wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wegańska pizza ze "śmietanowym" sosem :D
Autor Wiadomość
qetrab 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 662
Wysłany: 2013-06-13, 23:27   Wegańska pizza ze "śmietanowym" sosem :D

Ciasto:
Przepis na najlepszą pizzę :P Jest dostosowany do mąki białej, do razowych trzeba używać trochę wiecej wody i drożdży

0,5 kg mąki (najlepszy typ 600-650)
250 ml ciepłej wody - W przypadku użycia mąki razowej, co ja właśnie uczyniłem trzeba dać więcej wody około 350 ml, to jednak zależy od grubości przemiału mąki i może się różnić, ciasto musi być elastyczne i nie lepić się do rąk
50 ml oliwy z oliwek
6g drożdży - dla mąk razowych musi być więcej, taka mąka jest cięższa i gorzej wyrasta, 10-12g wystarczy w zupełności
1/2 łyżki soli

drożdże rozpuść w ciepłej wodzie, dodaj sól i oliwę, wlej do mąki i zagniataj przez 5 minut. Odstaw ciasto w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia, potem podziel na porcje, z których powstaną pizze (z tej porcji wyjdą 3 duże pizze na cienkim spodzie) i zrób z tego kulki, przykryj je i wstaw na kolejne 30 minut do lodówki.

Do tej pizzy zrobiłem ciasto z połowy porcji i wyszły 3 średniej wielkości :D

Sos "śmietanowy"
100 g pestek słonecznika
250 ml wody
1 ząbek czosnku (jak ktoś woli bardziej czosnkowe to więcej)
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól i pieprz do smaku

Wszystko oprócz natki trzeba dobrze zmiksować w blenderze, a potem połączyć z zieleniną :)

Gotowe ciasto przerabiamy na placki, smarujemy sosem i dajemy co lubimy :D ja dałem cebulę, brokuła i świeżego ogórka (polecam tę kombinację)

a oto efekt:
 
 
Juana 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Sty 2013
Posty: 41
Wysłany: 2013-06-14, 12:56   

Ja nie lubię ogórka na pizzy, no i mąkę bym dała razową, ale może spróbuję. ;-)
 
 
qetrab 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 662
Wysłany: 2013-06-14, 13:33   

No ja robiłem z razową jak widać na fotce, po prostu proporcje są dostosowane do białej :)
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-06-14, 13:36   

qetrab - a nie wychodzi Ci ten sos jak "zaprawa gipsowa"? Albo ja nie umim go wykonać... :roll:
Pizza piękna. U nas dziś też będzie ale niestety na cieście gotowym, z Tesco :oops:
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2013-06-14, 13:58   

qetrab napisał/a:
No ja robiłem z razową jak widać na fotce, po prostu proporcje są dostosowane do białej :)

Przy białej można spoko zastosować mniejszą ilość drożdży. A myk z ciastem do pizzy jest taki, że można w ogóle nie rozrabiać drożdży i nie zostawiać ich do wyrośnięcia, ale zagniatać bezpośrednio z wodą, mąką i olejem (wtedy rośnie pod ręką) i wstawić prosto do pieca.
Ale pizza super, wygląda pysznie.
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-14, 14:01   

koko, z razowym też tak można? Bez wyrastania?
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2013-06-14, 14:06   

gosia_w napisał/a:
koko, z razowym też tak można? Bez wyrastania?

Gosiu, robiłam tak, ale dodawałam jakiś mikroułamek białej mąki, naprawdę symbolicznie (żeby uspokoić swój przestrach). Wszystko wychodziło jak złoto, tylko przy dużej ilości "mokrych" dodatków ciasto nie ma siły pójść do góry.
Ten przepis to zresztą oryginalny, klasyczna, klasyczna receptura na pizzę na cienkim cieście. Wtedy nie wyrasta ci taka buła, tylko ciasto jak w pizzerii.
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-14, 14:11   

dzięki, to zrobię eksperyment bez mikroułamku ;-)
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2013-06-14, 14:19   

Ok! To jeszcze ci poradzę: zasada jest taka (może wiesz?), że:
zagniatasz drożdże z mąką, wodą i solą, kiedy ciasto zaczyna się lekko odklejać od ręki, dodajesz oleju (sporo). Ciasto wyrabiasz tyle czasu, ile masz na to siłę, wprowadzając jak najwięcej powietrza do wnętrza ciasta. Powodzenia, daj znać, jak poszło :-)
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
qetrab 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 662
Wysłany: 2013-06-14, 14:59   

koko napisał/a:

Przy białej można spoko zastosować mniejszą ilość drożdży. A myk z ciastem do pizzy jest taki, że można w ogóle nie rozrabiać drożdży i nie zostawiać ich do wyrośnięcia, ale zagniatać bezpośrednio z wodą, mąką i olejem (wtedy rośnie pod ręką) i wstawić prosto do pieca.


To przecież tak jak napisałem :P Z wyjątkiem tego wstawiania do pieca od razu, ciasto na pizzę odstawia się na 30 minut żeby odpoczęło, wtedy znacznie łatwiej formuje się kształt, inaczej jest twardsze, bardziej gumowe i się rwie. Chyba, że się używa mąki razowej, wtedy nie ma takiego problemu

Widzę, że zapomniałem dodać jeszcze jednego, w domowym piekarniku taką pizzę należy wypiekać na maksymalnej temperaturze

Cytat:
qetrab - a nie wychodzi Ci ten sos jak "zaprawa gipsowa"? Albo ja nie umim go wykonać...


Nie, wyszedł bardzo fajny lejący, nie za rzadki, nie za gęsty...

Cytat:
Ciasto wyrabiasz tyle czasu, ile masz na to siłę

Ciasta na pizzę nie powinno wyrabiać się dłużej niż około 5 minut
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 14