiana miejsca zamieszkania). Z treści zakwestionowanych postanowień wynika, że konsument bez względu na przyczyny wypowiedzenia umowy będzie pozbawiony możliwości uzyskania zwrotu wpłaconej kwoty. Wykluczają one więc możliwość zwrotu zapłaconego czesnego także w sytuacji rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie przedszkola (np. rażące naruszenie zasad umowy w zakresie opieki nad dzieckiem, konieczność zamknięcia przedszkola na skutek decyzji właściwych organów administracji lub w następstwie zdarzeń wynikających z działania siły wyższej, wprowadzenie podwyżki opłat niezaakceptowanych przez konsumenta) choć wówczas żądanie przez konsumenta zwrotu opłaty za dany miesiąc i proporcjonalnie kwoty wpisowego byłoby uzasadnione. W opinii Prezesa UOKiK ww. postanowienia są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interes konsumenta, przez co wypełniają dyspozycję art. 3851 §1 k.c. Wobec powyższego zakwestionowano wszelkie klauzule przewidujące brak możliwości zwrotu czesnego, wpisowego i innych opłat w przypadku rozwiązania umowy, bez jednoczesnego zastrzeżenia, że nie dotyczy to przypadków rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie przedszkola.
Przykłady zakwestionowanych
_________________
hxxp://www.maluchy.pl]

['] Marianek. 12 tc
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2011-09-09, 11:55   

Dla mnie kluczowe w tym raporcie jest info co do niezasadności pobierania czesnego za okres kiedy przedszkole jest zamknięte tj wakacji.
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
Wiola hajda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 68
Wysłany: 2012-03-21, 08:40   

spotkałam się z "kaucją" w wysokości czesnego za 1 m-c, kwota ta faktycznie została mi zwrócona, a dokładniej mówiąc odliczona od opłat w chwili, kiedy dyrekcja zrezygnowała z takich praktyk
za to standardowo trzeba było płacić za pobyt dziecka w trakcie miesięcznej przerwy wakacyjnej, mało tego, w tej samej placówce znajoma uiszczała czesne przez kilka miesięcy, mimo, iż dziecko wogóle nie uczęszczało, bo mama urodziła kolejne dziecko i przebywała w domu (tłumaczono się koniecznością trzymania dla dziecka miejsca)
ja także płaciłam przez cały rok pełne czesne, mimo, że moje dziecko nie przebywało w placówce w ciągu dnia dłużej jak 4 godziny, a najczęściej bywało 2,5 godziny, w pierwszym semestrze mieliśmy absencję na poziomie 80% w drugim 60%, a ostatecznie wycofałam dziecko z placówki na 4 miesiące
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-03-21, 09:24   

Wiola hajda, przepraszam, ale nie było innych przedszkoli w okolicy? :->
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13