wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
STRASZNY list
Autor Wiadomość
ulcia-p 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Paź 2013
Posty: 32
Skąd: okolice Oświęcimia
Wysłany: 2013-11-05, 12:23   STRASZNY list

Dostałam dzisiaj list z Pracowni Badań Przesiewowych i Błędów Metabolicznych i...prawie zawału nie dostałam wychodząc po schodach nogi miałam jak z waty...,
bo przecież w szpitalu powtarzali "że nic nie przychodzi do domu...", a tu pisze, że
"po oznaczeniu immunoreaktywnej trypsyny ITR zaistniała konieczność wykonania w ramach badań weryfikacyjnych ,analizy molekularnej w kierunku mukowiscydozy u Pani dziecka....", a przy końcu w reszcie doczytałam że "Nie stwierdzono obecności badanych mutacji genu CFTR" co to kurcze oznacza i dlaczego to przysłali, a może powinnam tam zadzwonić i dopytać?
 
 
Anja 


Pomogła: 78 razy
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 3747
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-05, 12:46   

Moim zdaniem wszystko w porządku. Powtarzali badania, bo coś ich tam zaniepokoiło, ale wynik jest dobry. A przysyłaja, bo chyba muszą Cię poinformować (wydaje mi się, że ja też coś takiego dostałam). Jak się denerwujesz, zadzwoń, ale zobaczysz, że będzie dobrze.
 
 
śliwka 
Iw


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Sie 2010
Posty: 954
Wysłany: 2013-11-05, 12:49   

To jeszcze nie dzwoniłaś? Ja też dostałam list. Jeśli wszystko jest ok, to nie przychodzi nic do domu. Może trzeba powtórzyć badanie. My musieliśmy u Agatki powtórzyć. Wszystko okazało się w porządku, ale dotyczyło hormonów tarczycy a nie mukowiscydozy.
 
 
 
ulcia-p 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Paź 2013
Posty: 32
Skąd: okolice Oświęcimia
Wysłany: 2013-11-05, 12:58   

Dzwoniłam... Poziom IRT był podwyższony, dlatego wysłali to na badania do Warszawy tam badanie wykazało, że jednak wszystko w porządku :-) (ale dodzwonić się tam...masakra)
Nogi dalej jak z waty...
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2013-11-05, 13:12   

Cytat:
Genetyczne badania są wykonywane u noworodków, u których otrzymano nieprawidłowy wynik badania biochemicznego IRT (IRT = immunoreaktywna trypsyna). Należy pamiętać, iż uzyskanie nieprawidłowego wyniku IRT nie oznacza wykrycia choroby u dziecka. Zgodnie z danymi literaturowymi jedynie u 2-10% noworodków z nieprawidłowym wynikiem IRT po wykonaniu badania genetycznego stwierdza się mukowiscydozę.


Cytat:
Ponieważ do wykonania badania stosowana jest metoda sekwencjonowania - możliwe jest również wykrycie mutacji rzadko występujących w genie CFTR (<0.5%) lub mutacji nowych, wcześniej nie wykrytych u pacjentów z mukowiscydozą na świecie. Jeśli u noworodka zostanie wykryta jedna mutacja genu CFTR, automatycznie wykonanywana jest poszerzona diagnostyka genu CFTR, obejmująca analizę całego regionu kodującego genu.


Stąd:
hxxp://www.medgen.pl/oferta/badania-przesiewowe-noworodkow

Co to oznacza? Z jakiegoś u Twojego dziecka był podwyższony poziom IRT (immunoreaktywna trypsyna, trypsynogen, enzym działający w jelicie cienkim i czasem przedostający się do krwi). Samo w sobie takie przekroczenie normy nic nie znaczy i u zdrowych dzieci w ciągu kilku tygodni wraca do normy, po prostu trzustka musi "zastartować". Jednak przekroczenie normy IRT może też oznaczać mukowiscydozę i dlatego w takim wypadku przeprowadza się też test na mutację genu CFTR, który jest odpowiedzialny za tę chorobę. U Ciebie wyszło, że jest ok, mutacji nie ma, więc wszystko jest w porządku.
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
ulcia-p 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Paź 2013
Posty: 32
Skąd: okolice Oświęcimia
Wysłany: 2013-11-05, 13:21   

MartaJS, dokładnie wytłumaczyła mi tak samo Pani przez telefon z laboratorium.Kazała jeszcze raz na spokojnie przeczytać list i dopiero wtedy jakoś zdałam sobie sprawę,że coś było nie tak i poszło do badania dalej...
Najważniejsze,że jest wszystko w porządku.
 
 
czassi 

Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-18, 09:05   

Zdarzają się takie sytuacje. Straszą ludzi niepotrzebnie...
_________________
hxxp://www.adwokatmichalski.com/?id=kontakt]hxxp://www.adwokatmichalski.com/?id=kontakt, hxxp://www.proxart.pl/o_firmie]Odnośnik, hxxp://www.adwokatmichalski.com/]hxxp://www.adwokatmichalski.com/.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12