wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki sererk, serk homogenizowany?
Autor Wiadomość
osomaniak

Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 2
Wysłany: 2012-12-11, 22:35   Jaki sererk, serk homogenizowany?

Witajcie.

Wiele się czyta, że słynne danonki, serki danio, monte itp. są niezdrowe. Stąd do Was pytanie - jaka jest zdrowa alternatywa, jaki serek lub serek homogenizowany jest zdrowy? Gdzieś czytałem o serkach Bieluch i Bielusiach ale takich u mnie w regionie znaleźć nie można. Co polecicie innego z tego typu?
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2012-12-11, 22:49   

osomaniak, zapraszamy do działu "Powitania" - jest taki zwyczaj na forum, żeby najpierw się przedstawić :-)

Moim zdaniem im mniej przetworzony ser, tym lepiej. Czyli naturalny, normalny twaróg, taki w kostce, powiedzmy półtłusty. Można zmieszać z jogurtem (albo z niewielką ilością śmietany), rozetrzeć na gładką masę, zmielić, zblendować, dodać coś (owoce czy dżem, jeśli na słodko, przyprawy, czosnek itp. jeśli na ostro). Większość tych kupnych serków ma mnóstwo zbędnych dodatków, zagęstników itp.
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-12-11, 22:51   

Akurat Bieluch o ile pamiętam nie ma żadnych dodatków, nawet soli/cukru.
Myślałam, że jest dostępny wszędzie (nie jadam, dawałam kotu czasem, u mnie jest).
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
ropuszka 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 17 Maj 2012
Posty: 576
Skąd: Wro / B-c
Wysłany: 2012-12-11, 22:56   

a taki ser "mój ulubiony" - nie pamiętam czy ma jakieś dodatki (chyba nie ma - musiałabyś sprawdzić ), a nie trzeba go mielić
 
 
AZ 

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 17 Sty 2011
Posty: 353
Skąd: kielce/wrocław
Wysłany: 2012-12-11, 23:56   

"mój ulubiony" nie ma żadnych dodatków. sól tylko.

ale nie sprawdzę, bo wywaliłam dzisiaj śmieci.

hxxp://kaczuszka.co.uk/thumb/moj-ulubiony-twarozek-wielun__5904903000677.jpg o ten chodzi.
_________________
ćwicz mięśnie kegla kiedy czytasz moje posty, kiedyś mi za to podziękujesz ;)
 
 
adriane 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3064
Skąd: teraz Irlandia
Wysłany: 2012-12-12, 00:04   

Każdy serek homogenizowany z zasady jest niezdrowy ponieważ homogenizacja jest niezdrowa.

Oto fragment artykułu dr Andrzeja Janusa o mleku krowim.
"Proces homogenizacji polega na polega na wytwarzaniu jednolitej, trwałej mieszaniny składników nie mieszających się z sobą w warunkach normalnych, przy zastosowaniu środków mechanicznych (przyp. Encyklopedia PWN). Krótko mówiąc, polega to na rozdrabnianiu wielkocząsteczkowego białka do mniejszych jego fragmentów i tworzenia jednorodnej mieszaniny z rozdrobnionymi kuleczkami tłuszczu. Ma to na celu poprawienie walorów smakowych mleka i jego przetworów. Wydzielany przez krowę wraz z mlekiem enzym oksydaza ksantynowa, posiada dużą cząsteczkę i po spożyciu nieprzetworzonego mleka wydalana jest z organizmu z kałem. Kiedy mleko poddane zostanie procesowi homogenizacji, cząsteczki oksydazy ksantynowej stają się znacznie mniejsze, przez co wiele z nich zostaje wchłonięte z przewodu pokarmowego do krwi. Donald Ross i współpracownicy, jako pierwsi opublikowali pracę, w której zwrócili uwagę na występowanie w ogniskach miażdżycowych oksydazy ksantynowej pochodzącej z mleka krowiego. Stwierdzono zwiększoną jego aktywność w większości zmienionych miażdżycowo naczyniach układu tętniczego. Zdaniem autorów przyczynia się do powstawania stanów zapalnych tych naczyń. To właśnie wprowadzenie technologii homogenizacji mleka przyczyniło się do znacznego wzrostu śmiertelności z powodu zawałów serca. Oksydaza ksantynowa może przyczyniać się do zwężenia światła naczyń wieńcowych na wskutek ich skurczu, co z kolei może wywoływać tworzenie zakrzepów i zawału. Sfermentowane produkty mleczne znacząco różnią się od innych produktów nabiałowych pod względem ich wpływu na poziom cholesterolu we krwi."
hxxp://www.masaz-wroclaw.pl/pl,odzywianie/polecam-przepisy-na-mleko-zastepcze-smaczne-i-zdrowe,d11.html
_________________
Ada, mama Emila 2002, Karoliny 2000 i Filipa 1991.
 
 
 
gemi 
Matka Polka ;)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 2460
Wysłany: 2012-12-12, 12:58   

adriane, bardzo Ci dziękuję za to wyjaśnienie. Czułam intuicyjnie, że homogenizacja przetworów mlecznych jest nie ok, bo jest nienaturalnym procesem, ale nigdzie nie doczytałam o co dokładnie chodzi.
_________________
"Nowego kłamstwa słucha się chętniej aniżeli starej prawdy" (A.Czechow)
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2012-12-12, 13:21   

A w ogóle to jeśli ktoś jada i lubi takie serki-twarożki, to taki domowy twarożek jest ponoć jedną z najlepszych form do spożywania oleju lnianego, tzn. roztarty z twarogiem w postaci pasty jest doskonale przyswajalny. Ja właśnie tak robię - twaróg półtłusty, łyżka czy dwie oleju lnianego, trochę soli, trochę przypraw (np. zielona czubryca) i na chlebek - mniam mniam.
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
adriane 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3064
Skąd: teraz Irlandia
Wysłany: 2012-12-12, 17:28   

gemi napisał/a:
adriane, bardzo Ci dziękuję za to wyjaśnienie. Czułam intuicyjnie, że homogenizacja przetworów mlecznych jest nie ok, bo jest nienaturalnym procesem, ale nigdzie nie doczytałam o co dokładnie chodzi.


Cieszę się, że mogłam pomóc :)
_________________
Ada, mama Emila 2002, Karoliny 2000 i Filipa 1991.
 
 
 
osomaniak

Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 2
Wysłany: 2012-12-12, 23:38   

Nie chodziło mi o serki kanapkowe tylko deserowe ;) Dlatego też pytam o zdrowe alternatywy dla danio, danonków, monte. A wielu podaje tu właśnie kanapkowe.

To są jakieś alternatywy dla danio, danonków, monte itp. ?
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-13, 08:39   

zmiksowana z owocami kasza jaglana
 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-12-13, 08:42   

w sezonie letnim (tofu wychładza) zmiksowane naturalne tofu z mleczkiem migdałowym i owocami
albo twarożek migdałowy czy z nerkowców czy słonecznikowy z owocami suszonymi
albo awocado zmiksowane z karobem, słodem ryżowym i esencją waniliową
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2012-12-13, 20:13   

osomaniak napisał/a:
jaka jest zdrowa alternatywa

niejedzenie serków
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2012-12-13, 20:23   

osomaniak, to samo, tylko np. zmiksowane z owocami.
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2012-12-14, 22:59   

osomaniak kup naturalny jogurt , czy to bedzie roslinny czy zwykly i zmiksuj w domu z owocami, aby byl slodszy dorzuc suszonych owocow i takze zmiksuj , ewentulanie miod jesli jadacie ;-) .
_________________

 
 
liquorice 

Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 28
Skąd: Myszyniec
Wysłany: 2016-01-22, 13:42   

Przepis z bloga cookingforemily.pl

Serek jaglany z nerkowcami i truskawkowym sosem

Serek z orzechów nerkowca i kaszy jaglanej, podany z sosem truskawkowym
Author: www.cookingforemily.pl
Serves: 4
Ingredients

⅔ szklanki kaszy jaglanej
2 szklanki mleka ryżowego
⅔ szklanki orzechów nerkowca
350 g jogurtu naturalnego
2 łyżki miodu albo syropu z agawy (lub więcej – do smaku)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Sos truskawkowy:
½ kg truskawek
2 łyżki miodu

Instructions

Orzechy nerkowca zalać wodą i odstawić na całą noc.
Kaszę jaglaną włożyć do garnka i prażyć na małym ogniu przez ok 5-7 minut, mieszając często. Następnie zalać mlekiem. Gotować pod przykryciem aż kasza wchłonie całe mleko ( ok 15-20 min), nie mieszać tylko sprawdzać czy jest jeszcze płyn – w razie potrzeby dodać mleka. Ugotowaną, miękka kaszę ostudzić.
Orzechy odsączyć a następnie zmiksować na gładko. Do orzechów dodać kaszę, jogurt, miód i ekstrakt waniliowy – całość razem zmiksować na gładką masę. W razie potrzeby dosłodzić. Przełożyć do słoiczków.
Truskawki zagotować z miodem. Przegotować ok 5 minut aż puszczą sok a następnie zblendować. Gotować kolejne 10 -15 minut aż sos zgęstnieje.
Lekko przestudzony sos wyłożyć na wierzch słoiczków.
_________________
hxxp://malomiasteczkowaa.blogspot.com
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13