wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Becikowe, inne świadczenia i papierologia
Autor Wiadomość
-kreska- 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 11 Sty 2013
Posty: 320
Skąd: toruń
  Wysłany: 2013-07-23, 10:02   Becikowe, inne świadczenia i papierologia

Co chwilkę mam problem z wypełnianiem jakiś papierów. Czy był temat z pytaniami różnymi odnośnie biurokracji :?: Jeśli tak to przepraszam za zamieszanie.
A jeśli nie to zapytuję, bo chcę ominąć zbędną wycieczkę w moim stanie i z K. na rękach.
Na papierku do becikowego nie ma miejsca na nr konta. Czy nie mam wszystkich papierków wypełnionych? Czy oni to odgrónie na ten ze skarbówki prześlą :?:
_________________
Przepraszam za notoryczny brak polskich znakow. Cora mi "alt" wydlubala.

hxxp://www.suwaczki.com/]hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Jovana 
mamo - wege - ornito


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Cze 2013
Posty: 133
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2013-07-23, 19:21   

ja poszłam z takimi papirami: zaświadczenie lek, oświadczenie ze małżon nie pobrał, pisemko o becikowe (z nr konta) ściągnęłam sobie wzór z tej strony hxxp://www.becikowe.com/?sr=wzorypism.html . Podstemplowali, skserowali akt urodzenia i wsio :mrgreen:
_________________
"Co za księżyc -Złodziej przystaje - Żeby śpiewać." Buson
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2013-07-23, 20:45   

Jovana napisał/a:
oświadczenie ze małżon nie pobrał,


a to to skąd wziąć?
W którym roku odbierałaś? PITów nie musiałaś dołączyć?
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
Mnemozyne

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 20 Maj 2012
Posty: 390
Wysłany: 2013-07-24, 00:28   

U nas było więcej papierologi, ale to raczej wynikało z naszej sytuacji. Na numer konta bankowego było oświadczenie na osobnej kartce. Myślę, że to zależy od konkretnego urzędu. Może spróbuj zadzwonić do swojego żeby się upewnić?
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2013-07-24, 10:56   

-kreska-, jak pójdziesz do MOPSu/GOPSu to dadzą ci komplet papierów łącznie z takim do wpisania numeru konta i oświadczeniem, że stary niczego nigdzie nie pobierał.
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2013-07-24, 13:02   

-kreska-, poza tym oświadczeniem co nie wiem jak i skąd to w przy porodach z 2013 potrzeba:
dowód oczywiście
akt urodzenia dziecka
PITy 2011
jeśli zmieniało się pracę od 2011 to świadectwa pracy
obecną umowę o pracę
zaświadczenie od pracodawcy z I miesiąca zatrudnienia ile zarobiono netto
zaświadczenie o dochodach z US (2011)
zaświadczenie z ZUS/ew. od pracodawcy o odprowadzanych składkach zdrowotnych 9%! (2011)
Wszystkie te ZUSowo-USowe-umowowo-świadectwowe oczywiście i od ojca dziecka i od matki
+to jeśli kótreś z rofdziców było na bezrobociu zarejestrowane w UP lub pobierało jakieś świadczenia (nie chodzi o L4 ani o macierzyński) to jeszcze coś, ale to nie wiem, bo my robotni ciągle ;-)
+ Wy jesteście małżeństwem to jedno z Was spokojnie to załatwi
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
bajka 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 1694
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-24, 13:08   

Jeszcze musi być zaświadczenie od lekarza lub położnej, że nie później niz od 10 tyg. ciąży pozostawało się pod opieką ginekologiczną.
Dzwoniłam dziś do MOPSu i- jeśli dokumenty złoży się do końca października 2013 (a nie, jak pisałam gdzieś wcześniej, do września)- wtedy obowiązują PITy i reszta za rok 2011, składanie dokumentów od 1 listopada b.r. wiąże się z dostarczeniem wszelkich dokumentów za rok 2012.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2013-07-24, 13:28   

o właśnie, zapomniałam o tym od lekarza :oops:
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2013-07-24, 13:31   

bajka, a wiesz ile czasu się na te zaświadcznia z USi ZUS czeka. bo od reki chyba nie wydają nie?
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
bajka 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 1694
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-24, 13:42   

gosia z badylem napisał/a:
bajka, a wiesz ile czasu się na te zaświadcznia z USi ZUS czeka. bo od reki chyba nie wydają nie?

Nie mam pojęcia...Ja prowadzę działalność, więc wszystko mam u księgowej.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]
 
 
-kreska- 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 11 Sty 2013
Posty: 320
Skąd: toruń
Wysłany: 2013-07-24, 17:01   

Dziękuję za odpowiedzi :!:
_________________
Przepraszam za notoryczny brak polskich znakow. Cora mi "alt" wydlubala.

hxxp://www.suwaczki.com/]hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
terra 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 780
Wysłany: 2013-07-24, 19:35   

A to ja się dopiszę do pytań- w jaki sposób przygotowuje się te dochody, jeśli żyje się w konkubinacie, a nie jesteśmy zameldowani pod jednym adresem? przedstawia się zaświadczenie o dochodach z jednej i drugiej strony i traktuje jako rodzinę?

bajka- a jak długo czekałaś na wypłatę macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Mnemozyne

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 20 Maj 2012
Posty: 390
Wysłany: 2013-07-24, 20:27   

Dziewczyny to jest bardzo indywidualne w zależności od miejsca. Bo np. w jednej miejscowości składa się to w MOPS, w innej w MOPS albo UM a w jeszcze innej MOPS w ogóle się tym nie zajmuje. Ja w ogóle nie składałam PIT-a, nie był potrzebny. Za to musiałam dostarczyć umowę plus wypowiedzenie, papiery o działalności, a R. miał niski dochód i brakowało mu wszystkich papierków, więc tylko podpisałam oświadczenie, że nie ubiegał się o pomniejszenie czegoś tam już nie pamiętam. ZUS wydaje zaświadczenia od ręki, ze skarbówki też kilka dni to trwało tylko. Załatwić to może oboje rodziców zawsze, nie tylko jeśli są małżeństwem, oczywiście o ile dziecko zostało uznane przez ojca, co widnieje na akcie urodzenia.
 
 
Mnemozyne

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 20 Maj 2012
Posty: 390
Wysłany: 2013-07-24, 20:35   

terra dokumenty przygotowujesz tak samo, jeżeli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe jesteście traktowani jak rodzina. Pani mi tłumaczyła, że w tym wypadku liczy się stan faktyczny, a nie formalny/prawny, czyli to, że razem mieszkacie. Np. nawet jeżeli kobieta nie jest w związku z ojcem dziecka jeżeli w rzeczywistości oboje zajmują się dzieckiem nie jest uznawana za matkę samotnie wychowującą dziecko, dla urzędu są rodziną w sumie nawet jakby nie mieszkali ze sobą na stałe. W ogóle z tym statusem samotnego rodzica jest pogmatwana sprawa, bo trzeba by wejść na drogę prawną, mieć zasądzone alimenty i dopiero wtedy, a jeśli nie to się traktuje jak komplet. Ale sorry za dygresję. ;-)

Podczepię się jeszcze pod drugie pytanie. Ja czekałam na macierzyński z ZUSu trochę ponad miesiąc.
 
 
diancia 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 01 Lut 2011
Posty: 2447
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-24, 23:04   

terra napisał/a:
a jak długo czekałaś na wypłatę macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności?
ja czekałam 2 miechy ponad od urodzenia, a od złożenia wniosku w zusie dokładnie 30 dni.

gosia z badylem napisał/a:
Wy jesteście małżeństwem to jedno z Was spokojnie to załatwi
to pewnie zależy od gminy, bo np. w Krakowie za wszystkimi papierami oboje musimy latać :/ jedynie ostateczny wiosek o becikowe w UMK złożyć może jedno z nas ;)

gosia z badylem napisał/a:
a wiesz ile czasu się na te zaświadcznia z USi ZUS czeka. bo od reki chyba nie wydają nie?
w Krakowie na papier z US czeka się 5 dni roboczych - po 7 dniach od złożenia wniosku o zaświadczenie masz je w skrzynce pocztowej, a w zusie czeka się 7 dni roboczych na wystawienie, a w skrzynce masz po 10 dniach od wnioskowania.

paranoja z tym wszystkim, sprawdzają nas jakbyśmy co najmniej 10 tysi mieli dostać za te dzieci :evil:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
terra 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 780
Wysłany: 2013-07-25, 07:25   

diancia napisał/a:
paranoja z tym wszystkim, sprawdzają nas jakbyśmy co najmniej 10 tysi mieli dostać za te dzieci :evil:


No właśnie. Ja jakoś nie mogę ogarnąć tego tematu z becikowym, to już uzyskanie macierzyńskiego wydaje się być bardziej przejrzyste. Powinno być tak, że składa się wniosek i to wszystko, a cała reszta powinna być w jakiejś centralnej bazie. XXI wiek, wszystko skomputeryzowane, a my musimy latać z dziesiątkami papierków, jakby każdy świeży rodzic nie miał nic innego do roboty...

diancia- pocieszyłaś mnie, że dostałaś macierzyński 30 dni od złożenia wniosku. Ja chcę przejść przed porodem, więc choć liczę się z kontrolą zusu (działalność założona na 3 miesiące przed planowanym porodem, ale rzeczywiście jest prowadzona, a nie udawana), to po cichu mam nadzieję, że nie będą robić za dużych problemów... Wniosek już złożony, pozostaje czekać ;-) Znajoma dostała zasiłek dopiero 6 miesięcy po porodzie :shock: A kontrolę zrobili jej dopiero po miesiącu. Została zatrudniona w firmie ojca w ostatnich miesiącach ciąży, więc robili jej problemy.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
diancia 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 01 Lut 2011
Posty: 2447
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-25, 07:42   

terra napisał/a:
XXI wiek, wszystko skomputeryzowane, a my musimy latać z dziesiątkami papierków, jakby każdy świeży rodzic nie miał nic innego do roboty...
heh, wiesz, że oni w zusie nawet nie mają gotowych wniosków o macierzyński dla samozatrudnionych? Każą ręcznie pisać i dyktują słowo w słowo, co chce pani zusowa mieć podpisane... ostatnio nawet z dzieckiem w chuście musiałam te jej formułki pisać. Oczywiście do zusu podjazdu/windy brak. Pan cieć ostatnio mi powiedział, że jak będę z wózkiem, to moge ew. kogoś poprosić, żeby mi pomógł wnieść 13kilowy wózek przez te 20 schodów z dzieckiem na rękach :evil:

terra napisał/a:
pocieszyłaś mnie, że dostałaś macierzyński 30 dni od złożenia wniosku.
hihi, łaski bez, mają w końcu 30 dni na wydanie decyzji w sprawie ;) choć rzeczywiście, kasę mogli przelać ciut później ;) co do kontroli to słyszałam od cioci pracującej w zusie, że matki na macierzyńskim kontrolują bardzo sporadycznie, bo to jest zasiłek wypłacany z automatu, a nie uznaniowy. Dużo częściej kontrolują zwolnienia lekarskie, bo to mogą zapłacić lub nie. A jednak z narodzinami dziecka gdy jest wystawiony akt urodzenia to się nie dyskutuje raczej ;)

terra napisał/a:
działalność założona na 3 miesiące przed planowanym porodem, ale rzeczywiście jest prowadzona, a nie udawana
dla nich chyba najważniesze, że nie poszłaś na zwolnienie lekarskie. Jeśli masz składki odprowadzone i będziesz mieć zapłacone w dniu porodu, to nie mają prawa nic z tym zrobić, więc spokojnie :)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
terra 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 780
Wysłany: 2013-07-25, 08:35   

diancia napisał/a:
heh, wiesz, że oni w zusie nawet nie mają gotowych wniosków o macierzyński dla samozatrudnionych?


Wiem :mryellow: Załatwiałam wszystko przez moje biuro rachunkowe i najpierw szukali gotowych wniosków, a tu dupa- nic nie ma, ręcznie musiałam pisać. Zus w ogóle nie jest przygotowany na te zmiany. Pocieszyłaś mnie, choć nie wierzę w taki cud, że mi odpuszczą i nie sprawdzą (szczególnie, że podstawę mam wyższą, nie najwyższą oczywiście, ale dosyć wysoką, wiadomo w jakim celu). Na szczęście w lipcu może zdołam ją osiągnąć, więc będę kryta ;-) Zresztą babki z biura rach. mówiły, że mam prawo zakładać takie przychody i że nawet jak zus zakłada kobietom sprawy o wyłudzenia, to je przegrywają. Na razie jeszcze jest ta luka w prawie, że można założyć firmę nawet w ostatnim miesiącu ciąży, zapłacić jedną tą najwyższą składkę i korzystać z macierzyńskiego w normalnym wymiarze. Biuro rach. zresztą usilnie mnie do tego namawiało, ale jednak wydawało mi się to zbyt oczywistym przegięciem ;-)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
sylv 
niedowiarek


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3138
Skąd: Sz-n
Wysłany: 2013-07-25, 08:51   

A wiecie, jaki jest kolejny z zajebistych sposobów, w jakie nasze ukochane państwo leci sobie w kulki z naszymi pieniędzmi? Otóż jeżeli tak jak ja, pracujesz na etacie i prowadzisz działalność gospodarczą, to masz oczywiście obowiązek płacenia podwójnej składki, ale macierzyński dostaniesz tylko JEDEN - z etatu (i to samo ze zwrotem czy zasiłkiem na podst. L4). I teraz jeszcze taki strzał w mordę na koniec: becikowego niet, bo działalność powoduje przekroczenie progu - nieważne, że zasiłek w jego jakże zabawnej wysokości, będzie z etatu, na którym dostajesz przysłowiowe "aby do pierwszego" a na normalne życie zarabiasz w ramach działalności... O trzeciej składce zdrowotnej, którą płacę od każdego innego zlecenia już nawet nie wspominam. To się nazywa złodziejstwo w majestacie "prawa" w tym dzikim kraju. :evil:
Więc k.wa zajebiście, że są luki, które pozwalają ciągnąć kasę po bodajże 3 miesiącach fikcyjnego samozatrudnienia, ale po 7 latach prowadzenia firmy pokazują Ci środkowy palec. zajebiście, że jest kasa na szeregi leni i obiboków, którym nie chce się wstawać do roboty, anie jej szukać, a których zasiłki państwo finansuje również z mojej kieszeni i którym odda moje becikowe. :evil:
_________________
hxxp://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers]

moje aukcje
hxxp://allegro.pl/Shop.php/Show?id=19996001
Ostatnio zmieniony przez sylv 2013-07-25, 09:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2013-07-25, 08:57   

sylv, o żesz :shock:
A będąc na macierzyńskim później jak z działalnością? Możesz ją prowadzić dalej? I pewnie L4 też dotyczy od razu "zawieszenia działań" w obu?
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
sylv 
niedowiarek


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3138
Skąd: Sz-n
Wysłany: 2013-07-25, 09:00   

gosia z badylem napisał/a:
A będąc na macierzyńskim później jak z działalnością? Możesz ją prowadzić dalej? I pewnie L4 też dotyczy od razu "zawieszenia działań" w obu?

Muszę zawiesić, albo tłuc dalej składki, chyba z tego zabawnego zasiłku, bo pewnie nie poszaleję z tłumaczeniami z noworodem. Z L4 dokładnie tak - zawieszasz oba. Teoretycznie, jeżeli jesteś na L4 z etatu (podajesz NIP zakładu pracy), to możesz prowadzić działalność, opłacając nadal składki, ale praktycznie jak dorwie Cię kontrola, to wszystko może się zdarzyć :-|
_________________
hxxp://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers]

moje aukcje
hxxp://allegro.pl/Shop.php/Show?id=19996001
 
 
 
terra 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 780
Wysłany: 2013-07-25, 09:26   

sylv- czegoś tu nie rozumiem, a w ramach działalności opłacałaś też składkę chorobową? No bo jeśli tak, to nie powinni sumować podstaw? Jeśli nie płaciłaś, to rzeczywiście z racji prowadzenia działalności ci nie przysługuje. A skoro etat miałaś mniej korzystny finansowo, to może sensownie byłoby się zwolnić, tak żeby macierzyński poszedł z działalności?

Nie wiem jak to jest w łączeniem etatu z działalnością, ale wiem, że będąc na macierzyńskim przy samym prowadzeniu działalności, to odprowadzasz co miesiąc tylko składkę zdrowotną i prowadzić działalność dalej można, acz w podstawowym okresie macierzyńskiego w ograniczonej formie. Co prawda nie jest sprecyzowane, co to dokładnie oznacza, jak to zwykle u nas.

A luki są takie, że już po miesiącu można ciągnąć kasę- nie można co prawda pójść na zwolnienie (tu trzeba 90 dnia opłaconych składek), ale na macierzyński jak najbardziej. Przyznaję się bez bicia, że skorzystałam z tej luki z potrzeby, choć za obiboka się nie uważam ;-) to co robiłam do tej pory na umowy o dzieło (co jak wiadomo jest korzystniejsze), robię teraz w ramach działalności, ale zgadzam się, że to jednak nadużycie, szczególnie kiedy kobiety zakładają firmę na miesiąc przed porodem, płacą JEDNĄ najwyższą składkę, a potem korzystają przez rok po kilka tysięcy co miesiąc z macierzyńskiego... Polak potrafi.

A ta konieczność opłacania podwójnej/potrójnej składki zdrowotnej to absurd, szczególnie, że nic się na tym nie korzysta. Właściwie to się powinno zrobić jakąś społeczną rewoltę w tym temacie. Też tak miałam- jedna składka z etatu, druga z działalności, a do specjalisty i tak trzeba chodzić prywatnie :evil:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
sylv 
niedowiarek


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3138
Skąd: Sz-n
Wysłany: 2013-07-25, 09:34   

terra napisał/a:
a w ramach działalności opłacałaś też składkę chorobową? No bo jeśli tak, to nie powinni sumować podstaw

no widzisz, nie. opłacam zdrowotną z chorobowym. ja też tego nie rozumiem, zwłaszcza, że mając 2 etaty dostajesz 2 zasiłki macierzyńskie. ale samozatrudnieni to najwyraźniej gorszy rodzaj obywatela, nawet jak płacą takie same podatki.
Ja nie chcę się zwalniać, nie chcę kombinować, chcę być traktowana uczciwie.

terra napisał/a:
Co prawda nie jest sprecyzowane, co to dokładnie oznacza, jak to zwykle u nas.

o tym własnie mówię. księgowa mi odradza.

"Zasiłek a praca w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
Pracownica lub pracownik korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mogą łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku, wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica lub pracownik pracuje w czasie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Zasada ta dotyczy wyłącznie pracowników i nie ma zastosowania do ubezpieczonych niebędących pracownikami." - stąd: hxxp://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431

terra napisał/a:
Przyznaję się bez bicia, że skorzystałam z tej luki z potrzeby, choć za obiboka się nie uważam to co robiłam do tej pory na umowy o dzieło (co jak wiadomo jest korzystniejsze), robię teraz w ramach działalności, ale zgadzam się, że to jednak nadużycie, szczególnie kiedy kobiety zakładają firmę na miesiąc przed porodem, płacą JEDNĄ najwyższą składkę, a potem korzystają przez rok po kilka tysięcy co miesiąc z macierzyńskiego... Polak potrafi
no ale Ty pracujesz, prawda? Tylko zmieniła się forma Twojego zatrudnienia. Co do wykorzystywania luki - ludzie mają zazwyczaj podejście takie, że jak dają to biorę, myślą, że "wyrwą" zusowi, który na okrada, też zresztą tak długo myślałam. Otóż niestety nie. To nie ZUS zapłaci im za fikcyjne zatrudnienie. zrobię to kosztem swoich świadczeń ja i wielu takich frajerów jak ja, którzy latami odprowadzali składki i podatki, licząc, że uczciwa praca popłaca. :roll:
terra napisał/a:
A ta konieczność opłacania podwójnej/potrójnej składki zdrowotnej to absurd, szczególnie, że nic się na tym nie korzysta

ZUS korzysta. i wszystko jasne.

Podstawa prawna do wyliczania macierzyńskiego:

"Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.
Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.
(...)
Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie." stąd: hxxp://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431#p973
_________________
hxxp://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers]

moje aukcje
hxxp://allegro.pl/Shop.php/Show?id=19996001
 
 
 
terra 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 780
Wysłany: 2013-07-25, 10:00   

sylv napisał/a:
opłacam zdrowotną z chorobowym. ja też tego nie rozumiem, zwłaszcza, że mając 2 etaty dostajesz 2 zasiłki macierzyńskie. ale samozatrudnieni to najwyraźniej gorszy rodzaj obywatela, nawet jak płacą takie same podatki.


No kurde, to faktycznie absurd. Jeśli już tak jest to powinna być chociaż możliwość wskazania, z jakiej pracy chcesz pobierać zasiłek. Ja nie wiem, jak ludziom zagrozili, że im ograniczą swobodę w internecie, to się wszyscy potrafili zmobilizować i zrobić szum. Matki też potrafiły się zbuntować przy tym wydłużeniu urlopów macierzyńskich. A jeśli chodzi o zus to wszyscy się oburzają, ale jakoś nikt na ulice nie wychodzi...

sylv napisał/a:
no ale Ty pracujesz, prawda? Tylko zmieniła się forma Twojego zatrudnienia. (...) To nie ZUS zapłaci im za fikcyjne zatrudnienie. zrobię to kosztem swoich świadczeń ja i wielu takich frajerów jak ja, którzy latami odprowadzali składki i podatki, licząc, że uczciwa praca popłaca. :roll:


No tak, masz rację.

terra napisał/a:
ZUS korzysta. i wszystko jasne.


Albo NFZ. Co nie oznacza, że coś nam za to da extra...
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
diancia 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 01 Lut 2011
Posty: 2447
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-25, 10:46   

sylv, :shock: sprawa powinna być prosta - płacisz podwójne składki, to dostajesz podwójne świadczenie i tyle. W ogóle wkurza mnie to, że tak niepewnie wygląda sytuacja mlodych rodziców w naszym kraju :evil:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,48 sekundy. Zapytań do SQL: 12