wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
taki tekścik "mądry"...
Autor Wiadomość
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-11, 00:24   taki tekścik "mądry"...

"Dieta wegetariańska nie jest odpowiednia dla młodych ludzi. "Zrezygnowanie z mięsa może u nich prowadzić do deficytu cholesterolu, który bierze udział w powstawaniu hormonów płciowych, np. kobiecego progesteronu.

Powoduje też niedobory przeciwkrzywiczej witaminy D, niezbędnej w młodym wieku" - wyjaśniła dr Agata Wawrzyniak z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie podczas wykładu "Czy wiesz, co jeść?", który odbył się w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki.

IM BARDZIEJ RÓŻNORODNIE, TYM LEPIEJ

Wyeliminowanie mięsa pozbawia organizm żelaza i witaminy B12, biorących udział w natlenianiu organizmu. Zdaniem współprowadzącej wykład, dr Jadwigi Hamułki, powinniśmy dbać o różnorodność spożywanych posiłków. "Im bardziej urozmaicone będzie nasze pożywienie, tym większa pewność, że nie dojdzie do niedoborów i nadmiarów poszczególnych składników w naszym organizmie" - powiedziała.

ZA MAŁO MLEKA, ZA DUŻO CUKRU

"Podstawą pożywienia powinny być produkty zbożowe - kasza, płatki zbożowe, pieczywo" - wyjaśniła badaczka. "Codziennie powinniśmy spożywać też dużo warzyw i owoców - od 0,5 do kilograma. Powinny one występować praktycznie w każdym posiłku" - dodała.

"Ciągle niedocenianym produktem w naszym jadłospisie pozostaje mleko" - zauważyła badaczka z SGGW. "Tymczasem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest spożywanie przynajmniej 2 szklanek mleka dziennie" - podkreśliła.

Zdaniem badaczek, należy wystrzegać się cukrów i alkoholu, ponieważ nie zawierają one składników odżywczych niezbędnych dla naszych organizmów. W dużych ilościach nie powinniśmy spożywać tłuszczy, zwłaszcza ludzie starsi i z nadwagą."



To jakim cudem weganie w ogóle żyją?
Ostatnio zmieniony przez Lily 2007-09-11, 00:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-11, 00:25   

Lily napisał/a:
"Dieta wegetariańska nie jest odpowiednia dla młodych ludzi. "Zrezygnowanie z mięsa może u nich prowadzić do deficytu cholesterolu, który bierze udział w powstawaniu hormonów płciowych, np. kobiecego progesteronu.

ja tylko nie kumam, skąd oni biorą te wnioski???
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-11, 00:28   

Bo gdzieś tam ktoś tam nie jadł mięsa i się nabawił jakiejś choroby - tyle że nie wiemy, czy badali jak się w ogóle odżywiał, a nie tylko że nie jadł mięsa...


Inny tekścik:


Jak być zdrowym wegetarianinem
Dietetycy dzielą się na zwolenników i przeciwników diety wegetariańskiej. Jednak właściwe skomponowana, nie szkodzi naszemu zdrowiu, wręcz przeciwnie - przynosi korzyści. Przechodząc na dietę bezmięsną, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

W potocznej opinii wegetarianie to po prostu osoby, które nie jedzą mięsa. Tymczasem dieta bezmięsna jest zwykle skutkiem przyjętej filozofii życia, polegającej na unikaniu przemocy i współczuciu dla zwierząt. Wegetarianie zwracają też uwagę na fakt, iż produkcja mięsa przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i marnotrawstwa surowców (np. dla wytworzenia kilograma białka zwierzęcego potrzeba trzy razy więcej wody niż dla białka roślinnego).

Jest kilka odmian wegetarianizmu:

* Laktoowowegetarianie - najmniej „radykalna” odmiana wegetarianizmu - jedzą produkty zbożowe, warzywa, owoce, nasiona, orzechy i produkty mleczne oraz jajka.
* Laktowegetarianie - żywią się podobnie, jak laktoowowegetarianie, wykluczając jednak ze swego jadłospisu jajka.
* Weganie - przyjmują wyłącznie pokarm roślinny (bez produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa, ryb, jajek, mleka i jego przetworów, czasem również miodu).
* Witarianie - jedzą wyłącznie surowe owoce i warzywa.
* Frutarianie - żywią się samymi owocami.

Dietetycy nie polecają ostatnich dwóch typów diet, gdyż nie są zrównoważone pod względem zawartości składników odżywczych (czyli nie dostarczają odpowiednich ilości niezbędnych składników pokarmowych). Natomiast dieta wegetariańska, zawierająca nabiał, polecana jest osobom dorosłym.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?
Wyniki badań wykazują, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska wpływa korzystnie na stan zdrowia organizmu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób:

* Choroby układu krążenia. Rezygnacja ze spożycia mięsa, zmniejsza ryzyko miażdżycy, u wegetarian spada bowiem poziom pobudzającego rozwój miażdżycy cholesterolu LDL we krwi. U laktowegetarian rośnie jednocześnie poziom "dobrego" cholesterolu (HDL), który hamuje rozwój miażdżycy. Weganie mają tyle samego dobrego cholesterolu, co osoby odżywiające się tradycyjnie. Dieta bezmięsna pomaga też utrzymać prawidłową krzepliwość krwi, zaś niska zawartość sodu w diecie wegetarian (sód zawarty jest w mięsie), sprawia, że rzadziej chorują oni na nadciśnienie.
* Nowotwory. Dieta wegetariańska może zmniejszać ryzyko nowotworów jelita grubego i sutka.
* Otyłość. Niska zawartość w diecie tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych (cukier, słodycze), a wysoka - błonnika pokarmowego, pomaga w utrzymaniu właściwej masy ciała.

Uwaga na niedobory!
Niestety, ścisła dieta wegetariańska może również stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Dzieje się tak wówczas, gdy nie dostarcza odpowiednich ilości niezbędnych składników pokarmowych. Wegetarianie są narażeni głównie na niedobory następujących składników:

* Witamin z grupy B (zwłaszcza B12), witaminy D oraz A.
* Aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie są wytwarzane w organizmie.
* Żelaza, cynku i wapnia.

Skutkiem tych niedoborów może być m.in. krzywica u dzieci oraz anemia.

Jak być zdrowym wegetarianinem
Podstawowym źródłem niezbędnych składników pokarmowych w diecie wegetariańskiej są rośliny strączkowe. Fasola, groch, soja, bób i soczewica są bogatym źródłem białka. Ziarno soi dostarcza białka o szczególnie korzystnym składzie aminokwasów.

Ponadto zawiera cenny tłuszcz, bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Rośliny strączkowe dostarczają licznych mikro i makroskładników (potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, miedź, cynk, siarka). Zawierają też dużo witamin z grupy B, głównie B1, B2, i PP.

W diecie wegetariańskiej powinniśmy nie zapominać także o tym, że:

* Aminokwasy - żaden produkt roślinny nie zawiera pełnego zestawu ośmiu aminokwasów egzogennych. Dlatego należy spożywać je tak, by obecne w nich aminokwasy uzupełniały się.
* Produkty zbożowe (kasze, ryż, makarony) należy łączyć z roślinami strączkowymi lub mlekiem i jajkami.
* Warzywa powinniśmy uzupełniać ziarnem sezamowym, orzechami, kaszą jaglaną, ryżem i kukurydzą.
* Szczególnie korzystne jest łączenie ryżu i kukurydzy z fasolką szparagową, zielonym groszkiem, brukselką i kalafiorem.
* Cynk - znajdziemy go przede wszystkim w produktach mlecznych i jajkach, również w orzechach, pełnym ziarnie, roślinach strączkowych i innych warzywach.
* Wapń - jego źródłem są głównie produkty mleczne, ale również warzywa zielonolistne, orzechy, nasiona i chleb razowy.
* Witamina A - występuje jedynie w produktach zwierzęcych. Jednak organizm potrafi wytworzyć ją sam z prowitaminy A (tzw. karoten). Bogatym źródłem karotenu są warzywa liściowe (szpinak, botwina, sałata) oraz czerwone i żółte warzywa i owoce (np. pomidory, marchew, dynia).
* Witaminy z grupy B - występują w pełnych ziarnach zbóż i roślinach strączkowych, jajkach, drożdżach i zielonych warzywach liściastych.
* Witamina B12 znajduje się drożdżach i produktach mlecznych, niewielkie jej ilości występują w ziarnach pszenicy i owsa. Potrawy sfermentowane (chleb na zakwasie, marynaty, kiszona kapusta) wspomagają jej produkcję własną w organizmie. Wegetarianom, którzy nie jedzą produktów mlecznych zaleca się zwykle przyjmowanie witaminy B12 w tabletkach.
* Żelazo - bogatym jego źródłem są drożdże, warzywa strączkowe i zielone liściowe, nasiona, orzechy, kasze i chleb razowy, produkty mleczne, suszone owoce.

W diecie wegetariańskiej najważniejsze jest urozmaicenie i prawidłowe zestawienie produktów. Nie chodzi tylko o uzyskanie pełnowartościowego białka. Brak jakiegoś składnika odżywczego pociąga za sobą często niedobór innych składników. Na przykład niewystarczająca ilość witaminy B12 utrudnia przyswajanie kwasu foliowego (jedna z witamin B -kompleks) z produktów roślinnych.

Żelazo pochodzenia roślinnego jest trudno przyswajalne. Witamina C wspomaga jego przyswajanie, dlatego zaleca się jedzenie pietruszki, porów, brokuł i innych warzyw o zielonych liściach, które zawierają zarówno żelazo, jak witaminę C, oraz owoców bogatych w tę witaminę (czarna porzeczka, aronia, owoce cytrusowe, truskawki).

Ostrożnie i z umiarem
Dietetycy są ostrożni w polecaniu diety wegetariańskiej. Praktyka wskazuje bowiem, że właściwe jej skomponowanie nie jest proste. Dlatego, zwłaszcza w przypadku radykalnych odmian wegetarianizmu, zaleca się uzupełnianie jadłospisu specjalnymi preparatami.

Rezygnacja z mięsa oraz produktów mlecznych może być szczególnie niebezpieczna, jeśli jednocześnie będziemy jeść duże ilości cukru lub miodu. Wynikiem takiej 'diety' jest niedobór białka, który osłabia organizm. Wielu wegetarian stosuje dietę bezmięsną również w żywieniu swoich dzieci. Jednak większość dietetyków ostrzega przed stosowaniem pełnej diety wegetariańskiej u dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży oraz karmiących.

(Joanna Dobrońska)


Ten trochę bardziej niby przychylny, ale...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2007-09-11, 06:50   

ależ Lily, czy tu jakieś słowo nieprawdy jest :) . Wegetarianie i weganie chorują a nawet umierają. Żle skomponowana dieta jest niebezpieczna - jest. Osobiście nie znam, ale wegetarianin żywiący się kanapkami z serem, czy weganin z tofu - zdrowy nie będzie. Nie wiem co ma wspónego cholesterol z progesteronem, ale zakładam, że chodzi im o ten dobry - nie wiem, też co ma wspólnego z mięsem. Jak w reklamie Danonków - "dzieci które codziennie jedzą nabiał mogą mieć niedobory wapnia" - prawda? :)

Miałam na studiach historycznych panią doktor, która była taką totalną kretynką, że aż piekną. Na każdej uczelni odsetek takich ludzi pewnien musi być by studenci mieli co wspominać. :)
 
 
marysia 


Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 348
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-09-11, 08:37   

Cytat:
czy tu jakieś słowo nieprawdy jest :)

]:->
Lily napisał/a:
"Tymczasem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest spożywanie przynajmniej 2 szklanek mleka dziennie"
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-11, 09:31   

Cytat:

"Podstawą pożywienia powinny być produkty zbożowe - kasza, płatki zbożowe, pieczywo"


ciekawe czemu nie ma ani słowa o jakości dzisiejszego "chleba" "kasz" i płatków...
Cytat:
Wyeliminowanie mięsa pozbawia organizm żelaza i witaminy B12, biorących udział w natlenianiu organizmu.

manipulacja językowa, w dyskusji na żywo z takiego sformułowania to by się gęsto trzeba było tłumaczyć...


drugi artykuł czytałam w jakiejś gazecie i nie jest najgorszy ;)
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2007-09-11, 17:25   

Zawsze można jako grupę kontrolna przebadać wegetarian odżywiających sie wegeburgerami (smażona soja z białą buła i przypalonym żółtym serem) czy ogólnie stosującymi źle wyważoną dietę....i wyjdzie tak jak mądry pan/ pani badacz sobie będzie chciał...
Najgorsze ,że potem moi adwersarze mogę sie powoływać na tego typu artykuliki :evil:
 
 
zojka3

Pomógł: 30 razy
Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 1916
Wysłany: 2007-09-12, 07:46   

A co mi się nasunęło...dietetycy tak trąbią jak to mało mleka (serów itd.) się spożywa i jakież to problemy zdrowotne z tego wynikają.
A jak sobie przypominam kiedy zaczynałam swoją przygodę z weganizmem to miałam ogromne problemy z ominięciem nabiału w potrawach. Na mieście trzeba się nieźle naszukać wegańskiej potrawy. więc o co biega? My mamy "genetycznie" zakodowane dodawanie nabiału wszędzie gdzie się da!
 
 
Malroy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-12, 07:53   

zojka3 napisał/a:
A co mi się nasunęło...dietetycy tak trąbią jak to mało mleka (serów itd.) się spożywa i jakież to problemy zdrowotne z tego wynikają.
A jak sobie przypominam kiedy zaczynałam swoją przygodę z weganizmem to miałam ogromne problemy z ominięciem nabiału w potrawach. Na mieście trzeba się nieźle naszukać wegańskiej potrawy. więc o co biega? My mamy "genetycznie" zakodowane dodawanie nabiału wszędzie gdzie się da!



Ja osobiście z weganizmem nie mam problemu. Jeżeli chodzi o jedzienie na mieście, to istotnie jest problem, możesz zawsze kupić sobie bułkę z surówkami, ale kto wie z czego ta bułka, itd... Jak jem na mieście to jem w GreenWay-u, zrobili nam nawet dwa :) Ja genetycznie na pewno nie mam zakodowane wkładanie nabiału gdzie się tylko da - nigdy nie piłem dużo mleka (może dlatego, że cyca matczynego nie zaznałem, tylko od małego krowim mnie karmili :O), z jajkami gorzej, ale jakoś problemu też mi to nie sprawia.
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2007-09-12, 08:07   

Ciekawa jestem, kiedy zaczną pisać takie artykuły na temat diety mięsnej. Na przykład:

"Uwaga na niedobory!
Niestety, ścisła dieta mięsna może również stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Dzieje się tak wówczas, gdy nie dostarcza odpowiednich ilości niezbędnych składników pokarmowych"

"Jak być zdrowym mięsożercą
Dietetycy dzielą się na zwolenników i przeciwników diety mięsnej. Jednak właściwe skomponowana, nie szkodzi naszemu zdrowiu, wręcz przeciwnie - przynosi korzyści"
]:->
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
Ewa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-12, 08:25   

kamma napisał/a:
"Uwaga na niedobory!
Niestety, ścisła dieta mięsna może również stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Dzieje się tak wówczas, gdy nie dostarcza odpowiednich ilości niezbędnych składników pokarmowych"

"Jak być zdrowym mięsożercą
Dietetycy dzielą się na zwolenników i przeciwników diety mięsnej. Jednak właściwe skomponowana, nie szkodzi naszemu zdrowiu, wręcz przeciwnie - przynosi korzyści"

Dobre, dobre ;-)
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2007-09-12, 08:47   

majaja napisał/a:
Nie wiem co ma wspónego cholesterol z progesteronem

Cholesterol jest potrzebny organizmowi do wytwarzania hormonów, po prostu używany jest jako ich składnik budulcowy. Wegetarianie rzcaej nie mają z nim problemu - jeżeli jedzą jajka, nabiał jest on w nich obecny. Osoby z Poznania, które były na ostatnim pikniku wege gdzie była Pani dietetyczka z Krakowa moża pamiętają co ona mówiła na ten temat. Cholesterol w jakiś tam sposób buduje także ściany komórkowe. Bajaderko chyba notowałaś sobie ten wykład, może znajdziesz o tym cholesterolu bo moja pamięć krótka i niedokładna.
W każdym razie nie wiem jak jest u wegan z jego wykluczeniem. Może organizm sobie czymś zastępuje...
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-12, 10:30   

Cytat:
Jak jem na mieście to jem w GreenWay-u, zrobili nam nawet dwa


GW unikam. jak byliśmy w gdańsku 2 lata temu to nie mieli nic bez jajek! efekt taki, że jako jedyna wyszłam głodna a obsługa była koszmarna i kompletnie bez zrozumienia... bartkowi zaś średnio smakowało...
 
 
Malroy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-12, 11:01   

pao napisał/a:
Cytat:
Jak jem na mieście to jem w GreenWay-u, zrobili nam nawet dwa


GW unikam. jak byliśmy w gdańsku 2 lata temu to nie mieli nic bez jajek! efekt taki, że jako jedyna wyszłam głodna a obsługa była koszmarna i kompletnie bez zrozumienia... bartkowi zaś średnio smakowało...


ja jem ino zupki, nie zdażyło mi się aby nie mieli żadnej wegańskiej na kuchni - a u nas obsługa miła i uśmiechnięta :)
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-12, 11:05   

w toruńskim nie byłam (w ogóle dawno nie byłam w Toruniu ale to inna bajka ;) ) zatem wierzę na słowo :)
 
 
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2007-09-12, 11:12   

Karolina napisał/a:
majaja napisał/a:
Nie wiem co ma wspónego cholesterol z progesteronem

Cholesterol jest potrzebny organizmowi do wytwarzania hormonów, po prostu używany jest jako ich składnik budulcowy. Wegetarianie rzcaej nie mają z nim problemu - jeżeli jedzą jajka, nabiał jest on w nich obecny. Osoby z Poznania, które były na ostatnim pikniku wege gdzie była Pani dietetyczka z Krakowa moża pamiętają co ona mówiła na ten temat. Cholesterol w jakiś tam sposób buduje także ściany komórkowe. Bajaderko chyba notowałaś sobie ten wykład, może znajdziesz o tym cholesterolu bo moja pamięć krótka i niedokładna.
W każdym razie nie wiem jak jest u wegan z jego wykluczeniem. Może organizm sobie czymś zastępuje...

Z tego, co pamiętam, to organizm sam potrafi wytwarzać cholesterol i nie jest mu w ogóle potrzebne dostarczanie tłuszczów nasyconych (co jest w miarę logiczne, potrzebne są tylko NNKT). Trzeba by być mocno niedożywionym, żeby organizm nie był zdolny do syntezy cholesterolu (niestety tylko raz kiedyś o tym czytałam i nie pamiętam dokładnego mechanizmu tej syntezy). To fakt, że cholesterol jest potrzebny do syntezy hormonów, ale nie wynika z tego jeszcze, że musi być on dostarczany z pożywieniem, no ale autor powyższego 'tekściku' widocznie o tym nie wiedział ;-)
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2007-09-13, 06:53   

człowiek całe życie sie uczy, mnie się wydawało że tłuszcz potrzebny, stąd się zdziwiłam :)
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2007-09-13, 07:55   

Dzięki Martuś, własnie tego elementu mi brakowało:) A tak straszą zaburzeniami hormonalnymi.
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,78 sekundy. Zapytań do SQL: 8