wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Produkty wege w dużych sklepach i ich żywot
Autor Wiadomość
zorro 


Pomogła: 43 razy
Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 826
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-15, 15:04   Produkty wege w dużych sklepach i ich żywot

Produkty wege, te dostępne w sklepach są nieadekwatnie drogie, wiadomo. Do tego ich cena zdaje się być wypadkową widzimisie na linii sprzedawca-producent (i nie mam wątpliwości, że to molochy sklepowe dyktują układy). Ostatnio zbulwersowana praktykami sklepu Alma (ale to samo dzieje się w Auchan), postanowiłam napisać do obu, sklepu i producenta. O ile dostałam odpowiedź od Polsoi, o tyle na odpowiedź sklepu jeszcze czekam.
O co mi chodzi?
Sklepy sprzedają wege produkty - na przykład drogą wędlinę Polsoi - do ostatniego dnia jej przydatności, nie informując o tym, że dnia następnego już jest przeterminowana. Zatem można wyrzucić 7 złotych w błoto, jeśli nie jest się czujnym. Po drugie na moje pytanie o informację i przecenę takowych pracownik sklepu odpowiedział, że towar nie może zostać przeceniony, ponieważ i tak zostanie odesłany do producenta (zatem sklepowi nie zależy na przecenie, bo NIE MUSZĄ tego sprzedać, wolą wyrzucić). Bulwersuje mnie nawet nie tyle wyciskanie nieadekwatnych pieniędzy z konsumentów, co pogarda dla jedzenia (charakterystyczna zresztą dla wpółczesnej cywilizacji). Osobną sprawą jest w ogóle dowolność ustalania cen. Mleko sojowe Alpro potrafi jednego dnia kosztować 5,99, żeby drugiego już być o 3 złote droższe. Nie ma tego w Niemczech. Tam Alpro jest zawsze w podobnej cenie, do tego tańsze niż w Polsce. Takie skoki dotyczą wszystkich produktów wege w Polsce. Czy was to nie wzburza? Czy środowisko wegetariańskie nie powinno zająć w tej sprawie stanowiska? Może po prostu zarzucić firmy, które to praktykują listami? Bowiem samo niekupowanie, doprowadzi jedynie do upadku producentów.
_________________
hxxp://znak-zorro-zo.blogspot.com/]ZORRO pisze - czytaj!
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2013-01-15, 15:36   

zorro, nie rozumiem. Uważasz, ze tylko wege produkty są w ten sposób traktowane? Wydaje mi się, ze takowy problem dotyczy całego przemysłu spożywczego.
 
 
ropuszka 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 17 Maj 2012
Posty: 576
Skąd: Wro / B-c
Wysłany: 2013-01-15, 16:24   

zorro, mi się wydaje że problem leży gdzie indziej - w braku konkurencji.
mamy kilka firm, a niektóre produkty praktycznie są tylko jednego producenta
brak konkurencji też na poziomie sklepów - jak jakiś spożywczak podniesie ceny np chleba i kukurydzy w puszce, to pójdę do innego, z wege produktami nie ma takiej opcji - jak chcę kupić wędzone tofu dzisiaj - to biorę, płacę 5zł i się jeszcze cieszę
nie wspominając już o małych miastach, chociaż uważam że w B-c i tak jest dobrze bo jest wybór produktów

a co do szalonych cen: rozpiętość cen choćby migdałów jest trudna do pobicia :lol:
 
 
zorro 


Pomogła: 43 razy
Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 826
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-16, 13:30   

Tak, uważam, że przede wszystkim wege, bo grupa docelowa jest o wiele mniejsza, a i wyboru nie ma. Więc duży sklep łatwiej może narzucić warunki producentowi. A producent produkuje dla o wiele mniejszej grupy niż wytwórca masła. Żaden z produktów, który kupuje nie jest aż tak absurdalnie drogi i nie zmienia tak szybko ceny. Poza tym w rzeczonej Almie (czy Auchan) inne produkty są przeceniane, gdy ich termin zbliża się ku końcowi - wege nigdy.
_________________
hxxp://znak-zorro-zo.blogspot.com/]ZORRO pisze - czytaj!
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-16, 13:40   

zorro napisał/a:
Poza tym w rzeczonej Almie (czy Auchan) inne produkty są przeceniane, gdy ich termin zbliża się ku końcowi - wege nigdy.

zupelnie mam inne obserwacje.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2013-01-16, 14:02   

może to zależy od kierownika sklepu?

A o tej akcji słyszały? hxxps://www.facebook.com/WiecejWeganskich
Można w jednym piśmie zawrzeć zarówno postulaty o przecenianie, jak i zwiększenie asortymentu i porządne oznaczenie, żeby nie trzeba było biegać po całym sklepie, żeby znaleźć wegańskie...
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2013-01-16, 16:15   

Dziś w Aldim byłam świadkiem sytuacji takiej: babcinka zwraca uwagę pracownikowi, że termin przydatności do spożycia masła czy jakiejś tam margaryny upływa dziś. I prosi czy w związku z tym można przecenić. Pan natychmiast rzuca się do półek i zgarnia cały towar z dzisiejszą datą. Nerwowo tłumaczy, że nie wolno mu tego sprzedać, wszystko idzie do wyrzucenia. Na to babcia pyta: a co z mięsem? przecież mięso przeceniacie! Pan potwierdza: mięso tak, mięso to co innego. Natomiast wszystko co w chłodni, mamy obowiązek wyrzucić.
No i dwa pytania się rodzą: dlaczego mięso tak, inne produkty nie? Dlaczego nie sprzedadzą dziś tego co jeszcze ma ważną datę? Marnotrawstwo nie do ogarnięcia :-|
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2013-01-16, 16:35   

priya przykre to naprawdę. Niesamowite ilości jedzenia są marnowane w wielkopowierzchniowych sklepach :-/
 
 
zorro 


Pomogła: 43 razy
Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 826
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-16, 22:57   

Alispo napisał/a:
zorro napisał/a:
Poza tym w rzeczonej Almie (czy Auchan) inne produkty są przeceniane, gdy ich termin zbliża się ku końcowi - wege nigdy.

zupelnie mam inne obserwacje.

Jakie? Że w Almie /Auchanie zawsze przeceniają wege, czy też, że nie przeceniają żadnych towarów, wege, czy nie-wege.
Mnie bulwersuje wyrzucanie jedzenia. Myślę, że sklep przecenia, jeśli zapłacił za coś, co ma w sklepie, z góry, więc chce jednak odzyskać jak najwięcej pieniędzy. W innych przypadkach tajemnicza umowy pomiędzy producentem/dystrybutorem, a sklepem.
Z tego, co pamiętam, niszczenie jedzenia jest także efektem prawa. Głośno było kilka lat temu o pewnym piekarzu, który oddał potrzebującym chleb, po czym dopadła go skarbówka.
_________________
hxxp://znak-zorro-zo.blogspot.com/]ZORRO pisze - czytaj!
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-17, 07:59   

Nie wiem jak w Wawie ale we Wro moja mama kupuje dużo vegeproduktow z przecen ze wzgl.na datą.szczegolnie w Almie.Też mnie wkurza strasznie wywalanie...staram sią freeganizowac czasem chociaż...
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Mikarin 
szczylowa mama


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 2500
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2013-01-17, 08:55   

zorro napisał/a:
Z tego, co pamiętam, niszczenie jedzenia jest także efektem prawa. Głośno było kilka lat temu o pewnym piekarzu, który oddał potrzebującym chleb, po czym dopadła go skarbówka.
Z tego, co pamiętam ten chleb był wtedy potraktowany jako darowizna, a człowieka owego zobligowano do odprowadzenia za to podatku. Ponieważ tego nie zrobił założono mu sprawę sądowną/komorniczą, gdzie w rezultacie stracił wszystko.
Dura lex, sed lex :evil:
_________________
hxxp://pierwszezabki.pl] hxxp://lilypie.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://www.kornela-m.blogspot.com/]blog? zapraszam!
SELER RULEZ! :D | Nie łączę wegetarianizmu z filozofią, więc jak czasem coś palnę - proszę o wyrozumiałość! Dziękuję :)
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?p=651569#651569]Zbieram na rower - zapraszam!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 14