wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Z dzikiego zielska :)
Autor Wiadomość
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-05-27, 07:01   

maga, ja siekalam całe zielsko i wrzuciłam do zupy.

Kleszczy nie zazdroszczę, wczoraj znalazłam na sobie, ale jeszcze się nie wbił.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2014-06-05, 12:39   

Nazbieraliśmy wczoraj z Ziomkiem całe wiadro kwiatów dzikiego bzu.
Wiekszość suszy się na herbatkę i tak niemożliwie pachnie w całym domu! Herbatka ma własciwości rozgrzewające, napotne, p/w gorączkowe. Dobra jest na przeziębienie. Część kwiatostanów zawinęłam w wilgotna ściereczkę i będziemy dziś smażyć placuszki :)
Mamy w okolicy mnóstwo dzikich bzów. Na pewno jeszcze nie jedno wiaderko kwiatów zbierzemy. A i z owoców będę chciała jakiś przetwór wykonać jesienią.
_________________
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2014-06-05, 19:56   

maga, ponoć konfitura truskawkowa z bzem jest pyszna, ale nie próbowałam jeszcze.
hxxp://pinkcake.blox.pl/2011/06/Dzemy-truskawkowo-kwiatowe.html
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2014-06-06, 12:50   

o! W przyszłym tygodniu zrobię. Dzięx :)
_________________
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-06-06, 14:43   

maga, kwiaty dzikiego bzu - świeże - można też smażyć w cieście naleśnikowym, takim mocno gęstym, potem posypać cukrem pudrem i zjeść na deser.
Do ciasta można też dodać zmielonych migdałów, ponoć daje to niesamowity smak.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2014-06-06, 20:10   

Wiecie co? Jakoś nie mogę się przekonać do zapachu czrnego bzu, tyle dobrego o nim się mówi i pisze, a mnie jakoś tak średnio nęci...
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-06-06, 21:50   

kofi, ja też nie bardzo. O tym bzie w cieście to tylko słyszałam, jeszcze nie miałam śmiałości spróbować.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
jagodzianka 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 03 Wrz 2011
Posty: 2731
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-06, 22:03   

Ja nie mogę się pozbyć przekonania, że to trujące. Wiem, że nie, ale ciągle mi gdzieś w głowie to siedzi i nie pozwala zebrać.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2014-06-07, 04:52   

kamma, jakpisałam wyżej, placzuszki były :) Robiłam pierwszy raz, z mąki gryczanej, jako żem na diecie bezglutenowej. Były smaczne, aczkolwiek jeśli ktoś nie lubi zapachu dzikiego bzu (ja uwielbiam), placuszki nie koniecznie będą smakować, bo smakują zapachem :) Ziomas wcinał aż miło :)
_________________
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-06-07, 07:59   

jagodzianka, owoce, jeśli nie są dobrze dojrzałe, mogą szkodzić. Herbatki z kwiatów pijałam od zawsze i żyję :)
maga, gapa ze mnie, faktycznie pisałaś :) Ale potwierdziłaś moj obawy, że smakują tym zapachem. Raczej się nie skuszę.

Ze świeżych kwiatów czarnego bzu można także robić "miód", taki sam, jak z mniszka lekarskiego.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2014-06-07, 16:28   

kamma napisał/a:

Ze świeżych kwiatów czarnego bzu można także robić "miód", taki sam, jak z mniszka lekarskiego.

No właśnie dawno temu zrobiłam, nie wiem, czy jeszcze jest, czy się pozbyłam, nikt nie pił.
Ten szampan bzowy mnie kusi jednak.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
squamish 

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 10 Kwi 2010
Posty: 2159
Skąd: Calisia city
Wysłany: 2014-06-13, 05:57   

Zrobiłam wczoraj placki z kwiatami czarnego bzu ,cieszyłam sie bardzo ,nawet nie przeszkadzało aż tak bardzo ,że waliło w domu jakby kocimi sikami ,niestety czar prysł gdy przyszło spróbować ,niedobre ustrojstwo ble.Natomiast sok z owoców czarnego bzu robiłam w zeszłym roku tzn tylko trzy butelki które posżły właściwie od razu (takie dobre) ,w tym mam zamiar zrobić więcej o ile szpaki nie zjedzą ,w zeszłym roku zgapiłam sprawe ,wahałam sie czy są już dojrzałe do zbierania a tu masz ci los nalot szpaków ,jak tylko je zobaczyłam chwyciłam za miche i szybko pędem zeby zebrać te najładniejsze kiście.Musiało to komicznie wyglądać:)Tylko to obieranie żmudne:/
Bluszczyk kurdybanek też mi nie podchodzi ale tylko tak spróbowałam z ciekawości ,troche podobny smak do świeżej szałwii .W jakimś daniu może być ok .A tak fajny wątek,śledze i też zaczynam przygode z dziką kuchnią:)Póki co obserwuje co tam mi rośnie na tej mojej działce:)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/] hxxp://www.suwaczki.com/]
Do sprzedania/oddania hxxps://picasaweb.google.com/lh/myphotos
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2014-06-13, 07:58   

squamish napisał/a:
Zrobiłam wczoraj placki z kwiatami czarnego bzu ,cieszyłam sie bardzo ,nawet nie przeszkadzało aż tak bardzo ,że waliło w domu jakby kocimi sikami ,niestety czar prysł gdy przyszło spróbować ,niedobre ustrojstwo ble.
Tzn. jakie? Bo u mnie są popularne naleśniki z bzem, ale one ani nie walą sikami, ani nie są niedobre ;) No ale jadam w kawiarni, posypane cukrem pudrem, więc jak robiłaś jakieś bezcukrowe, to też pewnie by mi nie przypadły do gustu ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
squamish 

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 10 Kwi 2010
Posty: 2159
Skąd: Calisia city
Wysłany: 2014-06-13, 08:34   

tak na cieście naleśnikowym ,klasycznym ,z cukrem czyli na słodko.Same kwiaty przed smażeniem roznosiły taką woń ,placki czy tam placuszki już nie .No smak nie teges:)może w czyimś wydaniu zasmakowałyby nam (cała nasza czwórka na nie:))Być może trza było zrywać wcześniej kiedy zaczynały kwitnąć bo teraz już te kwiatki opadły ,zebrałam tylko te co zostały ale bardzo chciałam spróbować.A bzu czarnego u mnie na działce mnogo
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/] hxxp://www.suwaczki.com/]
Do sprzedania/oddania hxxps://picasaweb.google.com/lh/myphotos
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2014-06-13, 08:46   

Aaa, no może faktycznie były za stare.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2014-06-13, 09:55   

squamish, a może po prostu Wam nie pasuje ten smak i zapach? Mój małżon nie mógł zdzierżyć zapachu, który dla mnie był cudny :)
Podobnie z rzepakiem - mnie ładnie pachnie, a inni twierdzą, że wali jak stary ser ;)
Jeśli chodzi o same placki - małżu bardzo smakowały, mnie też, ale nie jest to dla mnie jakaś mega rewelacja. Nie koniecznie muszę kontynuować przygodę z nimi ;)
_________________
 
 
margot

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1321
Wysłany: 2014-06-13, 17:34   

olgasza napisał/a:
maga, ponoć konfitura truskawkowa z bzem jest pyszna, ale nie próbowałam jeszcze.
hxxp://pinkcake.blox.pl/2011/06/Dzemy-truskawkowo-kwiatowe.html

jest rewelacyjna , warto
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2014-06-13, 17:44   

miałam dziś jechać w tym celu po bez, wszak ostatni dzwonek, ale Ziomas mi zagorączkował i doopa. Może po weekendzie jeszcze znajdę jakieś ostatnie baldachy :)
_________________
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-06-22, 20:36   

Nie do końca dziko, ale za to z czegoś nie osiągalnego na sklepowych półkach dziś było u mnie ;) Czytałam niedawno o liściach pomidorów i ugotowałam dziś spory ich pęk w zupie z wyhodowanego w ogrodzie groszku (całe strączki pokrojone drobno). Do tego młoda marchew razem z nacią, liście rzodkiewki, liście kalarepy, lebioda i młode ziemniaki. Fajnie wyszło. Te pomidorowe liście bardzo dobre, również na surowo. Nigdy wcześniej nie wpadłam na to by je jeść ;)
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-06-22, 21:23   

o kurcze, dałabym się pokroić, że są trujące :mrgreen:
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2014-06-22, 21:52   

priya napisał/a:
\Te pomidorowe liście bardzo dobre, również na surowo. Nigdy wcześniej nie wpadłam na to by je jeść ;)

No ja nie wiem, mnie nie smakują...
Robiłam gołąbki w liściach funkii i niestety nie bardzo - te liście proste w obsłudze i przyjemne, ale strasznie włókniste i w efekcie większość została niezjedzona. Najpierw myślałam, że za krótko gotowałam, ale dzisiaj chyba ze 40 min. i ciągle takie same. Może to trzeba z innej odmiany, albo całkiem młode (ale wtedy są małe). :roll:
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-06-23, 07:35   

kamma, nie wiem, może po 48 godzinach zabiją nas na przykład :P

kofi, a widzisz, czyli każdy musi sam spróbowac i ocenić. Jak ze wszystkim ;) A liście funkii jadłam tylko młode i tylko na surowo. Do sałatek fajne. Na gołąbki rzeczywiście za małe.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2014-06-23, 11:39   

No własnie ja też myślałam, że pomidorowe nie bardzo. Wszak nie należy kiełków pomidorowych zjadać ze względu na coś, ale już nie pamiętam na co ;)
_________________
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-06-23, 11:49   

Takie cus do przestudiowania (po angielsku): hxxp://www.gardenbetty.com/2013/08/tomato-leaves-the-toxic-myth/. Ja jeszcze całego nie przeczytałam, chwilowo nie mam czasu, ale do wieczora się zapoznam. Opinie są różne z tego co widze, ale powtarzam: ja i moja rodzina jeszcze żyjemy, a zupa była pyszna :)
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2014-06-23, 13:55   

priya, ja też parę liści zjadłam i żyję. Ponoć dużo solaniny zawierają zielone pomidory, ale nie pędy. Tu o solaninie dokładniej: hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Solanina
Smakują mi nawet te liście :) Bo rukola balkonowa w ogóle, sałata liściowa wyrosła mi gorzka, więc też nie. A zawsze myłam dokładnie ręce po obrywaniu pędów pomidora, bo trujące :P
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytań do SQL: 12