wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Agawa - oszukańcza słodycz [ENG]
Autor Wiadomość
NJ 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 63
Wysłany: 2012-01-07, 12:37   Agawa - oszukańcza słodycz [ENG]

hxxp://www.elephantjournal.com/2011/10/agave-the-nectar-of-deceit--dr-paul-gannon/]hxxp://www.elephantjournal.com/2011/10/agave-the-nectar-of-deceit--dr-paul-gannon/

Zły wpływ na zdrowie syropu z agawy wg. autora artykułu miałby się wiązać z jego bardzo wysoką zawartością fruktozy; przyznaję, że artykuł jest napisany dość przekonująco, poza tym w niejednym miejscu czytałam już o niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem fruktozy (wyizolowanej, nie tej w owocach). Jednak dietetyka to zupełnie nie moja dziedzina - dokształcam się intensywnie za pomocą netu, ale brak mi solidnej podstawy dot. funkcjonowania ludzkiego organizmu, więc właściwie można mi wkręcić wszystko. :mrgreen:
Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Proszę bardzo o więcej źródeł, jak ktoś ma!
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-01-07, 12:42   

Co człowiek zacznie czegoś nowego używać, to się dowiaduje, że to trujące :lol:
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
NJ 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 63
Wysłany: 2012-01-07, 13:18   

No przecież, zdrowe odżywianie to nic innego jak wysublimowana forma masochizmu :lol:
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2012-01-07, 14:37   

Czekam, co powie bronka? :-P
_________________
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2012-01-07, 21:09   

maga napisał/a:
Czekam, co powie bronka? :-P

:lol:
Bronka nie czyta po angielsku :lol: :-P ;-)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-01-07, 23:16   

bronka napisał/a:
Bronka nie czyta po angielsku :lol: :-P ;-)
Ale może się wypowiedzieć o zabójczej agawie ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2012-01-08, 09:01   

wypowie się jutro, bo dziś ma napięty dzień. Już się spotkałam z tymi nowościami ;-) nawet na wegedzieciaku ktoś wklejał linki
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2012-01-08, 11:54   

rany dajcie spokój z ta agawą to mój ukochany zamiennik cukru :-P Czym teraz będę dosładzać herbatkę? ;-)
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2012-02-16, 23:39   

czarna96 napisał/a:
rany dajcie spokój z ta agawą to mój ukochany zamiennik cukru :-P Czym teraz będę dosładzać herbatkę? ;-)


moze ksylitolem :->

ale znalazlam fajny artykul na vege o cukrach, w tym agave :-D :

Cytat:
Słodkie prawdy

Biały cukier, cukier trzcinowy, syrop ryżowy, syrop daktylowy, melasa, nektar z agawy, ksylitol, stewia… I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu słodzenie jednoznacznie kojarzyło się wszystkim tylko z tym pierwszym.

Od tego czasu oferta sklepów z tzw. zdrową żywnością bardzo się pod tym względem rozszerzyła, podstawowe alternatywy dla cukru pojawiły się w hipermarketach, a cukier trzcinowy na dobre zagościł w lepszych kawiarniach. Czy to tylko producenci wyciągają do nas pomocną dłoń, pomagając usprawiedliwiać przed samym sobą spożywanie węglowodanów, ale za to w zdrowym opakowaniu? A może rzeczywiście któryś z tych nowych wynalazków oferuje wymierne korzyści, co najmniej przewyższające niemałą różnicę w cenie?

Ilość, nie jakość!
Zanim przejdziemy do oceny poszczególnych substancji słodzących, trzeba sobie jasno powiedzieć, czym one są i co to z punktu żywieniowego oznacza. No więc właśnie, czym?

Biały cukier kojarzy się większości z nas całkiem słusznie z pustymi kaloriami. Nie zawiera on żadnych witamin, błonnika, przeciwutleniaczy, ma jedynie śladowe ilości składników mineralnych. Im większy jego udział w diecie, tym trudniej pokryć zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze i tym mniejsza w niej zawartość substancji o działaniu ochronnym. Dodatkowo diety z wysoką zawartością dodawanych cukrów prostych rozregulowują mechanizmy odpowiedzialne za utrzymywanie optymalnych stężeń glukozy we krwi i zwiększają w niej stężenie trójglicerydów.

Oczywiście występują pewne różnice pomiędzy wartością odżywczą i przemianami w organizmie między białym cukrem a innych substancjami słodzącymi, ale nie są one tak duże, jak byśmy sobie tego życzyli. To zawsze źródło skoncentrowanej energii, w dużej mierze pozbawionej wartości odżywczych.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają, aby spożycie dodawanych cukrów – włącznie z tymi, które producenci dodają w procesach produkcyjnych żywności – wynosiło nie więcej niż 10 proc. całej energii, przy czym im mniej, tym lepiej. Dla porównania, ta liczba w Polsce w 2001 roku wynosiła średnio 15 proc. Rozsądny cel maksymalnie około 5 proc. to w przeliczeniu 2 łyżki substancji słodzącej ze wszystkich źródeł na dzień. Jeśli rzeczywiście przeciętnie tyle spożywamy jako dodatek do diety opartej na pełnych produktach roślinnych, nie powinniśmy się raczej przejmować, jakiego cukru mamy użyć od święta, i wybrać to, na co akurat mamy ochotę albo co pasuje nam do przepisu.

Słodkie ciekawostki

Czy jest coś dobrego, co można powiedzieć o którejkolwiek z dostępnych substancji słodzących? Amerykańscy naukowcy porównali zawartość przeciwutleniaczy w dwunastu tego typu produktach dostępnych w USA. Okazało się, że melasa i cukier daktylowy mają ich znacząco więcej niż wszystkie pozostałe (ale w dalszym ciągu mniej niż pełne produkty roślinne). Melasa zawiera też dość spore ilości żelaza i wapnia. Ma ona specyficzny smak, więc lepiej przynajmniej na początku nie używać jej jako jedynego składnika wypieków zamiast cukru.

Jedynie cukier daktylowy jest substancją słodzącą składającą się z pełnych owoców, więc wysoki wynik nie dziwi. W Polsce dostaniemy na razie tylko syrop daktylowy, który jest jego trochę bardziej przetworzoną formą. Niestety, ani syrop, ani melasa nie nadają się do ciepłych napojów, ponieważ słabo się rozpuszczają.


Fruktozowa pułapka

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jako że owoce powszechnie kojarzą się ze zdrowiem, badania naukowe wykazują negatywne działanie fruktozy jako wyizolowanej substancji (ale nie owoców!). Prawdziwym rekordzistą pod względem jej zawartości jest syrop z agawy, paradoksalnie chwalony za niski indeks glikemiczny, czyli stosunkowo małe podnoszenie stężenia glukozy we krwi. Dzieje się tak dlatego, że stanowiąca jego większość fruktoza trafia prosto do wątroby, gdzie pobudza niekorzystne reakcje prowadzące między innymi do wzrostu stężeń trójglicerydów. W przypadku spożycia pełnego owocu jest jej znacznie mniej, a cały proces rozgrywa się powoli ze względu na obecność błonnika, który spowalnia wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Zbrodnia bez kary?

Ksylitol i inne tzw. alkohole cukrowe mają mniej kalorii niż biały cukier lub nawet ich śladowe ilości. W przeciwieństwie do białego cukru niego, nie sprzyjają powstawaniu próchnicy, a nawet mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Dodatkowo produkty zawierające alkohole cukrowe zamiast cukru powodują mniejszy wzrost glukozy we krwi po spożyciu. W większych dawkach alkohole cukrowe mogą mieć jednak efekt przeczyszczający, ale potrzebne są do tego naprawdę duże ilości, znacznie przekraczające zwyczajowe spożycie u większości osób. Z czasem może występować adaptacja organizmu i zwiększenie tolerancji. Jeśli ktoś planuje rozpoczęcie słodzenia którymś z polioli, najlepiej sprawdzić na sobie reakcję, zaczynając od małych dawek.

Nie ma róży bez kolców

Okazało się, że także stewia, paragwajska roślina, w której dopatrywano się idealnej substancji słodzącej, ma swoje ograniczenia. Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia w swoim niedawnym raporcie oceniającym dodatki do żywności, przekształca się ona w układzie pokarmowym do mutagennej substancji. W rezultacie bezpieczne dzienne spożycie dla przeciętnej osoby dorosłej to odpowiednik dwóch szklanek napoju słodzonego stewią.

Co można zrobić, żeby świąteczne (i nie tylko) ciasta były mniej szkodliwe? Spróbować zamienić część substancji słodzącej na suszone owoce i ograniczyć w nich ilość tłuszczu, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. A przede wszystkim jeść je z umiarem!

hxxp://vege.com.pl/zdrowie-2/slodkie-prawdy.html
_________________

 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2012-02-17, 01:35   

Mgr Desmond twierdzi, że wszelkie słody i syropy to puste kalorie i niewiele się różnią od zwykłego cukru...
No to może daktyle. :-P
 
 
jaskrawa 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 21 Lip 2011
Posty: 2217
Skąd: Międzyborów
Wysłany: 2012-02-20, 17:20   

no i bardzo dobrze :D , bo ta agawa u nas w sklepie ze zdrową ż. kosztuje 24 zyble za buteleczkę. przynajmniej mam powód, by sobie odmówić wydania takiej ilości gotówki :D
słodzę nadal melasą i kropka. chociaż pewnie za chwilę się okaże, że też niezdrowa, bo coś tam...
 
 
malinka 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 16 Gru 2011
Posty: 100
Skąd: Lubin
Wysłany: 2013-07-09, 13:13   

Szkoda, że wcześniej tutaj nie zajrzałam, bo bym nie kupiła syropu z agawy. A wcale nie jest taki tani, bo poszło 25 zł, na to co miało niby być zdrowe, a nie jest. Rozczarowana :roll: Cóż, sporadycznie go będę z rodziną używać, bo przecież nie wyrzucę.
_________________
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-09, 15:44   

no,nadal jest trochę szał na ten produkt,nie wiedzieć czemu..dietetycy raczej sie jednoznacznie na ten temat wypowiadaja ;)
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2013-07-09, 17:59   

Dlatego wolę kupić torbę zwykłego cukru (ew. trzcinowego dla smaku, nie łudząc się co do zdrowotności) za kilka złotych i używać w ilościach umiarkowanych :P Nie wierzę w żadne syropy, słody i inne cuda, nie ma zdrowej słodyczy poza całościami pokarmowymi.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
qetrab 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 662
Wysłany: 2013-07-10, 08:33   

Już w sumie kiedyś słyszałem o szkodliwości fruktozy... ja zwykle do słodzenia używałem melasy trzcinowej, albo bananów ;)
 
 
lilias 

Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 15 Sie 2012
Posty: 1013
Wysłany: 2013-07-10, 08:45   

w mordeczkę :( a ja mam wielką flachę tego syropu i za wysokie trójglicerydy
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-07-11, 07:21   

Hm...Od 6 miesięcy kupowałam dla mamy, bo tak ładnie i zdrowo wygląda w buteleczce...Dużo nie schodziło, ot pojemniczek a miesiąc, głównie zamiast miodu do śniadania, ale jednak cena jest duża a zdrowotność mała, lub wcale - więc też przestaję kupować. Dzięki za linki! Kupiłam teraz syrop daktylowy BioPlaneta ( w mikro sklepiku na dzielnicy był :) I fajny jest.
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
Aries 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 16 Gru 2011
Posty: 108
Wysłany: 2013-07-12, 14:03   

Cytat:
Nie trać pieniędzy na syrop
z agawy


Syrop z agawy powinien otrzymać główną nagrodę za największy sukces marketingowy przemysłu spożywczego. Ignorowany przez opinię publiczną (a także przez wielu ekspertów), zaczął pojawiać się w sklepach ze zdrową żywnością około dziesięciu lat temu, a następnie podbił rynek supermarketów. Można go dziś znaleźć niemal wszędzie. Polubiły go miliony ludzi. Dlaczego?

Specjaliści od marketingu, którzy wprowadzili syrop z agawy na rynek, wpadli na pomysł reklamowania go jako całkowicie nowej substancji słodzącej: lepszej od cukru, nie podnoszącej stężenia glukozy we krwi, niemalże takiej jak aspartam (sztuczny słodzik), a więc takiej, która może być zalecana cukrzykom. Ponadto syrop z agawy reklamowany jest jako całkowicie „naturalny” i „ekologiczny”.

Co więcej, podczas kampanii informacyjnych dotyczących syropu z agawy podawano, że jest on tradycyjnym produktem używanym od lat w Meksyku. Dzięki temu konsumentom łatwiej przełknąć wysoką cenę syropu i namówić ich do kupowania nowych linii wyrobów zawierających ten składnik. Obecnie syrop z agawy dodaje się do napojów, batoników zbożowych, deserów i innych produktów, które można znaleźć w dziale ze zdrową żywnością lub produktami dietetycznymi.

Jednakże tak naprawdę syrop z agawy nie jest ani tradycyjnym wyrobem, ani zdrowym produktem.

Jego indeks glikemiczny (IG), który określa wpływ spożycia danego produktu na poposiłkowe stężenie glukozy we krwi, może być nawet nieco wyższy niż IG czystej glukozy. Nie jest on zalecany do spożycia przez cukrzyków oraz osoby, które chcą schudnąć lub stosować zrównoważoną dietę.
Czym jest agawa?

Agawa jest rośliną, która rośnie głównie w Meksyku, jednakże można ją znaleźć we wszystkich gorących i suchych regionach, a także w krajach śródziemnomorskich. Do niedawna znana była tylko jako główny składnik tequili. Gdy roślina osiągnie wiek dziesięciu lat, obcina się jej liście i wydobywa serce, które wygląda jak duży ananas i waży od 25 do 75 kilogramów. Następnie zbiera się ukryty w jego wnętrzu sok, z którego poprzez kilkugodzinne gotowanie, czyli w sposób podobny do wytwarzania syropu klonowego w Kanadzie, produkuje się „syrop z agawy”. W ten sposób otrzymuje się inulinę o wysokiej zawartości fruktozy, która jest jednym z cukrów o najmniej korzystnym działaniu na organizm.
Błędne informacje dotyczące syropu z agawy

Konsumenci uważają często, że syrop z agawy nie zawiera kalorii. To nieprawda. Łyżeczka syropu z agawy zawiera sześć kalorii, czyli tyle, co zwykły cukier. Cukrzycy i osoby zagrożone cukrzycą używają syropu z agawy, myśląc, że ma on niski indeks glikemiczny i nie prowadzi do wystąpienia tzw. szczytu glikemicznego.

Uwaga: w rzeczywistości zależy to od metody produkcji syropu z agawy. W zależności od rodzaju zastosowanej metody indeks glikemiczny (IG) syropu z agawy może wynosić od 55 (jak ugotowane do miękkości spaghetti) do 90 (czyli więcej niż biały cukier), lecz informacje te zazwyczaj nie są podawane na etykiecie.

Jeżeli masz cukrzycę, musisz wiedzieć, że nie przeprowadzono do tej pory zbyt wielu badań dotyczących wpływu syropu z agawy na cukrzycę; a wszystkie badania przeprowadzone w tym zakresie były prowadzone na szczurach, a nie na ludziach.
Dlaczego fruktoza stanowi problem?

Pozwól, że wyjaśnię jedną ważną kwestię. Skoncentrowana fruktoza nie występuje naturalnie ani w owocach, ani w innych produktach. W naturze zawsze towarzyszą jej enzymy, witaminy, minerały, błonnik i pektyna, a także inne rodzaje cukrów. Skoncentrowana fruktoza jest produktem procesu rafinacji.

Kiedy spożywasz owoce zawierające fruktozę, Twój przewód pokarmowy trawi ją w tym samym czasie, co inne zawarte w nich składniki pokarmowe. Natomiast kiedy jesz skoncentrowaną lub oczyszczoną fruktozę, jest ona natychmiast wchłaniana w jelicie cienkim do krwiobiegu i trafia prosto do wątroby, gdzie jest metabolizowana.

Jeśli uważnie przeczytałeś ostatni akapit, to wiesz już, na czym polega tajemnica tego, że owoce są korzystne dla zdrowia, a fruktoza – wręcz przeciwnie.

Fruktoza, która przedostaje się bezpośrednio do wątroby, jest przekształcana w trójglicerydy i magazynowana pod postacią tłuszczu. Oznacza to, że nie jest ona przekształcana w glukozę tak jak inne cukry. Nie powoduje ona więc wzrostu ani spadku stężenia cukru we krwi. Stąd też wyciągnięto wniosek, że syrop z agawy, który zawiera bardzo dużo skoncentrowanej fruktozy, jest odpowiedni dla cukrzyków. Jednakże jest dokładnie na odwrót.

Fruktoza jest inhibitorem leptyny, czyli hormonu, który przekazuje Twojemu ciału informację o tym, że zaspokoiłeś głód. Innymi słowy, fruktoza sprawia, że ciągle jesteś głodny. Oprócz tego, że fruktoza przyczynia się do powstawania nadwagi, powoduje ona odkładanie się tłuszczu w sposób niebezpieczny dla zdrowia, czyli w okolicy najważniejszych narządów (tłuszcz trzewny) i w okolicy brzucha. Zostało to udowodnione w ramach badania, którego wyniki opublikowano w 2009 r. w czasopiśmie Journal of Clinical Investigation1.

Wniosek: syrop z agawy zawiera bardzo dużo fruktozy, a fruktoza nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Syrop z agawy wcale nie jest tradycyjnym wyrobem ani produktem naturalnym, lecz wynikiem procesu rafinacji. Należy go więc unikać.
Co zatem należy robić?

Mogę dać Ci kilka wskazówek, jednakże muszę też dodać, że trzeba będzie przyzwyczaić się do jedzenia mniejszych ilości cukru. Polacy jedzą ok. 41 kg cukru rocznie2, to stanowczo za dużo. W zdrowej diecie nie powinno znaleźć się więcej niż osiem kilogramów cukru rocznie. Aby jednak podjąć decyzje (często radykalne), dzięki którym będzie to możliwe, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Unikaj sztucznych substancji słodzących. Powodują one więcej problemów niż naturalny cukier.
Zastępuj cukier miodem, czyli złożonym cukrem, który jest trawiony powoli, a oprócz kalorii z cukru dostarcza Ci innych substancji o dobroczynnym wpływie na Twój układ odpornościowy, takich jak antyoksydanty, aminokwasy oraz minerały (uwaga: to wcale nie oznacza, że możesz jeść miód w dużej ilości; jak każdy cukier, również miód powinieneś spożywać z umiarem).
Czy próbowałeś już stewii? Stewia to naturalna substancja słodząca wykorzystywana przez Indian Guarani zamieszkujących Paragwaj i Brazylię. Może ona być stosowana w ramach diety niskowęglowodanowej oraz diety dla cukrzyków. Niestety, jest ona dosyć droga.

Na zdrowie!

Jean-Marc Dupuis

PS: Zainteresował Cię ten artykuł, a nie jesteś jeszcze prenumeratorem bezpłatnego newslettera Poczta Zdrowia? Możesz go zaprenumerować, klikając tutaj. Dwa razy w tygodniu otrzymasz na swoją skrzynkę e-mail najnowsze i w pełni wiarygodne (potwierdzone wieloma badaniami naukowymi przeprowadzanymi na całym świecie) informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.

Źródła:

(1) Kimber L. Stanhope, Jean Marc Schwarz, Nancy L.Keim, Steven C. Griffen, et al, «Consuming fructose-sweetened, not glucose-sweetends, beverages increases visceral adiposity and lipids and decreases insulin sensitivity in overweight/obese humans», The Journal of Clinical Investigation, 2009;119(5):1322-1334.

(2) Biuletyn Informacyjny Agencji Rynku Rolnego, sierpień 2006, nr 8 (182), str. 18.
_________________
Jak ktoś chce - zawsze znajdzie sposób, jak ktoś nie chce - zawsze znajdzie wymówkę.

Jeśli uważasz, że coś potrafisz lub nie potrafisz - w obu przypadkach masz rację.
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-17, 13:38   

"Czy syrop z agawy jest zdrową alternatywą dla białego cukru?

W ostatnim czasie szturmem zdobył on sklepy z tzw. zdrową żywnością i cieszy się zainteresowaniem wielu osób dbających o swój sposób odżywiania. Czy słusznie?

Choć prawdopodobnie wielu to rozczaruje, to niestety "zdrowy cukier" w dalszym ciągu pozostaje oksymoronem. Niezależnie od tego, o jakiej substancji słodzącej mówimy, zawsze są to mniej lub bardziej puste kalorie. Różnice między tymi mniej pustymi (np. syrop z agawy czy brązowy cukier) a tymi bardziej pustymi (np. biały cukier) są na tyle niewielkie, że porównywanie pod tym względem jednych z drugimi to dzielenie włosa na czworo.

A negatywny wpływ zawartych w większości z tych produktów cukrów na metabolizm jest bardzo zbliżony, z jednym NIECHLUBNYM wyjątkiem: syropem z agawy właśnie! Jest on reklamowany jako substancja słodząca wyjątkowo nisko podnosząca stężenia glukozy we krwi (czyli o niższym indeksie glikemicznym). I paradoksalnie na tym opiera się jego negatywny wpływ na organizm.

Syrop z agawy składa się w 70-90% z fruktozy (dla porównania, zwykły biały cukier to w 50% fruktoza i w 50% glukoza) - nic więc dziwnego, że w mniejszym stopniu podnosi stężenia glukozy we krwi. Fruktoza trafia bezpośrednio do wątroby, gdzie może nasilić produkcję trójglicerydów, cholesterolu LDL (tzw. "złego"), a w wyniku jej metabolizmu może wzrosnąć oporność na insulinę (takie działanie ma tylko wyizolowana fruktoza, więc nie ma obaw w przypadku całych owoców). Wszystkiego tego szczególnie chcą uniknąć osoby chore na cukrzycę, a zdarza się, że opierając się na informacji o niskim indeksie glikemicznym sięgają po syrop z agawy.

Czym najlepiej słodzić, jeśli już to robimy? Stewią, zmiksowanymi daktylami lub innymi suszonymi owocami, karobem lub melasą - jeśli ich bardzo szczególny smak pasuje akurat do przepisu. Oczywiście wszystko z umiarem.

Do pieczenia ciast wykorzystujmy banany, słodkie jabłka i inne świeże owoce. Wielu z nich naprawdę nie trzeba dosładzać, poza tym do nieco bardziej wytrawnego smaku deserów można się stopniowo przyzwyczaić."


hxxps://www.facebook.com/photo.php?fbid=730441823649643&set=a.385350298158799.112416.181055951921569&type=1&theater
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2013-09-17, 13:50   

Ej, ale przecież człowiek nie trawi inuliny, a skoro w syropie z agawy jak napisano jest inulina (czyli ten cukier, co np w topinamburze czy innych słodach dla cukrzyków), to skąd ta "niezdrowość"? Teoretycznie powinien przechodzić niestrawiony przez układ pokarmowy człowieka?
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
loreline 

Dołączyła: 21 Sty 2014
Posty: 3
Wysłany: 2014-01-21, 22:05   A może jednak nie jest zły?

Dzisiaj kupiłam swój pierwszy syrop z agawy- po przeczytaniu "antyraka" , porzuceniu cukru (oprócz słodyczy bez białej mąki) to była moja alternatywa na zamiennik cukru w słodyczach.
Osobiście ani stewia mi nie pasuje- nie macie wrażenie że smakuje jak słodzik w tabletkach?
Ksylitol odpada- jestem fanką włąsnorobionej chałwy.Szczęśliwa, że w końcu mam zamiennik miodu odpalam net a tu okazuje się,ze to ściema :
Znalazłąm taką wzmiankę :
hxxp://profesjonalnydietetyk.com.pl/sok-z-agawy-wspomaga-odchudzanie]hxxp://profesjonalnydietetyk.com.pl/sok-z-agawy-wspomaga-odchudzanie
-więc może to jednak nieprawda, że jest zły? Polimer fruktozy a fruktoza dla laików może nie mieć różnicy? I dlatego raz jest dobry a raz zły?
Jestem wegetarianką 20 lat - i coraz częściej mam wrażenie, ze wszyscy chcą nas trochę zrobić w balona- nagle okazuje sie,ze ziarno soi jest jednak niezdrowe i lepiej jeść sfermentowane (tempeh) - może za 10 lat sie okaże, że to marketing tempehu? Quinoa to też marketing, bo len to praktycznie to samo.
Może czas porzucić wszystkie " obce" wynalazki i skupić się na swoich? Jeść len, kaszę jaglaną i słodzić miodem i nie dawać się nabrać- nie oszukujmy się dla marketingowców jesteśmy dobrym źródłem kasy.
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2014-01-22, 03:02   

quinoa i len to prawie to samo? nie mylisz czasem chia z quinoa?
 
 
loreline 

Dołączyła: 21 Sty 2014
Posty: 3
Wysłany: 2014-01-22, 12:23   

Mogę mylić, bo nie używam - przepraszam. Chciałam kupić ale pocztałam, że to to samo co len i puściłam w niepamięć .
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2014-01-23, 01:37   

Nie przepraszaj, po prostu mnie to zdziwiło i jednocześnie przyszło na myśl, że może chodzić o chia.
A quinoa choć jest czymś zupełnie innym, jest fenomenalna i polecam każdemu (choć to inny temat ;) dodam tylko, że miałam okazję próbować mleka z quinoa, i to dopiero niesamowity smak!)

Żeby nie było, że tylko offtopic, to powiem, że mnie syrop z agawy nie zachwycił (próbowałam tego z crazy jack, a inne ich produkty są bardzo dobre, więc to po prostu agawa nie wywarła na mnie szczególnego wrażenia), do tego świadomość, że nie ma ona specjalnych wartości odżywczych sprawiła, że spośród "złego" wybieram syrop klonowy ;)

A z tych podobno zdrowszych - przerzuciłam się na ksylitol
 
 
nieznajowa


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 204
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-01-23, 08:06   

Kupilam jakiś czas temu syrop z agawy zachęcona ceną i półka ze zdrową żywnoscia i... stoi... Smakuje jak cukier z wodą :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,41 sekundy. Zapytań do SQL: 12