wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Restauracja na końcu wszechświata".
Autor Wiadomość
krzysztof

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 259
  Wysłany: 2013-01-02, 10:40   "Restauracja na końcu wszechświata".

Cześć :o

Douglas Adams ,"Restauracja na końcu wszechświata",Przełożył: Paweł Wieczorek,Wydanie oryginalne: 1980,Wydanie polskie: 1998
hxxp://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Frlhgnh3nmQJ:ftp://e-ti.net/Adams%2520Douglas%2520-%2520Apg%252002%2520-%2520Restauracja%2520Na%2520Koncu%2520Wszechswiata%2520%28m76%29.rtf+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a
także
hxxp://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:_E8JWzkd5c4J:hxxps://storino.pl/p/5Uf3i+&hl=pl&gl=pl
hxxps://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:_E8JWzkd5c4J:hxxps://storino.pl/p/5Uf3i+&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESjThzGk3zfnGH0l6mfC3W5aYL4vC8IRXxvzldhfLkaRafpckAW820nbd-P2XZpXNTe9tDhO_Gk93tX5yHkoGH-9O3m6tEicM0SpfI1Jzfns8MJy-NgKyOzzuqAEq55Ru3xcCWhA&sig=AHIEtbQglAmZdszHONtEwAhRO7hr3QGhjg
Cytat:
Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu.
Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało.
Cytat:
Rozdział 17
...Do stołu Zaphoda Beeblebroxa i reszty zbliżało się ogromne dojne zwierzę, olbrzymi, tłusty, mięsisty czworonóg z podrodziny bovinae. Mówiąc inaczej - przedstawiciel bydła domowego. Zwierzę miało wielkie bladoniebieskie oczy, krótkie rogi, na jego wargach gościło coś na kształt ujmującego uśmiechu.

- Dobry wieczór - zamuczało zwierzę, siadając ciężko na zadek. - Jestem daniem dnia. Czy mogłobym zainteresować państwo niektórymi moimi częściami? - Zwierzę lekko beknęło, z gardła wydobył mu się cichy bulgot, ułożyło wygodniej tylną część ciała i zaczęło się przyjacielsko wpatrywać w siedzących przy stoliku.

Spojrzenie zwierzęcia wywołało w Arturze i Trillian mieszaninę zdziwienia i przerażenia, u Forda spowodowało wzruszenie ramion, u Zaphoda Beeblebroxa dziki głód.

- Może kawałek łopatki? - zaproponowało zwierzę. - Duszonej w sosie z białym winem?

- Eee... twojej łopatki? - z przerażeniem wyszeptał Artur.

- Oczywiście, że mojej, proszę pana - odmuczało zadowolone zwierzę. - Nie ośmieliłobym się oferować niczyjej innej.

Zaphod już stał przy zwierzęciu i z miną znawcy ugniatał i oklepywał mu łopatkę.

- Mam świetną ogonówkę - wymamrotało zwierzę. - Ciągle ruszałem ogonem i jadłem mnóstwo paszy treściwej, mam więc gdzie trzeba dużo świetnego mięsa. - Znów przyjacielsko beknęło. Odbiło mu się trawą, którą zaczęło przeżuwać. Po chwili przeżuło i połknęło.

- A może gulasz?

- Myślisz, że to zwierzę, naprawdę chce, byśmy je zjedli? - szeptem spytała Forda Trillian.

- Ja nic nie myślę - odparł Ford. Jego oczy wyglądały jak kawałki szkła.

- To, okropne! - zawołał Artur. - Jeszcze nigdy w życiu nie miałem do czynienia z czymś tak obrzydliwym!

- Co jest, Ziemiaku? - zdziwił się Zaphod, który skierował uwagę na olbrzymi ogon zwierzęcia.

- Nie zamierzam jeść zwierzęcia, które mnie do tego namawia - odparł Artur. - To nieludzkie!

- Wolisz jeść zwierzę, które nie chce zostać zjedzone? - zdziwił się Zaphod.

- Nie o to chodzi - zaprzeczył Artur, zaraz jednak się zastanowił. - W porządku - stwierdził po chwili - może i chodzi, ale mało mnie to interesuje. Nie zamierzam wgłębiać się w taką pseudofilozofię. Po prostu nie... eee...

Wszechświat szalał w górze, walcząc na śmierć i życie.

- Wezmę chyba sałatę... - wymamrotał Artur.

- A może spojrzą państwo nieco łaskawszym okiem na moją wątrobę? - zapytało zwierzę. - Powinna być już smaczna i delikatna. Miesiącami się tuczyłem.

- Poproszę sałatę - stwierdził Artur dobitnie.

- Sałatę? - spytało zwierzę, przewracając z niezadowoleniem oczami.

- Chcesz mi może dać do zrozumienia, że mam nie jeść sałaty?

- Właściwie to znam wiele warzyw, które mają na temat bycia jedzonym jednoznaczną opinię. Dlatego też postanowiono rozwiązać ów skomplikowany problem raz na zawsze i wyhodować zwierzę, które naprawdę chce być jedzone i umie wyraźnie to powiedzieć. Efektem zabiegów hodowlanych jestem ja.

Zwierzęciu udało się wykonać lekki ukłon.

- Poproszę szklankę wody - zaordynował Artur.

- Słuchaj no - przerwał mu Zaphod - chcemy coś zjeść, a nie napychać sobie brzuchy problemami. Poproszę cztery lekko wysmażone steki i, jeśli można, duchem! Nie jedliśmy od pięciuset siedemdziesięciu sześciu miliardów lat!

Zwierzę dość niepewnie wstało. Wydało z siebie przyjazny bulgot.

- Bardzo rozsądny wybór, proszę pana, jeśli mogę tak powiedzieć. Doskonały. Już pędzę się zastrzelić. - Zwierzę odwróciło się, zdążyło jednak przyjaźnie mrugnąć do Artura. - Niech się pan nie denerwuje, zrobię to możliwie najbardziej humanitarnie.

Wolno poczłapało w stronę kuchni.

Parę minut później kelner przyniósł cztery olbrzymie parujące steki. Zaphod i Ford rzucili się na nie bez zastanowienia. Trillian chwilę się wahała, w końcu wzruszyła ramionami i zabrała się za swój.
.
Artur gapił się w talerz i robiło mu się niedobrze...


:o
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2013-01-02, 10:51   

Czytałam to kiedyś, ale jakoś nie zarejestrowałam tego fragmentu. Niezły :) Autor zdaje się był wegetarianinem?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2013-01-02, 12:01   

czytałam to ostatnio i właśnie przy tym fragmencie zastanawiałam się, czy Adams nie zajadał wyłącznie warzyw :)
"Trylogia w pięciu częściach" pełna jest takich kwiatków :)
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13