wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Uprawy 2014
Autor Wiadomość
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-02-01, 19:34   

jagodzianka, już można por i seler.
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2015-02-02, 10:07   

dziewczyny, którejś kiedyś brokuły wyszły? zastanawiam się czy jakoś organicznie przed uprawą wartości ziemi nie podbić? bo chyba tak na gnojówie z pokrzywy w sezonie to za mało jednak. A kolejna porażka i orzede wszystkim zmarnowane miejsce mnie podkurwi :P
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-02-02, 10:29   

go., a próbowałaś już i nie wyszło? w tym roku zamierzam po raz pierwszy spróbować z brokułami.
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2015-02-02, 18:04   

już ze 3 razy, raz na 2-3 lata się zabieram i zawsze dupa :roll:
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2015-02-04, 08:49   

Mnie też brokuły się nie udają. Seler podobnie (tylko nać ładnie rośnie) i niestety z porów też dotąd nic nie było. A pomidory od dwóch sezonów niszczyła zaraza. Więc poważnie się zastanawiam czy się w ogóle bawić w te rozsady. Prawdopodobnie w tym roku będę siać tylko to, co można bezpośrednio do gruntu. Zawsze ładny jest groszek, fasolka, marchew, buraczki w miarę ok, choć małe, zioła, natka pietruszki, ziemniaki, sałata, rzodkiewka, rukola, jarmuż, cukinia. Dynia średnio mi się udaje, ale wysieję. I tyle. Przestanę się bawić w rozsady na parapecie, oszczędzę sobie roboty i sprzątania. Zaoszczędzę kasę i miejsce na grządkach.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-02-04, 20:57   

Dziewczyny, dlaczego brokuły się Wam nie udają?Nie rosną czy coś je zjada?
Pory i selery mimo, że o nie nie dbam szczególnie jakoś mi rosną, porów mam jeszcze sporo w gruncie, nie wiem od czego to zależy. Robię rozsady bo lubię to sianie i poczucie, że wiosna już blisko :) . W tym roku rezygnuję jedynie z niektórych kwiatów, posiałam tunbergię, będę siać kobeę, na pergolę na tarasie.

Na pewno w tym roku sporo będę siać warzyw które zimują, kupiłam nasiona pasternaku, do tego brukselka, jarmuż, zimowe pory, nie wiem co jeszcze.
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2015-02-05, 16:01   

dżo, u mnie cały kwiat brokuła jest wielkości jednej różyczki ;) Co roku. Więc się poddaję.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
emaliia 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lut 2010
Posty: 156
Wysłany: 2015-02-06, 12:47   

Czytałam powyzej ze buraczki wam rosną małe. Moje tez były miniaturki zawsze az do zeszlego lata. Spróbujcie posadzic je na swoim komposcie rozsypaneym po ziemi na grubosc 20 cm jesli oczywiscie jestescie szczesliwymi posiadaczkami wlasnego kompostu. Ja tak zrobiłam w zeszłym roku i były ogromne!!!!! Niektóre okazy nie miesciły sie w dwóch dłoniach. Zasiałam maly kawalek a zebrałam dwie skrzynie, do tej pory uzywamy ;) No i podlewajcie czesto deszczowką.
_________________
Dlaczego ja, matka która rodzi, pielęgnuje i kocha swoje dziecko mam zjadać dziecko innej matce która tak samo jak ja wyczekiwała go przez okres całej ciąży i pięlegnowała piersią po porodzie? Dla czego ja mam temu dziecku zjadać jego matke, którą kocha do łez.....Nie pytajcie mnie dlaczego jestem vege-zrozumiecie kiedy zostaniecie rodzicami.
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2015-02-20, 13:30   

Ludziska, chcę podbić wartościowość kawałka wyposzczonej ziemi na której zapomniałam na jesień poplon wysiać. Myślicie, że czym najlepiej? obornik w granulacie będzie ok? czy jakieś lepsze patenty (organiczne) na poczatek sezonu?
Do gnojówy z pokrzywy jeszcze kilka miesięcy...

priya, u mnie dokładnie taki sam rozmiar brokułów jak u Ciebie :roll:
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2015-02-21, 18:19   

Też rozważam taki w granulacie, właściwie nie wiem, czy jako weganka powinnam stosować nawozy zwierzęce, oprócz hmmm, nawozu własnych psów i kotów :roll: , których część wrzucam do kompostu.
Dziewczyny, w tym roku może zaszaleję i kupię tunel foliowy, jaką powierzchnię polecacie na początek. Myślę o pomidorach, papryce i może sałacie, jakbym zdążyła. Są takie o pow. 6 m, 7, w sumie ceny nie rosną proporcjonalnie do powierzchni, ale nie wiem, czy dam radę obasdzić i wypielęgnować tak dużo. No i nie mam pojęcia, gdzie to postawić, bo w warzywniaku mam mało słońca.
Jakiej wielkości macie szklarnie? Platikowe? Szklane?
Dzisiaj wyszłam posprzątać trochę i zobaczyłam kiełki roślin cebulowych i wiecie jak to jest... ;-) Już przeglądam nasiona...
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2015-02-27, 13:00   

Czy ktoś na przełomie lutego i marca wysiewał kiedyś buraki? pod włókninę? przeżyły? i to nie chodzi tylko o zbiór na botwinkę
Dzisiaj przygotowałyśmy grządki pod buraka i skorzonerę z Gajosem i korci mnie, żeby buraksy już też posiać.
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-02-27, 19:37   

Na buraki jest zdecydowanie za wcześnie. Z korzeniowych warzyw sieje się je na końcu, po marchewce, pietruszce (te w marcu) bo dopiero w kwietniu. Buraki są wrazliwe na chlody.

Mi pięknie wykielkowal czosnek , nie bede czekała bo sie zmarnuje i jutro mam zamiar posadzić.
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-02-27, 21:25   

Mąż kupił bataty i zamierza w tym roku hodować. Wyobrażałam sobie, że robi się to podobnie jak ziemniaki, a to bardziej skomplikowane..
Kupiłam małą domową szklarnię, taką z osłonką z grubej folii i jestem z niej bardzo zadowolona. Koty nie mają dostępu do rozsad, a poza tym wszystko zupełnie inaczej wschodzi niż na parapecie, szybciej , równomierniej, podoba mi się :) .

I już nie mogę doczekać się kiedy wejdę do ogrodu. Wynajduję prace, które można już teraz robić, podcinanie itp.

Czy ktoś uprawiał pachnotkę?
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2015-03-01, 00:00   

dżo a gdzie trzymasz tę szklarnię? U nas strasznie ciemno w domu, no i koty, w pracy chyba postawię na parapetach, ale jeszcze nic nie siałam. W ubiegłym roku na wszysto, co siałam w doniczkach w domu dawałam worki foliowe na "głowę", bo inaczej koty by zniszczyły. W tym roku w pracy robimy sobie pelargonie z koleżanką, z odnóżek. Też z workami.
Z tunelu chyba zrezygnuję, to za duży koszt jednak.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-03-01, 08:22   

kofi, w salonie, przy oknie tarasowym, od strony południowej, mamy bardzo jasno bo cały dom jest od południa.
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-03-01, 17:05   

Posiałam wczoraj szpinak, sałatę i rzodkiewkę, w donicach i przykryłam znalezionymi szybami od kabiny prysznicowej :) .Dziś robiłam pierwszy oprysk emami, a w tygodniu posieję pietruszkę, pasternak i marchewkę.

Znacie ten blog? :
hxxp://niekupiejedzenia.blogspot.com/search?updated-max=2013-02-17T13:58:00-08:00&max-results=7&start=21&by-date=false
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2015-03-03, 09:56   

dżo, znamy i lubimy :D

Wstrzymałam się z burakami, ten tydzień rzeczywiście zimniejszy, a ja cierpię na gigant zakwasy, miejsce pod płotem z sąsiadami przygotowałam na sadzeniaki topinamburów chodziaż :)

Teraz jakoś mają być tunele i szklarenki w lidlu, patrzcie: hxxp://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?id=576
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
LavandUla 
LavandUla


Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Lawendowo-podkrakowsko :)
Wysłany: 2015-03-25, 12:37   

I za mną dziś pierwsze siewy :)
Spróbuję się pobawić w pomidory ;) Tylko podpowiedzcie - jak je zasieję do doniczki, to na parapecie od której strony je postawić? Mam piękne, słoneczne parapety od południa, ale... tam dosyć mocno praży ;)
_________________
hxxp://lilypie.com]
Avatar: “Artwork ˆKatie m. Berggren ~hxxp://www.kmberggren.com”
 
 
devil_doll 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 27 Gru 2013
Posty: 140
Skąd: Canada`s armpit :P
Wysłany: 2015-03-25, 15:27   

U mnie na razie do doniczek, jest b.zimno a jutro ma padac snieg :/
_________________
A 30.11.2007 & N 17.06.2013
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-03-25, 19:48   

LavandUla, zanim wykiełkują potrzebna będzie odpowiednia wilgotność, nakryj doniczki folią (z dziurkami) lub wysiej do mini szklarenek z pokrywką, gdy pojawią się rośliny parapet południowy będzie idealny.

U mnie już pierwsze wschody, w dużych donicach posiałam sałatę, rzodkiewkę i szpinak, później je poprzesadzam na grządki.
Do gruntu posiałam marchewkę, pietruszkę, pasternak i bób.
Mąż mi robi podwyższone grządki, takie z prawdziwego zdarzenia, może jutro uda mi się wkleić zdjęcia.

Jarmuż, który w zeszłym roku zbyt późno posiałam i się go nie doczekałam zaczyna rosnąć :) .
 
 
LavandUla 
LavandUla


Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 40
Skąd: Lawendowo-podkrakowsko :)
Wysłany: 2015-03-27, 21:31   

Dzięki Dżo! :)
I gratuluję pierwszych sukcesów!
_________________
hxxp://lilypie.com]
Avatar: “Artwork ˆKatie m. Berggren ~hxxp://www.kmberggren.com”
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2015-04-13, 13:51   

Nasze podwyższone grządki :)

 
 
jagodzianka 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 03 Wrz 2011
Posty: 2731
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-04-13, 21:36   

dżo, wpędzasz w kompelsky. :mrgreen: Piękne!
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
devil_doll 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 27 Gru 2013
Posty: 140
Skąd: Canada`s armpit :P
Wysłany: 2015-04-14, 13:39   

Pieknie, a mi wyrosly szparagi :D
_________________
A 30.11.2007 & N 17.06.2013
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2015-04-16, 14:01   

dżo, fantastycznie! wow! czym impregnowałaś deski? ile ziemi potrzebowałaś?

ja włąśnie się przymierzam do podniesonych grządek, mam już nadstawki paletowe, tylko ziemię muszę kupić, i nie wiem ile
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 12