wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pierwsza religia
Autor Wiadomość
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2007-09-05, 20:51   pierwsza religia

Dziś Ada w przedszkolu poszła na religie. W zeszłym roku rozmawiałam z wychowawczynią i powiedziałam, że to będzie jej wybór, zmuszać nie pozwalam ale jak chce niech idzie.

Wrażenia Ady: mama nudno było, pani pytała czy chodzimy do kościoła. Oczywiście moje rezolutne dziecko oznajmiło, że tylko z babcią a mama nie chodzi, że kiedyś w domu był ksiądz i dostała obrazek, i że jadła opłatek i smakował a teraz nie może bo jest dietowa.

cdn...., sama jestem ciekawa
Ostatnio zmieniony przez Agnieszka 2007-09-05, 21:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-05, 21:10   

Agnieszka napisał/a:
jadła opłatek i smakował a teraz nie może bo jest dietowa.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ja jeszcze nie pytałam, czy będzie religia w zerówce, jutro jest spotkanie, myślę, że M. poruszy tą sprawę. Ale wolimy, żeby Zuzia nie chodziła na religię...
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2007-09-05, 21:47   

ja zostawiam wybór Adzie sama jestem ciekawa

acha było jeszcze pytanie jakie modlitwy znają dzieci (czyli pewnie jak się modlą). Ada z modlitw zna tylko do "anioła stróża"
 
 
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-09-05, 22:08   

A u nas sam mniut...lista z imionami i nazwiskami dzieci wisi na tablicy ogłoszeń, a pod listą zapytanie, czy rodzice wyrażają zgodę na uczęszczanie dziecka na religię...nawet się do dyrekcji nie trzeba fatygować żeby niechodzenie załatwiać ech...supcio :-D
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
YolaW 


Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5462
Skąd: Południe :)
Wysłany: 2007-09-05, 22:09   

hans napisał/a:
lista z imionami i nazwiskami dzieci wisi na tablicy ogłoszeń, a pod listą zapytanie, czy rodzice wyrażają zgodę na uczęszczanie dziecka na religię...nawet się do dyrekcji nie trzeba fatygować żeby niechodzenie załatwiać ech...

Czyli deklarujecie się publicznie? ]:->
_________________
hxxp://www.slub-wesele.pl]
hxxp://slub-wesele.pl/]
hxxps://achtedzieciaki.pl/artykul/17]
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-09-05, 22:17   

Agnieszka, przepraszam ze wkladam kij w mrowicho, ale dlaczego odpowiedzialnosc za religijna indoktrynacje malego dziecka zrzuciliscie wlasnie na nie? (to dosc oczywiste, ze dziecko decyduje sie isc z rowiesnikami na zajecia niz zostac same w tym czasie lub pojsc do nieznajomych sobie dzieciakow z innej grupy), czy nie sadzisz ze szkody wychowawcze z tego tytulu beda wieksze niz korzysci? Bo jesli wychowujecie (jak rozumiem) dziecko w innym niz katolicki kontekscie swiatopogladowym, to byc moze beda sie rodzic z tego tytulu rozmaite dysonanse w malej glowce.

Jesli dziecko ma (a ma) decydowac o sobie jesli idzie o wybor swiatopogladu, wierzen itp itd to powinno robic to swiadomie. Mysle ze paradoksalnie wiecej wolnosci dalibyscie dziecku, gdybyscie w tym momencie mu ten wybor ograniczyli.

Rozumiem ze nie-katolik moze poslac na katolicka katecheze dziecko w polsce z przyczyn pragmatycznych czy koniunkturalnych, ale Ty jak rozumiem odwolujesz sie do wolnosci wyboru dziecka. Wydaje mi sie ze dziecko w wieku przedszkolnym nie moze dokonac takiego wyboru.
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-09-05, 22:22   

YolaW napisał/a:
hans napisał/a:
lista z imionami i nazwiskami dzieci wisi na tablicy ogłoszeń, a pod listą zapytanie, czy rodzice wyrażają zgodę na uczęszczanie dziecka na religię...nawet się do dyrekcji nie trzeba fatygować żeby niechodzenie załatwiać ech...

Czyli deklarujecie się publicznie? ]:->

ja tam swoich poglądów nie ukrywam, a ta lista jest dla mnie wygodna...poza tym jest dowodem na to, że religia nie jest obowiązkowa i można z niej zrezygnować bez łażenia i tłumaczenia się dlaczego nie, wystarczy podpis i po sprawie :mrgreen:
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-09-05, 22:24   

u mnie się przynosiło podpisaną kartkę od rodziców, jako jedyna miałam na "nie"...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
YolaW 


Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5462
Skąd: Południe :)
Wysłany: 2007-09-05, 22:26   

hans napisał/a:
poza tym jest dowodem na to, że religia nie jest obowiązkowa i można z niej zrezygnować bez łażenia i tłumaczenia się dlaczego nie, wystarczy podpis i po sprawie

hans to fakt, ale jakoś mi ta tablica ogłoszeń nie pasuje...choć niezaprzeczalnie jest wygodna. Ja bym raczej na wywiadówce rozdała deklaracje na karteczkach rodzicom do podpisu (też wygodne). Na pewno ktoś może poczuć się skrępowany jawnością tej listy.
_________________
hxxp://www.slub-wesele.pl]
hxxp://slub-wesele.pl/]
hxxps://achtedzieciaki.pl/artykul/17]
 
 
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-09-05, 22:36   

W Izy grupie jest 4-ro sześciolatków i ich właśnie dotyczy ta lista...jest ona wywieszona przed wejściem do sali, nie na głównym holu przedszkola. Wyobraźcie sobie że tylko jedni rodzice wyrazili zgodę na religię, jedno dziecko na cztery "uprawnione" będzie chodziło na religię i to wszystko dzieje się w Polsce w papieskim Krakowie :shock:
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
Malroy
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-05, 22:42   

Ciekawe czy moje małe będą miały nieprzyjemności ze względu na brak chrztu ? Po reakcjach jednej mojej sąsiadki, która dowiedziawszy się, że nie są chrzczone powiedziała, że z szatanami nie chce mieć nic do czynienia :/ czasami mam wątpliwości.
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-09-05, 22:49   

Malroy, ja nie chcialbym miec na Twoim miejscu do czynienia z taka sasiadka, wiec sytuacja staje sie klarowna. Ot, jedna wiecej korzysc z niechrzeczenia dzieci w Poslce: klarowanie relacji miedzyludzkich ;)
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2007-09-05, 23:35   

Malroy napisał/a:
Ciekawe czy moje małe będą miały nieprzyjemności ze względu na brak chrztu ? Po reakcjach jednej mojej sąsiadki, która dowiedziawszy się, że nie są chrzczone powiedziała, że z szatanami nie chce mieć nic do czynienia :/ czasami mam wątpliwości.

A my sąsiadkom nie opowiadamy, że "nasze" dzieci nie mają chrztu, bo to nie ich sprawa.
Gdy Kuba uczęszczał do przedszkola to pytałem go czy chce chodzić na religię i odpowiedział, że nie. No to załatwiłem w przedszkolu, że ma nie chodzić. Raczej nie wystawiałbym kilkuletniego dziecka na presję tłumu katolików i mówił, że ma decydować o sobie. Nie mówię Aga, że tak było w Twoim i Ady przypadku. Szanuję Twoją decyzję (a spróbowałbym nie, co?) :mryellow:
Od razu zwrócę uwagę na rzecz, której nie dopatrzyłem. Chodzi o to co się dzieje z dziećmi, które nie chodzą na religię w czasie rekolekcji. Kuba i jeszcze jeden chłopiec, który był świadkiem Jehowy siedzieli z kucharkami w kuchni. Masakra jak dla mnie, choć Kuba mówił, że
było OK. Płaciłem za przedszkole i miałem prawo oczekiwać należytej opieki nad dzieckiem a nie praktyk rodem z zasadniczej szkoły gastronomicznej :evil:
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-05, 23:46   

a ja będę musiała sie zorientować czy u gabiski religii nie wprowadzają. bo na 100% w 6 grupie jest, pytanie czy w piątej też...
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-09-06, 00:02   

k.leee napisał/a:
Gdy Kuba uczęszczał do przedszkola to pytałem go czy chce chodzić na religię i odpowiedział, że nie. No to załatwiłem w przedszkolu, że ma nie chodzić. Raczej nie wystawiałbym kilkuletniego dziecka na presję tłumu katolików i mówił, że ma decydować o sobie.


nie rozumiem, piszesz do kropki ze pytales syna o zdanie, a po kropce ze nie wystawilbys dziecka na presje mowiac, ze ma decydowac o sobie. hmmm :roll:
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2007-09-06, 00:17   

Ja nie chodzę do kościoła i Ada doskonale o tym wie. Jednocześnie bywając u mich rodziców bywa, że chodzi z moją mamą. Jakie będą konsekwencje mojej decyzji zobaczymy ale rozmawiałyśmy o tym (wiedziała, że starszaki mają religie) i wyraziła chęć uczestnictwa więc zgodziłam się.

W naszym przedszkolu religia dotyczy tylko ostatniej grupy, młodsze dzieci nie uczestniczą. Czy wszystkie dzieci z gr będą chodzić nie wiem. Żadna lista nie wisi a zebranie mamy we wtorek. Sądzę, że jeśli Ada zrezygnuje z katechezy pójdzie w tym czasie do niższej grupy (nie będzie to problemem bo zna dzieci i lubi)
 
 
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-09-06, 00:32   

Kolejny punkt na plus dla systemu waldorfskiego, wszystkie dzieci są razem bez względu na wiek, więc to te zerówkowe wychodzą na dodatkowe zajęcia do innej sali, a jeśli z zajęć takowych nie korzystają to po prostu zostają w swojej grupie nigdzie nie idąc :-D
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2007-09-06, 00:37   

rebTewje napisał/a:
k.leee napisał/a:
Gdy Kuba uczęszczał do przedszkola to pytałem go czy chce chodzić na religię i odpowiedział, że nie. No to załatwiłem w przedszkolu, że ma nie chodzić. Raczej nie wystawiałbym kilkuletniego dziecka na presję tłumu katolików i mówił, że ma decydować o sobie.


nie rozumiem, piszesz do kropki ze pytales syna o zdanie, a po kropce ze nie wystawilbys dziecka na presje mowiac, ze ma decydowac o sobie. hmmm :roll:

Wydaje mi się, że różnica jest oczywista ale oczywiście mogę jaśniej.
Nie powiedziałbym tak: to idź synu do przedszkola i Ty zdecyduj czy chcesz chodzić na religię, bo nie wystawiłbym kilkuletniego dziecko na przeciwko tłumu katolików.
Pytałem Kubę o zdanie, rozmawiałem i podejmowałem decyzje. Ja brałem odpowiedzialność i równocześnie wspierałem Kubę jak już był w tej sytuacji.
_________________
hxxp://alterkino.org/]www.alterkino.org
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-09-06, 00:46   

teraz kapuje.
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-06, 10:57   

No, Aga chyba zrobiła podobnie, nie widzę za bardzo różnicy ;)
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-09-06, 21:15   

no to zalezy, czy decyzja k.leee bylaby identyczna gdyby Kuba chcial chodzic na religie. Poczatkowo zrozumialem ze nie, po dodatkowym wyjasnieniu ze tak, a teraz... znowu wszystko kasienka skomplikowala! ;)
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-06, 21:19   

U nas tylko do podpisania dali wszystkim deklaracje, na czas religii dzieci, których rodzice nie chcą, by chodziły, będą przechodzić do innej grupy(uff, nie do szatni...). Nie wiem, czy zuzia nie będzie jedyna z naszej grupy, się okaże i zobaczymy, jak ona na to zareaguje.
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-09-06, 21:33   

i to jest granda jakas. skoro religia musi byc w przedszkolu powinna byc prowadzona jako pierwsza badz ostatnia godzina, tak zeby rodzic mial okazje odebrac dziecko przed badz po. stawianie malego dziecka w tak stersujacej sytuacji jest moim zdaniem kompletna wiocha i wiaze sie z brakiem kompetencji zawodowych pedagogow pracujacych w przedszkolach.
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-06, 21:54   

rebTewje, 100% się zgadzam...Ale chyba nie przeforsujemy tego :( W przedszkolu jest o tyle trudniej, że dzieci przychodzą o różnych godzinach, nie wszystkie np. na ósmą do 15...Zuzia chodzi na 9, po śniadaniu i odbieram ją o 14, są też inne dzieci na takim krótkim pobycie i w tym czasie pewnie musi być religia, no bo co z tymi dzieciakami, które mają chodzić na religię, a są na skróconym pobycie i nie mogą zostać dłużej ani przyjść wcześniej? O 13.30 jest obiad, więc gdyby ta religia miała być jako "ostatnia, to musiałabym w te dni odbierać Zuzię o12.30(zakładam że trwa ok. godziny). Czyli właściwie bez sensu bym wracała do domu, bo od 9 do 12.30 to jest 3,5 godziny :/
 
 
alfa 

Dołączyła: 29 Sie 2007
Posty: 83
Skąd: Gdańsk przedmieścia
Wysłany: 2007-09-07, 09:59   

Jak młoda chodzła do przedszkola, to na czas gdy przychodziła katechetka pani zabierała ją do innej sali. W całym przedszkolu na ok. 150 dzieci na religię nie chodziła ona i jakiś chłopczyk (Jehowy). Nie było niby problemu, ale jak przyszła nowa pani i nie przygotowała się do zajęć, to jest nie zapoznała się dokładnie z aktami dzieci by wiedzieć o nich to i owo, to zastawiła ją na religii...katechetka przyjęła ją oczywiście i naopowiadała głupot o duchu, jakimś Dżinie który może ją zjeść i może zjeść też mnie jej mamę. Poza tym nauczyła ją żegnać się. Jak młoda przyszła do domu pokazała mi czego się nauczyła, a ja z wrażenia jak stałam tak bezwiednie siadłam na tym co było najbliżej. Miałam już problemy z lekceważeniem jej diety i to mnie dobiło, bo wydawało mi się że konstytucja to gwarantuje. Pomyślałam
- co jest do cholery, jeszcze mi dziecko wbrew mej woli religii będa nauczać ? wyraziłam swoje niezadowolenie, w efekcie skonfliktowałam się z panią dyrektor. Odbiło się to na młodej, bo zaczęły ją gnębić i na mnie bo założyła mi sprawę w sądzie rodzinnym o rzekome głodzenie, bicie itp. Wygrałam i to bez adwokata, ale 5 miesięcy miałam zbierania dokumentów i udawadniania jaką matka jestem... a nerwówki jeszcze więcej. Przyznam, że jeszcze na widok tego babsztyla mi się wnętrzności przekręcają i choć jestem z natury życzliwa ludziom, to jej życzę by spotkało ją coś podobnego :evil: Nie poniosła żadnej kary oprócz medialnej, bo ukazały się artykuły w prasie i ludzie dowiedzieli się jak młodą potraktowano...
W zerówce pani dała karteczki, wpisałam, że nie wyrażam zgody... Dziś dowiedzialam się, że tylko jedna religia jest na początku, he he w środy my śpimy dłużej :-D a na czas tej drugiej idzie do świetlicy obok. Była już raz i podobało jej się tam :-> Co poza tym słyszałam jak mamy drugoklasistów żaliły się, że tej religii mają tyle do nauki co w szkole...i tak pomyślałam, że ona ma to z głowy. Nie musi tego się uczyć. wczoraj zaczęłam jej czytać zbiór legend indiańskich, a tam tak pięknie napisali, że oni mają inny świat, wierzenia i powinniśmy go szanować. My też mamy inny, żyjemy bez wiary w Boga. Oczywiście jak dorośnie i będzie chciała to proszę bardzo. będzie jednak to już jej własna, w pełni świadoma decyzja... Wczoraj przepuśiłam księdza na przejściu pod szkołą...czarne bmw, czarny garnitur, czarna komórka w jednej ręce, bo drugą prowadził... osobiście nie chcę mieć z tym nic wspólnego. Pozdrawiam wszystkich mądrze wierzących i ateistów. Alfa/ Kazamuko
_________________
hxxp://www.wegestudio.pl/Na_krawedzi_marzen-98.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 12